Nechte také letos o Vánocích obdarovat vaše děti své chudé vrstevníky! V loňském roce jste se zúčastnily, milé čtenářky, aktivně akce Vánoční krabice od bot, která letos pokračuje...

Co můžeme udělat s vyhrocenou sociální situací na Severu Čech?“ tázala se skupina velmi různorodých lidí, která se sešla loni v září v reakci pochody nenávisti na Šluknovsku. Vznikla tak iniciativa Nenávist není řešení, která se od té doby věnuje různým občanským aktivitám, zastávajícím se těch nejchudších v naší společnosti - Romů žijících v sociálně vyloučených ghettech. Jednou z aktivit, která vyrostla z těchto snah, byla akce „Vánoční krabice od bot“. V Praze a v Rumburku se při ní shromáždilo kolem 550 vánočních krabic s dary pro nemajetné děti, žijící v podmínkách sociálního vyloučení, které pak při vánočních večírcích dětem rozdali sociální pracovníci, působící v sociálně vyloučených lokalitách na Šluknovsku a Ústecku (v Krásné Lípě, Rumburku, Varnsdorfu, Jiříkově i na dalších místech). Akce vzbudila na mnoha stranách hodně pozitivních reakcí a čtenářky magazínu ŽENA-IN.cz se do ní zapojily také! Organizátoři se do akce pustili také letos.

Co je Vánoční krabice od bot?

„Vánoční krabice od bot“ je dlouholetá tradice ve Spojených státech a v Západní Evropě. Děti přitom ukládají různé dárky a dárečky do krabice od bot. Když se krabice naplní, hezky ji zabalí a pošlou ji s pomocí humanitárních organizací jinému dítěti stejného věku a pohlaví (věk a pohlaví dítěte se totiž značí na krabici zvenčí). Děti to naučí myslet sociálně - že jinde na světě jsou děti, které si také rády hrají, ale přitom jsou mnohem chudší, než ony, a že jim mohou pomoci. Ty druhé děti, které vánoční krabice dostanou, přitom zakusí, že někde na světě jsou děti, které na ně také myslí. A postupné rozbalování krabice a objevování, co všechno skrývá, pro ně představuje velké dobrodružství!

Jak se k projektu připojit?

Pro to, aby organizátoři věděli, kolik dětí mohou obdarovat, potřebují již předem vědět, kolik a jakých dětí se akce zúčastní jako dárci. Loni bylo obdarováno krabicemi přibližně 550 dětí, především ze Šluknovska, ale také z okolí Ústí nad Labem. „Prosíme rodiče dětí, které chtějí připravit vánoční krabici, aby nám napsali stručný e-mail, na kterém uvedou počet krabic a věk a pohlaví dětí, které je budou balit. Pokud se bude akce pořádat společně (například ve škole či v nedělní škole), stačí jeden společný e-mail. Tuto informaci nám prosím napište do 30. listopadu na adresu: Mikulas.Vymetal@seznam.cz. Samotné krabice pak můžete buď odeslat poštou přímo do Šluknovska na adresu Krásnolipská 540/22, 408 01 Rumburk (evangelická fara) tak, aby došly do 15. 12. (počítejte s tím, že v předvánoční době je pošta přetížená, a proto jde značně pomaleji), nebo osobně dopravit v Praze na sběrné místo, které je v pracovně evangelického faráře pro mládež v evangelickém sboru na Vinohradech (Korunní 60, Praha 2),“ řekl nám za organizátor akce Mikuláš Vymětal.

Co se hodí do krabice?

  • Hračky, které se do krabice vejdou - nové, nebo takové, s nimiž si dítě již hrálo.
  • Předměty, pomáhající k rozvoji talentu - tužka a hezký sešit, skicák a pastelky, vodové barvy a štětec, sportovní potřeby - míček či nafukovací balón, švihadlo, knížka přiměřená věku dítěte.
  • Hezké kusy oděvů či oděvních doplňků, o nichž se dá předpokládat, že obdarovanému udělají radost - tričko, šátek, čepice, rukavice a pod.
  • Věci specifické pro obdarované děti: Pro holčičky a malé slečny panenky a dětskou! bižuterii, pro pány kluky i mladé muže autíčka a nářadí.
  • Trvanlivé pamlsky - bonbóny, čokoláda a podobně.
  • Fotografie toho, kdo jim krabici posílá, případně i pohled s vánočním přáním.

S plněním krabice mohou dětem pomoci rodiče, ale důležité je, aby ji plnily samy děti.

Šluknovské děti

Co se do krabice nehodí?

To, co byste sami nechtěli, aby vaše dítě dostalo - věci rozbité, špinavé, příliš opotřebované, ale ani příliš luxusní a drahé, aby to nevzbudilo závist jiných obdarovaných dětí. Věci nevhodné pro dítě věku, uvedenému na krabici, či takové, které mohou být pro děti nebezpečné - šipky s kovovými hroty, pyrotechnika, ostré nože a podobně. Potraviny, které podléhají rychlé zkáze, ovoce a další.

Kdo projekt garantuje?

  • Mikuláš Vymětal, evangelický farář pro mládež, Praha
  • Iniciativa Světlo pro Šluknovsko
Reklama