Zdraví

Desatero péče o zuby

Jistě všichni známe zásady péče o ústní dutinu a zuby. Následující řádky shrnují deset základních zásad, které vedou ke zdravějšímu a krásnějšímu úsměvu. Možná ve své osobní péči jste na něco důležitého zapomněli a naše inspirace bude pro vás dobrým impulzem.


1. Úplná ústní hygiena

Ústní hygienu provádějte minimálně 2x denně – ráno po snídani a večer před spaním. Úplná ústní hygiena zahrnuje čištění zubních plošek (zubním kartáčkem), mezizubních prostor (zubní nití nebo mezizubním kartáčkem), odstranění povlaku jazyka (speciální škrabkou či kartáčkem) a výplach úst (ústní vodou). Zubní lékař či dentální hygienistka Vám poradí s nejvhodnější technikou čištění a pomůže s výběrem vhodných pomůcek

2. Kouření

Kouření nenapravitelně poškozuje celý organismus. Ústa jsou prvním orgánem, který přichází do styku se stovkami škodlivých látek ve formě tabákového dýmu. Proto kouření často vede ke vzniku zhoubných bujení v ústní dutině. Mimo to zhoršuje i běžné nemoci dutiny ústní, především parodontitidu (lidově paradentózu). Vyvarujte se kouření! A jestliže již kouříte, přestaňte co nejdříve, nejlépe ihned!

3. Vše souvisí se vším - uvědomte si souvislosti orálního a celkového zdraví

Zdravotní stav ústní dutiny ovlivňuje celkové zdraví organismu, a naopak jsou prokázány vzájemné souvislosti s mnoha celkovými onemocněními. Špatný stav dutiny ústní zvyšuje riziko například srdečních a cévních nemocí, diabetu, respiračních onemocnění a porodních komplikací. Nezapomeňte svého zubního lékaře informovat o závažných změnách Vašeho zdravotního stavu (probíhající choroby, užívané léky).

4. Úrazy ústní dutiny

V raném věku dítěte dohlížejte, aby se nepohybovalo s rozličnými předměty v ústech (tužky, lžičky, lízátka, hračky). Při jízdě autem používejte vždy dětské sedačky a bezpečnostní pásy. Během sportovních aktivit nezapomínejte na všechny dostupné ochranné pomůcky (helmy, chrániče aj.).

5. Péče o dětský chrup

Zubní kaz vzniká působením bakterií, které se na dítě nejčastěji přenášejí slinami rodičů. Proto v maximální míře zamezte tomuto přenosu. Po prořezání prvních zoubků začněte s čištěním a s pravidelnými prohlídkami u zubního lékaře. Již tříleté dítě si může samo začít čistit zoubky, do mladšího školního věku však stále pod Vaším dohledem. Po večerním čištění nepodávejte dítěti slazené nápoje. Od raného věku dítěte formujte jeho správné dentální návyky a podporujte přátelský vztah se zubním lékařem.

6. Zdravá výživa

Pravidla zdravé výživy jsou platná o pro oblast orálního zdraví. Vyvážená strava s vysokým obsahem ovoce a zeleniny zajišťuje dostatečný přísun vitaminů, minerálů, a stopových prvků. Významnou roli hraje konzumace mléčných výrobků. Jednoznačně nevhodné jsou naopak cukry, které mají přímý vliv na vznik zubního kazu. Proto maximálně omezte cukrovinky a slazené nápoje.

7. Volba dobrého zubního lékaře

Zubní lékař má stěžejní vliv na Vaše orální zdraví . Poznat dobrého zubního lékaře je snadné. Dobrý zubní lékař klade hlavní důraz na prevenci a pomáhá předcházet nepříjemným zákrokům. Snaží se eliminovat bolest během ošetření. Vysvětluje postupy správné ústní hygieny a pomáhá udržovat zdravý chrup.

8. Důležité preventivní prohlídky

Každých 6 měsíců absolvujte preventivní prohlídku u svého zubního lékaře, čímž zajistíte včasné odhalení vznikajících onemocnění ústní dutiny. Jejich včasnou léčbou zabráníte zbytečným zákrokům ve Vašich ústech. Součástí preventivních prohlídek by vždy měla být profesionální ústní hygiena.

9. Profesionální ústní hygiena

Každých 6 měsíců si nechte profesionálně provést hygienu Vaší ústní dutiny Tyto procedury sestávají z kontroly stavu dásní a okolních tkání, odstranění zubního kamene, čištění pigmentových skvrn a leštění zubů. Tyto činnosti zajišťuje přímo Váš zubní lékař nebo jeho dentální hygienistka.

10. Změny ve vašich ústech

Jste jediným, kdo může každý den sledovat stav své ústní dutiny. Proto si všímejte všech změn (krvácení dásní, skvrny na sliznici, bolestivá místa apod.) V případě trvání těchto projevů vyhledejte svého zubního lékaře. V ústech se mohou projevovat nejen nemoci s primární příčinou v dutině ústní, ale také závažná celková onemocnění, jako například diabetes, osteoporóza či další nemoci oslabující přirozenou imunitu organismu.

 

Jak jste na tom s péčí o zuby ? Chodíte pravidelně na preventivní kontroly? Už jste byli na prohlídce u ústní hygienistky? Jak jste spokojeni s péčí o zuby pro naše nejmenší?

 

Více informací o péči o zuby najdete na www.signalweb.cz

 

Pro krásné bílé zuby doporučujeme: http://www.signalweb.cz/produkty_whitesystem.php

   
13.10.2005 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [21] Ťapina [*]

  Vivian: Kartáček bez pasty jsem vzala do huby jednou, nouzově, když mi pasta došla a novou jsem zapomněla koupit. Málem jsem se poblila. Pasta je pro mě jediný způsob, jak udržet kartáček chvilku v tlamě bez úhony Ale jestli se kazí špinavé zuby, tak by mě zajímalo, kdo má všechny ty moje kazy z čundrů a dovolených

  superkarma: 0 13.10.2005, 18:50:31
 2. avatar
  [18] Suzanne [*]

  Vivian: Jsem proškolená skrz naskrz touhle metodou. Solokartáček, mezizubní kartáček, nitě, malý měkký... Chvilku to trvalo, ale zuby mám OK.
  Sestra se mi pořád tlemila, že s tím nadělám, ale ona má po pár letech zuby v kopru
  Každopádně už se nehádám, když mi někdo říká, že měl parodontózu a všechnu ji strhal tvrdým velkým kartáčkem, že mu to zachránilo zuby

  superkarma: 0 13.10.2005, 13:50:54
 3. avatar
  [17] Vivian [*]

  DESATERO "ORÁLNÍ HYGIENY" PODLE DR. SEDELMAYERA:

  - Nevěřte na dědičnost. Zuby se kazí, protože jsou špinavé. Čistý zub se nekazí.

  - Nevěřte reklamě. Žádná aktivní zubní pasta sama zuby nevyčistí.

  - Důležitý je u pasty obsah fluoru, jinak si lze čistit zuby i bez pasty.

  - Nevěřte na čištění zubů žvýkačkami, kartáček je nenahraditelný.

  - Kartáček musí mít malou hlavičku a být měkký. Jinak poškozuje sklovinu i dásně.

  - Mezizubní kartáčky a nitě vyčistí místa, kam se obyčejný kartáček nedostane.

  - Správný postup čištění kartáčky i nitěmi by vám měl ukázat zubní lékař.

  - Není nutné ani dobré čistit si zuby po každém jídle. Tehdy je kyselinami naleptaná sklovina nejzranitelnější.

  - Není pravda, že zuby je třeba čistit ráno a večer tři minuty. Lze je čistit kdykoli a tak dlouho, dokud nejsou čisté. Čisté zuby poznáte podle toho, že jsou při doteku jazykem hladké.

  - Kartáčkem bez pasty si můžete čistit zuby i jinde než v koupelně. Čtvrthodina s kartáčkem u počítače vám nebude připadat tak dlouhá.

  superkarma: 0 13.10.2005, 13:36:33
 4. avatar
  [16] tlustoprdka [*]

  Luciš: Taky jsem byla překvapená, když jsem se ptala kolik za bílou plombu. Prý dle velikosti 390,- až 550,- kč. No dnes se ukáže, o kolik budu lehčí.

  superkarma: 0 13.10.2005, 12:29:52
 5. avatar
  [15] Luciš [*]

  já strach nemám, jen mě nebaví čekat třičtvrtě hodiny, i když jsem objednaná a nechat si dělat plombu natřikrát (vyvrtání, po týdnu vytažení nervu,nějaká vložka a zasádrování a po dvou týdnech teprve plomba FAKTICKY ) asi se vrátím zpět ke svému předcházejícímu zubaři, který zvládnul dva zuby za deset minut a za bílé plomby jsem nedávno doplácela minimum (200), teď po mně ona chce 600

  superkarma: 0 13.10.2005, 11:54:21
 6. avatar
  [13] tlustoprdka [*]

  zrovna dnes jdu taky zubařce a mám děsný bobany, protože mě každý vrtání děsně bolí . Jsem prostě srágora. Ale musím tam zajít, páč mi vypadla plomba .

  superkarma: 0 13.10.2005, 10:53:56
 7. avatar
  [12] Žábina [*]

  já jsem u zubařky pečená vařená
  dělá se mi zubní kámen tak musím chodit každý druhý měsíc

  superkarma: 0 13.10.2005, 10:37:54
 8. avatar
  [9] zrza [*]

  Nyotaimori, Suzanne: Díky za skvělé nastartování dne!

  superkarma: 0 13.10.2005, 08:25:03
 9. avatar
  [7] Suzanne [*]

  POČKAT! POČKAT! A na co se pak používá ta škrabka?

  superkarma: 0 13.10.2005, 00:43:44
 10. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  Suzanne: no - ale mandle mas jak zrcadla.

  superkarma: 0 13.10.2005, 00:40:21
 11. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Eva_Fl: a ne?

  superkarma: 0 13.10.2005, 00:38:56
 12. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  Suzanne:

  superkarma: 0 13.10.2005, 00:37:06
 13. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Nyotaimori: blbě se s tím čistěj osmičky

  superkarma: 0 13.10.2005, 00:32:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme