Řízení auta - dnes tolik běžná a samozřejmá věc. Přesto jsou mezi námi tací, kteří tuto zdánlivě jednoduchou činnost zvládnout nedokážou.

driver

Zrychlené dýchání, pocení, nepravidelný tlukot srdce či nevolnost, takové jsou příznaky amoxofobie - panické reakce z řízení dopravního prostředku. Může se u člověka projevit nečekaně a v každém věku. Mnohdy je však důsledkem negativních zkušeností za volantem, například autonehody. Lidí, kteří se bojí usednout za volant rozhodně není málo, ne všichni to však svému okolí dokážou přiznat.

Život bez řidičáku - doživotní handicap?

Zatímco zprávy světových agentur o vytrvalých žácích autoškol, kteří mnohdy skládají zkoušky i několik let, na nás působí úsměvně, pro ty, kteří s tímto strachem skutečně bojují, jde o neuvěřitelné trauma. Schopnost řídit auto poskytuje pocit svobody a nezávislosti, přičemž ho dnes s naprostou samozřejmostí vyžaduje i většina zaměstnavatelů. Člověk, který tuto schopnost nemá, se mnohdy cítí méněcenný a svým způsobem i vyřazený ze společenského života. Své o tom ví i třicetiletá Veronika N. „Řidičák jsem si udělala až na sedmý pokus,“vzpomíná. „Když jsem ale u zkoušky vybouchla potřetí, nikomu jsem to radši neřekla. Styděla jsem se.“ Jenže ani s těžce „vypoceným“ řidičákem se Veronika neodhodlala sama usednout za volant. „Vždycky jsem si našla nějakou výmluvu. Nakonec jsem to oddalovala tak dlouho, že dnes už bych si snad netroufla ani nastartovat,“ říká a přiznává, že nejvíce jí její handicap překáží v práci. „Šéf už mi několikrát naznačil, že by potřeboval, abych byla mobilnější, ale já se tomu vyhýbám jako čert kříži. Představa, že někam jedu úplně sama, mě děsí!“

Pomoci může psycholog

Důvodů, proč se člověk, který jinak všechny každodenní činnosti zvládá bez problémů, za volantem cítí úplně neschopný, může být celá řada. K těm nejčastějším patří špatná senzomotorická koordinace pohybů. Znamená to, že jedinec nedokáže například ovládat řadicí páku a volant a zároveň sledovat silniční provoz, nebo má problémy zkoordinovat pohyby ruky a nohy. Také psychologických příčin může být nespočet. Tou hlavní bývá prodloužený čas reakce. Znamená to, že člověku trvá déle, než na nový podnět dokáže zareagovat. Pokud neumí rychle jednat, když mu do silnice vstoupí chodec, nebo na semaforu naskočí červená, stává se pochopitelně pro své okolí nebezpečným. Čas reakce se prodlužuje u starších lidí, ale problémy mívá i mnoho velmi vnímavých a inteligentních jedinců. Těm totiž neunikne žádný detail, a snadno tak mohou přehlédnout to nejdůležitější. Další příčenou je nadměrná úzkost, strach ze ztráty kontroly nad vozidlem a nízké sebevědomí za volantem. A jaké pro postižené amoxofobií existuje řešení? Stejně jako u jiných fobií, je potřeba i v tomto případě navštívit psychologa. Pokud vám navíc strach z řízení komplikuje profesní či osobní život, neměli byste terapii odkládat. Důležitá je především motivace strach překonat. Vaše vnitřní JÁ je totiž tou největší hnací silou. Počítejte však s tím, že překonání fobie z řízení i s pomocí psychologa je běh na dlouhou trať. „Pokoušet“ svůj strach budete muset každý den. Zpočátku si stanovte menší cíle - kratší vzdálenosti, které postupně prodlužujte. Pomoci vám může také jóga nebo pravidelné tělesné cvičení, které napomohou k většímu uvolnění. Vyhnout se naopak snažte nikotinu, kávě a velkému množství sladkostí, ty totiž prožitek stresu umocňují. (kal)

Museli jste překonávat strach z řízení, nebo znáte někoho takového z vašeho okolí?

Reklama