Styl

Desatero Evy Havelkové: Jak zhubnout a udržet si novou postavu

Pustili jste se pod vlivem novoročního předsevzetí do hubnutí, začínáte vidět první výsledky, ale bojíte se, že si štíhlejší postavu nedokážete udržet trvale? Nemusíte! Řiďte se radami, které pro vás připravila Eva Havelková, fitness trenérka a výživová poradkyně. Vyhnete se tolik známému jo-jo efektu a vysněnou postavičku už vám nikdo „nevezme“.

cvičení

Pohyb vám do života přinese nejen lepší kondici a hezčí postavu, ale i spoustu nové životní energie! Začít se dá v každém věku.
Foto: KETTLER. Na obrázku: crossový trenažér Cross P, 11.990 Kč, www.kettler.cz.

V první řadě zapomeňte na rychlé diety, připomínající spíše hladovku. Tento přístup vede pouze ke zpomalení metabolismu a následnému nežádoucímu jo-jo efektu. Pokud si chcete vysněnou figuru udržet trvale, je nutné začít tentokrát úplně jinak. K dosažení vysněného těla je zapotřebí dodržovat základní pravidla, která se stanou neodmyslitelnou součástí vašeho životního stylu. Jak na to?

Stanovte si reálné cíle

Každý by si nejspíš přál, aby se po týdnu dodržování nového režimu jeho tělo podobalo těm, které vídáme na titulních stranách časopisů. Tak to ale bohužel nefunguje, cesta k tomuto cíli je pro většinu z nás totiž velmi dlouhá. Zbytečně se tedy netrapte a stanovte si rovnou reálnější a bližší cíle, např. redukci 0,5 až 1 kg týdně. 

Dodržujte pitný režim

Nezapomínejte na pravidelný přísun tekutin. Dehydrované tělo paradoxně zadržuje více vody a nejen, že se můžete cítit nafouklí, ale dlouhodobý nedostatek tekutin může navíc způsobit i závažnější poruchy organismu a zpomalení metabolismu.

Snídejte

Pokud chcete zhubnout, rozhodně nevynechávejte snídani. Vaše tělo potřebuje ráno dostat energetický doping v podobě sacharidů z kvalitních zdrojů. „Když si vyhradíte třeba jen 15 minut na jednoduchou přípravu a konzumaci snídaně, budete se cítit lépe a více toho během dopoledne zvládnete! Doporučuji např. ovesnou kaši, müsli s bílým jogurtem, proteinové palačinky, vaječné omelety na sladko i na slano atd. Dopřejte si také kolem 50 g ovoce,“ říká Eva Havelková, fitness trenérka a výživová poradkyně.

Jezte pravidelně

Příčinou neúspěchu v hubnutí bývá často kromě nedostatku fyzické aktivity i špatné rozložení jídel. Když celý den hladovíme, večer pak zpravidla sníme, na co přijdeme. Náš organismus si navíc podvědomě vybírá kaloricky vydatná jídla, které si ukládá do zásob, protože zoufale potřebuje sílu a tuší, že další den nic nedostane. Paradoxně tak přibírá ten, který jí málo nebo téměř vůbec. Pokud se naučíte pravidelně a kvalitně stravovat, máte více jak z poloviny vyhráno. Snažte se jíst alespoň pětkrát denně a udržovat mezi jídly pauzu maximálně tři hodiny.

Hlídejte si jídelníček

Nesmírně důležitá je pak také skladba jídelníčku. Ten by měl být pestrý a obsahovat vyvážený poměr sacharidů, proteinů, lipidů a ostatních látek. „Přijímejte dostatek bílkovin, kvalitních tuků a sacharidů z různých zdrojů. Neomezujte se pouze na jeden druh masa, přílohy nebo zeleniny, mnohé studie prokázaly, že pestrost ve stravě našemu organismu velmi prospívá,“ dodává Eva Havelková.

Cvičte

Bez pohybu se to ale rozhodně neobejde. Správná fyzická aktivita vám dodá nejenom energii a zaplaví tělo endorfiny, ale podstatně urychlí i snahu obléknout si „motivační“ kalhoty. Při redukci hmotnosti je důležité vybrat vhodný správný sport a intenzitu. „Mezi pohybové aktivity zařazujte jak ty určené přímo pro pálení tuků (tzv. aerobní činnost), tak i silový trénink, který vám kromě ještě většího rozeběhnutí metabolismu zajistí i vytvarování postavy,“ říká Eva Havelková

cvičení

Gymnastický míč není jen praktická pomůcka pro dlouhé sezení nebo pro rehabilitační cviky, můžete s ním i posilovat – například tvarovat bříško.
Foto: KETTLER, gymnastický míč s masážními bodlinkami, 890 Kčwww.kettler.cz.

Kombinujte pohyb

Stejně jako není vhodné jíst pouze stravu jednostranně zaměřenou, i cvičení by mělo být variabilní. Ideální je kombinovat aerobní činnost s posilováním, tak totiž spálíte tuky a vytvarujete postavu nejefektivněji. Pokud chcete sportovat opravdu pravidelně, zařiďte si doma soukromou posilovnu. Stejně jako veřejná, tak i domácí posilovna by měla obsahovat tři hlavní zóny: prostor pro rozcvičení a strečink, aerobní zónu a část posilovací.

Aerobní zóna je v domácích podmínkách nejčastěji zastoupena rotopedem nebo crossovým trenažérem. „V současnosti jsou mezi našimi zákazníky nejpopulárnější crossové trenažéry. Oblíbené jsou hlavně proto, že se na nich procvičí celé tělo a pohyb na nich je pro většinu lidí zábavnější než např. na rotopedu“, dodává Martin Homolka ze společnosti KETTLER.

Posilování by mělo být nezbytnou součástí tréninku nejen pro nárůst svalové hmoty, ale i pro zpevnění postavy. „O provedeních.

Náš tip: Crossový trenažér RIVO P

Crossový trenažér Rivo P je díky poměru kvalita / cena skvělým pomocníkem pro všechny, kteří si chtějí v pohodlí domova dopřát plnohodnotný trénink. Trenažér nabízí pohodlný a rozmanitý trénink zaměřený na hubnutí nebo zvyšování kondice, který je díky eliptickému pohybu nášlapných ploch naprosto přirozený a zbytečně nenamáhá klouby. Tréninkový počítač s 8 programy umožňuje efektivně posilovat a rovnoměrně zpevňovat všechny tělesné partie.

cvičení

Cena: 11 990 Kč, KETTLER, www.kettler.cz

Bavte se

Pokud chcete, aby se hubnutí stalo přirozenou součástí vašeho života, přestaňte se jím stresovat a začněte se bavit! Vyberte si tedy takovou sportovní aktivitu, která vás jen tak neomrzí. Ať jde o hubnutí, tvarování postavy či zejména u mužů o nabírání svalové hmoty, průběhem tohoto procesu byste se měli bavit, ne se jím stresovat! „Pokud si nevíte rady, alespoň pro začátek vyhledejte pomoc zkušeného odborníka na cvičení a výživu, který vám poradí, jak začít. Neexistuje tentýž recept, který by platil na všechny, proto vám možná bude chvíli trvat, než naleznete fungující režim. Nenechte se ale otrávit a udržte si pozitivní myšlení,“ radí Eva Havelková. Ideální je tedy kombinovat tréninky pod dohledem trenéra s cvičením v domácí posilovně.

cvičení

Pořiďte si trenažér, na kterém bude cvičit celá rodina a vzájemně se motivujte k co nejlepším výkonům. Foto: KETTLER. Na obrázku: Ergometr E7, 27.990 Kč, www.kettler.cz.

Nebojte se sacharidů

Mnoha z nás si mylně myslí, že sacharidy představují naprostou hrozbu, ale není tomu tak, jen je potřeba naučit se s nimi zacházet. Jejich celkový příjem závisí na vaší váze, vašem somatotypu, věku, pohybových aktivitách, cílech a dalších faktorech. „Obecně pak platí, že největší příjem sacharidů by měl nastávat v ranních, dopoledních a poledních hodinách, na večer doporučuji jejich konzumaci omezit. A zdroje? Vločky, rýže, brambory, quinoa, luštěniny, celozrnné těstoviny, rýžové chlebíčky a ve vhodný čas také ovoce,“ doporučuje Eva Havelková, fitness trenérka a výživová poradkyně.

Nepodceňujte odpočinek a regeneraci

Nezapomínejte ani na to, jak důležitý je odpočinek. Ten je totiž vedle kvalitní stravy a pravidelného pohybu také součástí receptu, jak docílit vysněné postavy. Sami nejlépe víte, v jakém rozpoložení jste, pokud pracujete několik dní, týdnů či dokonce měsíců „na doraz“. Postupně dochází ke ztrátě výkonnosti a činnosti, které běžně zaberou maximálně dvacet minut, pak pracně vykonáváme mnohem delší dobu. Vyskočte z tohoto bludného kruhu, vypněte a nechte zregenerovat jak tělo, tak mysl!

cvičení

Cvičit se dá v každém věku, udržujte se v kondici v pohodlí svého domova. Foto: KETTLER. Na obrázku: Rotoped Giro P, 9.990 Kč, www.kettler.cz.

EVA HAVELKOVÁ

cvičeníEva Havelková je bývalá mistryně republiky a vícemistryně světa ve sportovním aerobicu. V současnosti je vyhledávanou fitness trenérkou a výživovou poradkyní, svým projektem FitnessMiláčci inspiruje a motivuje na Facebooku tisíce lidí a je také úspěšnou závodnicí v populární kategorii Bikini Fitness.

Potřebujete radu odborníka? Obraťte se na nás! Vám i vašim čtenářům poradí Martin Homolka, specialista z firmy KETTLER s dlouholetými zkušenostmi.

Sortiment domácího fitness si můžete osobně prohlédnout ve značkových showroomech KETTLER v Praze. Naleznete zde také další sortiment značky KETTLER pro volný čas – dětský nábytek, jízdní kola a především kompletní nabídku vybavení pro domácí cvičení, fitness trenažéry i doplňky značky KETTLER.

   
02.01.2015 - Sportem ke kráse - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [7] jiti [*]

  Tak před 10 ti lety jsem si koupila trenažer kettler a opravdu denně jsem půl hodinky jezdila. Vynechala jsem sladkosti a nepřecpávala se. Za 7 měsíců 12 kg dole.

  superkarma: 0 02.01.2015, 17:54:59
 2. avatar
  [6] jazuzinka [*]

  jediné, co funguje je NEŽRAT a velkej bič a malej dvoreček (hýbat se)

  superkarma: 1 02.01.2015, 16:36:18
 3. avatar
  [5] Milala [*]

  Měla bych znovu vytáhnout ten velký míč a začít trochu cvičit. Bude někde pohozený na půděSml30

  superkarma: 0 02.01.2015, 13:42:54
 4. [4] Nikar [*]

  Dobrý den, s tím pitím je to pravda, když začnete pořádně pít, tělo nebude vodu ukládat a projeví se to i úbytkem celkové váhy.

  superkarma: 0 02.01.2015, 07:45:52
 5. [3] Maria28 [*]

  Zhubnout, je myslím novoroční předsevzetí 98% žen, jsem jedna z nich. A jsem tak blbá, že si pořád kupuju oblečení "na knop" s myšlenkou, že zhubnu. A jsou to věci za nemalé peníze. Je 2. ledna, zatím se držímSml16

  superkarma: 0 02.01.2015, 07:38:59
 6. [2] janavys [*]

  prototype — #1Pokud víc piji, musím mít po ruce stále WC. Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 02.01.2015, 07:22:37
 7. [1] prototype [*]

  Ten pitný režim bývá velký problém Sml16

  1. na komentář reaguje janavys — #2
  superkarma: 0 02.01.2015, 07:20:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme