Zdraví

Deprese a syndrom vyhoření – životní styl dnešní doby?

Psychiatrická klinika Univerzity Karlovy realizovala národní reprezentativní studii o životním stylu s názvem“Stres, deprese a životní styl v České republice“. Studie je první svého druhu v ČR a přináší informace o charakteru pracovního stresu, životního stylu a projevů syndromu vyhoření a deprese.

Kdy už nejde o běžnou „depku“, ale o závažné onemocnění

Deprese má genetické, biologické i psychosociální příčiny. Nejčastěji se projevuje jako dlouhodobě smutná nálada, pocity ztráty energie, plačtivost, ztráta schopnosti těšit se z věcí, které člověku dělaly radost dříve. Velmi často se projevují pocity snížené výkonnosti v práci i osobním životě, což může zásadním způsobem ovlivnit celý život dané osoby. Součástí depresivního syndromu jsou úvahy o smyslu života. Z průzkumu vyplývá, že přibližně 18 % respondentů se v nějaké podobě potýká s pocity, myšlenkami nebo potížemi, které je možné označit za depresivní.

Pár čísel z průzkumu:

 • Projevy klinicky závažné deprese vykazuje téměř 7 % respondentů.
 • Depresivní projevy statisticky velmi významně častěji vykazují ženy (22 %) než muži (15 %).
 • Protektivním faktorem v rozvoji depresivních projevů je partnerský vztah a spokojenost v zaměstnání.
 • Životní styl osob s depresivními projevy vykazuje více pasivity a nežádoucích návyků.

Co znamená syndrom vyhoření a ohrožuje také vás?

depreseSyndrom vyhoření je stav emocionálního vyčerpání a depersonalizace, často spojený se ztrátou profesního zájmu nebo osobního zaujetí a vede k poklesu efektivity práce. Jeho hlavními spouštěči jsou chronický stres, permanentní časový tlak a vysoké emoční napětí, je to reakce na postupné psychické vyčerpání a dlouhodobý stres.

Nejčastější výskyt syndromu vyhoření se uvádí u osob s náročným a intenzivním kontaktem s lidmi, eventuálně u osob, jejichž práce je stereotypní, neadekvátně ohodnocená atp. Zajímavým faktem je, že stres nemusí být nutně vázaný na charakter profese, ale spíše souvisí s osobnostními charakteristikami, způsoby vyrovnávání se se stresem a životním stylem.

Pár čísel z průzkumu:

 • Syndrom vyhoření je častější u žen a mladších osob.
 • Syndrom vyhoření je vázán na profesi. Nejvyšší výskyt syndromu vyhoření je v profesích s velkou odpovědností. Zde se vyskytuje až u 38 % respondentů.
 • Syndromem vyhoření se cítí ohroženo cca 34 % respondentů, u 20 % z nich lze hodnotit konkrétní projevy.

Existuje prevence?

Velký význam hraje postoj člověka k práci. Měl by v ní vidět smysl, ale současně by neměla být jeho jediným zájmem v jeho životě. Neméně důležitý je také vyvážený životní styl s dostatkem pohybu a zdravou stravou.

Dietní návyky jsou totiž podstatným faktorem, který dlouhodobě ovlivňuje fungování našeho těla a mozku. Odborníci kladou důraz zejména na nutričně bohatou a vyváženou stravu. Z průzkumu vyplývá, že pravidelná konzumace ryb a dostatek zeleniny, ovoce a cereálií patří k faktorům významně snižujícím riziko projevů deprese (viz tabulka). Pokud vám ryby nechutnají, ten správný poměr nejen omega-3 mastných kyselin a vitamínů skupiny B najdete v doplňku stravy Acutil, který je určen pro podporu paměti a koncentrace.

deprese

Životní styl dle intenzity projevů deprese

  PROJEVY DEPRESE
žádné nebo minimální střední a těžké
    % %
Pravidelné stravování ano 50,24 7,50
Málo sladkostí a sladkých nápojů ano 46,45 8,76
Dostatek zeleniny, ovoce a cereálií ano 47,03 7,69
Pravidelná konzumace ryb ano 21,52 3,31
Pitný režim během dne ano 62,12 10,52

Naopak nezdravá strava má negativní vliv na synapse mozku, proto se snažte omezit konzumaci potravin s nadměrným množstvím chemických přísad, vyhýbejte se polotovarům a jednostranně zaměřené stravě.

   
23.07.2015 - Nemoci - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [7] gazdina [*]

  poucny clanok.... dakujem...

  superkarma: 0 23.07.2015, 23:18:38
 2. [6] Rikina [*]

  Pentlička — #5 To já mám do důchodu nějakých cca 12 let - asi, podle nějaké internetové kalkulačky. A tudíž je mi to zatím dost jedno, je to daleko. Sml80

  Práce mě baví, ale před rokem jsem vlezla do firmy, kde je to samý prů...malér a rozruch a tak vůbec. Trvalý stres a člověk nikdy neví, kdy mu do kanclu vlítne nějaká kontrola z berňáku, nebo i z horších míst. Kromě toho tady ode mě chtěli oprášit středoškolskou ruštinu, takže se celkem pravidelně ztrapňuju písemně i telefonicky v cizím jazyce. Sml57 Navrch málo platěj a často nadávaj - co já tady ještě dělám? Sml14 Asi si pěstuju ten syndrom vyhoření. Sml30

  superkarma: 0 23.07.2015, 14:40:06
 3. avatar
  [5] Pentlička [*]

  Rikina — #4 Já jsem jedla zase vždycky pravidelně, víceméně zdravě (až na čokošku, bez té se neobejdu) a depresí jsem onemocněla. Syndrom vyhoření mám od začátku doby, kdy chodím do práce - nikdy mě nebavila, ať jsem dělala cokoliv a vždycky jsem musela zapnout veškerou svoji vůli, abych se dokopala ji dělat. Nojo, ještě 5 a půl roku a mám veget. neskutečně se těším.

  1. na komentář reaguje Rikina — #6
  superkarma: 0 23.07.2015, 12:59:25
 4. [4] Rikina [*]

  Sml80 V tom pádě se divím, že ještě nějaké synapse mám Sml57 protože to všechno dělám už řadu let - nepravidelné stravování dnes a denně, pitný režim vůbec neřeším, ryby konzumuju zcela nahodile, když na ně náhodou dostanu chuť, cereálie nepokládám za jídlo, zelenina a ovoce taky tak nějak náhodně, když mi přijdou pod ruku, no a sladkosti jak které, bez čokolády se obejdu dlouhé měsíce, ale želatinové medvídky, ty můžu. Sml24 A "fofolu"... takže vlastně bych už dávno dle této studie měla pojídat antidepresiva v nějakém útulném ústavu. Sml80 Syndrom vyhoření pociťuju pokaždé, když začne mít šéf nepříjemné otázky, proč to či ono není dle jeho představ. Inu, lepší už to nebude, život holt není procházka pod kvetoucímu sakurami. Sml80

  1. na komentář reaguje Pentlička — #5
  superkarma: 0 23.07.2015, 10:59:10
 5. [3] free [*]

  AnteaX — #2To šlo tak snadno? Já mám deprese zase z toho, že práci nemám..... a najít nemůžu.

  superkarma: 0 23.07.2015, 10:50:08
 6. avatar
  [2] AnteaX [*]

  Už mi to taky hrozilo a proto jsem se rozhodla změnit profesi.

  1. na komentář reaguje free — #3
  superkarma: 0 23.07.2015, 09:26:31
 7. [1] bobani [*]

  v dnešní době není divu

  superkarma: 0 23.07.2015, 09:08:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme