Rodina

Děti a psi: Jde to dohromady?

Soužití lidí a psů nebývá jen idylické. Existují problémy, které společné žití kazí. Některé z problémů jsem zmínila v článku Nezodpovědní pejskaři.

dog

Pod článkem se objevilo mnoho komentářů, z nichž některé mne inspirovaly k napsání pokračování. Tentokrát na téma děti a psi. Napadlo mne sepsat pár pravidel, která by měla být dodržována, aby vzájemné vztahy byly co možná nejlepší. A aby také nedocházelo k řadě neshod či rovnou nehod.

Pro řadu lidí jsou tato pravidla samozřejmostí, dodržují je, protože jim přijde logické, že to tak má být. Bohužel, jak se zmiňovaly některé čtenářky ve svých komentářích a jak i já sama mám vypozorováno ze svého okolí, jsou lidé, kteří tato pravidla neznají. Právě pro ně je tento článek určen.

Již odmala se každé dítě setkává se psy, buď přímo doma, nebo jen ve svém okolí. Pes je zvíře, které může zničehonic zareagovat naprosto nepředvídatelně, k velkému překvapení svého páníčka. Následky bývají velmi smutné, někdy i přímo tragické. Děti si mohou po útoku psa odnést do života jizvy nejen na duši (strach či až fobie ze psů), ale také na těle. Proto by rodiče neměli k vzájemnému setkávání dětí a psů přistupovat bez patřičné pozornosti.

Základem by mělo být pravidlo, že cizí psi se nehladí. Zejména u malých dětí je toto pravidlo nutností. Malému dítěti těžko budete vysvětlovat, který pes je toulavý a který ne, těžko na ulici odhadnete, zda právě tento pes děti zbožňuje či je nesnáší. A i u cizího psa, který s dětmi vychází, může dojít k nečekané reakci. Nikdy totiž nevíte, s jakými dětmi onen pes vychází - i s malými batolaty? Nebo jen se staršími dětmi?
Pokud si jednoho cizího psa smí pohladit a jiného ne, může být dítě zmatené a neví, jak se správně zachovat. Je proto lepší všechny cizí psy nehladit. Chce-li si dítě nějakého pejska pohladit, pak jen toho, o kterém víte, že od něj nebezpečí nehrozí. Může to být váš pes nebo pes některého souseda, kterého znáte a o kterém víte, že děti miluje a nevadí mu, když ho malé neopatrné dítko omylem trošku plácne (při „akčnějším" hlazení), stoupne mu na packu, ...

Dalším pravidlem je, že děti by neměly hladit psa bez svolení páníčka. Jen páníček totiž ví, v jakém stavu se jeho pes právě nachází. Pejsek může například trpět bolestmi některé části těla a nesnese, když mu na ně někdo šahá. V obraně před bolestí chňapne po ručce a problém může být na světě.

Samozřejmostí by mělo být psy nedráždit. Každé dítě by mělo od rodičů vědět, že pejsci (stejně jako každé zvířátko) cítí bolest, proto pejska nesmí tahat za srst, za ocas, nesmí pejskovi šahat do očí, bouchat ho...
Dítě by ale mělo dodržovat i nedráždění psa „na dálku". Například na procházce nemávat před psem klackem, neházet šiškami či kamínky směrem k psovi... Také ale neštěkat, když kolem prochází pes.
Pokud dítě na procházce míjí psa (který navíc není na vodítku či nemá náhubek), mělo by na tu malou chvíli přijít k rodiči a jít vedle něj naprosto v klidu, dokud pes nepřejde. Nehrozí pak, že by se pes lekl kvůli nečekanému chování dítěte a měl potřebu se bránit.

Děti by měly vědět, že pes může být stejně tak skvělým kamarádem jako nebezpečným zvířetem. Rodiče by je s tím měli seznámit, přiměřeně věku dítěte, a to tak, aby se dítě psů nebálo, ale zároveň si nemyslelo, že si ke psům může leccos dovolit.

Je lepší být tisíckrát „zbytečně“ opatrný, než si pak po tisící první vyčítat, že tentokrát jsme dítě před útokem psa neochránili.

Stejně jako u vztahů mezi lidmi platí i ve vztahu psů a lidí, že jen skrze vzájemný respekt a ohleduplné chování na obou dvou stranách je možné žít vedle sebe bez nehod a konfliktů.

   
16.12.2010 - Děti - autor: Markéta Matlová

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Dada26 [*]

  mame doma 2 fenky deti by je nedali ja kolikrat hubuju že nehctejí jit vencit ale pak jsou dny kdy bych je nedala a ani nedam...:-))))Sml16Sml16naše feny jsou maleho vzrustu tak i kdyz bydlime v panelaku  neni to tak velka zatež a co se tyce deti je pravda ze je kolikrat tahali ale  Jesi je tak zvykla  na ty deti ze kdyz nejsou doma knuci a chodi po byte a kouka kde jsou ,kolikrat zaleze k nim na postel a ceka, maj se moc radi,ale je pravda že take cizí psi si hladit nesmí a oni to respektují maji doma pejska  ke kteremu maji už vztah a ví co si dovolit  a ani my nenechavame hladit cizi deti  nase feny, leda kamaradi  kteri uz je znají, nikdy se nevi jakou ma  pejsek  zrovna naladu nebo zda by nekousl nekoho ciziho

  superkarma: 0 17.12.2010, 10:13:53
 2. avatar
  [12] femme [*]

  Alka1 — #11  přesně tak Sml22

  superkarma: 0 16.12.2010, 19:35:15
 3. avatar
  [11] Alka1 [*]

  babicka11 — #10 Platí to i naopak, nikdy bych nenechala psa s dítětem bez dozoru - ve většině případů vyvolala obranu ("útok") psa právě skutečnost, že mu dítě ubližovalo...Sml3

  1. na komentář reaguje femme — #12
  superkarma: 0 16.12.2010, 18:22:41
 4. avatar
  [10] babicka11 [*]

  Nikdy nevíte, jak se pes zachová, může být klidně léta hodný a najednou kousne i pána ... je to jen zvíře..Sml22 a v souvislosti s dětma - nikdy bych nenechala dítě se psem bez dozoru - bylo snad málo případů,kdy pes díděti ublížil? Sml68

  1. na komentář reaguje Alka1 — #11
  superkarma: 0 16.12.2010, 17:48:04
 5. [9] Rikina [*]

  Netta35 — #8 autor: Markéta Matlová  Sml80 

  superkarma: 0 16.12.2010, 16:22:34
 6. avatar
  [8] Netta35 [*]

  Míšo-moc hezky napsané.Máte od mně srdíčko.Sml25

  1. na komentář reaguje Rikina — #9
  superkarma: 0 16.12.2010, 15:37:04
 7. avatar
  [7] SNÍŽEK [*]

  správně,nehladit cizí psy.Sml23

  superkarma: 0 16.12.2010, 12:52:29
 8. [6] Rikina [*]

  Hm. V tom článku je jistě fůra pravdivých a podnětných myšlenek, a sám princip, že děti i zvířata je třeba vychovávat, aby to nerostlo jak dříví v lese, je pozitivní. Jenže je to napsané tak strašně naučně, výchovně, dlouze a suchopárně, že jsem to dočetla jen se sebezapřením. Sml80 

  superkarma: 0 16.12.2010, 12:32:01
 9. avatar
  [5] řeřicha [*]

  jsem milovnice zvířat, ale vše musí mít určité hranice, takové to olizování mě vadí hlavně jedná li se o děti, ale zvířata k dětem patří.

  superkarma: 0 16.12.2010, 09:53:43
 10. avatar
  [4] luneta [*]

  se mnou když jsem byla malá jedla naše kočka palačinky

  superkarma: 0 16.12.2010, 08:53:01
 11. [3] Astřička [*]

  Děti a zvířata jdou dohromady, ale rozumně. Dělá se mi špatně, když dítě sedí v kočárku, něco jí a pes mu jídlo olíže nebo rovnou sežere. A většinou se tomu ještě maminka směje. Fuj... zvedá se mi žaludek, jenom o tom píšu. 

  superkarma: -1 16.12.2010, 08:39:21
 12. [2] lidicka [*]

  Souhlas - zodpovědnost je především na rodičích, případně lidech, kteří dítě hlídají.

  superkarma: 0 16.12.2010, 08:20:32
 13. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  určitě by měli se učit mít rádi zvířátka

  superkarma: 0 16.12.2010, 00:13:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme