Konec roku je čas věnovaný večírkům. Ať už těm vánočním, které se zvláště v domácnostech mladých Čechů v poslední době zabydlují, tak těch tradičnějších silvestrovských. Zná to asi téměř každý. Veškerá zábava je vykoupena ranním zděšením nad způsobeným nepořádkem. Takový povečírkový čurbes, bugr, bordel, nebo jakkoliv to nazvete, je s běžným nepořádkem nesrovnatelný. Je to jako srovnávat kotě s postřeleným tygrem. Zde je několik tipů jak takového tygra uspat a odklidit aby nikomu nemohl uškodit.

úklid

Ano, uškodit. Na takový večírek může dorazit množství lidí počítané i na desítky. V kombinaci s chladným počasím, obdobím šíření respiračních onemocnění a tím, že ani nemocný člověk si párty nechce nechat ujít, vám doma zajisté vznikla pěkná zoo plná bakterií a virů.

1.                 Vyvětrejte

Nejprve vyžeňte oknem vše, co by vám mohlo úklid znepříjemňovat. Včetně případných neprobuditelných odpadlíků. Dost na tom, že uklízíte. Ještě tak muset někoho přeskakovat.

2.                 Udělejte si prostor

Nepřenášejte věci z jednoho místa na druhé, abyste ho mohli uklidit. Rovnou je uklízejte na své místo. Nejprve se zbavte všech odpadků. Doporučujeme použít rukavice. Nikdy nevíte, na co můžete po prohýřené noci narazit. Třiďte! I vaše svědomí pak bude čistší.

3.                 Umyjte nádobí

Dnes se asi nedá očekávat, že by ještě někdo myl nádobí ručně. Přesto by se mohl v rámci snahy o co nejrychlejší navrácení k normálu vyplatit následující postup. Do myčky nejdříve naskládejte co nejvíce drobných věcí a v další várce postupujte stejně. Rychleji si uvolníte prostor. Největší kusy jako tácy na chlebíčky nebo hrnec od guláše snadno spláchnete v ruce nebo si je necháte na straně na konec – nebudou vám zbytečně zabírat místo v myčce. Neustále se vyhýbat při smejčení hromadě skleniček by totiž mohlo být v souvislosti s jejich původním obsahem riskantní a taky pomalé.

4.                 Myslete u toho

I u úklidu přemýšlejte. Ušetříte si práci. Veškerý nepořádek začněte uklízet odshora dolů. Nehrozí tak, že si ušpiníte už jednou uklizené.

5.                 Zlikvidujte skvrny!

úklid

To, že se druhý den přinutíte k úklidu, je znakem, že večírek jste zvládli jakž takž bez úhony. Pravděpodobně se to ale nedá říci o interiéru vašeho bytu. Ve chvíli, kdy jsou z ploch odstraněny předměty, pusťte se do různých fleků a drobečků. Nejlepší je použít univerzální čistič. Nebudete muset neustále střídat „vercajk“ podle povrchu či typu špíny. Ideálně něco voňavého a přitom účinného, aby ti neprobuditelní měli příjemnější ráno. Například nový víceúčelový sprej SAVO bez chloru, který navíc pomáhá odstraňovat i alergeny. Na zvlášť odolné zaschlé skvrny můžete použít pro změnu abrazivní čistící přípravek Cif Cream Eucalyptus & Herbal Extracts. Jeho výhodou je, že i přes svou sílu nepoškrábe ani ty nejchoulostivější povrchy a svěže voní.

6.                 Epizoda zoo na WC – skrytá hrozba

Když vám domácností proběhne stádo přátel, zanechají po sobě již zmíněnou mikrobiální zoo. Téměř nutností je tedy použít přípravek, který nejen čistí ale i dezinfikuje a to ideálně na 99,9 %. Podle dlouhodobých večírkových zkušeností bude zvláštní pozornost potřebovat zejména koupelna a toaleta. Možná vás v tuto chvíli napadne, že na příští večírek se raději necháte pozvat…

7.                 Prošmejděte tajná místa

úklid

Nezapomeňte, že i když už byt vypadá docela čistě, pořád je zde spousta míst, která se špatně čistí nebo se na ně jednoduše zapomene. Věnujte se tentokrát i jim. Toaletu umyjte celou, nejen mísu a nejen uvnitř, jak vídáte v reklamách. Včetně splachovadla. Nezapomeňte na kliky u oken a dveří, různá madla a úchyty (například u lednice nebo u kuchyňských skříněk) a minimálně jejich blízké okolí. Exponovaným místem byly pravděpodobně i vypínače světla, tlačítka hudebního přehrávače či televize stejně jako dálkové ovladače či klávesnice. Zde se vyplatí použít přípravek se schopností odmašťovat a dezinfikovat zároveň. Zkuste tedy pro změnu bezchlorový Odmašťovač. Pokud jste v rámci párty dělali bramboráky nebo podobné pochutiny, můžete ho pak elegantně použít i v okolí varné desky. Dalšími místy, na která se snadno zapomene, jsou opěradla židle a spodní hrana sedáku – za tyto části židli odsouváme a přisouváme. Pokud chcete být opravdu precizní, dopřejte očistu i obouvací lžíci a zkrátka všemu, čeho se potenciálně dotýkalo více lidí.

8.                 Kromě podlahy setřete i „čisté“plochy

Nakonec přijde na řadu podlaha, která je potřeba setřít, zvláště když na ni během večírku ledacos upadlo a návštěvníci se zapomněli zout. Nikomu se asi nechce ručně namáčet hadr do kýblu a namotávat na smeták. Pokud ho doma máte, použijte rotační mop, jako je například Easy Wring and Clean od Viledy. Ušetří vám spoustu námahy. A co přidat do vody? Všechnu nečistotu, bakterie, alergeny můžete zlikvidovat výše zmiňovanou bezchlorovou novinkou ve variantě na podlahy, která celý byt navíc krásně provoní.

úklid

9.                 Likvidujte

Po dokončení velkého úklidu raději zlikvidujte použité hadry a houbičky. Jistota je jistota, bakterie mají totiž tendenci se v mokrých věcech pěkně množit a při příštím úklidu byste si je roznesli po bytě.

10.             Nebuďte na to sami

Zapojte do úklidu i ostatní účastníky veselice, které se vám hned na začátku nepodařilo vyhnat, ve dvou a více se to lépe táhne nejen na večírku, ale i po něm! Rozdělte úkoly a hurá na to.

A nakonec jedenácté přikázání: Dejte do pucu i sebe. Co třeba horká vana, česnečka a potom kartáček na zuby…?

Reklama