Zdraví

Děti a cholesterol

   

Zvýšenou hladinu cholesterolu jistě znáte jako jeden z rizikových faktorů srdečních a cévních onemocnění. Ale to se týká dospělých, děti přece vysoký cholesterol nemívají. Anebo ano?

Bohužel, zvýšená hladina cholesterolu se objevuje i u dětí. Důkazem toho je i nedávný průzkum Floraporaden, který mapoval hladinu cholesterolu českých dětí a stravovací zvyklosti rodin. Více než polovina dětí ve věku 10–14 let měla vyšší hladinu cholesterolu. U dětí je považována za normální hladina cholesterolu do 4,3 mmol/l, zatímco u dospělých je to 5 mmol/l.

Jak k vyšší hladině cholesterolu u dětí dochází? Jednak je to stravovacími zvyklostmi a životním stylem, jednak za to můžou geny. Pokud má některý člen vaší rodiny vysoký cholesterol, je lépe nechat vašeho potomka včas vyšetřit.

 

Ve většině případů je však na vině špatná životospráva. Myslíte si, že vaše dítka musí jíst hodně, aby rostla, byla silná a měla dostatek energie? Důležité je hlavně všeho s mírou, dodržovat zásady zdravé a vyvážené stravy a vést děti k pravidelné pohybové aktivitě.

 

 

 

 

 

 

Doporučená nízkocholesterolová dieta není vůbec náročná, pro začátek stačí respektovat „5 pravidel nízkocholesterolové diety“:

1.       Jíst ovoce, zeleninu, luštěniny, celozrnné potraviny a ryby (saláty, ale bez tučných dresinkových nálevů).

2.       Omezit žloutky a sladkosti.

3.       Vyvarovat se smažených potravin a dávat přednost kvalitním rostlinným olejům a kvalitním rostlinným tukům. Zařadit rostlinné tuky obohacené rostlinnými steroly, které hladinu cholesterolu výrazně snižují (Flora pro.activ).

4.       Dávat přednost libovému masu, hlavně drůbežímu, rybímu a králičímu.

5.       Vyvarovat se masových výrobků, jako jsou paštika, sekaná, párky, buřty (i drůbeží!), ve kterých zrakem není možno identifikovat obsah.

 

Změna životního stylu dítěte spojená s dodržováním nízkocholesterolové diety vyžaduje spolupráci celé rodiny. Bez pozitivního příkladu např. otce je jen malá naděje, že dítě bude dietu úspěšně dodržovat. Ozdravění jídelníčku navíc jistě prospěje celé rodině. Je třeba také věnovat pozornost tomu, co pro děti připravují ve školní jídelně, a důsledně se vyvarovat rychlému občerstvení (hamburger by nikdy neměl být pro dítě odměnou!).

Důležitý je také fakt, že nízkocholesterolová dieta je závažným zásahem do metabolizmu rostoucího organizmu, neboť ten určité množství cholesterolu potřebuje ke svému zdárnému vývoji (cholesterol se podílí na vzniku řady hormonů, žlučových kyselin, je součástí buněčných membrán). Zároveň je třeba dětskému organismu dodávat vhodné množství energie, bílkovin, vitaminů a stopových prvků. Proto je vhodné poradit se a sestavit vhodnou nízkocholesterolovou dietu dítěti ve spolupráci s odborníkem – lékařem či nutriční terapeutkou.

 

Podrobné výsledky projektu, který vedle hladiny cholesterolu sledoval také stravovací návyky dětí, je možno získat na www.flora.cz nebo na bezplatné Informační lince Flory 800 175 324. Přes tuto infolinku je možné objednat sebe i své dítě do Floraporadny na bezplatné měření cholesterolu a konzultaci jídelníčku s nutriční terapeutkou.

 

Významnou roli v oblasti prevence kardiovaskulárních chorob dětí má Klub rodičů dětí s poruchou metabolismu tuků, který byl založen při Metabolické ambulanci Nemocnice Na Homolce v roce 1995. Do Klubu vstupují celé rodiny, tedy děti i se svými rodiči, a v současné době má klub cca 200 členů. Do Klubu mohou rodiče přihlásit každé dítě s hypercholesterolémií, které navštěvuje některou z metabolických poraden v České republice.

 

Seriál připravují nutriční terapeutky bezplatné Informační linky Flora 800 175 324, info@flora.cz, www.flora.cz

 

Příště: „Spočítejte si to“ s Deníkem e-kalkulačky Flora

   
25.05.2005 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Vivian [*]

  Popina: ale pravděpodobně to není jen stravou... já jím vejce hodně a tučné věci taky docela často a cholesterol mám dost nízký... Kromě toho teď zase poslední výzkumy údajně neprokázaly žádnou souvislost hladiny cholesterolu a konzumace vajec...

  superkarma: 0 28.05.2005, 14:45:51
 2. avatar
  [13] nagy [*]

  Popina: Určitě, my když jsme nasadili dietu, stáhli jsme to taky celkem dost, akorát holka to má dědičný, takže tam je to trochu složitější. Držím Ti palce, vím co to je. My držíme kvůli holce dietu celá rodina, aby jí to nebylo líto.

  superkarma: 0 27.05.2005, 14:49:18
 3. [12] Popina [*]

  Mojí dceři (11 let) zjistili cholesterol 6,1. Změnili jsme stravovací návyky: opravdu výrazně omezili sladkosti, žádná vajíčka, maso kuřecí nebo krůtí, máslo Flora, tmavé pečivo, zelenina, ovoce. Při další kontrole za 2 měsíce byl cholesterol 5,0. Takže něco na tom jídle bude!!!

  superkarma: 0 27.05.2005, 09:37:07
 4. avatar
  [11] nagy [*]

  kačinka: DíK!

  superkarma: 0 27.05.2005, 09:09:51
 5. avatar
  [9] kačinka [*]

  nagy: Já ne, ale můj otec je lékař a touto problematikou se zajímá. Kdo s ním chce konzultovat:atero@razdva.cz

  superkarma: 0 25.05.2005, 15:49:19
 6. avatar
  [8] Vivian [*]

  Když jsem pracovala ve FN, setkala jsem se tam s přístrojem, který, laicky řečeno, odfiltrovával z krve cholesterol. Člověka na pár hodin napojili na přístroj, přes který pak protékala jeho krev (pořád laicky řečeno) a z ní se v takových speciálních trubicích vychytávaly krevní tuky.

  Ta metoda se jmenuje LDL-aferéza a aplikuje se hlavně u lidí (i dětí), kteří mají vysokou hladinu cholesterolu v krvi, kterou se jim nedaří ovlivnit dietou ani léky, nebo kteří mají třeba ischemickou chorobu srdeční (a současně vys. cholesterol). Nepoužívá se u všech hypercholesterolemiků, protože je dost finančně náročná. Neřeší příčinu, ale zmírňuje následky (umožňuje dosáhnout dlouhodobého snížení LDL cholesterolu o 50-65 %).

  superkarma: 0 25.05.2005, 15:28:29
 7. avatar
  [7] nagy [*]

  kačinka: moc dík. Béčko má dcera taky doporučený, holka už jezdí k doktorovi sama, tak s ní příště pojedu a skonzultuju to s ním
  Ty k této problematice máš blízko?

  superkarma: 0 25.05.2005, 14:50:05
 8. avatar
  [6] nagy [*]

  Julča: u dětí je ten problém, že nemůžeš vynechat všechny potraviny s tukem, protože je potřebují k vývoji. Takže v podstatě řešíš pořád kompromisy.
  Dcera už je teď dospělá, ale v době kdy jsme se to dozvěděli neexistoval takový výběr nízkotučných potravin. Maso jsem ořezávala od mikroskopických částeček tuku, zelí jsem zahušťovala nastrouhaným bramborem apod. Jinak holka bere Colestid, což jsou rostlinné pryskyřice, které snižují hladinu cholesterolu. Má to na předpis. Jsem ráda, že nemusí zatím brát statiny, které bere můj muž.

  superkarma: 0 25.05.2005, 14:42:58
 9. avatar
  [5] kačinka [*]

  Na cholesterol je poměrne jednoduchý recept, který u většiny lidí funguje: v těle se vlivem stravovýní a genetiky hromadí homocystein a za ním se táhne cholesterol. Radím u postižených vysokým cholesterolem nechat vyšetřit homocystein ( u dr. Hyánka to dělají) a podle vyšetření dále: je-li vysoký, je potřeba nejdříve snížit homocystein. Funguje na něj kombinace vitamínů B6, B12 a kyselina listová. B6 a k. listová ve větších dávkách a po 6 týdnech podávání udělat kontrolní rozbor. Pokud homocystein klesne, obvykle za ním jde dolu i cholesterol. Pokud je homocystein při prvním vyšetření nízký, pak samotný vyšší cholesterol tak nevadí.

  superkarma: 0 25.05.2005, 12:18:58
 10. avatar
  [4] renike [*]

  NANYNKA: hruza,ze??

  superkarma: 0 25.05.2005, 09:21:11
 11. avatar
  [3] Julča [*]

  nagy: A co ti pan Dr.poradil? Kupovat Floru která je tak drahá,že se vám protočí panenky? Kupuji Floru,ale tu obyčejnou,vařím na olivovém oleji,ale nízkotučný jogurt bych nejedla.Taky mám problémy s cholesterolem,jak jsou na tom děti,to nevím.

  superkarma: 0 25.05.2005, 09:04:40
 12. avatar
  [2] NANYNKA [*]

  tyto civilizační choroby trápí UŽ i děti??? kam toto všechno spěje...?

  superkarma: 0 25.05.2005, 09:02:09
 13. avatar
  [1] nagy [*]

  Tohle je moje bolest. Dceři zjistili v dětství hladinu cholesterolu 9,6! Tehdy mi ani dětská lékařka nedokázala poradit, co mám dělat. Probrečela jsem spoustu nocí. Sama jsem si hledala informace. Nakonec se dcera dostala do fakultní nemocnice v Olomouci a chválabohu za pana doktora Hyjánka z oddělení dědičných chorob, který nám pomohl! Nepřeju nikomu nemoc, která nebolí, není vidět,ale je zákeřná.

  superkarma: 0 25.05.2005, 07:58:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme