Domácnost

Deset rad pro snadný nákup ojetého auta

auto

Jsou případy, kdy je žena při nákupu ojetého automobilu odkázána sama na sebe. Jak se vyhnout chybám, které mohou brzy přinést fatální následky ve formě neplánovaných výdajů za opravy? Sestavili jsme žebříček deseti nejdůležitějších rad, které můžete využít při návštěvě autobazaru.

1) Nechtějte stejné auto, jako má soused

Před vlastním nákupem byste měli mít jasno, jak velké auto chcete, na co jej budete využívat, jak často, kolik kilometrů za rok ujedete a jaký motor bude nejvhodnější. Tím si můžete podstatně zjednodušit výběr vašeho nového vozu.

2) Nekupujte si auto za všechny úspory

U ojetého vozu je vhodné po koupi provést základní prohlídku v servisu. Lepší variantou je však posouzení stavu ojetiny odborníkem ještě před koupí. Pokud vám automobil odborník předem neprověří, určitě narazíte na věci, které bude třeba opravit. Při prodeji vám v autobazaru samozřejmě budou tvrdit, že automobil žádné investice nebude dlouho potřebovat, na to ale nedejte.

auto3) Dejte si na výběr auta dostatek času

Rozmyslete si, kde si své auto budete vybírat. Než navštívíte nejbližší autobazar, podívejte se na nabídku na internetu a s výběrem nespěchejte. Pokud se v autobazaru rozhodnete pro nějaký vůz, zaměřte se i na prodejce, například jak dlouho již funguje, nebo jak se auto do bazaru dostalo. Pokud na tyto záležitosti nemáte dostatek času, pověřte specializovanou firmu, která vám kvalitní vůz sežene na zakázku.

4) Při nákupu se nerozhodujte rychle

„Nejčastější chybou, kterou zákazník učiní při první prohlídce vozu, je takzvaný ‚syndrom okamžitého nákupu'. Obchodníci s ojetinami mají velmi dobře zvládnutou psychologii prodeje. Vědí, jak na zákazníka nenápadně zatlačit, aby se unáhleně rozhodl pro koupi právě jejich automobilu,“ informuje Aleš Zich z Auto AZ Consulting. Přítomnost nezávislé osoby v podobě odborníka je proto velmi důležitá. Je zásadní prověřit všechny skutečnosti, které jsou o automobilu prodávajícím uváděny, a posoudit jeho aktuální technický stav.

5) Nevybírejte auto jen podle vzhledu

Jsou modely, které výborně vypadají, ale budete s nimi častěji v servisu než ve vaší garáži. Zjistěte si vždy informace o daném typu auta, nebo požádejte o pomoc odborníka.

6) Nepodceňujte předváděcí jízdu

Zcela zásadní je jízdní zkouška. Automobil by se vám měl hlavně dobře řídit. Příjemná a snadná ovladatelnost vozu, zejména při parkování, je velmi důležitá. Odborník by pak měl zkontrolovat auto po technické stránce. Kontroluje se například ustálení teploty motoru, veškeré klepání, vibrace, vůle v řízení, hukot ložisek a podobně. Vadné ložisko v kole nebo vůle na nápravě jsou běžnými závadami nabízených ojetin, a přitom jsou to dost závažné nedostatky.

7) Číslo karoserie si zkontrolujte ještě před koupí

Zkontrolujte VIN kód, neboli výrobní číslo vozidla. Bývá umístěno pod čelním sklem a zároveň je vyraženo přímo do karoserie. Obvykle bývá na předním podběhu nebo na podlaze v prostoru pro cestující. Prodejce by vám určitě měl být schopen ukázat místo, kde se nachází. Laik zkontroluje shodnost čísla s technickým průkazem. Odborník dokáže posoudit, zda není podezření na manipulaci s identifikátory vozidla. Pokud takové podezření vznikne, je lepší od koupě daného automobilu upustit nebo ho nechat v tomto směru důkladně prověřit.

8) Prověřte si tvrzení prodávajícího, že je auto nebourané

Je třeba porovnat stejnost barevných odstínů laku jednotlivých částí karoserie, což ještě dokáže i laik. Provést kontrolu lícování spár je již záležitost pro cvičené oko. S tímto úkonem souvisí i kontrola původnosti uchycení jednotlivých karosářských dílů ke skeletu karoserie. Tuto skutečnost posoudí pouze někdo, kdo viděl v minulosti mnoho původních, ale i opravovaných vozů a dokáže kvalifikovaně porovnávat. Stav interiéru napoví, jak se o auto předchozí majitel staral. Z jeho stavu lze také usuzovat na počet najetých kilometrů. Zkušený odborník (po ukončení celkové prohlídky vozu) dokáže přibližně odhadnout počet ujetých kilometrů a stanovit, zda je údaj na tachometru konkrétního vozidla reálný. S vozidly s deklarovanými 130 tisíci km, které mají ve skutečnosti najeto 200 tisíc km i více, se setkáváme zcela běžně.

auto

9) Vyžádejte si servisní knížku a další doklady k vozidlu

Projděte si dokumentaci k vozidlu, zejména servisní knížku. Většina vozidel nabízených v dnešní době autobazary má deklarovanou servisní knížku. „Běžně se setkáváme s případy, kdy je sice servisní knížka u vozidla přiložena, ale není vyplněna řádně nebo vůbec. Taková servisní knížka je pak k ničemu,“ dodává Aleš Zich. Zjistěte v takovém případě, proč nebyla řádně vedena. Zkušený odborník dokáže odhalit, zda se jedná o opomenutí, běžnou nedokonalost nebo o záměrnou manipulaci s údaji o vozidle.

10) Podepisujte jen to, čemu rozumíte

Velkou pozornost věnujte kupní smlouvě. Vzory těchto smluv můžete najít na internetu, nebo se v případě potřeby poraďte s odborníkem. Rozhodně nepodepisujte nic, s čím nesouhlasíte, a nenechte se do podpisu smlouvy natlačit.

O Auto AZ Consulting

Auto AZ Consulting na Českém trhu poskytuje již šest let širokou škálu služeb při výběru, nákupu, prodeji nebo provozu nových a ojetých vozidel.
Široké laické veřejnosti pomáhá díky nezávislému poradenství lépe se orientovat při nákupu, provozu či prodeji auta.
Auto AZ Consulting také nabízí celou paletu doplňkových služeb, které s motorizmem souvisejí, jako například zajišťování registrací motorových vozidel, oceňování motorových vozidel, konzultace a kompletní vyřízení vhodného povinného ručení a autopojištění.
Nedílnou součástí činnosti Auto AZ Consulting je také publikační činnost v oblasti poradenství při nákupu ojetin a aktivní spolupráce s médii v této oblasti.

   
06.11.2009 - Dům a byt - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. [23] Garwa [*]

  Pro výběr je dobrý autobazar v inzerci na internetu, člověk v něm vidí více aut, než mají v kamenných bazarech

  superkarma: 0 01.05.2016, 19:03:56
 2. [22] jasnenkam [*]

  Já jsem si oblíbila autobazar AAA Auto, který založil Tony Denny. Zatím mi vždy vyhovoval, co se týče ojetých vozidel i přístupu.

  superkarma: 0 03.12.2012, 06:35:30
 3. avatar
  [21] tajnostii [*]

  To bych nechala pro chlapaSml22

  superkarma: 0 21.09.2012, 10:15:15
 4. [20] machos [*]

  No hlavně je důležité, když kupujete ojeté auto si zjistit, kde ta firma, která vám to prodává, provádí výkup vozidel. Jestli se tedy jedná například o dovoz z Polska nebo jiné země a podobně. Tím se dá předejít jistým problémům Sml22

  superkarma: 0 16.06.2012, 07:44:17
 5. [19] monikaa [*]

  nějaké počtení například zde na aaa auto a další autobazary, pokud chcete koupit auto, tak jsou tam zajímavé postřehy a recenze k autobazarům.

  superkarma: 0 06.09.2010, 11:08:10
 6. [18] katkaP [*]

  chtěla jsem taky auto, ale pořád jsem se nebyla schopna rozhodnout, odkud si jej pořídit, naštěstí jsou ojetá auta nabízena i renomovanými společnostmi, jsem spokojená

  superkarma: 0 25.08.2010, 12:52:30
 7. [17] dewil [*]

  zdenunka — #16 souhlas, teď se nám vysypalo auto, máme ho pár měsíců. Oprava stojí 2x víc než pořizovací cena. shit. za tu sumu jsem mohla mít káru jiný kategorie Sml31

  superkarma: 0 23.12.2009, 23:15:45
 8. [16] zdenunka [*]

  Koupit auto v bazaru je vždy jako los v loterii .....kup a vyhraješ snad ???? Já mám s bazary jen špatnou zkušenost a to hned dvakrát !!!! auta byla na první pohled skvělá , předváděcí jízda taky ,ale po čase se začaly vynořovat závady a auto se začalo sypat jak domeček z karet a ze skvělého kupu byla jen hromada drahých problémů . Ojetinu bych už nekoupila jedině od známých ,abych měla jistotu o stavu a původu auta !!!! Naštěstí to už neřeším a měním auta jen za nové !!!

  1. na komentář reaguje dewil — #17
  superkarma: 0 16.11.2009, 19:00:42
 9. avatar
  [15] jiti [*]

  Pracovala jsem v autobazaru a našly se tam dámy, které přišly koupit ojetý vůz. Jejich požadavky zněly takto. Chtějí malinké autíčko, hlavně ale musí být zelené nebo zlaté metalízy Sml30. V prvním okamžiku je radno si uvědomit, že kupují ojetinu, tudíž nakupovat cena vs stav vozu nikoliv podle barev. Potom samozřejmě závisí na tom, k čemu budete auto používat. Na krátké tratě určitě benzínový motor, na delší a častějčí ježdění nafta.

  superkarma: 0 09.11.2009, 10:58:01
 10. [14] Iris [*]

  My jsme koupili prvni auto tak,ze s nami jel kamarad ktery sam pracuje v oboru,zatimco my zensky jsme videly maly skrabanec na laku on videl na prvni pohled ,ze auto ma o airbag  mene nez uvadel prodejce.....takze jsme nakonec koupily jine auticko,slouzi doted:-)

  superkarma: 0 08.11.2009, 10:17:41
 11. [13] Rikina [*]

  Sml15 Koupit auto bych neuměla. Sml80 Ani podle těch rad... tolik let jsem neseděla za volantem, že už řídit neumím, předváděcí jízdu by tedy musel jet někdo jinej. Ale co, žiju bez auta bezmála 50 let, tak už to bez něj nějak doklepu, i když mívám občas pocit, že lidi bez auta jsou poněkud diskriminováni.

  superkarma: 0 07.11.2009, 20:55:34
 12. avatar
  [12] marcela-1 [*]

  tohle u nás zařizuje manžel,já bych vybírala posdle barvy Sml30

  superkarma: 0 07.11.2009, 19:03:00
 13. [11] Vlasticzka [*]

  Tak mi konečně schválili fotku - můžu poprosit o hlas fotce - Vlasta Zapletalová (Listopad) http://www.hmh.cz/soutez.asp

  už jsem na 5. místě prosim pomozte, vrátím jinde

  superkarma: -5 07.11.2009, 12:05:50
 14. [10] Večer [*]

  Jitulinka — #3 taky jsme koupili v bazaru Piccáska a jsme nadšení, je to dokonalý autíčko, hlavně toho prostoru, vychytávek, líp jsme asi vybrat nemohli. Jen aby dlouho dloužilo.

  superkarma: 0 07.11.2009, 11:22:25
 15. avatar
  [9] delfi.na [*]

