.

Děti budou mít hodinu tělocviku navíc. Zatím jen na zkoušku

Novinky

Děti budou mít hodinu tělocviku navíc. Zatím jen na zkoušku

Nedostatkem pohybu netrpí jen dospělí. Chybí i dětem, jejichž jedinou aktivitou často bývají pouze hodiny tělesné výchovy ve škole. Proto žákům prvních až třetích tříb přibude od následujícího školního roku hodina pohybu navíc. Zatím ovšem pouze na zkoušku a do projektu může přihlásit maximálně 493 základních škol.

fotbal

Ministerstvo školství na pokusné ověřování v nadcházejícím školním roce vyčlení až 23 milionů Kč. Hodina pohybu navíc nebude v rámci vyučování, ale začlení ji do programu školní družiny. Děti si tak v rámci všestranné přípravy jedenkrát do týdne zahrají fotbal, lední hokej, basketbal, volejbal, házenou či ragby. Podle možností každé školy.  

Jako cílová skupiny byly vybrány děti z prvních až třetích tříd, protože jsou podle ministerstva ve věku, kdy se utváří relativně trvalé a stabilní postoje ovlivňující životní styl.

Samo zavedení programu „Hodina pohybu navíc“ podle ministerstva sice neomezí osvobozování žáků z hodin tělesné výchovy, ale dá jim další možnost více se pohybem bavit. To může v konečném důsledku a v dlouhodobém horizontu vyústit v jejich vyšší účasti na hodinách tělesné výchovy a omezit jejich osvobozování z této výuky.

 

   
21.05.2015 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [9] Leena [*]

  Rikina — #8 u nás se to jmenovalo pohybové hry a taky mě to vždycky bavilo.

  Proto řikám radši změnit náplň tělocviku než přidávat další a další hodiny těláku..

  Jak tak o tom přemejšlim, tak sport mě bavil skoro všude(na táboře, na pohybovkách, na kroužku), jen školní tělák neeSml68

  superkarma: 0 22.05.2015, 13:37:48
 2. [8] Rikina [*]

  Navíc teda co se pamatuju, tak jsme mívali odpoledne po vyučování tzv.sportovní hry. Od jara do podzimu, v zimě ne. Tam taky chodil skoro každej, ač to bylo nepovinné, to byla dvouhodinovka na hřišti, a většinou samá legrace. Mí potomci též chodili na sportovní hry, místo odpolední družiny, nevím, jestli tohle ještě dnes funguje. Sml80

  1. na komentář reaguje Leena — #9
  superkarma: 0 22.05.2015, 09:45:46
 3. [7] Rikina [*]

  Sml80 Mě tělocvik bavil, a protože jsem už jako dítko předškolní chodila do sokola, a později do oddílu lehké atletiky, tak školní tělocvik byl v podstatě havaj a odpočinek, nic náročného. Akorát jsem neměla ráda vybíjenou, to je taková blbá hra, trefovat lidi míčem... co na tom kdo vidí, nechápu. Kolikrát holky brečely, že dostaly bolestivou pecku míčem a měly modřiny. Sml15 Sml68 No a další, co mě nebavilo, byl nácvik spartakiády. Protože to bylo na hudbu a do rytmu, což mi nejde, a pořád jsem to kazila. Nakonec mě vyřadili jako úplně neschopnou a bylo vyřešeno. Sml57 Spartakiádní družstvo každej tělocvik pilovalo sestavu a několik nás vyřazených si zatím dělalo, co chtělo. Bez pedagogického dozoru. To byla paráda. Sml24

  superkarma: 0 22.05.2015, 09:39:31
 4. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Ještě, že už nemusím chodit do školy. Tělocvik jsem vždy nenáviděla, ač jsem byla hubená, byla jsem šílený dřevo, nepřeskočila jsem kozu, nepřešla po kladině, neudělala stojku ani hvězdu, výmyk, ve běhu, skoku do dálky či výšky, hodu krikeťákem, vždy jsem byla poslední až za všema tlusťoškama.Míčové hry - hrůza, netrefila jsem se do balónu, nikdo mě nechtěl do družstva. Děsně jsem trpěla a sport je mi od té doby odporný. Učitelky tělocviku mě nenáviděly a tvrdily, že mě nechají z tělocviku propadnout.

  superkarma: 1 22.05.2015, 09:01:06
 5. [5] Otazníček [*]

  Tělocvik na základce (od 5. třídy) byl teror, s učtelkou bylo jen posilování, skákání přes švihadlo, známkované kotouly... více méně vše na známku, pod výhružkou komisionálek. Často jsi chyběla? Mám tady prázdná políčka u kotoulu vzad, ze švihadla nemáš odskákánou sestavu a dvojših vzad, na 12minutovku běh si taky chyběla, prázdná políčka = 5, není problém propadnout z těláku... No po roce jsme si zvykly a začaly poctivě cvičit. Záviděly jsme klukům, co z tělocvičny s učitelem vycházeli vysmátí (florbal, fotbal, volejbal)... My jsme nezanaly nic než dril. Na střední jsme dostaly tělocvikáře, v tělocviku se člověk najednou nejvíce zapotil, při převlíkání... Takže já jsem normální tělocvik (poměr známkovaných + nutných cviků a na druhé straně i týmové hry) zažila pouze 4 roky na prvním stupni. Pak jsme chytly tělocvikářku a na střední se nic nedělalo...

  superkarma: 0 22.05.2015, 08:36:46
 6. [4] cilani [*]

  tělocvik ve škole jsem nenáviděla, přitom pohyb miluji, nevydržím sedět na zadku a když to jen trochu jde lítám na kole, bruslích, kolobce, chodím po lese či lozím alespoň na stěně.. Ve škole to byl mor, hnus a nuda. Tělocvik ve škole mě spíš demotivoval a od té doby nesnáším kolektivní sporty a hodiny tv.. Pokud rodiče děti k pohybu nevedou, škola to nevytrhne, spíš zabije, dle mé zkušenosti..

  superkarma: 1 22.05.2015, 07:56:04
 7. [3] Leena [*]

  Tři hodiny těláku jsme měli i my-takže zase znovuobjevení Ameriky...

  Spíš bych řešila to, co se na těch hodinách dělá. Protože co si pamamtuju, tak to většinou byla strašná nuda a nějaký zastaralý hmitací cvičení. O přístupu učitelů ani nemluvě (např. debil, kterej jel na babetě a my měli v jeho tempu běžet-to demotivuje každýho).

  Jen na gymplu jsme měli trochu vtipnějšího tělocvikáře, kterej z toho dokázal udělat zábavu a aktivity dostatečně obměňovat. Když jsme jednou hráli nějakou hru, jednou běhali orienťák a jednou dělali kotrmelce na sněhu, tak to bylo jiný Sml58

  ale možná úplně nejužitečnější by bylo zakázat automaty na sračkový potraviny a pití. Například nechápu, proč je na základce automat na kafe?(teda jinde než v učitelský sborovně).

  A začít řešit, co se vaří ve školních jídelnách...

  To by možná obezitu snížilo víc.

  superkarma: 0 21.05.2015, 22:26:17
 8. [2] bzanda [*]

  Už vidím prvňáky hrát volejbal nedejbože ragby. Sml30

  superkarma: 0 21.05.2015, 22:03:39
 9. avatar
  [1] diblice [*]

  u syna na gymnásiu je to normální, že mají 3 hodiny tělocviku týdně, na základce má dcera sportovní hry

  superkarma: 1 21.05.2015, 17:15:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme