Kromě objevování přírodních krás mnozí cestovatelé na svých cestách chtějí ochutnat dobré místní jídlo. Při své cestě na Bali jsme zmapovali díky tipům místních přátel pět zajímavých restaurací - warungů, které najdete v hlavním balijském městě Denpasar. V Indonésii je označení warung – restaurace či bufet, kde se jí, kupuje se jídlo sebou.

Měli jsme hlavní kritérium – dobré místní jídlo. Jedno, jestli si jej koupíte na trhu nebo v hezky zařízené stylové restauraci.

Zde jsou naše tipy – restaurace jsme osobně navštívili a všechny praskaly ve švech, v některých si bez objednání nesednete nebo si musíte vystát frontu na místo, protože si nemáte kam sednout.  Vyplatí se počkat a užít si ten kulinářský zážitek!

Všech pět tipů je pět senzačních míst, kde se dobře najíte a ochutnáte místní kuchyni.  

  • Warung Campur Campur

Adresa: Jl. Raya Uluwatu, Jimbaran, Kuta Sel

Oblíbený warung místních Balijců i turistů, vezmete si tác a příbor a obsluha vám u bufetového pultu nandá, co si budete přát. Můžete ochutnat například 4 druhy různě ochucené rýže, nabídka jídla je velmi široká, od zeleninových příloh, vegetariánské pokrmy, mořské plody, kuřecí či hovězí curry, naložené špízky, ryby, omáčky, nudle…  prostě co jen si budete přát. Když vám naloží talíř a objednáte si pití, dají vám kartičku s cenou, kterou zaplatíte, až dojíte. Vše tak dobré! Restaurace má velmi zajímavý vesele barevný interiér, zázemí je čisté, vše je čerstvé, v restauraci je neustále mnoho lidí. Ceny jídel přijatelné.

Ochutnali jsme: žluté kuřecí curry, kokosovou rýži, špenát a cuketu jako přílohu, ledový čaj, cena 45 tis IDR, přibližně 90,- Kč

  • Warung Nasi Ayam Ibu Oki

Adresa: JI Celagi Basur (Uluwatu II), No 3 Y Jimbaran

Tato nenápadná restaurace se zaměřuje na pokrmy z kuřecího masa, prostor na sezení není moc velký, do ulice je okénko, kde si můžete koupit jídlo sebou. Místí balijci tento obyčejný warung úplně milují, jídla jsou pálivá a výtečná. Turisté tento warung prakticky neznají. Taxikář, který nás sem vezl, celou cestu básnil o jídle z Ibu Oki… Jídlo je zde velmi levné.

Ochutnali jsme: Pálivé kuřecí kousky, pikantní omáčka, bílá rýže 25 tis IDR, přibližně 50,- Kč

  • Warung Nikmat

Adresa: Jl. Bakung Sari, Gg. Biduri No.6A, Badung, Kuta

Oblíbený warung na Kutě, také vám nandají na talíř z bufetového menu hotová jídla, na co ukážete, co vás láká, to vám naservírují. Je oblíbený mezi místními i mezi cizinci, věhlas o dobré kuchyni se šíří díky dobrým referencím. Ochutnala jsem masové kuličky různých druhů, kuřecí curry… Výběr jídel, předkrmů, příloh velmi bohatý. Restaurace byla i odpoledne skoro plná a místní obsluha byla velmi milá. Ceny jídel přijatelné.

Ochutnali jsme: Masové kuličky z hovězího a kuřecího masa, pikantní nudle se zeleninou, mie goreng, cena 51 tis IDR, přibližně 100,- Kč

  • Warung Soerabi

Adresa: Bandoeng 101 Taman Griya Jimabaran

Do tohoto warungu nás zavedl náš kamarád, který miluje místní dezerty. Kromě klasických jídel z balijské a jávské kuchyně zde pečou ve speciálních grilovacích formách koláčky „soerabi“, jsou podobné našim nadýchaným lívancům. Můžou být na sladko nebo na slano.  Warungy s označením Soerabi  jsou oblíbené zejména mezi místními lidmi a mají více poboček po celém Bali a na Jávě.  Bohužel jídelní lístek mají pouze v indonéštině a místní nabízené speciality mají podivné názvy. Obsluha vám pomůže s výběrem a vy ochutnáte to, na co chodí s velkou chutí místní lidé.  Ceny jídel přijatelné.

Cena soerabi koláčků je dle náplně 8 – 18 tis IDR, přibližně 16-36 Kč, vyzkoušeli jsme i studené čaje, které mají různé ingredience včetně mléka, cena  4-8 tis IDR, přibližně 8 – 16 Kč

  • Bale Udang Mang Engking Kuta Restaurant

Adresa: Nakula No. 88, Sunset Road, Kuta, Pemecutan Klod, Denpasar 

http://baleudang.com/

Dát si jídlo v této restauraci je velkolepým zážitkem. Nejen, že tady výborně vaří všechny speciality včetně skvělých mořských plodů, ale restaurace je architektonickým balijským skvostem.  Místnímu interiéru dominuje zahrada s jezírkem, které do kruhu lemují dřevěná stavení, zasahují do vody. Sem se vejde menší či větší skupina lidí. Pokud ale nemáte do těchto vodních „chatek“ rezervaci, budete se muset spokojit s posezením v prostorné restauraci, která na tento přírodní prostor navazuje. I tak je to ale zážitek. Když se setmí, všude hoří svíce a nad jezírkem svítí bílé lampy, které vypadají jako balónky. Personál restaurace je velmi úslužný, vše klape jako hodinky. Interiér je opravdu okouzlující a ve spojení s vynikající kuchyní je Mang Engking jednou z nejnavštěvovanějších restaurací v Denpasaru. I když vypadá luxusně, ceny jídel i pití nejsou přehnané.

Ochutnali jsme: grilované kalamáry s pikantní omáčkou, ledovou kávu, mangový shake a ovocný shake. Cena 96 000 IDR (200,- Kč)

Zdroj fotek: Klára Křížová

Instagram: @klara_blog_cestovani

Jak se nejlépe dostat na Bali? My jsme letěli s leteckou společností KLM (www.klm.cz). Přestupovali jsme v Amsterdamu, odkud jsme téměř hned pokračovali do balijského Denpasaru. Z Prahy je možné volit mezi nejméně 5 lety denně. Pokud zvolíte kombinaci letů tak, abyste měli delší čas na přestup v Amsterdamu, můžete stihnout „na skok“ i návštěvu centra města. Spojení mezi letištěm Schipol a městem je velmi snadné a rychlé.

Cesta zpátky byla přes noc, což je výhodou, kterou mají tyto evropské letecké společnosti,  nepřestupujete někdy o půlnoci, tak se stihnete i trochu vyspat. Přiletěli jsme do Amsterdamu ráno a na přestup jsme měli skoro devět hodin. Proto jsme na amsterdamském letišti Schipol využili služeb salónku, konkrétně KLM Crown Lounge. Bylo to bezva, hlavně možnost po dlouhém letu se vysprchovat, v klidu najíst, nebo využít relaxační křeslo. Při tak dlouhých letech, kdy navazuje čekání na letišti, je toto zázemí naprosto ideální. KLM Crown Lounge má otevřeno od brzkého rána do posledního večerního letu KLM. Vstup stojí od 25-45 EUR, platí se kreditní kartou. Nebo je možné platit nasbíranými mílemi, pokud jste členy věrnostního programu Flying Blue.

Další články Cestopis Bali:

Reklama