Bulvár

Deprese stojí desítky miliard ročně

Skoro každý má občas pocit, že trpí depresí. Ale skutečnost je ještě horší. A dražší.

„Hluboká deprese je mezi lidmi po celém světě tou hlavní příčinou ztráty pracovní výkonnosti,“ uvedla Kthleen Merikangasová z Amerického institutu duševního zdraví.
Zaměstnavatele v USA to stojí třicet miliard dolarů ročně, protože postiženým lidem se prudce snižuje pracovní výkonnost.

Jen za poslední rok trpělo depresemi na třináct milionů Američanů.  Navíc, jen polovina z nich byla léčena a jen polovině z nich se dostalo správné léčby.

„Dopad, jaký jsme zjistili v našem posledním výzkumu, je absolutně dramatický. Deprese se dotýkají nejen schopnosti pracovat, ale také manželství a rodičovství,“ řekla Merikangasová.

Z výzkumu vyplývá, že lidé a lékaři často vůbec nerozeznají, že jde o depresi. A mnozí lidé ani netuší, že potřebují pomoc.

Nejčastěji mají deprese kupodivu mladí.
Staří, zdá se, už přivykli svému životnímu údělu.
Rizikovou skupinu představují tedy především mladí a nevzdělaní lidé.
A nejrizikovější skupinou jsou mladé a nevzdělané ženy.

„Nejzranitelnější jsou mladé matky, které jsou chudé a nemají dostatečné rodinné a finanční zázemí,“ dodala Merikangasová.

Výzkum ukázal, že depresemi stižený člověk promarní v zaměstnání až šest hodin týdně, tedy skoro jeden pracovní den.   

     
   
01.07.2003 - Společnost - autor: Pluspress.cz

Komentáře:

 1. avatar
  [11] olafka [*]

  A taky: deprese ze zaměstnání, z chudoby nebo z okolí není deprese, o které je tady řeč.

  superkarma: 0 01.07.2008, 12:35:03
 2. avatar
  [10] olafka [*]

  Tam není napsáno, že nejvíc depresemi trpí mladé a nevzdělané ženy je tam, že jsou nejvíc ohroženy, protože svou depresi nedokážou identifikovat, případně nemůžou vyhledat pomoc, ať už z finančních nebo sociálních důvodů. Tak jsem to teda pochopila já. A taky - moje máma měla deprese celý život, ale nikyd jí nenapadlo, že TO co cítí, a jak vidí svět a život JE deprese. Mě to napadlo a tak mám mnohem lepší život než ona

  superkarma: 0 01.07.2008, 12:31:57
 3. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Já mívám někdy jenom takové krátkodobé stavy beznaděje a zbytečnosti, ale to přejde, pořád se ještě dokážu radovat z maličkostí.

  superkarma: 0 09.12.2003, 21:34:59
 4. avatar
  [8] Simba [*]

  Michala: Taky jsem měla jeden čas deprese ze zaměstnání, resp. z podnikání. Naštěstí je to za mnou, tak držím palce.

  superkarma: 0 02.12.2003, 14:02:08
 5. avatar
  [6] Blues [*]

  Michalo, jestli máš ze svého zaměstnání deprese, tak to ti ho tedy opravdu nezávidím

  superkarma: 0 01.07.2003, 14:03:19
 6. avatar
  [4] Blues [*]

  Ono se právě musí rozlišovat, zda jde o depresi jako reakci na obtížnou životní situaci nebo vyčeroání, příliš vysoké nároky na sebe kladené, apod. Nebo právě tu depresi endogenní, vycházející z z vadné chemie v mozku, či co to vlastně způsobuje. Tam se člověku může všechno dařit a on je přesto nešťastný. A co víc, uvědomuje si, jak nelogická je to reakce a tím více se trápí

  superkarma: 0 01.07.2003, 13:36:42
 7. avatar
  [2] Lubar [*]

  To, že depresemi nejvíce trpí mladé, nevzdělané ženy se mi trošku nezdá ... Sama přímo s depresí vlastní zkušenost nemám, ale měla jsem kdysi vedle sebe člověka, který jí měl - byl vzdělaný, finančně dobře zabezpečený, trošku zvláštní rodinu, ale rodinu, a přesto depresí trpěl. Bylo to o to horší, že se nechtěl léčit, myslel si, že to zvládne sám, tím že se z toho vypovídá. Ono to nešlo ... Myslím, že deprese jde napříč všemi sociálními, majetkovými i vzdělanostními skupinami ... je to nemoc a jako taková si nevybírá (nemá-li tedy autor na mysli depresi pramenící zvenčí, ne zevnitř)

  superkarma: 0 01.07.2003, 13:08:19
 8. [1] Katka [*]

  Nejsem nevzdělaná, jsem finančně zabezpečená, mám všechny příbuzné a přesto už dva roky chodím k paní doktorce léčit svou depresi.

  Jeden z hlavních problémů u mě byl, že jsem silně citově vázaná na rodinu a po rozvodu rodičů jsem to nemohla "rozchodit".

  Tento článek mi tedy připadá o ničem.

  superkarma: 0 01.07.2003, 09:01:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme