Jaké pamětihodnosti najdete v kuchyni čtenářky ToryToryTory, to si můžete přečíst v této novince. Téma dne je tentokrát vzpomínkové: Na jaké staré vybavení v kuchyni nedáte dopustit.

První čtenářský příspěvek dnes zaslala ToraToraTora. Seznamte se s její retro kuchyní...


Moje kuchyň vypadá jak depozitář technického muzea. Já totiž trpím fobií z nakupování věcí do kuchyně. Například pět let mi trvalo, než jsem si pořídila pařák na knedlíky. Od svatby si slibuji, že koupím stěrku na krém. Je to jedenáct let. Před týdnem jsem si jí fakt koupila. Stála osm korun. Málem jsem plakala štěstím a nemohla uvěřit, že jí konečně mám. O minutku jsem si raději zbaběle napsala Ježíškovi.

Ovšem k mixéru jsem přišla zajímavě. Když se před třiceti lety maminka s tatínkem brali, dostali jako svatební dar mixér ETA 0010. Jako na potvoru dostali hned dva stejné. Mamka jeden pečlivě uschovala a druhý používala. A že jel skoro každý den. Mixovaly se miminkovské polívčičky, pomazánky, zeleninové čalamády i neidentifikovatelné pokrmy dle zaručených receptů z časopisů, které na nás maminka často i proti naší vůli testovala. A mixuje dodnes.

Když jsem se sama vdala a z domu odešla, pořídil mi manžel do kuchyně na mixování takové nějaké hrkátko jakési pofidérní značky. Už ve vajíčkové pomazánce utrpělo značné ztráty a nad nedělní omáčkou vydávalo celkem děsivé zvuky. Takže když jsem ho omylem odložila na zapnutou plotýnku, celkem se mi při jeho kremaci ulevilo.

Zmínila jsem se před mamkou. Zná mě. V té době věděla, že už rok odkládám nákup cedníku a bylo by hloupé si myslet, že zkrátka půjdu a koupím mixér. Takže na půdě vyhrabala krabici s tím druhým .

V době moderních přístrojů vypadá jejich chudý bráška z minulého století dost neohrabaně. Nedají se na něj nasadit žádné metly, Horst Fuchs o něm nepěje ódy v teleshoppingu a v pořadu retro by mi za něj možná urvali obě ruce. Je velký, hranatý a musí se poskládat z několika součástek za použití síly a důvtipu, aby neohodil rozmixovanou rybičkajdou celou kuchyň. Podstatné je, že mixuje. Je na něho spolehnutí. Jede už šestým rokem bez jediného zádrhele. Přežil pád kovové lžičky mezi nože v chodu. Vím, co udělal s lžičkou plastovou. Mám k němu respekt. A jsem si jistá, že jednou s námi oslaví také tři desetiletí, jako ten u našich.

ToraToraTora

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dne 5. října 2011: Kuchyně - stará je dobrá

Jistě mi dáte za pravdu, že některé kuchyňské náčiní a spotřebiče nové nenahradí. Asi se neshodneme konkrétně na těch jednotlivých NEJ, protože každý jsme zvyklí na něco trochu jiného, ale...

  • Jaké kuchyňské náčiní či spotřebič z dob minulých je pro vás nenahraditelný?

Odpověď na tuto otázku, popřípadě i s jednou fotografií daného spotřebiče, očekávám na redakční e-mailové adrese (viz níže). Váš text ať je dlouhý alespoň jako tento odstavec, tedy pokud chcete mít šanci na zveřejnění a získání pěkného dárku. Totiž knížky Přirozeně štíhlí od Bethenny Frankelové a Eve Adamsonové (vydalo nakladatelství iKAR) a stylingový sprej Lybar 3v1 make new look.

kniha tužidlo

Reklama