Bulvár

Depeche Mode: Redakce vzpomíná a hodnotí koncert

Depešáci

Klára Milošová: Nejmladší depešačka na Moravě - a možná i v celých Čechách!

Mít bráchu je fajn. Mít o jedenáct let staršího bráchu je přímo skvělé! Díky němu jsem pronikla do světa, který by mi jinak zůstal ještě po mnoho let utajen. A jeho možná nejlepší částí byla skupina Depeche Mode.

Někdy ve druhé polovině 80. let to začalo. Mně bylo sedm, bratrovi osmnáct. Sdíleli jsme spolu jeden panelákový pokoj (dodnes nevím, kdo byl větší oběť), nebylo kam uniknout. Hudba Depešáků byla snad součástí vzduchu, který jsem dýchala. Asi proto se mi tak zaryla pod moji jinak ještě dětskou kůži. Najednou všechno kolem mě začalo černat. Když rodiče nebyli doma, měli jsme velké prádlo - brácha barvil veškeré svoje oblečení. Včetně slipů. Maminka šílela, že bratr nebude mít děti... a „zařvala" i moje překrásně pistáciová čelenka do vlasů! Ta od máminy sestry z Kanady! Hodilo se zkrátka úplně všechno, bratr nebyl žádný troškař a jeho spolužáci z průmyslovky také ne... image muselo být dokonalé. A když se chystali Depeche Mode do Prahy na koncert, bylo to jasné: Pojedou!

Klára Milošová

Psal se rok 1988, 11. března. Vyrazili ráno ve 3.00 rychlíkem Šohaj přes Brno do Prahy. Tři spolužáci: Martin (můj bratr), Mozol a Depeš (pozor, skutečná jména a přezdívka!). Depeš celou noc nespal. Tento vytáhlý mladík vyráběl pod rouškou tmy, aby rodiče nevěděli, obrovské transparenty, kterými chtěl svoje idoly uvítat. Mozol s Martinem na tom byli poněkud lépe... naštěstí. Budou sílu potřebovat.

Narvaná holešovická hala praská ve švech dlouho před začátkem koncertu. Tři moravští pravověrní depešáci jsou v davu - téměř u pódia! Depeš už už vytahuje transparent, vypadá to, že koncert za chvíli začne. Jenže mu vzápětí to zhruba čtyřiadvacetihodinové napětí podlamuje nohy a dvoumetrový Depeš se kácí k zemi právě v minutě, kdy mohl koutkem oka zahlédnout své idoly, jak vstupují na scénu. Jaká to ironie osudu!

Depeche Mode

Nedalo se nic dělat. Bylo potřeba dopravit Depeše zpod tisícového davu nohou dozadu do haly, kde už leželo zhruba padesát dalších nešťastně omdlelých, kteří čekali na odvoz jednou sanitkou, jež tehdy byla k dispozici, do nemocnice na Bulovce... Mnohem subtilnější Mozol na sebe pověsil Depešovo bezvládné, dlouhé tělo a klestil si cestu k východu, zatímco na pódiu za jeho zády začali hrát jeho milovaní Depeche Mode. Než se mu podařilo uložit Depeše mezi ostatní nebožáky a vrátit se trnitou cestou nazpět k mému bratrovi, hráli právě poslední písničku...

Tyto a mnohé jiné vzpomínky jsem si vyslechla a oživila na včerejším koncertu skupiny Depeche Mode, kterého jsem se se svým bráškou už konečně mohla zúčastnit. Mně je 28, jemu 39 a Depešákům na pódiu... raděj nepočítat. A proč taky, když zážitek s nimi byl úžasný, neopakovatelný a pro nás dva měl obrovskou spoustu různých příchutí. Bylo to... dojemné.

Díky, Depeche Mode, díky, brácho!

 

Klára Křížová: Depeche Mode a já po dvaceti letech

Jak jsem avizovala ve čtvrtečním článku, na koncert Depeche Mode jsem se vyloženě těšila. Osmdesátá léta byla pro mne jako pro studentku gymnázia kultovní záležitost, móda, styl oblékání a hlavně muzika, která mě naplňovala. Snila jsem při temných baladách, pociťovala extázi při rytmických vypalovačkách a střídavě milovala Davida Gahana a Martina Gora. Spíš vítězil Martin Gore, přece jen připomínal padlého anděla už tenkrát a vypadal tajuplně a smutně na rozdíl od excentrického Gahana.

Klára Křížová, Zuzka Sommerová

Po celou dobu těch dvaceti let mi zůstaly písničky, vztah k černému oblečení a platonický vztah k Martinovi Goremu. Sledovala jsem jejich desky a dělalo mi radost, že i když je to jeden charakteristický hudební směr, za ta léta se nevyčerpali. Naopak, poslední hit Wrong a dekadentní klip jen potvrzuje, že i po dvaceti letech umějí složit super song.

Koncert se mi líbil moc, naprosto zaplněný prostor pražského Edenu jen potvrzoval věrnost fanoušků všech věkových skupin. Písničky a typické taneční kreace Davida Gahana nenechaly v klidu skoro nikoho. Více jak půlku koncertu jsem protančila, mávala rukama a zpívala texty, které znám. Kultovní hity mě úplně nabily pozitivní energií, která doslova sálala mezi nadšeným davem. Došlo i na romantiku, kdy při baladách, které zpíval Gore na potemnělém stadionu, mávaly ruce davu se svítícími displeji mobilních telefonů. Koncert skončil a nezbývá nic jiného než se těšit na ten další, který bude v lednu v O2 Aréně.

 

Kam dál?

Depeche Mode: Jdu dneska na koncert a těším se!

 

A co vy a Depeche Mode?

   
29.06.2009 - Blog redakce - autor: Klára & Klára

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Myškomedvídek [*]

  od nás je to daleko,nedostali bychom se tamSml31

  superkarma: 0 01.07.2009, 14:12:01
 2. avatar
  [5] Katerina2 [*]

  Koncert v Edenu byl úžasný, byla jsem u pódia, to se snad ani nedá popsat. Již přes 20 let je "žeru" a toto byl můj první koncert. Závidím té, které Dave zpíval část poslední písně Waiting for the night a pak jí poslal pusuSml16 Dlaně mě také dlouho pálily a navíc bolely špičky nohou, jak jsem na nich téměř celou dobou stála, abych co nejvíc vidělaSml30 DM Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 29.06.2009, 18:21:25
 3. avatar
  [4] esterlangrova [*]

  Depeche mode je moje nej nej skupina,byla jsem na všech jejich koncertech u nás i na pár v zahraničí,mám je strašně moc ráda a ani ta léta jim neuškodila,řekla bych spíše naopak,prostě zrají jako víno.Už se těším na leden!!!!!

  superkarma: 0 29.06.2009, 12:57:40
 4. [3] Klára Křížová [*]

  sanvean — #1 Byli skvělí, taky mě bolej ruce Sml30

  superkarma: 0 29.06.2009, 11:07:44
 5. avatar
  [2] femme [*]

  pro Depešáky u nás měla slabost naše nejstarší dcera Sml22

  superkarma: 0 29.06.2009, 10:12:42
 6. avatar
  [1] sanvean [*]

  Depeche Mode byli skvělí! Já si koncert maximálně užila, ještě teď mě bolí ruce od tleskání. Dala bych cokoliv být při závěrečné písničce blízko pódia, fňuk :)

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #3
  superkarma: 0 29.06.2009, 10:00:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme