Bulvár

Deprese je potvora a obzvláště ta jarní.

V zimě nás vlivem brzkého stmívání, ubývání slunečního světla, deštivého počasí přepadají chmurné nálady, které často vedou k takzvaným zimním či podzimním depresím. S příchodem jara se všichni těšíme na lepší náladu, světlo, teplo. Jenže místo toho, jsme unavené a smutné stavy neodcházejí. Co je příčinou těch jarních depresí a co to vlastně ta deprese je?

Deprese provází úzkost, smutek má tlumivé účinky. Takovýto člověk ztrácí schopnost prožívat radost, je pesimistický. Jeho sebehodnocení je významně zhoršeno a objevují se klasické pocity méněcennosti. Těžko se mu ráno vstává, trpí nechutenstvím, ruku v ruce s tím jdou problémy v práci, v partnerském vztahu atd. Dokonce se deprese i odrazí ve fyziologických procesech, které se mohou zpomalit.
Laikům se často zdá, že stěžování postižených je neoprávněné, rodina si mnohdy myslí, že dotyčný si vymýšlí, aby nemusel nic dělat. Pacient se uzavírá do sebe, o svých problémech nemluví a jeho stav se tak zhoršuje, až může vyústit ve střední depresi, která je považovaná za nemoc. Záleží na nátuře člověka. Někdo má větší sklon melancholii podlehnout. 

Co v takovém případě dělat
Nemá žádný smysl postiženého nutit, aby se přemohl a rozptýlil se nebo jej dokonce vyzývat k aktivitám, jichž často není schopen a na které rozhodně nemá náladu. A fakt, že jej rodina nebere vážně je pro něj stresující. Nejlepší se na jeho stav neptát, ale počkat na vhodný okamžik, kdy se bude chtít svěřit a beze slov jej vyslechnout, popřípadě ho pak povzbudit. Nejjednodušší je udělat si příjemný výlet, hezký den, zajít na skleničku, pobýt v přírodě.

Sportovní vyžití je výbornou terapií. Při sportu se vylučují příjemné endorfiny, které zajistí dobrou náladu. Instinktivně vycítíte co nemocný potřebuje.  Je důležité mu ukázat možnosti, někteří lidé opravdu netuší, že vlastně jsou i jiné varianty.

Velice známá je únava jarní, která ovlivní nebo dokonce může vyústit také v depresi. Ačkoliv se počasí zlepšuje, tělu chybí vitamíny po dlouhé zimě a i díky změně času, teplot se cítíme unaveni. Zevní prostředí se významně podílí na míře unavenosti. Kamarádi, přítel, pracoviště, neschopnost aktivně odpočívat, kvalitní spánek, málo pohybu - to vše má vliv. Aby se tato fyziologická a přirozená únava nezměnila v patologickou (chronickou), je třeba po každé menší známce únavy dostatečně relaxovat, někdy stačí pět minut, čerstvý vzduch, pohyb, naučit se radovat z maličkostí.

Problém může být i v něčem jiném. Sluníčko svítí, zamilované páry se procházejí, drží se za ruce, smějí se. Těm, kterým zrovna schází hezké slovo, pohlazení a touží po něm, může přepadnout takováto jarní deprese. Tady leckdy platí, čím hezčí den, tím hlubší deprese. Proč ze zamilovanosti nemít radost a netěšit se na tu svou, která přece musí být o poznání lepší a je jasné, že přijde zrovna v tom nejnevhodnějším a zároveň nejšťastnějším okamžiku.

Jen tak pro ilustraci: Ještě si vzpomínám na svůj případ, kdy mě popadl hrozný stav poté, co jsem si v krásném jarním dni chtěla vzít krátkou sukni. Jedním slovem hrůza! Natož se svlékat do tílka. I s tím je třeba bojovat proti depresi. Jdu běhat, v hlavě si odškrtnu, že mám splněno a že jsem něco udělala a musím být o něco lehčí.

A hned je doma jiná atmosféra.  

  
   
25.04.2003 - Společnost - autor: Lucie Joglová

Komentáře:

 1. [21] lava [*]

  souhlasim s tim jak to napsala Libča, kdo to nezažil neví o čem mluví můj drahý to nebere vážně myslí si,že ji má každý ale je "deprese" a deprese.

  superkarma: 0 25.04.2008, 13:37:43
 2. avatar
  [20] Gabi [*]

  Ona je "deprese" a deprese.

  superkarma: 0 25.04.2008, 09:26:04
 3. [19] FAXÍK [*]

  mám jarní deprese

  superkarma: 0 25.04.2008, 07:43:23
 4. avatar
  [14] Libča [*]

  deprese je neco moc moc oskliveho. Myslim ze se to slovo trosku zneuziva neb opravdu deprese tak jako nemoc je moc vazna. Kdyz jsem si prozivala ja mou depresi tak pochopen ijsem nenasla nikde a strasne moc se mi libila moje psycholozka ktera rekla ze neni spravne rikat takto nemocnym lidem aby byli normalni dali se dohromady atd. neb lidem co treba maji cukrovku se nerika, zacni produkovat inzulin ze?
  kdo trpi ci trpel depresi vic sam moc dobre co to je a rikam tohle nepreji nikomu .......cesta ven je moc slozita a tezka

  superkarma: 0 26.04.2003, 20:20:22
 5. avatar
  [11] Landriel [*]

  1miláček: Taky bych nějaké řešení uvítala, jsem na tom dost podobně, akorát že můj muž přijde z práce o pěti, nají se, sedne k pc a pracuje doma. Pak se podívá na zprávy, okoupe prcka a zas jde pracovat. Nebo paří. Já už mám taky docela slušnou depku, z práce padám na hubu, malá je čertík divoký, po večerech ještě překládám, abych něco přivydělala. Jednu babičku máme daleko a zaměstnanou, druhá o vnouče nemá zájem. Takže je to všechno na mě. A nejhorší na tom je, že už nemám ani chuť na , takže naše manželství je myslím na nejlepší cestě do pekla.

  superkarma: 0 25.04.2003, 16:49:03
 6. avatar
  [7] Pentlička [*]

  Já trpím depresí již 4 roky, takže vím o čem mluvím. V článku se píše, že se postižený nemá nutit k aktivitám, kterých není schopen a hned potom nabádají, aby šel člověk do společnosti nebo sportovat. To je přece nesmysl! Já když mám záchvat deprese, nejsem schopna jít ani na záchod! Neumím si představit, že bych šla ven z bytu.

  superkarma: 0 25.04.2003, 13:12:40
 7. avatar
  [6] Olka [*]

  Když se k jarní únavě přidá alergie na pyl a fobie z hmyzu, to je teprve depka. Naštěstí děti dostaly od babiček dost čokolády k velikonocům, musím to z nich nějak nenápadně vymámit.

  superkarma: 0 25.04.2003, 12:05:09
 8. avatar
  [4] kytička [*]

  muj zimni spanek prechazi trvale v jarní únavu..

  superkarma: 0 25.04.2003, 08:30:49
 9. avatar
  [2] Aja [*]

  Já mám jarní únavu snad celej rok...

  superkarma: 0 25.04.2003, 07:42:10
 10. avatar
  [1] Bruňďa [*]

  To je vždycky průser, sotva se probudím ze zimního spánku, přijde na mě jarní únava

  superkarma: 0 25.04.2003, 07:18:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme