Rodina

Děti a peníze

money

Mají mít děti vlastní peníze? Kolik? S jak vysokým kapesným běžně vystačí? Co za potomka zaplatit a co už ne? Mají si děti vydělávat na „nadstandard“ na brigádách?

 „Mám pocit, že sloužím jen jako kasička,“ postěžovala si mně sestřenice Martina, když přijela do Prahy nakupovat s předstihem dárky na Vánoce. Bydlí s manželem v krajském městě a společně vychovávají čtyři děti. Tři vlastní – Denisku, Péťu a Lucinku – a dvacetiletého Kamila z mužova prvního manželství.

Martina prodává v papírnictví, manžel Kamil je lékař a pracuje v tamní nemocnici. Rozhodně se jim nedaří špatně, ale čtyři dospívající děti hodně spotřebují a nemají na rodiče zrovna skromné požadavky.

„Pořád se s mužem nemůžeme dohodnout na pevném kapesném a děti toho využívají. Vždycky se na něco vymlouvají, pořád něco potřebují a zkouší to na nás na oba. Jen ty mobily, co nás měsíčně stojí…“

Docela jsem ji chápala. I moje kamarádka Olga řeší podobný problém a já to obden musím poslouchat. Syn se vyučil číšníkem a rozhodně s nástupem do práce nespěchá (buď je to daleko, nebo je nástup moc brzy, málo platí, anebo se mu prostě nelíbí šéf), je už skoro rok doma a pořád jen z mámy-samoživitelky tahá peníze. Ještě nedávno ždímal i babičku, ta však zemřela a pramen vyschl.

money

Teď to došlo tak daleko, že mu máma zamkla ledničku – syn dostává třikrát denně klasické jídlo a na mobil mu připlácí tisíc korun měsíčně. „Když chce žít na vysoké noze, ať maká,“ rozhodla se Olina k razantnímu kroku poté, co si ho však (podle mého mínění) sama rozmazlila.

Podle dětského psychologa Karla Brůny by se měli rodiče na kapesném dohodnout spolu s dětmi.

Pravidelné kapesné by měly děti dostávat přibližně od šesti let. To je věk, kdy už umějí počítat a jsou schopné pochopit i jeho princip. Čím dříve se naučí znát hodnotu peněz, tím snadnější to budou mít v dospělosti.

„V klidu si sedněte a vysvětlete dítěti váš systém kapesného. Jakým způsobem mu budete peníze vyplácet i za co je může utratit,“ radí Brůna rodičům. „Dobře funguje, když rodiče upozorní dítě předem, že mu kupříkladu přispějí na jedno kino měsíčně. Na ostatní zábavu si musí vystačit s kapesným. Když se pravidla určí hned, bude jednodušší se jimi řídit.“

Chceš víc peněz? Jdi na brigádu!

Sestřenici jsem doporučila brigády. U nás doma to fungovalo perfektně.

Dostávala jsem při každé záloze a dobírce od rodičů dvacku – dohromady osmdesát korun měsíčně (na střední škole). Nebylo to moc, ale ani málo, vzhledem k tomu, že mobily neexistovaly. K tomu peníze na obědy (už tehdy jsem držela různé diety) a pak už to šlo.

A když jsem chtěla něco na sebe, co jsem zrovna nepotřebovala, musela jsem na brigádu. O prázdninách jsem u babičky pravidelně jezdila na kole do vzdáleného zahradnictví, přebírat cibulky a řezat gladioly, později jsem si vystačila s chmelovými brigádami.

S jak velkým kapesným by měly děti vystačit?

Jaká je ale rozumná částka? Podle psychologa Brůny by se kapesné mladších dětí mělo počítat na desetikoruny, starších už na stovky. Kromě věku však záleží i na tom, co všechno si dítě z kapesného běžně pořizuje.

Co doporučuje psycholog Karel Brůna rodičům?

 • kidsMladším školákům by mělo kapesné uhradit jen pamlsky, pití a třeba drobné hračky. Stačit by měla dvacetikoruna každý týden.
 • Starší děti by si už z kapesného měly ušetřit na drobnosti. Pokud jim rodiče navíc platí i mobil, dopravu, školní pomůcky, kino, obědy a dostávají z domova pravidelně svačiny, měly by si vystačit s pětistovkou měsíčně, středoškoláci maximálně o tři stovky víc.
 • Peníze navíc nedávejte bezdůvodně. Když dítě kapesné předčasně utratí, nepodléhejte jehožadonění. Jinak se nenaučí hospodařit a kapesné pak ztrácí smysl. Pokud má dítě pocit, že mu dáváte málo a není s tím schopné vyjít, promluvte si a zvažte případné navýšení.
 • Předem se domluvte, nač dítě kapesné bude mít, a pak ho už nekontrolujte. Zda si koupí podle vás zbytečnost, záleží jen na něm. Větší nákupy s ním ale konzultujte.
 • Kontrola je na místě, když si budete myslet, že dítě za kapesné kupuje třeba cigarety. Řešit byste však měli problém kouření. Tím, že mu přestanete vyplácet kapesné, nic nezměníte. Nedávejte mu ale nic navíc (na lístky na koncert, na nepotřebné módní oblečení).
 • Dávejte pozor na starší děti, které si platí samy třeba mobil nebo tramvajenku. Když sedmnáctileté dítě nebude platit účty či pokuty, exekutor přijde na vás.
 • Pokud se domluvíte na konkrétní částce, vyplácejte ji pravidelně bez ohledu na to, jak se dítě chová, učí a zda pomáhá v domácnosti. Kapesné by nemělo být podmíněno tím, že dítě nepřinese poznámku nebo vyvenčí psa.

Jaké dáváte dětem kapesné vy? Chodí vaše děti na brigády?

   
09.11.2009 - Finance a práce - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [17] Terinka1984 [*]

  FAXÍK — #16 Take souhlasim s mensim.

  superkarma: 0 21.12.2009, 13:10:58
 2. [16] FAXÍK [*]

  souhlasím s menším kapesným, taky si někdy chtějí samy koupit třeba zmrzlinu

  1. na komentář reaguje Terinka1984 — #17
  superkarma: 0 22.11.2009, 08:58:15
 3. avatar
  [15] Hanjimka [*]

  Synovi v 9tř.jsem dávala 100.-na týden ze které si musel kupovat svačiny pokud si je doma neudělal.Ted na sš jsme zůstali zatím stále na stejné částce,jen ty svačiny mu denně dělám,jelikož nestíhá ve škole obědy kvůli dojíždění.Už se celkem naučil hospodařit,ale neušetří nic.Dostává ještě peníze od babičky,ale to mi zase splácí opravu mobilu co si sám rozbil.A teď trochu šetří na vánoce.V létě byl na brigádě,kde si vydělal na vysněný mobil.A příští rok plánuje taky brigádu aby měl na řidičák.Slíbila jsem že zaplatím,ale jen polovinu.Jsem s ním sama,tak se musí snažit.Sml16

  superkarma: 0 14.11.2009, 13:05:58
 4. avatar
  [14] denkas [*]

  molinka — #12 to sem taky nepochopila! On se vyhýbá práci ,matka samoživitelka a dává mu 1000 na mobil! Bych mu nedala ani korunu!a ani bych ho rok neživila! Sml80

  superkarma: 0 10.11.2009, 18:55:59
 5. avatar
  [13] risina [*]

  ToraToraTora — #4 Mé dceři je 22, studuje a bydlí doma a taky od nás dostává kapesné.

  superkarma: 0 10.11.2009, 07:55:23
 6. [12] molinka [*]

  1000 kč měsíčně na mobil?? se synáček zbláznil,ne?? mě stačí 100-200 na měsíc a rozhodně by mě nenapadlo rodiče takhle ždímat Sml23

  1. na komentář reaguje denkas — #14
  superkarma: 0 09.11.2009, 20:05:03
 7. avatar
  [11] Sapita [*]

  Bébina — #9 ale ano, to je ono, ale tady se píše o 500kč na měsíc dítěti na cca druhém stupni základky s tím, že vše nutné už je zaplaceno rodiči a to mě teda trochu děsí, na co by to jako mělo to dítě mítSml80

  superkarma: 0 09.11.2009, 17:50:14
 8. avatar
  [10] prece ja [*]

  mám jedno dítě na střední - maturitní ročník, druhá je na vyšší.platím jen jídlo, elektřinu atd, jinak

  neplatím jim nic, na mobil doplácím...oni si platí 200kč, doplácím 100kč a platím polovinu jízdného a synovi obědy,oba chodí na brigádu, na oblečení, zábavu, věci do školy si musí vydělat.

  superkarma: 0 09.11.2009, 14:53:23
 9. [9] Bébina [*]

  Sapita — #3 Na stredni skole v 90.tych letech jsem tu tisicovku dostavala a to jsme nebyli nijak bohata rodina. Ale jak jsem psala, nebyly to penize na blbosti, ale na potrebne veci. Z kapesneho jsem si platila vsechno, obedy, dopravu, ucebnice, obleceni, kosmetiku. Pravidla byla jasne stanovena a utracet za pitomosti a pak skemrat o dalsi penize jsem si nikdy nedovolila, dalsi penize bych totiz nedostala. Bylo to lepsi, nez porad chodit a drndat o penize. A hospodarit jsem se tak naucila velmi dobre, naucila jsem se vyjit s danou castkou a myslet na horsi casy, kupovat jen to, na co momentalne mam a nezit na dluh.

  1. na komentář reaguje Sapita — #11
  superkarma: 0 09.11.2009, 14:24:54
 10. [8] Rikina [*]

  Mí potomci měli 50,- Kč na měsíc na základní škole, na střední napřed 200,-, pozdějc 400,-. Jízdenku MHD a obědy jsem jim vždycky platila osobně, mobil neměli, dokud si na něj nevydělali sami na brigádě, a na kredit pochopitelně taky. Sml80 Navíc dostávali jen peníze na výpravy se skautem, to potřebovali na jízdenky ve vlaku a na jídlo, bývali pryč 2-3 dny. Represe za neplnění povinností byly, ale ne finanční. Sml57

  superkarma: 0 09.11.2009, 14:12:54
 11. avatar
  [7] phoebe24 [*]

  SStream — #6 souhlas: pokud se dítko neodůvodněně fláká nebo přinese opakovaně kuli za nevypracovaný domácí úkol a ještě si na rodiče otevře ústa, tak u nás doma to na kapesném poznáSml22

  superkarma: 0 09.11.2009, 13:42:17
 12. avatar
  [6] SStream [*]

  Mě docela překvapilo, že se peníze mají dávat i v případě, kdy dítě neplní svoje domácí povinnosti...  Ono když v práci neplníte svoje povinnosti taky vás vyrazí... Nemyslím tím vydírání - pokud dneska nevyluxuješ obývák nedostaneš nic, spíš mám na mysli dodržování pravidelných činností Sml80

  1. na komentář reaguje phoebe24 — #7
  superkarma: 0 09.11.2009, 11:49:36
 13. avatar
  [5] Zuzča [*]

  Sapita — #3 já si pamatuju, že na druhém stupnizákladky jsme dostávali tu zmiňovanou dvacku na týden a na střední tu pětistovku, ale drobnosti do školy jsme si kupovali. Na vyšší jsem dostávala 1500+800 na bydlení, ale z toho jsem si už musela obstarat všechno od jízdného přes jídlo až po oblečení/boty.

  superkarma: 0 09.11.2009, 11:15:00
 14. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  Vychovávají spolu čtyři děti....dvacetiletého KamilaSml52Sml52 to bych se cítila hůř než kasička

  1. na komentář reaguje risina — #13
  superkarma: 0 09.11.2009, 10:57:01
 15. avatar
  [3] Sapita [*]

  500Kč měsíčně na cca 2.stupni základky? Pokud tomu teda dobře rozumím, protože se píše "na střední škole cca o 300 víc!Sml6 to mi přijde teda fakt hodně, pokud všechny nezbytné potřeby hradí rodiče, jak je tam psánoSml80

  1. na komentář reaguje Zuzča — #5
  2. na komentář reaguje Bébina — #9
  superkarma: 0 09.11.2009, 10:49:03
 16. [2] Bébina [*]

  Kapesne jsem dostavala co pamatuju a pomerne vysoke, ale nebyly to penize urcene na blbosti nebo hracky. Z toho co jsem dostala, jsem si uz na zakladce sama zaplatila skolni obedy, jizdne na MHD, kdyz bylo treba tak skolni pomucky, ruzne skolni akce atd. Dokonce i saty na maturitak jsem si kupovala z kapesneho. Skemrat u rodicu o dalsi penize jsem si nedovolila, castka byla dana a pomerne vysoka a na mne bylo, jestli s tim vyjdu nebo ne. Hospodarit jsem se naucila dost dobre, od 17ti let jsem mela stalou brigadu.

  superkarma: 0 09.11.2009, 09:39:13
 17. [1] lidicka [*]

  Kapesné sme neřešili, dcera když potřebovala si řekla na co kdy potřebuje. Až při nástupu na střední školu musela mít u sebe hotovost pro nepředvídané události - dojížděla totiž denně 40 km. Teď má brigádu - každou volnou sobotu pracuje 12 hodin v HM v pokladně (občas i neděle nebo svátky). Má založený vlastní účet kam ji posílají mzdu.Výdaje nesouvisící se školou si z toho platí a šetří si na nový mobil.Ostatní výdaje - obědy ve škole, učebnice a jízdné (měsíční jízdné přes 1200,-Kč) ji hradíme.

  superkarma: 0 09.11.2009, 06:41:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme