Zdraví

Desatero - jak dál po infarktu


“Na choroby srdce a cév umírá v České republice každoročně přes 55 tisíc pacientů. Kardiovaskulární příhody jsou i nejčastějším důvodem hospitalizací v nemocnicích: v roce 2004 bylo hospitalizováno zhruba 371 tisíc pacientů, z toho 90 tisíc na akutní infarkt.“ Uvádí MUDr. Jan Piha, vedoucí laboratoře pro výzkum arteriosklerózy, IKEM Praha.   

Co vlastně čeká pacienty po infarktu? Především by měli dbát na svůj zdravotní stav a pravidelně ho konzultovat s odborným lékařem. Náš magazín byl přítomen na tiskové konferenci „Infarkt - co dál“ a nyní vám nabízíme deset pravidel pro „dobré srdce a cévy“, které jsou určeny i pro zdravé jedince v rámci prevence… (soutěž - mrkev karotka - 250 g)         

1. Věřte svému lékaři
Pokud vám lékař předepíše léky na snížení hladiny cholesterolu, krevního tlaku nebo srážení krve, dodržujte jejich pravidelné užívání a sami je nevysazujte.

2. Hlídejte hladinu svého cholesterolu
Celkový cholesterol by neměl překročit 4 mmol/L. Přestože jeho zvýšená hladina nijak nebolí, je klíčovým rizikovým faktorem infarktu či mozkové mrtvice.

3. Hlídejte si krevní tlak
Ideální hodnota je do 140/90, u jedinců s cukrovkou do 130/80 mm Hg. Sami můžete jeho hodnotu snížit, když omezíte přísun soli a vyhnete se alkoholu.

4. Dodržujte zásady zdravé výživy
Strava je velmi důležitá pro správné fungování srdce, cév a celého organismu. Měla by být pestrá a dodávat veškeré živiny, které tělo potřebuje.

5. Nekuřte
Kouření urychluje rozvoj arteriosklerózy a riziko infarktu. Pokud nedokážete ani po infarktu přestat kouřit, riziko jeho dalšího výskytu zdvojnásobíte.

6. Hýbejte se
Fyzickou aktivitu přizpůsobte své kondici a postupně zvyšujte délku a intenzitu pohybu. Po fyzické námaze by měla následovat relaxace a uvolnění.

7. Braňte se nadváze a obezitě
Nadměrná tělesná hmotnost je spojen s častějším výskytem dalších rizikových faktorů - vysoký krevní tlak, cholesterol, cukrovka. Pokud máte obvod pasu větší než 88 cm (ženy) nebo 102 cm (muži), řadíte se mezi obézní a měli byste okamžitě začít se shazováním nadbytečných kil. Snížíte tím riziko infarktu a pomůžete svým kloubům…

8. Navštivte lázně
Pobyt v lázních vám pomůže k celkové rekonvalescenci a naučíte se dodržovat zdravou životosprávu. 

9. Dodržujte určitá omezení
Přestože pro pacienty po infarktu existují určitá omezení, většinou jich je méně, než sami očekávají… Platí, že pobyt v přírodě je pro kardiaka bezpečný mezi 4 a 30°C při vlhkosti vzduchu 60-90 %, a proto se jedincům po infarktu doporučuje sledovat meteorologická hlášení zátěže. Kdy a kam by měli jezdit na dovolenou? Na místa bez častých klimatických změn a při delších cestách upřednostnit letadlo.

V prvních měsících po operaci srdce se nedoporučuje řídit auto. Pokud pacient před infarktem navštěvoval saunu, může v sanování pokračovat, ale měl by se zchlazovat jenom chladnější vodou, ne ledovou.

10. Relaxujte, vyhýbejte se stresu a věřte sami sobě, že to dokážete!
Také stres je rizikovým faktorem vzniku srdečních a cévních onemocnění. Proto pravidelně relaxujte, najděte si chvilku pro sebe, rodinu a přátelé. Záleží jen na vás, jak se budete ke svému tělu chovat a zda si prodloužíte délku a kvalitu života.

Zdroj: tisková konference „Infarkt a co dál?“, Praha 29. červenec 2006

   
03.07.2006 - Zdraví - autor: Natálie Rolková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] ALISKA [*]

  nedýchejte, nežijte!

  superkarma: 0 02.08.2006, 03:30:35
 2. avatar
  [6] arjev [*]

  Konečně diskuze na úrovni

  superkarma: 0 03.07.2006, 11:58:21
 3. avatar
  [5] tlustoprdka [*]

  matilda: Jo a jinak to máme všude blízko nad náma tak cca 50m dva pohřební ústavy a cca 100m nemocnice

  superkarma: 0 03.07.2006, 09:45:42
 4. avatar
  [4] tlustoprdka [*]

  matilda: díky. Sice bydlím v přízemí, ale před sexem ho vyšlu si prošlápnout dvě patra v baráku ...

  superkarma: 0 03.07.2006, 09:43:47
 5. avatar
  [3] man-mimo [*]

  matilda: ten závěr je vyloženě optimistický

  superkarma: 0 03.07.2006, 09:34:14
 6. [2] matilda [*]

  tlustoprdka: Manžel se po infarktu ptal lékaře na sex - odpověď zněla: Pokud bez problémů vyjdete do 2 patra, můžete. A co se týče letních veder, vždycky záleží na momentálním stavu. Pokud ti řekne, že je unaven, nenaléhat (tak či onak). Pokud chce, jdi do toho a užij si, nikdy nevíš, zda to není naposledy .

  superkarma: 0 03.07.2006, 09:19:12
 7. avatar
  [1] tlustoprdka [*]

  Tak já mám přítele po infarktu a snaží se dodržovat zde zmíněná pravidla. Akorát co mi tu chybí - je zmínka o sexu. Nevím, ale teď v těch parných dnech by se toho měl člověk asi vyvarovat (nebo omezit ), jenže to na něj neplatí! Pudy jsou holt pudy.

  superkarma: 0 03.07.2006, 07:28:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme