Vztahy

Děti a kapesné

Kdy se mají děti učit hospodařit s penězi?

 

O penězích se doma hovoří hodně, kolikrát si to ani neuvědomujeme:

 

- musíš tam volat, nemůžeš to vyřídit osobně?

- půjdeme do kina všichni, nebo půjdou jen děti a my se pro ně stavíme?

- koupíme si novou televizi, nebo raději pojedeme na týden do Luhačovic?

 

Děti tyto naše hovory registrují a stanovují si hodnotový žebříček.

Kdy začínají opravdu chápat hodnotu peněz?

 

Kdy dávat kapesné a v jaké výši?

Já kdysi dostávala 5 korun od druhé třídy a od páté 10 korun.


Kolik je normální dnes?

Když jsem něco udělala iniciativně nebo za dobré výsvědčení, dostala  jsem nějakou korunu navíc. Když jsem něco vyvedla, kapesné jsem nedostala.

Navíc mi prarodiče založili vkladní knížku, na kterou mi na svátek, narozeniny a Vánoce dávali určitý obnos. A rodiče mi platili pojištění s výplatou v 18 letech.

 

Jak to děláte vy?

 

Co říkáte na námitky dětí typu:

1/ už to mají všichni, jen já ne

2/ děti se mi smějou

3/ ty mě nemáš rád/a


Pokud na vás dítě něco mámí, umíte odmítnout a vysvětlit mu proč?

   
10.06.2004 - Láska a vztahy - autor: Jitka Kubíková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [76] pajda [*]

  Rikina: podívej, u nás to byla nutnost i u syna - když nemocné dítě jede hodinu denně do školy, těžko se spolehneš, že si v každé situaci dokáže poradit samo...několikrát se nám to osvědčilo, když např. bylo na opačném konci města krupobití a učitelka je nepustila ven...

  superkarma: 0 10.06.2004, 17:59:08
 2. avatar
  [75] Andula [*]

  Rikina: naše děti podle všeho mobil dostanou až budou větší, ne jako cennou věc na pardáu, ale jako praktickéhos lužebníka, mám za to, že nám to dost pomůže

  superkarma: 0 10.06.2004, 17:47:18
 3. avatar
  [74] Andula [*]

  werka: mně se líbí, jak to máš zařízené, i s přispívánímn zatracené školní pomůcky a tak.
  Dneska investoval 20 korun do 2 HOPíků z automatu v Tramtárii (musím koupit i bráchovi )
  ValinaK: našemu není 9, ale 6, takže nevím, jak to bude mít pak, doufám, že z něj nebude vyčuránek

  superkarma: 0 10.06.2004, 17:42:08
 4. avatar
  [73] Vivian [*]

  Rikina: signál je dneska už skoro všude... je fakt, že samotný mobil ti nepomůže, ale jak bys (v té divočině třeba) bez mobilu dala někomu vědět, kde jsi a co s tebou je? Nebo kdybys byla se svým manželem třeba na tůře v horách a on by někde spadl a způsobil si otřes mozku, ztrácel by vědomí... nechala bys ho tam ležet a šla x kilometrů pro pomoc? Nebylo by lepší ji zavolat? A nemuselo by to být ani v horách, stačila by vesnice bez telefonní budky. Necháš ho tam ležet a poběžíš po barácích shánět kdo má telefon a nechá tě zavolat?
  Ano, pokud mobil člověk nevyužívá k práci, používá ho kvůli pohodlí. Málokomu se chce platit zbytečné sumy za pronájem pevné linky nebo běhat do budky (kterých je dnes čím dál míň, na venkově třeba taky žádné)... pokud ti vadí, že ti lidé mají mobil jen proto, že je to moderní, není to jejich problém...

  superkarma: 0 10.06.2004, 17:39:44
 5. avatar
  [71] Vivian [*]

  Rikina: no sorry, ale mobil je pro některé dnes otázkou přežití jakápak zbytečnost... podle mě je to šikovná vymoženost. Jasně, že my jako děti jsme bez něj v pohodě přežily (přežily jsme taky bez myček, automatických praček, auta, barevné televize, videa...), ale představ si, že já bych dneska sháněla zákazníky tak, že bych je obesílala poštou . Nebo bych si měla nechat zavést pevnou linku a nesmět se pak hnout z domu (co kdyby volal zákazník )...??
  Nebo se na to vykašlat a jít na podporu?
  Pro mě mobil rozhodně zbytečnost není Nezapomeň, že mobil ti může i zachránit život Nebo si myslíš, že vždycky, když se stane průser (s nutností volat okamžitě lékaře nebo hasiče) bude vždy po ruce telefonní budka??

  superkarma: 0 10.06.2004, 17:14:19
 6. [70] xenie [*]

  Rikina: ale jistě, žily jsme i bez mobilů, ale ted si to neumím představit... dochvilnost je smaozřejmě fajn,a le třeba ve věčných zácpách v Praze je lepší vědět zda je dotyčný na cestě nebo se na to vykašlal anebo se něco stalo...v takové situaci není nad mobil

  superkarma: 0 10.06.2004, 17:09:30
 7. avatar
  [69] lenoška [*]

  werka: náš mladej má účet u české spoř.jmenuje se to Student plus

  superkarma: 0 10.06.2004, 17:08:50
 8. [66] xenie [*]

  Rikina: a to já naopak právě mobil u dětí považuji za neocenitelnou věc, kdykoli lze zjistit kde dítě je a zda je OK, třeba když se zdrží, čekat až někde objeví funkční automat

  superkarma: 0 10.06.2004, 16:54:01
 9. [65] xenie [*]

  Rikina: a to já naopak právě mopbil u dětí považuji za neocenitelnou věc, kdykoli lze zjistit kde dítě je a zda je OK, třeba když se zdrží, čekat až někde objeví funkční automat

  superkarma: 0 10.06.2004, 16:53:55
 10. avatar
  [63] Susina [*]

  Rišák je ještě malej, v září půjde do první, ale je děsně spořivej a při jeho vztahu k matematice vždycky přesně ví, kolik má peněz... když byl nemocnej a hlídali ho naši, tak si z něj děda dělal legraci, že mu Rišák bude platit za pronájem postele.. Ríša to vzal vážně a tvrdě po mně denně vyžadoval korunu, že ji musí dát dědovi, a až budou mít 14 Kč, tak si půjdou za to koupit Beskydky... myslím,ž e nebude rozhazovačnej, možná mu zařídím to konto pro mrňousy u Komerčky, tu Berušku (sice je to konkurence, ale budiž..), aby si mohl chodit sám ukládat, co dostane, na to by byl děsně pyšnej...

  superkarma: 0 10.06.2004, 16:33:12
 11. avatar
  [62] pajda [*]

  werka: takže sysel má účet u Volksbanky - má ho na mě, takže může sice vybrat u bankomatu, ale už ne platit v obchodě. Výběr je limitovaný, jde vybrat i v cizině (vzhledem k našim pravidelným tahům na Slovensko to považuju za výhodné), ale jsou znevýhodněné výběry u jiné banky. Osvědčilo se to docela dobře, jen je třeba si vést deníček výběrů, protože dítě si neuvědomí, že ne každá banka zapíše výběr hned - už se dostal do červené zóny jednoduše tak, že Spořitelna proúčtovala výběr z bankomatu až po týdnu a on žil v přesvědčení, že tam ještě 200Kč má...vzhledem k jeho "životu na vysoké noze" šlo o pár korun. No, pokud jde o zbytek - hradíme oblečení, jídlo, věci do školy (nezbytné) a tramvajenku - tu stejně kupuju já. 1x za 1/4 roku dávám kartu za 200,- protože nám častěji nevolá. Zbytek je na něm. Má sice plný pokoj z mého pohledu "kravinek", ale na druhé straně neřeším, co je te´d právě "in", ani jeslti má rozum...a když se neshodneme třebas v názoru na rifle, tak já dám částku, kterou mu předvedu jako průměrnou, on si doplatí na to, co chce navíc...čundry hradím bokem - kapesné má předepsané a dostává 1,5 násobek. (Vždycky tak, aby měl na jízdenku domů, kdyby se něco stalo.)

  superkarma: 0 10.06.2004, 16:25:37
 12. avatar
  [60] Hanela [*]

  Belinda-Berry:

  superkarma: 0 10.06.2004, 15:36:29
 13. avatar
  [59] werka [*]

  pajda: Jasně, to si myslím taky. U nás zatím byla jaksi éra bez pravidel - měl mobil fakt akorát na to, aby mi zavolal, že dojel na trénink nebo do školy, takže nebylo moc co řešit. jenže přibývá jeho "soukromých" hovorů a smskování (včetně hlasování pro Superstar , takže je třeba pravidla nastolit.
  My jsme zatím ve stavu, kdy se s dohadujeme, které řešení bude nejlepší. V podstatě připadají v úvahu 3 varianty
  1. zachovat mu telefon na našem paušálu s tím, že protelefonované peníze nám z kapesného zaplatí (má výhodu, že mu zůstane zachováno levné volání nám)
  2. zřídit mu samostaný paušál, který si bude sám hradit (má výhodu, že na novou smlouvu by se lacino dal pořídit i nový mobil - on ten jeho starý už začíná mít doslouženo)
  3. pořídit mu GO kartu a dobíjení ať si řeší z kapesného (je to nejjednodušší, navíc je na telefonu vidět, kolik má ještě neprovolaných peněz)
  Rozhodnutí ještě nepadlo, ale chceme to rozseknout do konce šk. roku (případnou smlouvu s novým mobilem by dostal za vízo ).

  MMCH - jaký má Syslík účet a jaké s tím máte zkušenosti? Taky o něčem takovém uvažuji, protože by si měl zvyknout, že spoření "pod matraci" není jaksi úplně nejlepší ...

  superkarma: 0 10.06.2004, 15:22:10
 14. avatar
  [58] Susina [*]

  Belinda-Berry: promiň, ale to, že se cítíš lehká, nebude colou - mimochodem "light", jo??, to spíš bude tím, že toho v hlavě moc není (soudím i podle tvých gramatických chyb) a nadnáší to... i přes ty hambáčky v bříšku..

  superkarma: 0 10.06.2004, 15:05:14
 15. avatar
  [57] Vivian [*]

  Belinda-Berry: Jaký si to uděláš, takový to máš, tak nefňukej a něco dělej

  superkarma: 0 10.06.2004, 15:01:34
 16. avatar
  [51] pajda [*]

  werka: u nás jsem i ten kredit vyřešila výší kapesného...prostě je to náklad jako každý jiný a sysel ho musí zahrnout do péče...po první krizi, kdy mu mobil operátor úplně vypnul, se to ustálilo tak, že je na něm vždycky aspoň na "nouzovku"

  superkarma: 0 10.06.2004, 14:10:06
 17. avatar
  [48] pajda [*]

  Fiona: víš, řekla bych, že ti ale rodiče kupovali např. hračky...u nás se to vede tak, že s vyjímkou věcí do školy se nic dalšího nekupuje. Prostě kapesné není od toho, aby mu rostlo na účtě, ale od toho, aby sám řešil, čemu dá přednost...jenom dárky domlouváme nebo odhadujeme...netuším ale, jak budu řešit tábor - stovky kapesného (doporučená) mu nemůže stačit, to nestčí ani dětem v 1. třídě, natož pak klackovi v pubertě a moc navíc mu dávat nechci...kapsené dostává na účet a z něj si vybírá v bankomatu, ale na táboře tahle možnost nebude.

  superkarma: 0 10.06.2004, 13:43:07
 18. avatar
  [47] Clerenc [*]

  Ja jsem taky kapasne nikdy nedostavala. Na zakladce jsem jednou tydne na mamce vydyndala naky drobaky na odpoledni diskoteku a´za nic jineho jsem neutracela. Od stredni jsem chodila na brigady(o prazdinach - do skoly jsme dojizdela, takze bych brigady nestihala), tak jsem si neco vydelala, ale nasi mi pak zridili vlastni ucet a od prvaku do ctvrtaku mi tam posilali kazdy mesic 6stovek. Pripadala jsem si jako ten nejvetsi bohac, zvlast kdyz jsme si tam ty penizky syslila a pekne si mi tam rozrustali, to byla pohaaadka. Ted se mi jich nak nedostava

  superkarma: 0 10.06.2004, 13:23:01
 19. avatar
  [46] werka [*]

  Já jsem jednoznačně pro kapesné a v podstatě souhlasím s Pajdou.
  jsme začali dávat kapesné už poslední rok ve školce (uměl počítat a i se trochu orientoval v hodnotě peněz). Začínali jsme na 10 Kč týdně, teď je mu deset a dostává 25 Kč týdně. Sem tam mu to prarodiče vylepší nějakým přídavkem (povětšinou na MDD a za vízo dostane drobný dárek a k tomu ještě nějakou korunu). Má to na drobné mlsky, musí z toho hradit poztrácené školní pomůcky (aspoň částečně), kupuje z toho dárky pro nás a prarodiče i pro kamarády. A šetří si na větši věci - teď na posled si přidal ke stovce, co dostal od mých rodičů k MDD, a koupil si CD (Kabáty ).

  ValinaK: Já bych řekla, že kapesné nijak nerozhazuje. Jasně, že si koupí občas věc, která je z mého pohledu blbost, ale to je prostě tím, že moje a jeho měřítka nutně nejsou totožná. Ale rozhodně své kapesné nerozhazuje bezhlavě. Ví, že když si je utratí, nebude mít nic ...


  Momentálně zvažuji od příštího šk. roku jednak zvýšení kapesného, jednak měsíční výplatu a pak řešení provolaných peněz. zatím jedeme všichni na jeden paušál (Tandem), ale do budoucna nevím, protože s přibývajícím věkem se jaksi začíná víc volat a víc smskovat, takže zvažuji GO sadu s přidělovaným kreditem, kde bude bezprostředně vidět, kolik prokecal a kolik mu ještě zbývá (zjistit to po měsíci, to už je pak na korekci pozdě, tam už jedině nějaká sankční opatření). Ale mobil, kredit, paušál a naše děti, to je skoro na samostatné téma.

  superkarma: 0 10.06.2004, 12:13:58
 20. avatar
  [45] Žábina [*]

  jinak syn /14let/ za mnou nedávno přišel, jestli si může koupit nějaký časopis o počítačích, bylo tam i CD...stál 200Kč...říkám mu, no peníze na to máš, jestli ti to není líto dát za časopis, tak si ho kup...říká mi - já bych ho chtěl...tak si ho koupil, pak za mnou přišel a říká - víš mami že to není nic moc, příště už si ho nekoupím.....přišel na to prostě sám, kdybych mu to zakázala, mrzelo by ho to.....

  superkarma: 0 10.06.2004, 12:04:53
 21. avatar
  [44] Žábina [*]

  Fiona: když dneska je pro ty děti tolik lákadel, že si myslím, že tu např. 100Kč za vysvědčení vědí zač utratit ..

  pajda: to nebylo správný ...měli ti to dát.

  superkarma: 0 10.06.2004, 12:03:10

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [43] sarobrouk [*]

  Ťapina: Tak to jsem na tom byla stejně jak ty. A na disku jsem mohla jít jen jedenkrát za měsíc, když vstupné stálo 10,- a já měla 20,- kapesné na měsíc. No hrůza. A kolikrát než abych si o něco řekla, tak jsem 3/4 věcí radši oželela. A to jsem i oblečení nosila po sestřenici. No hrůza. Myslím, že se teď máme moc dobře.

  A všimla jsem si, že malé děti mají víc peněz než já v peněžence. Tak tomu říkám kezit děti penězi. Od mého přítele malej nosí v peněžence kolem 900,- Kč a to tak asi od 2. třídy. Ale žeby vlastnímu ostci někdy něco koupil k narozeninám (to ani neví, kdy je má a to má mladej 11. roků) nebo k svátku (to si taky nevzpomene - oni se jmenují stejně, ale mladýmu ještě nikdy nedošlo, že má svátek i tata) NIKDY. Ale to je to rozmazlování, když se přeje k narozeninám nebo k svátku, tak mu vždycky něco dají do ruky, aby taky popřál. Já bych ho tam nechala stát s prázdnýma rukama a čučet. Takhle se nikdy hospodařit nenaučí. Sobě kokina kupuje a blbosti furt.
  Já jsem pro kapesné, ale rodiče musí ze začátku také trošku děti vést, jak se s penězi zachází. A ne jim všechno koupit.
  Od mojí kamarádky děti chodí v létě před výplatou na koupaliště jenom tehdy, když si na to vytáhnou peníze z kasičky. A to mi přijde jako dobré učení a na koupališti dostanou každý 20 Kč a jestli je utratí za zmrku nebo za pití nebo za kokino nebo si ušetří na druhý den, to je jejich věc. Ale od rodičů už nic, kromě jídla z domova nedostanou a můžou škemrat jak chtějí.

  superkarma: 0 10.06.2004, 11:57:51
 2. avatar
  [40] Ťapina [*]

  Já jsem měla kapesné, ale co jsem potřebovala, o to jsem si stejně musela říct. Z kapesného jsem tak tak poskládala na drobné dárky k Vánocům, narozeninám a svátkům pro rodinu

  superkarma: 0 10.06.2004, 11:26:23
 3. avatar
  [39] pajda [*]

  Žábina: tomu nezabráníš...ale jako malá jsem docela obrečela, když mi babička dala 100Kčs a naši je strčili do peněženky...a nic mi nekoupili, protože z jejich pohledu jsem nepotřebovala hračku pro sebe, alebrž nový hrnec na mléko pro všechny...byl to dost humus. Dlouho jsem se pak s tátou hádala...jsem ochotná přežít dárek a peníze, ale ne jenom peníze.

  superkarma: 0 10.06.2004, 11:25:22
 4. avatar
  [38] Žábina [*]

  pajda: my taky dáváme dárky jako věci - oblečení, hračky a tak...peníze by mi přišly jako dárek pro dítě taky divný ale stejně babičky a děda většinou přihodí ještě 100Kč např.do kasičky...

  superkarma: 0 10.06.2004, 11:22:44
 5. avatar
  [36] *modrá [*]

  Nechám každé ráno na stolku ležet asi 20 korun aby si dcerka (12) mohla koupit pití nebo koláček nebo nanuka, jinak jí všechno co potřebuje kupujeme. Peníze od babiček za vysvědčení a různé dárky (finanční) si nechává a hospodaří si s tím sama. Za vysvědčení vyfasuje od každé babičky 100-200 kč.

  superkarma: 0 10.06.2004, 10:39:48
 6. avatar
  [35] ValinaK [*]

  andula: já tím nechtěla říct, že to děláš špatně, ale opravdu mě zajímá, kolik toho 9-letý mozeček o penězích pochopí (nebo kolik toho pochopit chce...). Já si totiž myslím, že to jsou pěkný vyčuránkové a odkejvou cokoli, jenom aby měli penízky v kapse a od rodičů klid....

  superkarma: 0 10.06.2004, 10:34:03
 7. avatar
  [34] Andula [*]

  ValinaK: tak zatím nerozhazuje, uvidíme, jak bude dál. My se o tom celkem bavíme, tak třeba to pochopí (naivní? :))
  Ale vážně, platit za známky, to nemíním. Za domácí práce, já ti nevím, dělá se to proto, že je to potřeba, ne?

  superkarma: 0 10.06.2004, 10:27:18
 8. avatar
  [33] Andula [*]

  pajda: jo aha, já to špatně pochopila

  superkarma: 0 10.06.2004, 10:25:43
 9. avatar
  [32] pajda [*]

  Andula: kapesné ano, ale ne peníze jako dárky, t.j. k svátku a podobně...pořád totiž mám pocit (a můj muž zkušenost), že když platí "co jsem potřebovala, o to jsem si řekla", tak člověk vůbec nepřemýšlí, co doopravdy potřebuje...manžel je docela neš´tastný, že neumí zacházet s penězi - vždycky, když "něco potřeboval", tak si prostě řekl...a ejhle, v práci to nefunguje...

  superkarma: 0 10.06.2004, 10:20:14
 10. avatar
  [31] lenoška [*]

  peníze za známky jsme měli zavedený jen u prvnáčků,ale ted si myslím,že jsou kluci dost velcí,aby pochopili,že se učí pro sebe-pokud tedy nechtějí skončit v oranžvestách vždyt je to učení jejich jediná starost

  superkarma: 0 10.06.2004, 09:54:16
 11. avatar
  [30] pohodarka [*]

  ja jsem kapesne zacala dostavat az nekdy na gymplu a byly to presne moje pridavky. predtim jsem dostala to, co jsem potrebovala a jinak penizky z ruznych oslav a myslim, ze hospodarit umim a neni to urcite tim, ze jsem jako mala nedostavala za znamky. proste tohle v cloveku bud je, nebo neni a jak tady jiz nekdo poznamenal, deti jsou jenom deti a vetsina z nich tak dalece nepremysli o tom co bude za tyden a vic, ze damy

  superkarma: 0 10.06.2004, 09:48:05
 12. avatar
  [28] ValinaK [*]

  kuře: no jo - příbuzný... to by bylo na samostatnej seriál

  superkarma: 0 10.06.2004, 09:43:07
 13. avatar
  [26] Kuře [*]

  Holky a umíte si představit, jak zuřím, když příbuzní dají Jajdě (má tři roky) do ruky peníze a řeknou jí, ať si něco koupí? Nejlepší jsou ještě chytrý poznámky jako" "a mamce to nedávej, to je tvoje" Děcko stěží napočítá do dvaceti, hodnotu peněz naprosto nechápe a chce si s nima hrát na obchod. Tuhle jí jeden příbuznej dal 50Kč!! A pak jí vysvětlujte, že to nemůže cpát k panence do fusočku a hrát si na obchod. Když jdeme nakupovat, tak si občas smí koupit žvýkačku, nebo kokina, dostane korunky do ruky a "nakupuje" a platí. Prasátko se zatím neujalo, protože chce své korunky mít pod kontrolou tj. vidět je.

  superkarma: 0 10.06.2004, 09:33:36
 14. avatar
  [25] lenoška [*]

  u nás je to tak,že posíláme nejstaršímu na účet každý měsíc 500kč(je mu 16)a ještě k tomu má brigádu(vytváříwww.stránky)prostřední 13 má 300kč a nejmenší 10let-150kč

  superkarma: 0 10.06.2004, 09:30:47
 15. avatar
  [24] ValinaK [*]

  andula: aj jak se ti potom daří naučit dítě hodnotě peněz???? Dokud jsme dávali jen tak kapesné, tak synáček rozhazoval plnými hrstmi, teď když si je "vydělává", tak je mnohem opatrnější.....

  superkarma: 0 10.06.2004, 09:28:48
 16. avatar
  [23] Andula [*]

  pajda: jako že žádné kapesné?
  Já bych nikdy nedávala peníze za známky (ono u slovního hodnocení to stejně jde blbě ), ani za domácí práce, mně taky nikdo neplatí. Prostě je to taková renta

  superkarma: 0 10.06.2004, 09:06:08
 17. avatar
  [22] pajda [*]

  Žábina: u nás se peníze nedávají - upřímně řečeno preferuju, když si sysel láme hlavu s dárečkem, aby nekoupil koninu a aby na něj měl (nebo ho udělal), a ne aby sáhl do peněženky a cokoliv z ní vytáhl...připadá mi to sobecké, takové odbyté...dárečky i s prarodiči koordinujeme dopředu.

  superkarma: 0 10.06.2004, 08:55:24
 18. avatar
  [21] ValinaK [*]

  světluše: tak na poznámky to praktikovat nemůžem, neb to by nám maldej přispíval na důchod.... nezlobí, ale hlavu má děravou
  jinak se do mínusu čas od času dostane, ale to je jeho problém

  superkarma: 0 10.06.2004, 08:51:39
 19. avatar
  [20] Andula [*]

  Já dávám staršímu synovi 10 korun na týden, nakládá si s nimi dle svého, od září jde do školy, suma zůstane asi stejná.
  Mně rodiče kapesné nedávali, ale máma dala, když jsem na něco potřebovala. Považuji to za chybu, já z ní sice peníze netahala, ale nenaučilo mě to hospodařit a musela jsem se to pak těžce učit.

  superkarma: 0 10.06.2004, 08:40:01
 20. avatar
  [19] Žábina [*]

  taky jsem jako holka nedostávala kapesné a nedávám ani synovi...když něco potřebuje koupíme mu to a když si něco chce koupit jen tak má peníze ze svátků a narozenin od babiček....

  superkarma: 0 10.06.2004, 08:39:11
 21. avatar
  [16] Jenny [*]

  ValinaK: pokud mají vracet, tak to znamená, že si ty peníze musí udržet....ale co když neudrží ani korunu...¨to pak může být i nějakou dobu v mínusu...

  superkarma: 0 10.06.2004, 08:32:42
 22. avatar
  [15] ValinaK [*]

  á vidím, že jsme měly se Světluší stejný nápad

  superkarma: 0 10.06.2004, 08:25:44
 23. avatar
  [14] ValinaK [*]

  my jsme kapesným potřebovali motivovat syna k lepším výsledkům ve škole. Vymyslela jsem následující systém a jsem na něj hrdá, protože FUNGUJE!! Za jedničkuj dostane 10,- Kč, za dvojku 5,- Kč za trojku nic, ale nemusí nic vracet, za čtyřku vrátí bůra a za pětku vrátí pětku....těžko se mu vracej penízky těžko.... to se raději něco naučí

  superkarma: 0 10.06.2004, 08:24:29
 24. avatar
  [11] Petique [*]

  Já kapesné nedostávala. Když sem něco potřebovala, řekla sem si. Šetřila sem si každou kačku, co sem kde dostala a pak sem si slavnostně vždycky něco koupila. Že by kapesné naučilo děti hospodařit si nemyslím, jelikož jsou to ještě děti a nepřemýšlí tak, že teď utratím a nebudu mít. Já sem se hospodařit musela naučit i bez kapesného. Od 16 na brigádách, jen ve čtvrťáku na střední jsem nechodila a po škole makat.

  superkarma: 0 10.06.2004, 08:11:19
 25. avatar
  [7] Jenny [*]

  Musela jsem se u kapesného uchýlit k malému podvůdku. Nemůžu být spravedlivá a stanovit mladšímu synovi stejné kapesné jako měla starší dcera v jeho letech. Po strhnutí za ztracené a poškozené věci by mu totiž nic nezbylo. Proto jsem jeho kapesné musela nastavit mnohem výš...stejně ještě nedošlo k tomu, aby dostal aspoň celou půlku. ...

  superkarma: 0 10.06.2004, 07:56:01
 26. avatar
  [6] pajda [*]

  megina: myslím, že to vzdáváš brzy. U nás tohle období trvalo asi dva roky, pak se to ustálilo a dneska si už syslík počítá peníze na celý měsíc. Pokud někdo nemá kapesné vůbec, neznamená to, že se naučí hospodařit, znamená to pouze, že za něj hospodaří rodiče - a nevěřím tomu, že by nikdy v životě nepodlehli a nekoupili nějakou hračku nebo zbytečnost. Dítě si pak ale zvyká, že dostane to, co si vykňourá nebo jinak "zařídí" a to v reálném životě nejde...jinak osobně jsem měla kapesné na měsíc a doma nárok na čaj s mlíkem a rohlík na snídani...zbytek byl na mě. Rychle jsem si zvykla počítat, protože to bylo mnohem lepší, než být hladem - a díky tomu jsme přečkali i dlouhou dobu, kdy jsme měli s manželem příjem pod hranicí životního minima celkem bez potíží...

  superkarma: 0 10.06.2004, 07:31:09
 27. [5] louže [*]

  Dětem 10 a 13 let dáváme kapesné vždy 1. v měsíci 200,-Kč. Oba chodí do sportovní školy, jezdí na bazény (sami) takže si z toho občas koupí pití (když mají málo k svačině), časopis, dárečky rodině k svátku apod. Vychází to levněji než když jsme platili za známky a pomoc v domácnosti.
  Ovšem mohu ujistit naší vládu a spol., že přídavky na děti by rozhodně jejich měsíční výdaje (školní stravování, platby za bazény, keramiku, fotbal, občas kino...) nezaplatily.

  superkarma: 0 10.06.2004, 07:24:47
 28. avatar
  [3] šája [*]

  Pokud jde o moje děti, tak starší zatím pořád moc význam peněz nechápe, nedávno ná říkal, že nám dá na nové auto, že má v kasičce dost peněz (asi 100,- v pětikorunách ) S pravidelným kapesným pčítáme od září, až začne chodit do školy. Ale kolik - ví bůh. Počkám si tady na nějaké tipy a rady

  superkarma: 0 10.06.2004, 06:49:58
 29. avatar
  [2] šája [*]

  Taky jsem nedostávala kapesné, jen občas máma vysypala z peněženky drobný....že uklízí Pak ve čtrnácti, když jsem začala hrát v dechovce, prosadila jsem si, že budu dostávat honorář jako všichni ostatní. Můj táta kapelník se bránil, ale s mámou jsme mu vysvětlili, že buď mi budou muset začít dávat kapesné, nebo ten honorář, se kterým si budu sama hospodařit. Vyhrála jsem a pak jsem měla, jak s oblibou říkal náš dirigent, na punčošky

  superkarma: 0 10.06.2004, 06:47:12
 30. avatar
  [1] *Kotě* [*]

  Já jsem nikdy žádné kapesné nedostávala. Vždycky jsem "žila" z penízků, které jsem dostávala od prarodičů k Vánocům, narozeninám nebo za vysvědčení. Dobré na tom bylo, že jsem se musela naučit s těma penízkama šetřit a rozložit si utrácení rovnoměrně (až do dalšího svátku ). Ve 14 letech jsem šla na první letní brigádu, v 16 jsem začala brigádničit po škole v McDonalds a naši mi přestali kupovat i oblečení a knížky. A od 18 let se živím sama sakumprásk. Nikdy mi to nevadilo, naopak jsem byla velice spokojená, že jsem měla vlastní peníze, se kterými jsem si mohla hospodařit podle libosti. Vždycky jsem byla ráda samostatná.

  superkarma: 0 10.06.2004, 00:54:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme