Vztahy

Děti a rovnátka

Více než polovina českých dětí má takzvané "křivé" zuby. Převážně jde o záležitost genetickou, na postavení zubů však může mít vliv také doba, kdy se dítěti začal mléčný chrup měnit na stálý. Tady platí: čím dříve, tím hůře.
Předkus, podkus nebo mezery mezi zuby - to jsou nejčastější ortodontické defekty, které lidský chrup postihují. Nejde přitom jen o kosmetický nedostatek. Neléčená ortodontická vada ztěžuje provádění ústní hygieny a tím se podílí na zvyšování kazivosti zubů. Objevit se mohou i záněty dásní, které, když se neléčí, působí na špatné postavení zubů v čelisti. Pacientovi se také hůře kouše a vyslovuje.
Léčba rovnátky má v případě "křivých" zubů velmi vysokou úspěšnost. U dětí by se měl sledovat moment, kdy se mléčný chrup mění za stálý. Případné "nejasnosti" v postavení zubů v čelisti se pak dají okamžitě řešit. Princip rovnání zubů je stejný u dospělých i u dětí. U dětí však je však možné vstoupit do růstu a příznivě ho ovlivnit. Podle lékařů je nejvhodnější dobou k nasazení rovnátek těsně před pubertou. Podle rozsahu vady pak děti dostanou buď pevná, nebo snímatelná rovnátka.
Léčba rovnátky trvá v průměru několik let. Pro její zdárný průběh je důležitá spolupráce mezi malým pacientem, rodiči a ortodontistou. Ten, kdo nosí rovnátka, musí své "ozdobě" přizpůsobit dietetický režim a naučit se zuby důkladně čistit. Odborníci varují před tvrdými a lepivými potravinami a doporučují k provádění ústní hygieny přizvat mezizubní kartáček. V případě fixních rovnátek by si děti měly zvyknout čistit si zuby po každém jídle, na nějaký čas také musejí zapomenout na karamelky, žvýkačky a oříšky.
   
31.01.2003 - Láska a vztahy - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Lucylle [*]

  Ja mela jako mala mezeru mezi prednima zubama,tak mi ji rovnatkama srovnali a pak mi narostly stolicky a zuby vpredu se mne prekrizily
  Kdyby tu mezeru chvili nechali,tak se srovna sama a mam dokonale rovny zoubky-takhle mam jednicky krivy
  Doktorka tehda chybu uznala,rychle mi dali jiny rovnatka-ty co se nosily jen na noc,ale nepomohly
  Takze ja mam vlastne diky rovnatkum krivy zuby

  superkarma: 0 31.01.2003, 11:01:45
 2. avatar
  [4] Acinka [*]

  Jó, já si to taky zažila a sem ráda, že to bylo v dětství, že nebyly fixní, ale takový ty na doma Měla sem asi čtyři druhy rovnátek takže sem si docela užila Sem ráda, že to rodiče nezanedbali a nechali mi je srovnat, protože bych vypadala dost blbě
  Mě chtěla taky vytrhnout asi dva zuby, jenže ta zubařka je známá, že je ráda trhá, takže došlo jen na jeden a ostatní jí naši nedovolili

  superkarma: 0 31.01.2003, 08:40:24
 3. avatar
  [1] sivka [*]

  To je pro mě právě velmi aktuální článek, čeká mě to za týden s oběma dětmi, dokonce zubař říkal, že dceři asi bude muset jeden zub vytrhnout, což se mi trochu příčí, nemáte s tím někdo bližší zkušenosti?

  superkarma: 0 31.01.2003, 07:10:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme