Zdraví

Deset slavných diabetiků… a jeden český navíc!

Nemoci se nevyhýbají ani celebritám. Onemocnět cukrovkou může opravdu každý – herec, zpěvák, sportovec i politik. Představujeme vám několik osobností, kterým ošetřující lékař sdělil diagnózu s názvem diabetes.

Tom Hanks. V roce 2013 oznámil držitel dvou Oscarů za hlavní role ve filmech Philadelphia a Forrest Gump, že se u něj objevila stejná nemoc jako u milionů jiných Američanů – diabetes 2. typu. Když ve věku 57 let zjistil, že měl po léta zvýšenou hladinu cukru v krvi, nejednalo se o nic pro tuto nemoc neobvyklého. Nejen přibývání na váze, ale i její prudké změny nikomu na zdraví nepřidají. Kvůli rolím ve filmech Velké vítězství a Trosečník musel oblíbený herec rychle shodit i přibrat mnoho kilogramů, což se mohlo na vzniku diabetu neblaze podepsat.

TH

Halle Berry. Jedné z nejznámějších hollywoodských hereček byl diagnostikován diabetes 1. typu již ve věku 22 let poté, co onemocněla a v důsledku hyperglykémie upadla do kómatu. V roce 2007 však herečka překvapivě oznámila, že už inzulín nepotřebuje. Lékaři své stanovisko přehodnotili a nyní říkají, že se tehdy jednalo nejspíš o diabetes 2. typu – pro pacienty s cukrovkou 1. typu je totiž podávání inzulínu nezbytné. Vzhledem k tomu, že tato čokoládová kráska pravidelně sportuje a cítí se dobře, mohou lékaři ohledně jejího zdravotního stavu zůstat klidní.

Elizabeth Taylor. O herečce, která patřila k největším sexsymbolům své doby, se povídá, že jí byl diagnostikován diabetes 1. typu. Tato informace nebyla ale oficiálně potvrzena. Nikdy se nenechala omezovat v životním stylu. Během své kariéry získala dva Oscary v kategorii nejlepší herečka, byla celkem osmkrát vdaná a porodila čtyři děti.

Salma Hayek. Půvabná mexická herečka o sobě prozradila, že se u ní během těhotenství s dcerou Valentinou v roce 2007 objevil gestační diabetes neboli těhotenská cukrovka.

SH

Elvis Presley. Král rokenrolu a lamač dívčích srdcí rovněž trpěl touto nemocí, ale není známo, kterým typem.

Sharon Stone. Hvězdě stříbrného plátna byl diagnostikován diabetes 1. typu. Navzdory onemocnění si stále udržuje fantastickou postavu. I když si denně píchá injekce s inzulínem, v životě si nekladla žádná omezení, a zůstává tak inspirací pro miliony diabetiků na celém světě.

SS

Sir Steve Redgrave. Tento britský veslař patří ke sportovcům, kteří dokázali překonat sami sebe. Své čtvrté i páté olympijské zlato vyhrál i navzdory cukrovce, jíž trpí od 35 let. Ve skutečnosti se u něho diabetes objevil jako následek léčby onemocnění střev zvaného ulcerózní kolitida. Za své mimořádné sportovní úspěchy obdržel šlechtický titul.

Larry King. Známý americký komik a televizní i rozhlasový moderátor trpí již dlouhá léta diabetem 2. typu. Diagnóza z něj učinila jiného člověka. Změnil svůj životní styl. Přestal kouřit, zhubl a změnil stravovací návyky. Dokonce napsal i jednu knihu o zdraví.

Aretha Franklin. Královnu soulu a ženu mnoha talentů potkala stejná nemoc. Se svými hity „Respect“, „Say a little prayer“ a „Think“ dobývala přední příčky hitparád. Dodnes se neví, zda trpěla cukrovkou 1., nebo 2. typu. Za svůj život obdržela dvacet prestižních cen Grammy.

AF

Mike Huckabee. Americký politik, neúspěšný republikánský kandidát na prezidenta USA a guvernér státu Arkansas v letech 1996–2007 se dozvěděl o svém diabetu 2. typu v roce 2003. Byl tehdy těžce obézní a pociťoval sníženou citlivost v rukou. Po stanovení diagnózy se nad sebou zamyslel, začal se zdravě stravovat, pravidelně cvičit, zhubl a již nekouří. Zdravý životní styl také sám propaguje.

Foto: Shutterstock

Autor: www.denik-diabetika.cz

Trpí i státníci 

Český prezident Miloš Zeman se svou cukrovkou 2. typu netají. Trápí ho onemocnění nervů dolních končetin odborně zvané diabetická neuropatie. To se ukázalo v roce 2013, kdy hlava státu zakopla o palec, který necítí. Prezident podstupuje pravidelné lékařské prohlídky a na naléhání lékařů nyní žije zdravěji. Dokonce prý omezil alkohol a cigarety. Média přinesla také zprávu, že pravidelně obědvá salát, i když z diety radost nemá.

Co je to diabetes 1. a 2. typu, a jak vzniká?

   
18.08.2016 - Zdraví - autor: www.denik-diabetika.cz

Komentáře:

 1. [9] Darmovzalova [*]

  Mnoho lidí trpí nějakou nemocí ,a ani celebritám se bohužel nevyhýbají .Tak to prostě je.

  superkarma: 0 18.08.2016, 17:54:12
 2. avatar
  [8] gerda [*]

  Vendula Kubalíková — #7Ale ta bolavá ruka by měla mít možná víc kliduSml80 a ne s tím ještě psát?Sml2 Kolegyně si nedávno taky zlomila ruku, doma odmarodila pár týdnů s neschopenkou a pak ještě rehabilitace. Žádná legrace to nebyla, zlomená byla pravačka a klid na zhojení opravdu nutný je.Sml15

  superkarma: 0 18.08.2016, 14:07:44
 3. [7] Vendula Kubalíková [*]

  gerda — #6Děkuji! Dlouhé tři týdny jsou za mnou a pár asi ještě přede mnou.

  1. na komentář reaguje gerda — #8
  superkarma: 0 18.08.2016, 10:09:19
 4. avatar
  [6] gerda [*]

  Vendula Kubalíková — #4To nic, chybujeme všichniSml16 S tou rukou mě to mrzí, zvlášť teď v létě to musí být nepříjemné. Tak ať se brzo zahojíSml79

  1. na komentář reaguje Vendula Kubalíková — #7
  superkarma: 0 18.08.2016, 10:06:49
 5. [5] bobani [*]

  gerda — #1 myslím , že spíš nateklý

  superkarma: 0 18.08.2016, 10:03:47
 6. [4] Vendula Kubalíková [*]

  Dobrý den, omlouvám se, článek je již kompletní. To je tak, když pracujete se zlomenou rukou a kus si umažete...

  1. na komentář reaguje gerda — #6
  superkarma: 0 18.08.2016, 10:00:56
 7. avatar
  [3] rusalka2008 [*]

  Nedokončený článek?

  superkarma: 0 18.08.2016, 08:40:06
 8. [2] Andreadornova [*]

  ani celeebritám se nemoci nevyhýbají, to je život

  superkarma: 1 18.08.2016, 08:00:43
 9. avatar
  [1] gerda [*]

  A teď ani nevím, co pan prezident omezil...Sml15 - no nic, děkuju za článek, udivilo mě, kolik známých osobností cukrovkou trpí nebo trpělo. Elvis Presley musel mít cukrovku II. typu, ke konci byl nestvůrně tlustý.

  1. na komentář reaguje bobani — #5
  superkarma: 1 18.08.2016, 06:55:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme