Bulvár

Dětem z domova se plnily sny

Léto je v plném proudu, ale prázdniny malých školáků se blíží ke konci. Období prázdnin je pro většinu dětí šťastným obdobím. Bohužel je mezi námi i mnoho těch, kteří nemají možnost strávit prázdniny s rodinou u moře, na dětském táboře nebo na vesnici u babičky a prožívají léto jednotvárně s ostatními kamarády v dětském domově.

 

Děti z pražského Dětského domova Dolní Lánov se dočkali jakési náhrady za chybějící rodinné zázemí. Byl pro ně uspořádán den splněných přání a my jsme samozřejmě byli u toho.

 

Den plný legrace odstartoval kolem poledne. Děti se sešly v sále luxusní restaurace v centru Prahy, kde hned na začátku akce dostaly mnoho dárků od módní značky, která den splněných přání uspořádala. A protože byl již dávno čas oběda, nemohl chybět ani záviděníhodný raut.

 

Aby čekání na kulturně-zábavný program rychleji utíkalo, přišla s dětmi poobědvat a popovídat si také česká miss Eliška Bučková. „A do jaké třídy půjdeš? Do první? Panečku, to už jsi velká holka,“ usmívala se zvědavá Eliška. Děti „missce“ její vstřícnost oplatily po svém – darovaly jí lízátko, do kterého se s chutí pustila. Kdo říkal, že modelky nejedí sladké? Eliška také ukázala, že ani s jídlem si nedělá těžkou hlavu, a naložila si od každého něco.

 

Během chvíle se v hloučku dětí objevily tanečnice Libuška Hůlková a Kristina Bastienová-Kloubková spolu se zpěvačkou Klárou Kolomazníkovou. Všechny tři si pro děti něco přichystaly. Jako první ale předvedl svůj um kouzelník, který ohromil nejen děti. Upřímně žasli dospělí i zkušení novináři. „Prosím vás, hlavně pak vraťte ty kruhy,“ vtipkoval kdosi v davu. Snad každé z dětí mělo možnost stát se alespoň na malou chvíli kouzelnickým asistentem. „Takovou krásnou pomocnici jsem ještě neměl,“ žertoval mág.

 

Po kouzelníkovi přišla na řadu zpěvačka Klára, která zazpívala nejznámější hity bývalé dívčí skupiny Holki. Kláru zprvu potrápila aparatura, ale přesto dokázala přítomné děti roztančit. Ruku k dílu samozřejmě přiložily přítomné profesionální tanečnice Libuška a Kristina, které předvedly pár tanečních kreací.

 

Později v jednoduché taneční lekci zasvětily své svěřence do tajů tance a naučily je pár základních kroků. Do výuky se zapojila Eliška Bučková, kouzelník, kterému se kruhy vrátily, i někteří novináři, aby ostýchavým dětem předvedli, že není za co se stydět.

 

Některé děti se ale nenechaly dovednostmi mladých tanečnic zahanbit a předvedly, že pohyb v rytmu právě hrající hudby ovládají lépe než na výbornou. Přímo na parketu ukázaly, že ani breakdance jim není cizí. Za neustálého povzbuzování musely nakonec obě profi tanečnice přiznat, že je trumfli malí školáci. „Stojku tedy neumíme. Přiznáváme porážku, jste lepší,“ shodovaly se. „Děti z Dolního Lánova byly moc milé a šikovné. Svými tanečními výkony mě příjemně překvapily. Jsem moc ráda, že jsem jim mohla zpříjemnit alespoň jeden prázdninový den“, prohlásila později Kristina Bastienová-Kloubková.

 

 

Protože tato akce byla určeno především dětem, zeptali jsme se, jak moc jsou spokojené. „Líbí se mi to, a co se mi líbí nejvíc? Kouzelník, tancování, úplně všechno,“ křičel jeden přes druhého, to ovšem ještě netušily, co bude následovat.

 

Vážení hosté totiž po více než dvou hodinách zábavy doprovodily děti ze sálu restaurace do pražské zoo, kde se setkaly také s ředitelem ZOO Praha Petrem Fejkem. Ten netradiční návštěvu přivítal a zodpověděl všechny zvídavé dotazy. Pro děti si navíc připravil zajímavý kvíz a také krásné dárečky.  

O takovém zážitku budou určitě hovořit ještě dlouho. Některým se v očích blýskaly i slzičky dojetí.

 

Co říkáte na podobné akce? Podporujete nějakým způsobem děti bez domova? Přispíváte například do veřejných sbírek?

   
18.08.2008 - Společnost - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Vivian [*]

  Meander: taky přispívám na kočky Nebo vůbec na zvířata, opuštěná, týraná.
  A vedle toho si myslím, že děti z děcáků jsou po materiální stránce zajištěné velmi slušně. A lásku do kasiček vybírat nelze.

  superkarma: 0 18.08.2008, 13:47:28
 2. avatar
  [14] ToraToraTora [*]

  Tahle akce je fajn, a lásku to asi nenahradí. Ovšem cokoliv lepší než nic. Jen aby to probuzení do reality v 18ti pak moc nebolelo...

  superkarma: 0 18.08.2008, 12:31:05
 3. avatar
  [13] Meander [*]

  Hm, super.
  Ne, nejsou bez domova.
  Ano, pokud jsou to sbírky na kočky.

  superkarma: 0 18.08.2008, 11:57:55
 4. avatar
  [11] kareta [*]

  nelíbí se mi to, silně mi to připomíná opičí lásku, která v 18ti náhle přejde a starej se Dětem z domova by prospěly brigády a kontakt s reálným světem, aby získaly sebeúctu.

  superkarma: 0 18.08.2008, 08:58:43
 5. avatar
  [10] OlgaMarie [*]

  Jupíí: Kdepak se asi krást naučily?

  superkarma: 0 18.08.2008, 08:58:06
 6. avatar
  [9] Jupíí [*]

  A co ten zájezd z DD, který byl vrácen z Německa, protože v tamním obchoďáku, je natočily kamery, jak kradou . Mezinárodní ostuda.

  superkarma: 0 18.08.2008, 08:52:45
 7. [8] počítačka [*]

  S uvedenými názory naprosto souhlasím. Bohužel jsou v děti v DD vychováváni sponzory, kteří se až předhánějí, kdo víc a co dá. Když pak se po nich něco chce, proč by to dělali, "oni zase přijdou a bude to". O tom není život. Ale to je na dlouhou a myslím že i neplodnou diskuzi.

  superkarma: 0 18.08.2008, 07:36:04
 8. avatar
  [7] *Kotě* [*]

  Nedávno jsem se zapojila do jednoho projektu pro děti z DD... a je fakt, že ty děti dnes mají díky množství sponzorů mnohdy luxusnější věci než děti s funkčními rodinami - výhradně značkové oblečení, nejdražší elektroniku, hračky... jenomže právě vůbec neznají cenu toho všeho, nemají vůbec ponětí, co kolik stojí nebo jak vůbec fungují peníze - takže když si dítě z DD přeje pod stromeček playstation, není to rozežranost, oni vůbec netuší, že je to velmi luxusní věc, na kterou leckdo nemá.

  Zdá se mi mnohem užitečnější, učit děti z DD praktickým dovednostem, kterých mají pomálu, a když vyjdou v 18 z děcáku, jsou úplně mimo... ta nadace, pro kterou jsem pracovala, pořádá např. kursy, kde se děti naučí psát životopis, ucházet se o zaměstnání, koupit si tramvajenku, vyřídit si doklady... taky pořádají jarmarky, kde děti prodávají běžným kolemjdoucím svoje výtvory, musí si to samy zorganizovat, samy stanoví ceny, vybírají peníze, a pak se rozhodují, co si za to koupí... takovéhle akce se mi zdají milionkrát užitečnější, než večírek, na kterém jim zatrsají hvězdy a dostanou milion luxusních dárků.

  superkarma: 0 18.08.2008, 03:42:45
 9. avatar
  [6] Léthé [*]

  Koukám, píši fakt jak hovado. Už bych neměla pít...ale měla jsem....kuk na hodiny .... včera narozeniny...kurva to je odporný věk...fuj...dyť mě je víc než Madoně

  Chci jen říct, že v chatové osadě dělali o víkendu soutěž pro svoje vlastní dětičky a vyráběli jim medaile, na kterých byla zkratka...PZ....jsem se tedy ptala svého vnoučka, co to je?....no hádejte

  To by se dětem z domova nelíbilo .....jinak bacha. Já jsem v DD byla .

  superkarma: 0 18.08.2008, 01:00:54
 10. avatar
  [5] Petunie [*]

  Ach, to brnkání na city... Daleko přínosnější mi přijdou třeba aktivity, které podporují lidi, co z děcáku vycházejí - třeba kurzy "ekonomického" uvažování, aby se dokázali postavit na vlastní nohy a díky racionálnímu uvažování a hospodaření se na nich taky udrželi. Něco takového začala provozovat mj. VŠE, přijde mi to od nich jako super počin.

  superkarma: 0 18.08.2008, 01:00:21
 11. avatar
  [4] tyrkys [*]

  Nyotaimori: dobrý nápad.

  superkarma: 0 18.08.2008, 00:58:37
 12. avatar
  [2] Léthé [*]

  tyrkys: naprosto s tebou souhlasím . Mám stejnou naprosto zkušenost. A tak jsem si řekla, HOVNO dostanete .

  superkarma: 0 18.08.2008, 00:36:19
 13. avatar
  [1] tyrkys [*]

  Děti v DD mají většinou kvanta značkových věcí od sponzorů. To asi nebude zrovna to, co jim chybí .
  Btw - když jsem asi před šesti lety chtěla koupit nějaký vánoční dárek do DD pod Strom splněných přání, dostalo mě, že vyžadované dárky začínaly na několika tisících - playstation, discman, atd... Vše detailně popsané včetně značky.

  superkarma: 0 18.08.2008, 00:20:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme