Bulvár

Děti a peníze - odkdy a kolik?

Mají děti dostávat kapesné? A jak velké? Univerzální odpověď neexistuje, protože nejde jen o dítě samotné a jeho přístup k penězům, ale třeba i o zvyky dané rodiny. K penězům se zkrátka dá přistupovat různě. Jaký model se osvědčil u vás doma?

Ukliď nádobí, dostaneš zaplaceno
Zuzce bude deset a kapesné nedostává. Přesto si nestěžuje, protože na peníze si přijde díky pomoci rodičům v domácnosti.

"A nám to tak vyhovuje, protože nemusíme Zuzanu přemlouvat, aby třeba uklidila nádobí z myčky," říká její maminka.
Jenže, i ona přiznává, že má trochu problém s tím, že jí samotné za práci doma nikdo neplatí. Navíc, obtížně se stanovují podmínky toho, co se má dělat zadarmo a co už za peníze. "Dcera zkoušela, jestli bychom jí neplatili i za úklid pokojíčku, ale to jsme odmítli. Nakonec jsme se navíc rozhodli, že i peníze třeba za odnášení odpadků a podobně dostane jen tehdy, bude-li mít zároveň uklizeno u sebe."

Tenhle model vyžaduje, aby bylo stanované ohodnocení domácích prací, jinak hrozí, že příjmy dítěte budou poněkud nepravidelné a nenaučí ho to tak rozvržení výdajů. Rodiče navíc nemají přehled, kolik vlastně dítě dostalo peněz. "Vyhovuje nám na tom, že i Zuzana nebere peníze jako něco automatického, a předpokládáme, že časem si začne vydělávat i na brigádách."

Je sobota, tady máš dvacku
"Dáváme synovi kapesné od jeho pěti let. Nejdříve dostával pětikorunu týdně, teď když chodí do první třídy, má na týden deset korun. Výplatním termínem je vždycky sobota ráno," popisuje rodinné zvyky tatínek šestiletého Matěje. Pevně daná výplata umožňuje dítěti plánovat výdaje a potomek si může spočítat, za jak dlouho si našetří třeba na autíčko. Matějovi rodiče zároveň synkovi vysvětlili, že si z kapesného bude muset přispět třeba na novou průkazku MHD, kdyby ji snad ztratil. Pozor, v případě, že se rozhodnete pro pravidelnou výplatu, je nefér říkat dítěti, že zrovna nemáte drobné, anebo zničehonic podmiňovat její vyplacení dobrým chováním a školními výsledky. Je však možné stanovit taxu, kterou z výplaty strhnete, pokud se dítko nějak proviní. "My třeba strháváme pětikorunu za sprosté mluvení a bití mladší sestřičky," doplňuje Matějův otec.

Potřebuješ na kino? Tady máš.
Dvojčata Honza a Kuba zatím kapesné nedostávají. Přesto si ale nestěžují. Když potřebují třeba na kino nebo na nějakou zmrzlinu, stačí říct mámě.
"Zatím nám to funguje, mám dojem, že pravidelné vlastní příjmy by kluci nezvládli," uvažuje jejich matka, která nechtěla, aby si děti odmalinka zvykly na automatický přísun peněz. Ale plánujeme, že časem přejdou právě na pravidelné kapesné.
"Klukům bude devět a zatím jsou celkem skromní. Jenže už se projevuje vliv spolužáků a jejich přání se zvětšují. Když šli ven dřív, stačila jim dvacka na nanuka, teď chtějí padesátikorunu," popisuje.
Výhodou podobného systému je přehled o tom, za co dítě utrácí. Na druhou stranu, může to budit dojem, že rodiče mají nevyčerpatelnou zásobu peněz. A také se stává, že dítě po drobných z rodičů vytáhne více, než je jim libo, aniž mají přesný přehled.

Máme všechny peníze společné
Spíše výjimečný je příklad rodičů tří sourozenců Marka, Tomáše a Kláry. Mají společnou rodinnou pokladnu, odkud si berou peníze na vlastní výdaje. Zatím do ní přispívají jen rodiče, nejstarší Kláře je třináct.
"Děti si samozřejmě smí brát peníze jen s naším souhlasem," doplňuje popis rodinného hospodaření matka tří dětí. Podle ní je tak dobře vidět, že každý člen rodiny má své nároky a že na ně ostatní musí brát ohled.
"Na druhou stranu je dost náročné být pokladníkem, protože ten musí hlídat, aby si někdo nevzal moc," přiznává maminka. Připouští rovněž, že by jejím dětem mohly v budoucny vzniknout problémy, pokud si třeba najdou partnera, který nebude na společnou  pokladnu zvyklý.

Chceš peníze? Najdi si práci! 
Tenhle model se hodí jen pro dospívající, jako je sedmnáctiletá Kristýna. Již od patnácti let si přivydělává na různých brigádách.
"Teď učím malé děti češtinu a taky chodím pomáhat s nákupy a občasným úklidem jedné staré paní," popisuje dívka. Jak říká, i tak má někdy méně peněz než někteří její spolužáci na kapesném. "To mě sice někdy mrzí, ale vím, že naši mi více dát nemůžou." Její rodiče jí platí nutné výdaje spojené se školou a dávají jí 200 korun kapesného na měsíc.

Kolik je akorát?
Je na každém, aby si vybral model, jaký mu vyhovuje. Psychologové se nicméně shodují, že jsou to právě rodiče, kdo učí děti vztahu k penězům a hospodaření s nimi. "Ještě než začnete dítěti dávat kapesné, popovídejte si s ním o penězích," radí psycholožka Lenka Čadová.

Řeč by se měla vést nejen o tom, jak to funguje s placením v praxi, ale i o tom, jaký vztah mají k penězům rodiče. I když už dítě umí počítat, potrvá ještě nějaký čas, než se zorientuje třeba v cenových relacích a než si třeba ujasní, zda je pro něj lepší utratit drobné hned, nebo si třeba šetřit. Každopádně je důležité, stanovit veškerá pravidle ohledně výplaty peněz předem. Starším dětem můžete dávat peníze měsíčně, mladší by je měly dostávat po týdnu, zvládnou to tak lépe. 

 - ideální suma samozřejmě neexistuje, psychologové se vesměs shodnou na těchto měsíčních částkách, které lze samozřejmě rozdělit do týdenních intervalů

Předškolák: 10 až 20 korun
Žák prvního stupně: 100 až 200 korun
Žák druhého stupně: 200 až 300 korun
Středoškolák: 300 až 600 korun                     

   
01.11.2004 - Společnost - autor: Anna Příhodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [60] Andula [*]

  Jana 01: já myslím, že pětileté dítě takhle rozhodovat nedokáže, může ti to maximálně odsouhlasit

  superkarma: 0 04.11.2004, 20:31:54
 2. [59] Jana 01 [*]

  Andula:
  no něco málo na tom bude - každý přeci chce, aby dítě vzalo za správné to, co se ho snažíme naučit. Ale např. s tou výpovědí jsem mu dala opravdu na vybranou. Dříve jsem ho i několik dní neviděla, protože jsem byla v zaměstnání, pak jsem se mu to snažila vynahradit výletama, dovolenou nebo jsem mu něco koupila. Věděl, že je to za peníze, které jsem dlouhé dny i noci vydělávala. Pokud chce, abych byla doma nebo v méně placeném (ale časově méně náročnějším) zaměstnání, musíme se dost uskromnit. Pochopil to dokonale, rozhodnul se sám a podle toho se i chová.

  superkarma: 0 04.11.2004, 13:17:05
 3. avatar
  [58] Esťa [*]

  medved: jo, tak tohle je přesně můj názor na dítko pipepoly. Já jsem jí už taky psala..Bydlím v Praze něco přes rok, mám 2 holky 16+18 let a když chtěj více než 400,- na měs¨íc,musí si zajít na brigádu. Větší OK, v pohodě, brigády má neustále, menší je líná potvůrka, tak jen tiše závidí té starší...jo, je to její věc..ale pak má prostě smůlu. Nejde do kina, je bez kreditu...ale je to jen a jen její volba :-))

  superkarma: 0 04.11.2004, 09:41:47
 4. avatar
  [57] Andula [*]

  Jana 01: promiň, ale píšeš, že synovi je pět let a na to se chová velmi zodpovědně... ale není to tak, že mu trochu podsouváš své názory
  v_erunka: aby si uvědomil, že maličkost k maličkosti a utratí si peníze, za které by si býval mohl koupit něco většího. Zkrátka aby se naučil znát hodnotu peněz, postupně a po malých dávkách

  superkarma: 0 02.11.2004, 22:37:50
 5. avatar
  [56] Jeremi [*]

  v_erunka: Třeba na to, aby si uvědomil, že peníze nerostou na stromě, že nemůže dostat při každém nákupu kindervajíčko, autíčko, belgické pralinky apod. I předškolák tak snadno pochopí, že když si za desetikorunu koupí sušenku, nezbude mu na žvýkačky. O školácích ani nemluvím - proč by si nemohl prvňák šetřit kapesné na něco, co rodiče koupit nechtějí, protože je to dle jejich mínění blbost? Proč by nemohl mít k dispozici pár korun na nákup vánočních dárků? Proč by se třeťák nemohl z kapesného podílet na nákupu školních pomůcek, které poztrácí? Ono hlavním cílem kapesného není, že dítě opravdu mělo potřebovat z něj něco platit, ale aby se naučilo s penězi zacházet.

  superkarma: 0 02.11.2004, 21:21:15
 6. [54] Jana 01 [*]

  Mé dítě má 5 let, ráda bych mu dávala kapesné, ale je to zbytečné. Dostává občas od prababiček (od babičky nic, ani mně nikdy nic nedávala) a peníze má max. k tomu, aby mi je s radostí půjčil, když mi dojdou a nechce se mi ještě jít vybírat. Na konci roku penízky z pokladničky vyberu, ještě něco přidám, abych mu každý rok uložila pro jistotu na dětskou vkladní knížku alespoň dva tisíce. Má ji v Poštovní spořitelně, k tomu kartičku klubu a zúčastňuje se třeba jejich letní soutěže. Říká, že vyhrál za to, že spoří... Jinak kupuji vše, co potřebuje, sladkosti velice omezujeme a on s tím souhlasí. Do tří let nedostal ani kousek cukru, nyní občas a stejně nestíhá ani likvidovat to, co dostane od známých. Pokud na mne loudí, že něco chce koupit, ví, že dostane jen pokud byl hodný a pokud jsem na tom dobře. Sám si rozhodl, že budeme šetřit a abych dala výpověď, že se uskromní,ale za to si mne více užije. Čtení pohádky před spaním je pro něj hodnotnější. Já jsem kapesné nikdy nedostala,, jen na internát a musela jsem přesně napsat, za co jsem kolik utratila. Bylo mi to trapné, ale na druhou stranu to taky není k zahození. Co bylo nutné, mi rodiče koupili a měla jsem minimální prostředky k tomu, abych si kupovala třeba cigarety nebo alkohol na diskotéce. Za to ti, kteří měli peníze k dispozici, u těch to bývalo s alkoholem a cigaretama mnohem horší.

  superkarma: 0 02.11.2004, 15:07:15
 7. avatar
  [53] Andula [*]

  Jeremi: jakkoli je to neuvěřitelné, vstupujeme do třetího měsíce stále s prvním čipem Tomu bych byla nikdy nevěřila Považuju dosavadní školní účet v podobě jedněch ztracených bačkor za velmi slušný.

  superkarma: 0 01.11.2004, 23:22:46
 8. avatar
  [52] Jeremi [*]

  Andula: Takže to chápu správně, že čip máte pořád PRVNÍ? To gratuluju. Hrošíkův spolužák Koblížek je horší.

  superkarma: 0 01.11.2004, 23:20:17
 9. avatar
  [51] Andula [*]

  werka: kino samozřejmě taky platíme my, navíc chodí s náma, takže by těžko jedno dítě šlo za rodičovské a druhé za vlastní ale teď hrozil podíl na ztraceném čipu a tramvajence, naštětsí to přečkalo prázdniny v družině

  superkarma: 0 01.11.2004, 21:56:47
 10. avatar
  [50] Andula [*]

  werka: kino samozřejmě taky platíme my, navíc chodí s náma, takže by těžko jedno dítě šlo za rodičovské a druhé za vlastní ale teď hrozil podíl na ztraceném čipu a tramvajence, naštětsí to přečkalo prázdniny v družině

  superkarma: 0 01.11.2004, 21:56:47
 11. avatar
  [49] werka [*]

  My dáváme kapsené od posledního roku ve školce (už si uměl spočítat, že když zmrzka stojí 6 Kč, tak mu na destikorunu musí vrátit 4Kč - podle mne to dřív než je dítě tohohle schopné, nemá moc cenu). Začínali jsme na 10 Kč, teď jsme (v 5.tř) na 40 Kč týdně. Má to na drobné mlsky, šetří si z toho na věci, které chce a my je nejsme ochotni financovat (naposledy kryt na mobil), platí si z toho ztracené školní pomůcky (ikdyž pravda - třeba 2 měsíce staré ztracené Tornádo jsem z půlky zacvakla já, protože bych mu tak jak tak za chvíli stejně kupovala nové) a šetří na dárky.
  Časopisy má dva předplacené (mimo kapesné) - ABC a Hattrick (jeho předplatné, které je celkem "mastné", dostal loni k Vánocům). Pokud jde do kina, tak mu na lístek dáváme zvlášť - při pražských cenách by měl téměr po 3týdenním kapesném, stejně tak bazén.

  superkarma: 0 01.11.2004, 21:47:51
 12. avatar
  [47] Andula [*]

  Jeremi: přesně stejný dojem sem na brigádách dostala já , když jsem někdy mezi 16 a 17 o prázdninách pekla chleba v pekárně takřka rodného maloměsta, pochopila jsem, že tudy ne

  superkarma: 0 01.11.2004, 20:49:20
 13. avatar
  [46] Vivian [*]

  pipepola: týjo, tvůj synek to má dobře zařízený Ten se tě jen tak nepustí
  To by mě zajímalo, jaké má požadavky, když ani v Praze nemůže najít brigádu... Jinak ten popis financování jeho soukromých aktivit mě taky dostal Je to skoro dospělý člověk, jak dlouho mu bude milostné schůzky se slečnami platit maminka?

  superkarma: 0 01.11.2004, 18:53:30
 14. avatar
  [45] Jeremi [*]

  pipepola: V době, kdy mi bylo 17 mě ani nenapadlo, že bych s klukem na rande chodila do drahé kavárny. Ten nanuk na nábřeží byl srdci puberťáka bližší. Ostatně ještě i v 2. ročníku VŠ jsem se svým tehdejším střídala v placení lístků do kina, protože s kapesným jsme na tom byli oba zhruba stejně a s brigádama to mimo prázdniny nebylo nejslavnější. Na chlapi s prachama jsem začala stražit až později.

  MMCH s brigádama jsem taky začínala u prací, které mi moc nevoněly - takové mytí nádobí v kavárně není nic záviděníhodného. Ale aspoň jsem přišla na to, že fakt musím něco vystudovat, abych se v těch saponátech nemusela ráchat nadosmrti.

  superkarma: 0 01.11.2004, 18:28:04
 15. avatar
  [44] kosmokosmo [*]

  Davam tri dolary na tyden......takze jsem v norme

  Davat penize za uklid se mi prici...........neco bych tim ztratila...........moje deti, kdyz me chteji potesit, tak uklidi..proste me pro radost....prijdou me rano vzbudit a hned me tahnou ukazat, jak vzorne uklidily pokojicek / umyly nadobi.../ a tim placenim bych vlastne osidila nejen sebe, ale svym zpusobem i je

  superkarma: 0 01.11.2004, 17:09:41
 16. avatar
  [42] medved [*]

  pipepola: teda ja jen ziram...jestli platis synovi bowling, squash, kulecnik, kina, koncerty, vydaje na rande, urcite i na mobil, tak to asi nevydelavas na nic jinyho, ne ?
  mam dojem, ze 17 lety kluk si klidne muze vydelat minimalne cast penez sam....aspon by chudak nemusel draze vymyslet, jak zabit cas takhle sice neni v parte vodvarenej a bude svoje rodice milovat, ale vuuubec se nedivim, ze s penezi hospodarit neumi (proc taky, kdyz ma doma oslicka otres se )...mam dojem, ze z kluka vyrusta pomalu ale jiste flakac, ktereho budete mit na krku jeste 40 let...dokud mam funi, zustaneme u ni
  podotykam , ze deti nemam, ale tohle mi snad proboha z mych budoucich robatek nevyroste aspon se o to budu vsi silou snazit

  superkarma: 0 01.11.2004, 15:32:18

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [41] Luciš [*]

  Do mejch dvanácti let ani žádný zábavný časopisy moc nebyly. Tak max čtyřlístek, bráchovi chodilo Abíčko, vě škole Pionýrská Sedmička nebo Stezka a za hodně mlada Sluníčko a Mateřídouška A všechno kolovalo po třídě, vesměs i Bravíčka, když mi bylo těch čtrnáct, ale to byly tak stupidní články a poradny že to ani nestálo za to. V těch pozdějších letech snad jenom časopis Dáma o šatech, líčení a tak, tak sem ho sem tam dostala k svátku nebo za dobry známky. Zato teď si s miláčkem kupujem plejbóje

  superkarma: 0 01.11.2004, 14:56:15
 2. [37] Zuzanicka [*]

  pajda: u nás je to podobně žádné časopisy domů nekupujeme takže pokud chce ABíčko musí si ho koupit ze svého kapesného Mc-áč teda hradíme my,protože nám tam chutná všem třem

  superkarma: 0 01.11.2004, 14:29:40
 3. avatar
  [35] Luciš [*]

  Já kapesný do doby než sem si vydělala nepamatuju a taky žiju Sem tam, když doma v neděli nic nebylo sem dostala dvacku na sváču, do kina sem šla tak jednou za půl roku s přesným obnosem na lístek, věci do školy sem musela nejdřív říct, kolik a na mimosložkový financování si pamatuju akorát od babičky třikrát ročně na stovku k narozkám, svátku a vysvědčení.
  Ale pravda, že v létě na nanuky se naši neptali, kde se ztrácejí zalohované lahve

  superkarma: 0 01.11.2004, 14:04:45
 4. avatar
  [34] Danuna [*]

  anna.marie:kredit si kupuje za sve protoze ho ma za 3dny provolany a tohle ja podporovat nebudu.Jednou jsem se tady dohadovala s tchyni a svagrovou co jsme to prej za rodice,ze si synek musi koupit za sve boty ale to nevedela,ze bot ma dost a dost a chce proste jen vystrelek mody,ktery byl za 1.000kc.Mam dojem,ze nase deti maji vse co potrebuji ale porad delaji jaky jsou chudaci pred spoluzakama.Stale vetsi naroky-mobil by chtel nejmin za 10tisic pac kamos ho ma,brusle na rampu za 15tisic pac kamos je ma,kolo za 15tisic do terenu.Jo tak na to tedy nemame

  superkarma: 0 01.11.2004, 14:02:21
 5. avatar
  [33] Andula [*]

  Jeremi: přesně tak, i když zrovna tramvajenku ještě sponzorujem my

  superkarma: 0 01.11.2004, 14:00:06
 6. avatar
  [32] Jeremi [*]

  womanka: Ono ale před tímhle přístupem (všechno má od nás, tak na co by mu bylo vyšší kapesné) psychologové dost varují. Cílem kapesného by mělo být naučit dítě hospodařit s penězi. Takže radši nezabezpečit plný servis, ale dát vyšší kapesné, aby dítě pochopilo, že některé platby (v dětském věku tramvajenka, v dospělosti bydlení apod.) jsou povinné, opakující se a musí na ně v kase zbýt.

  superkarma: 0 01.11.2004, 13:50:18
 7. avatar
  [30] Andula [*]

  pajda: přesně, já totaky odbourala, a nebo někd ykupuju je třeba žvejky, protože kupuju juniorovi a to je těžký, jak koupit jednomu a druhému říct, kup si za své

  superkarma: 0 01.11.2004, 13:11:57
 8. avatar
  [29] pajda [*]

  womanka: to je přesně ono - časopisy má z domu...u nás to takhle nefunguje - chce časák, koupí si ho. Ostatně mě taky nikdo nic pod nos nepřinese. Koupil si něco, co ho nebaví? Má smůlu, drobek, měl si to rozmyslet...na výletech s sebou netáhne krosnu mlsků a ovoce - stánky jsou všude, koupí si, když potřebuje. Stejně tak drobnosti, hračky, čokoládičky na nákupech...to jsem úplně odbourala. Co jsem zkoušela bylo platit za domácí práce, jenže syslík velice rychle zjistil, že drobnosti vyškemrá vždycky a dělat za drobné ho nebavilo...výchovný efekt byl nulový. I mekáč si sysel hradí sám - prostě do jeho kapesného spadá všechno, co není nezbytné k životu nebo do školy.

  superkarma: 0 01.11.2004, 13:09:12
 9. avatar
  [28] Danuna [*]

  Žábina: Zuzanicka:tak ja mam synky 16 a 13let a ten starsi dostava od babicky 250kc plus mu babicka dava na legitku na mhd a ja zaplatim co je potreba dalsiho/veci do skoly,sladkosti a kino a mekac a tak a to jeste oba dostavaji 200kc od me mamy kazdy mesic.Ten mladsi nedostava od te jedne babicky nic prej az bude starsi/jo sem tam 30kc/pak mu to vysvetlujte.Z babickou neni rec a tak to tomu mladsimu vynahrazuji ja.

  superkarma: 0 01.11.2004, 12:35:52
 10. avatar
  [26] Andula [*]

  sarobrouk: já úmyslně nekupuju všechno , aby si něco mohl koupit i sám

  superkarma: 0 01.11.2004, 12:08:14
 11. avatar
  [25] sarobrouk [*]

  Určitě záleží na prostředí, kde vyrůstá a zájmech, které preferuje. Já jsem před mnoha lety dostávala velmi málo, asi mě nechtěli zkazit, ale nemohla jsem jít na zábavu víc jak 2x měsíčně a potom jsem nešla zas do kina a nikam jinam. Hrůza. Ale to jsem byla už skoro plnoletá. To budu svojí berušce dopřávat víc, ale pokud má doma, co potřebuje, tak nepotřebuje skoro žádné kapesné. Jen to co dostane od babiček, aby mohla nakoupit dárečky např. na Vánoce a obdařit tak lidi, které má ráda. Tak jsem to dělala já. A myslím, že i ta blbost je potěšila víc než, když syn mého muže si nevzpomene na jeho narozeniny, svátek (a to se jmenují stejně), ani na vánoce. Do svých 10 let z něj byl totální sobec, kterého jen cpali penězma. Teď si jednou za rok vzpomene, že má tatínka a něco mu třeba dá, ale je mi za něj stydno.
  Asi je pravda, že chce hodně mluvit a mluvit s dětmi o penězích. My jsme stavěli rodinný dům (teda mí rodiče), když jsem byla malá a ještě se do toho narodila ségra, takže se téma peníze přede mnou probíralo pořád. Proto já teď každou korunku 100x obrátím, než ji utratím. Ale jak jsem starší, tak si i něco dopřávám, protože můj drahý mě v tom podporuje. Ale stejně nerada utrácím.

  superkarma: 0 01.11.2004, 12:00:40
 12. avatar
  [24] Lhasa [*]

  womanka: To je všecko otázka domluvy, který se přizpůsobí i výše kapasnýho... Ztratíš pravítko? Koupíš si nový z kapesnýho. Tudíž kapesný je pro jistotu někde mezi 20-30 Kč. Když mu kupujete ztracený pravítko sami, stačí mu 10,- (vše týdně, samozřejmě)

  superkarma: 0 01.11.2004, 11:53:45
 13. avatar
  [23] JanaVi [*]

  Minulý týden jsem od našeho syna dostala básničku:
  Maminko má milovaná,
  srdéčko mé přejasné,
  mohla bys mi, prosím,
  zvýšit trochu kapesné

  má to dost dlouhé pokračování, z hlavy si to nepamatuji
  No, zvýšili jsme ,ale jak tak to tu čtu, tak stejně nedosahuje zde uvedených částek. Dostává po zvýšení 150,- a je v sekundě. Asi to doma ještě probereme.

  superkarma: 0 01.11.2004, 11:49:58
 14. avatar
  [22] Andula [*]

  womanka: my dáváme 10 prvňáčkovi, ale právě uvažuju o zvýšení na asi 25 korun, aby to k něčemu bylo.
  Jasně, tvůj syn to asi nepotřebuje, ale my třeba mlsnot doma nepřeberné mnpžství nemáme a ani mít nemíníme, podobně časopisů taky ne.

  superkarma: 0 01.11.2004, 11:42:46
 15. avatar
  [20] Esťa [*]

  pipepola: takže...já jsem z Prahy /i když jen rok a něco/..a moje dcera /za 3 týdny jí bude 18/ si najde brigádu, když chce. Stačí brouzdat na netu...je šikovná a když chce, tak najde. Kolikrát jsou to jen nárazovky, že jde 1-2x a konec, ale o brigády tady v Praze není VŮBEC nouze!! Rozdávala letáky 60,- na hodinu, uklízela kanceláře, myslím taky 60,- na hodku a ted dělá v kině..na Zličíně..sice jen 45,- na hodku, ale¨zato stabilní brigáda...a to studuje SŠ a má plno dalších aktivit. Jak jsi řekla, když člověk chce, aby se jeho dítě neflákalo po ulicích, tak sem tam nějakou tu kačku přidá..i já bych klidně přidala, kdyby potřebovala...jezdí třeba s postiženými dětmi, dělá dobrovolníka v Domě světla..ale není třeba. V Praze ...stačí chtít....věř mi :-))

  superkarma: 0 01.11.2004, 10:21:15
 16. avatar
  [19] Kocicka [*]

  já jsem nikdy kapesné nedostávala,ale nyní si vydělávám a podporuji takto sestru. Má určenou práci, kterou musí vykonat a dostává za ni jednou za měsíc kapesné, protože je již starší tak at si zvykná na výplaty...nijak moc to není tak podle toho jak pracuje 200-300 kč. Někdo namítne že je to málo,ale já si myslím že lepší než nic! Je na vysoké škole, je jí dvacet a tak je ráda i za toto...ted dostává i od mamky asi 300Kč,ale musí si za to kupovat drobnosti co potrebuje na koleji a do skoly a myslím,že s penězi umí zacházet celkem dobře.

  superkarma: 0 01.11.2004, 09:54:49
 17. [16] Zuzanicka [*]

  Danuna: náš syn dostává občas od babiček když je to kolem 100,-Kč necháváme mu to když je to ale víc peněz snažíme se mu to korigovat,t.j. třeba dostal tisíc korun od mé mámy,tak jsme mu řekli,že by bylo dobré kdyby je přiložil k penízkům na tiskárnu k PC,i on sám je takový,že to třeba navrhne,chce tiskárnu k PC se scenerem,takže peníze přiloží,stejně tak sám přiložil tisícovku když chtěl pejska

  superkarma: 0 01.11.2004, 08:54:00
 18. avatar
  [15] pajda [*]

  osobně dávám větší kapesné - 700,- Kč, ale syslík jezdí 2x měsíčně na celý víkend na výlety a kapesné (doporučeno min. 100Kč) si hradí sám, takže mu zbude na obyčejný provoz cca 500,- Kč. V tom je i kratší výlet a občasné další výdaje v kroužku...jinak bokem nekupujeme vůbec nic - když něco ztratí, má smůlu. Platím jenom obědy, tramvajenku a kredit 1x za 1/4 roku 300,- když provolá spíš, platí si to sám...

  superkarma: 0 01.11.2004, 08:38:05
 19. avatar
  [14] Žábina [*]

  Danuna: náš syn /14/ dostává každý týden u babičky 100,-...jiné kapesné už mu nedáváme ...za měsíc má 400,- a s tím si hospodaří sám...
  mladšímu zatím nic nedávám,všude chodí s námi, když něco chce /třeba hrošíka nebo kinder/ tak mu to koupím....

  superkarma: 0 01.11.2004, 08:37:36
 20. [12] Zuzanicka [*]

  Syn chodí do primy a dostává kapesné 400,-Kč na měsíc.Teď v primě,předtím dostával míň.Většinou si je ušetří občas si koupí nějaký časopis,momentálně si šetří na florballovou hokejku.Jinak se školce kapesné nedostával v 1 třídě měl 25,-Kč na týden,ve 2 až 5 třídě měl 50,-Kč na týden.Veškeré pomůcky do školy mu kupujeme my.

  superkarma: 0 01.11.2004, 08:30:58
 21. avatar
  [11] Danuna [*]

  Vivian:taky mi to moc nejde to setreni

  superkarma: 0 01.11.2004, 08:20:04
 22. avatar
  [10] Vivian [*]

  Já jsem teda ve školce pravidelné kapesné nedostávala To jsem začala dostávat až když jsem začala dojíždět na druhý stupeň ZŠ, a to 15.- týdně (1991 - 1994). A vždycky to hned v pondělí padlo na sladkosti Šetřit jsem se moc nnaučila
  Na střední jsem pak dostávala 200.- měsíčně (1994 - 1998) a ve třeťáku jsem začala chodit na brigádu, takže jsem měla příjmy celkem slušné a dokonce jsem si našetřila na věc, kterou jsem si přála
  A kromě pravidelného kapesného jsem dostávala penízky k narozeninám a svátkům...
  Naši se mnou o penězích asi mluvili, ale žádný spořivec se ze mě nestal, penězům nerozumím a zacházet s nimi neumím Tak vydělat a utratit... ale nic navíc

  superkarma: 0 01.11.2004, 08:16:02
 23. avatar
  [9] Danuna [*]

  a jak byste resily situaci kdy deti dostavaji od babicek dost penez.Davaly by jste i vy doma?

  superkarma: 0 01.11.2004, 08:11:18
 24. avatar
  [7] Esťa [*]

  Tak já dávám svým holkám /16+18let/ 400,- na měsíc. Legitky na jízdné jim platím zvlášť. Pokud mají málo, mají možnost si zajít na brigádu. Starší, chodí na brigády téměř pořád, mladší je líná, takže jí musí stačit 400,-. Víc jí nedám, snažím se jí naučit hospodařit a vážit si penízků :-))

  superkarma: 0 01.11.2004, 07:51:57
 25. avatar
  [6] Jeremi [*]

  JaninaR: No, já se navíc ještě podívala na to, cos o sobě prozradila a ono ty 200 Kč kapesného jsi brala před dobrými 10 lety. Započti si inflaci a vyjde Ti, že jsi byla nad částkou, kterou psychologové doporučují dnes.

  superkarma: 0 01.11.2004, 07:16:02
 26. avatar
  [5] JaninaR [*]

  Jeremi: Jéééé vidíš Já jsem brala, že ty částky, co uvádějí, jsou za týden No jo přece jenom je pondělí brzy ráno ...... takže se omlouvám

  superkarma: 0 01.11.2004, 07:12:48
 27. avatar
  [4] šája [*]

  Ó jé, teď jsem si vzpomněla - vlastně koupil Když jsme v létě chodili tak 2-3x za týden do ZOO a já už odmítala kupovat krmení pro kačeny a koně, platil si to sám Ale jinak nejevil zájem o sladkosti (když máma domů koupí, že jo ) ani o zmrzlinu venku na procházce ani o časopis

  superkarma: 0 01.11.2004, 07:06:50
 28. avatar
  [3] šája [*]

  Dávali jsem klukovi 20,- na týden (v posledním školkové roce) Ale nikdy si nic nekoupil, vlastně nechápal, že by si měl ty penízky třeba nosit s sebou, když se někam jde, takže se mu hromadily v kasičce, o kterou vlastně ani nejeví zájem. Zatím jsme s tím přestali, počkáme, až si řekne sám.

  superkarma: 0 01.11.2004, 07:04:56
 29. avatar
  [2] Jeremi [*]

  JaninaR: A co Ti na tom přijde zvláštní? Vždyť sama uvádíš stejnou částku! 50 Kč týdně = doporučeným 200 Kč měsíčně pro druhý stupeň.

  Syn chodí do druhé třídy a kapesné má 30,- Kč týdně (a to už od doby, kdy jsme kapesné zavedli, tj. od posledního školkového roku). Je to částka, která se nám osvědčila, protože se z ní dá koupit něco hned (třeba dětský časopis - na některé ani těch 30 Kč nestačí ) nebo se dá šetřit. Takhle staré dítě potřebuje při šetření časovou perspektivu, která je dosažitelná. Z třicetikorunového kapesného má na "veledůležité" kartičky Pána prstenů za měsíc, z desetikorunového by to bylo za dva a půl, což pro sedmileté dítě se téměř rovná nikdy.

  superkarma: 0 01.11.2004, 06:37:20
 30. avatar
  [1] JaninaR [*]

  Žák prvního stupně by měl dostával 100-200 a žák druhého stupně 200-300? To snad NE?????
  Na prvním stupni jsem dostávala peníze jak jsem si řekla. Školu jsem měla hned za domem, takže jsem dostávala peníze akorát na mlsky a to za odměnu. Na druhý stupeň jsem už dojížděla, takže jsem dostávala peníze na dopravu + 50,- Kč na týden. Na střední škole to bylo: peníze na dopravu + 200,- Kč na týden. A rozhodně mi to stačilo....

  superkarma: 0 01.11.2004, 06:16:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme