Více než 80 procent žadatelů o nebankovní půjčky patří do rizikové skupiny, kterou by lichváři mohli snadno připravit o veškerý majetek. Mezi žadateli převažují lidé s nedostatečnými příjmy, nezaměstnaní nebo s exekucí. Přitom osm z deseti inzertních nabídek nebankovních půjček je podvodných a obsahuje „finty“, jak důvěřivého žadatele připravit o veškerý majetek. Nejvíc zamítnutých žadatelů je před Vánocemi z Karlovarského a Ústeckého kraje.

PRAHA, 13. prosince 2012 – Utrácet za vánoční dárky a nákupy chtějí i Češi s nízkými, nebo dokonce nulovými příjmy. Ženou se tak do náruče novodobých lichvářů, kteří je pomocí nekalých praktik mohou připravit o veškerý majetek. Podle analýzy poskytovatele nebankovních úvěrů, společnosti Kouzelná půjčka, před Vánocemi roste počet nezodpovědných žadatelů, kteří si chtějí půjčit i s rizikem, že se mohou dostat do dluhové spirály.

Tři nejčastější důvody zamítnutí žadatele o půjčku (zdroj: Kouzelná půjčka)
1. nedostatečný příjem
2. nezaměstnanost
3. exekuce

„Od poloviny listopadu jsme zaznamenali více než dvacetiprocentní nárůst poptávky o půjčky. Současně však registrujeme vlnu nezodpovědných žadatelů. Přes 83 procent zájemců musíme odmítnout, protože by nebyli schopni dluh splatit. Naším přísným scoringem neprojdou, ale pro finanční predátory jsou snadným cílem,“říká Juraj Orgoň, ředitel společnosti Kouzelná půjčka.

„Podle našich propočtů hrozí, že desítky tisíc Čechů se kvůli předvánočním půjčkám může dostat do problémů a skončit v dluhové pasti, pokud si půjčí u lichvářů,“ varuje Orgoň. Propočet* společnosti Kouzelná půjčka vychází z celkového počtu obyvatel, kteří často řeší nedostatek financí nebankovní půjčkou. Nejvíc zamítnutých žadatelů je před Vánocemi z Karlovarského a Ústeckého kraje. Naopak nejméně problematických klientů je z Prahy a ze Zlínského kraje, vyplývá z analýzy společnosti Kouzelná půjčka.

Touha po dokonalých Vánocích žene lidi do náruče lichvářům

Na riziko neuvážených půjček upozorňuje i psycholog Pavel Rataj: „Posun vnímání vánočních svátků směrem od duchovních k materiálním hodnotám je v české společnosti evidentní. Život na dluh je současným národním fenoménem, ale touha po ,dokonalých‘ Vánocích může k lichvářské půjčce dohnat i spotřebitele, kteří by si nikdy jindy peníze nepůjčili.“ K zadlužování podle Rataje významně přispívá také masivní sociální a mediální tlak, hlavně na rodiny s dětmi. „Mnoho rodičů i prarodičů pak za dárky utratí výrazně více peněz, než si předem stanovili, jen aby jejich potomci nebyli na okraji vrstevnické či sociální skupiny,“ dodává Pavel Rataj.

Pokud zodpovědní poskytovatelé úvěrů rizikové zájemce odmítnou, neúspěšní žadatelé se stávají snadnou obětí novodobých lichvářů, kterým nevadí, že je žadatel nesolventní: „Podstata lichvářského byznysu spočívá ve snaze půjčit všem, ale jen nepatrnou částku ve výši maximálně do 5000 korun – vyhnou se tak zákonu o spotřebitelském úvěru. Ve skutečnosti ani nechtějí dlužné peníze zpátky, jejich cílem totiž není zodpovědně půjčovat, ale dostat se k majetku dlužníka,“ vysvětluje Juraj Orgoň.

Na jediné nesplacené pětitisícové půjčce lichvář vydělá 34 000 korun

Vynikající znalost zákonů a právních kliček umožňuje finančním predátorům značně vydělat i na problematických půjčkách. Ačkoli až 80 procent dlužníků svůj dluh nikdy nezaplatí, pro lichváře je to stále dobrý byznys. „Lichváři napůjčují všem klientům pár korun, pak celé portfolio zažalují a soud jim přisoudí náklady na řízení. Další peníze vyinkasují za náklady na exekuční řízení, plus si dohodnou podíl na odměně exekutora. Z pětitisícové jistiny tak dokážou obratem udělat 34 000 korun,“ vypočítává Juraj Orgoň. Lichváři dále inkasují peníze za případné pokuty, směnky nebo movitý a nemovitý majetek dlužníka.

Nebezpečným trendem letošního roku jsou podvody s bianco směnkami. Za směnku přitom fyzická osoba ze zákona ručí celým svým majetkem – tedy klidně bytem, domem nebo chalupou. Dlužník tedy skutečně může kvůli pár desítkám tisíc korun přijít o střechu nad hlavou. „Klienti, kteří potřebují peníze, neváhají podepsat směnku i na půjčku ve výši několika tisíc korun a přitom si vůbec neuvědomují právní váhu tohoto dokumentu. Stačí však jediná drobná chyba – například zpoždění platby nebo špatný variabilní symbol – a lichvář dlužníkovi napočítá sankce klidně ve výši desetinásobku dlužné částky a směnku obratem uplatní u soudu. Pokud je směnka formálně v pořádku, následuje exekuce majetku,“ uzavírá Juraj Orgoň. Dlužník má přitom pouhé tři dny na podání námitky, pak je rozhodnutí pravomocné a často ani s pomocí právníka už proces exekuce nezastaví.

Osm z deseti nebankovních půjček je podvodných

Inzeráty s nabídkou rychlých nebankovních půjček působí dojmem, že není nic jednoduššího než si chybějících pár tisíc korun půjčit. Podle analýzy společnosti Kouzelná půjčka je však podvodných až 80 procent nabídek nebankovních krátkodobých půjček na českém trhu. „Jde vlastně o léčku. Lichváři totiž ani nechtějí dlužné peníze zpátky, drobná půjčka do 5000 korun představuje často jen způsob, jak se dostat k majetku dlužníka,“ vysvětluje Juraj Orgoň.

Podle analýzy společnosti Kouzelná půjčka jednoduchým vodítkem k odhalení lichváře je právě výše půjček do maximálně 5000 korun a inzertní slogany typu „půjčíme každému“, „nenahlížíme do registru dlužníků”, „bez prokazování příjmů“ či „půjčujeme i problematickým klientům“. Pětitisícový limit na jednu půjčku je totiž lichvářský způsob, jak snadno obejít zákon o spotřebitelském úvěru. „Vzhledem k tomu, že se tyto malé půjčky nemusí řídit zákonem, nemá spotřebitel v případném soudním sporu prakticky žádnou šanci bránit se neetickému jednání ze strany věřitele a riskuje, že přijde o všechno,“ varuje Juraj Orgoň.

TABULKA: Lichváři versus seriózní poskytovatel nebankovní půjčky (zdroj: Kouzelná půjčka)

Lichvářské praktiky Seriózní poskytovatel nebankovní půjčky
·  podpis směnky, rozhodčí doložky: lichváři tyto nástroje zneužívají s cílem dostat spotřebitele do exekuce ·  klient nepodepisuje žádnou směnku ani rozhodčí doložku
·  půjčky jen do 5000 korun: cílem je vyhnout se zákonu o spotřebitelském úvěru, který mimo jiné nařizuje uvádět RPSN ·  půjčuje i částky nad 5000 korun při první půjčce
·  přehnaný požadavek na zajištění: lichváři požadují za půjčku ve výši několika desítek tisíc korun zajištění v podobě nemovitosti (ručitele) ·   půjčka je bez zajištění
·  registrační poplatek za posouzení žádosti ·  klient předem žádný poplatek neplatí
·  manipulace s jistinou a úrokem ·  transparentně uvádí výši jistiny a příslušného úroku
·  postup při platební neschopnosti: lichváři si okamžitě účtují pokuty, úroky z prodlení a vzápětí následuje soud a exekuce ·  splatnost půjčky lze po dohodě prodloužit bez dalšího úročení dlužné částky a vysokých sankcí
·  půjčují každému, i nezaměstnaným či rizikovým klientům, bez ohledu na příjmy ·   důkladně prověřuje bonitu žadatelů o úvěr, nepůjčuje lidem v exekuci nebo nezaměstnaným

POZNÁMKA: * Analýza společnosti Kouzelná půjčka vychází z monitoringu krátkodobých nebankovních půjček na českém trhu, který zahrnuje téměř třicet subjektů a je aktualizován každých šest měsíců plus zahrnuje vlastní statistiky.

Reklama