  Mno, my jeli kupovat auto do bazaru ve 3, 2 se tvářili, že tomu rozumí a já absolvovala asi po 14 dnech, kdy jsem získala řidičák, zkušební jízdu. Myslím, že ten prodejce byl rád, když jsem šťastně dojela do bazaru. Sml22 Auto jsme nakonec koupili (ještě jsme ukecali nějakou malou slevu) ... musím zaklepat ... dosud jezdí.

  superkarma: 0 06.11.2009, 17:24:47
 16. [8] komisatko [*]

  Pěknej přehled rad.

  superkarma: 0 06.11.2009, 15:59:06
 17. avatar
  [7] wich [*]

  My máme dobrou zkušenost s nákupy vozů od dvou starých pánů v Německu. Kamarád zde koupil prezidentskou verzi Audi v netknutém stavu o 500.000 levněji než zde. My jsme si tam jeli pro Cayenne a sleva byla podobná Sml22

  superkarma: 0 06.11.2009, 11:50:48
 18. [6] lidicka [*]

  Před 5 let jsme kupovali ojetý automobil - v autobazaru (název by byla asi reklama) - jsme s ním spokojeni, kromě TK nebyla žádná závada. Prodávající vyřídil i všechny náležitosti spojené s převodem a vyřízením RZ.

  superkarma: 1 06.11.2009, 10:48:30
 19. avatar
  [5] Dimsy [*]

  Udělal jsem všechno přesně tak, jak říkají, že to nemá být. Jen bod 1 a 2 jsem vynechala. Koupila jsem na půjčku. Na bod 8 mi bylo odpovězeno kladně: ano, bylo bourané, ale není kradené a jezdí dobře. Ale jak plánovat koupi hodně dopředu, když jsem jeden den svého miláčka zbořila a za tři dny měla odjet na dovolenou? A tak, když jsem ve čtvrek v pět odpoledne své staré pohřbila na rušné Pražské křižovatce, vyhlídla jsem si v pátek v odpoledne jiné, v šest večer složila zálohu 1000,-Kč , v sobotu dopoledne doplatila akontaci a odjela. Jezdíme spolu už čtyři roky. Sml59

  superkarma: 0 06.11.2009, 10:33:15
 20. [4] FAXÍK [*]

  užitečné rady a super článek Sml67

  superkarma: 0 06.11.2009, 10:19:09
 21. avatar
  [3] Tulinka [*]

  Manžel je vyučený automechanik,tak je to pro nás výhoda při koupi auta.Oba jsme se shodli,že chceme nějaký rodinný auto,ale zase ne moc veliký.Vyhrál to Citroen Xsara Picasso.Mám ho třetím rokem a jsem spokojená.Zatím žádný větší výdaje nebyly potřeba Sml58

  1. na komentář reaguje Večer — #10
  superkarma: 1 06.11.2009, 10:00:31
 22. [2] Bébina [*]

  Mame ojete auto VW Passat dovezene ze Svycarska a naprosta spokojenost, nakonec jsme koupili to prvni, co jsme videli a v nejblizsim bazaru. Jelikoz pritel autum rozumi a to velmi (zvladne vymenit motor, opravit karoserii, pridelat si ruzna svetylka, majak, kameru atd.), koupili jsme dobre, za 3 roky vlastnictvi byly treba jen drobne opravy, jako nove brzdy a vyfuk, vse svepomoci a za cenu nahradnich dilu. Shodli jsem se dobre, pred koupi jsme si ujasnili co chceme - nemeckou znacku, kombika a barvu tmavou nejlepe metalizu a presne to mame.

  superkarma: 0 06.11.2009, 09:28:33
 23. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Sml22 jj předešlé auto Renault 19, jsme bohužel zakoupili přes známého, který lhal, ano bylo nabouraný,jak jsme později zjistili, ale naštětstí nám sloužilo chvíli Sml67 bez závad.

  Nyní jsme si dali na vše pozor při koupi auta, opět Renault- Megane, ale se servisní knižkou Sml67Sml67Sml67, zatím spokojenost veliká Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 06.11.2009, 05:26:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme