Mají vaše děti přebytečné hračky a nechcete je vyhodit? Pokud ano, podpořte projekt Děti dětem, který se pokouší pomoci chudým dětem ze Šlukonvska. Ať vaše děti nabalí krabici od bot plnou již nepoužívaných věcí...

Iniciativa Světlo pro Šluknovsko a evangelický farář pro mládež Mikuláš Vymětal se na mě obrátili s prosbou o pomoc s propagací jedné smysluplné akce. Děti dětem aneb Vánoční krabice od bot je projekt, ve kterém vaše děti mohou zaslat vánoční dárek chudým dětem na Šluknovsku. Více o projektu už Mikuláš Vymětal...

Šluknovské děti

Jak pomoci chudým dětem v sociálně vyloučených ghettech Šluknovska?
Děti dětem aneb Vánoční krabice od bot. „Rádi bychom pomohli, ale nevíme jak,“ řeklo mi mnoho lidí, s nimiž jsem se bavil o situaci v sociálně vyloučených ghettech na Šluknovsku. „Je to daleko, a tak neznáme tamní situaci, a nechceme nevhodnou aktivitou nadělat víc škody, než užitku.“ Při další návštěvě ve Varnsdorfu jsem se proto bavil s tamními sociálními pracovníky, kteří jsou aktivní v iniciativě Světlo pro Šluknovsko, jakým způsobem pomoci těm, na které nejhůře doléhá napětí mezi obyvateli sociálně uzavřených ghett a jejich sousedy - dětem, žijícím v těchto ghettech.

Problém není jenom v tom, že tyto děti žijí ve velmi skromných podmínkách, ale především že se cítí izolovány a ohroženy „bílou většinou“. Děti z ghett jsou totiž ve své většině romské a jak z toho, co dílem samy prožily při pochodech nenávisti na Šluknovsku, tak z toho, jak vnímají situaci jejich rodiče, ale i z médií, které sledují (především soukromé televizní stanice), získávají dojem, že je ostatní nenávidí už pro jejich původ a barvu pleti a kdyby mohli, tak jim také surově ublíží - všechny romské děti znají velmi dobře příběh Natálky, těžce popálené při žhářském útoku ve Vítkově.

Dětem tedy můžeme prospět tím, když spojíme materiální pomoc s navázáním osobního kontaktu, který pomůže překonat pocit jejich izolace. Při rozhovoru o tom, co lze dělat, vykrystalizovalo několik nápadů, z nichž jeden vám zde chceme přiblížit. „Vánoční krabice od bot“ je dlouholetá tradice ve Spojených státech a v Západní Evropě. Děti přitom ukládají různé dárky a dárečky do krabice od bot. Když se krabice naplní, hezky ji zabalí a pošlou ji s pomocí humanitárních organizací jinému dítěti stejného věku a pohlaví (věk a pohlaví dítěte se totiž značí na krabici zvenčí). Děti to naučí myslet sociálně - že jinde na světě jsou děti, které si také rády hrají, ale přitom jsou mnohem chudší, než ony, a že jim mohou pomoci. Ty druhé děti, které vánoční krabice dostanou, přitom zakusí, že někde na světě jsou děti, které na ně také myslí. A postupné rozbalování krabice a objevování, co všechno skrývá, pro ně představuje velké dobrodružství!

Jak se k projektu připojit?

Pro to, abychom věděli, kolik dětí můžeme obdarovat, potřebujeme již předem vědět, kolik a jakých dětí se akce zúčastní jako dárci. V oblasti Šluknovska je asi 450 dětí ze sociálně izolovaných ghett, které jsou v kontaktu s místními sociálními pracovníky a které by mohly dostat vánoční krabici. Proto prosíme rodiče dětí, které chtějí připravit vánoční krabici, aby nám napsali stručný e-mail, na kterém uvedou počet krabic a věk a pohlaví dětí, které je budou balit. Pokud se bude akce pořádat společně (např. ve škole či v nedělní škole), stačí jeden společný e-mail. Tuto informaci nám prosím napište do 30. listopadu na mail mikulas.vymetal@seznam.cz. Samotné krabice pak můžete buď odeslat poštou přímo do Šluknovska na adresu Krásnolipská 540/22, 408 01 Rumburk (evangelická fara) tak, aby došly do 15.12. (počítejte s tím, že v předvánoční době je pošta přetížená, a proto jde značně pomaleji), nebo osobně dopravit v Praze na sběrné místo, které je v pracovně evangelického faráře pro mládež v evangelickém sboru na Vinohradech (Korunní 60, Praha 2).

Co se hodí do krabice?

  • Hračky, které se do krabice vejdou - nové, nebo takové, s nimiž si dítě již hrálo. Hezké kusy oděvů či oděvních doplňků, o nichž se dá předpokládat, že obdarovanému udělají radost - tričko, šátek, čepice, rukavice a pod. Věci specifické pro obdarované děti: Pro holčičky a malé slečny panenky a dětskou! bižuterii, pro pány kluky i mladé muže autíčka a nářadí.
  • Předměty, pomáhající k rozvoji talentu - tužka a hezký sešit, skicák a pastelky, vodové barvy a štětec, sportovní potřeby - míček či nafukovací balón, míček.
  • Knížka přiměřená věku dítěte.
  • Trvanlivé pamlsky - bonbóny, čokoláda a podobně.
  • Fotografie toho, kdo jim krabici posílá, případně i pohled s vánočním přáním.

S plněním krabice mohou dětem pomoci rodiče, ale důležité je, aby ji plnily samy děti.

Co se do krabice nehodí?
To, co byste sami nechtěli, aby vaše dítě dostalo - věci rozbité, špinavé, příliš opotřebované, ale ani příliš luxusní a drahé, aby to nevzbudilo závist jiných obdarovaných dětí. Věci nevhodné pro dítě věku, uvedenému na krabici, či takové, které mohou být pro děti nebezpečné - šipky s kovovými hroty, pyrotechnika, ostré nože apod. Potraviny, které podléhají rychlé zkáze, ovoce a pod.

Reklama