K dnešnímu tématu bych se chtěla vyjádřit s tím, že starý lidi neokrádají jen neznámí zloději, ale i jejich vlastní děti a vnoučata," píše čtenářka J. L. k dnešnímu tématu: „Podrazy vůči seniorům".

Připadá vám horší, když vás okrade někdo cizí, anebo je vám zle z okrádání příbuzných příbuznými? Instinktivně asi řeknete, že za „B", Čtenářka J. L. si to ale nemyslí, napsala o tom ve svém příspěvku k dnešnímu tématu.


Zdravím do redakce a všechny čtenářky.

K dnešnímu tématu bych se chtěla vyjádřit s tím, že starý lidi neokrádají jen neznámí zloději, ale i jejich vlastní děti a vnoučata.

Osobně jsem se s okrádáním důchodce v kriminální sféře nesetkala. Chtěla bych upozornit na problém, kdy jsou vysáváni, aniž by si to uvědomovali. Každý stařec rád přispěje svým dětem i z toho mála co má, nebo sem tam vnoučatům dá penízek na nějakou tu maličkost.

Ale jsou potomci, co toho využívají. Celý dlouhý měsíc se u rodičů neukážou, ale jak si bába na poště vystojí důchod, tak tam jsou jak na koni a po jejich odchodu je doma i v peněžence staříků jako vymetáno.

Lidi dospělí biologicky, nikoliv však intelektuálně se úderem 18 let odstěhují a svými nezodpovědným chováním nasekají dluhy, pohybují se v pochybné společnosti a pak na tom jsou finančně špatně. A kdo jim v této situaci pomůže? No, rodiče přeci. Místo toho, aby svým rodičům pomáhali a opláceli jejich laskavost za to, že je vychovali a živili, se dále přiživují.

A od takových jedinců to odkoukají jejich děti a následujíce jejich vzoru a využívajíce svých nevinných dětských tvářiček jsou s prarodiči v nevídaně dobrém vztahu.

Žiju v malé obci, kde žijí příbuzní od sebe jen pár domů. Slýchám to každý den, když se procházím po „Obecní magistrále" - směr autobusová zastávka k místní Jednotě. „Jé babi, nemáš stovečku?" A babička vyloví z peněženky stovečku a obdarovává jim svou milovanou žebrající vnučku, aniž by se zeptala, na co to potřebuje. Bába pokračuje na nákup a místo plánovaného točeného koupí gothaje mezitímco vnoučátko se stovečkou běží na trafiku a kupuje si cigarety a vytahuje se před kamarády.

Pak se vás ptám, kdo je horší? Ten cizí zloděj co bábě vytrhne kabelku, nebo pijavice příbuzný?

J. L.

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Podrazy na seniory

Stala jste se svědkem bezpráví vůči seniorovi? Popište to!

Stařenka šinoucí se pomalým tempem po chodníku se náhle zamotala, jak kolem ní projel hulvát na motorce a vytrhl jí kabelku. Firma sezvala seniory na prezentaci a vnutila jim zbytečné výrobky za horentní sumy. Důvěřivý důchodce pozval náhodného kolemjdoucího v nouzi do bytu, kde ho ten nenápadně okradl o všechny úspory... Obdobné situace se opakují stále dokola a staly se v mnoha rodinách. Napište mi o bezpráví, kterého jste byly ve svém okolí svědkem vy, milé čtenářky! Za svůj příběh (dlouhý alespoň jako tento odstavec), můžete získat pěkný dárek, totiž: zelené kostičkované bačkory - důchodky, knížku Zbyňka Siegela: Jak hledat a najít zaměstnání a krém na ruce JUWEA. Očekávám ho dnes (v úterý 9. listopadu 2010) v redakční poště, viz adresa níže...

jak

Reklama