Domácnost

Děti budou mít loď na Vltavě, po vzoru Foglara


Radnice Prahy 1 bude mít volnočasové centrum na lodi, která bude kotvit u Střeleckého ostrova. Radní se inspirovali lodí Jaroslava Foglara, která sloužila skautským oddílům ve 30. letech minulého století, loď by měla stát 14 až 15 milionů korun, řekl radní Filip Dvořák (ODS).

„Centrum bude pro děti prvního a druhého stupně základní školy, podle odhadů žije v Praze 1 kolem šesti set dětí v tomto věku,“ uvedl Dvořák. Dále dodal, že loď by měla kotvit u Střeleckého ostrova, protože na ostrově Praha 1 pořádá mnoho akcí pro děti, jako je například Bambiriáda. Je zde také sportovní areál Start a lukostřelecký klub.

Radnice má již vyřízená nutná povolení od památkářů, povodí Vltavy a státní plavební správy. Na lodi by měla být klubovna a zázemí by tu měl mít i skautský oddíl. Radnice by také ráda na lodi vybudovala muzeum Jaroslava Foglara.

Spisovatel Jaroslav Foglar koupil klubovou loď Skaut, která sloužila jako klubovna pro chlapecké a dívčí skautské oddíly. Loď kotvila ve třicátých letech minulého století před tehdejším Parlamentem, dnešním Rudolfinem. Foglar tehdy koupil kolesový parník z roku 1882 za 19 tisíc korun. Loď sloužila dětským oddílům v letech 1935 až 1937.

   
02.02.2009 - Dům a byt - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [4] mam-ča [*]

  Nic nového pod sluncem. Svojí loď jménem Jiskra měl i Dům pionýrů a mládeže v Praze-Karlíně. Bylo to někdy kolem roku 1960. Z kolesového parníku jí předělali na motorovou loď na naftu. Děti se v tom vozily poměrně často, každou neděli na výlety po Vltavě. Co se s lodí stalo po revoluci, nevím.
  Ale tohle zřejmě není ta "správná" informace, že ?

  superkarma: 0 02.02.2009, 17:30:19
 2. avatar
  [3] Solei [*]

  Ačkoli se mi Foglar nikdy nelíbil a opravdu nebyl mým oblíbeným autorem, tak proč ne. Ale docela by mne zajímalo nakolik pak finančně vyjde vstup dítěte na takovou lodičku. Aby pak vstup na takovou akci nebyl pouze pro cizince a úzkou skupinku vyvolených, kterým by všichni zaplatili takovouhle prima akci.

  superkarma: 0 02.02.2009, 17:05:33
 3. avatar
  [2] Barbucháč [*]

  Není v článku chyba v počtech? Na Praze 1 žije jen cca 600 dětí ve věku prvního a druhého stupně ZŠ?

  superkarma: 0 02.02.2009, 15:55:02
 4. avatar
  [1] spokojena [*]

  Myslíte, že dnešní děti vědí, kdo to byl Jaroslav Foglar, případně Rychlé šípy?

  superkarma: 0 02.02.2009, 13:22:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme