Vztahy

Deník prvorodičky II.

Udeřila velká vedra a stavba před mým domem nabrala obrátek. Přes den mám dvě možnosti – buď nechám okna v bytě zavřená a teplota se vyšplhá ke 40 ºC, nebo okna otevřu, teplota bude 30 ºC a pustím si domů 150 decibelů (nevím jestli je to přesný údaj, ale vždycky, když se mluví o opravdu velkém hluku, přes který se neslyšíte, představím si 150 decibelů). Pořád si nemůžu vybrat, co je lepší!

Už jsem na to přišla. Nechám okna zavřená a budu žít ve vaně. Během dneška jsem v ní byla šestkrát. Plním si ji vlažnou vodou, lehnu si a schovám uši pod hladinu, jen to břicho kouká ven. Náhle je teplota kolem příjemná, a to ticho!

Nanosila jsem si do koupelny jídlo, pití, telefon a trávím tam dny. Jestli to tak půjde dál, proměním se v houbu. Začíná to zkrabatělou kůží na konečcích prstů.

Kamarádka mi poradila, že si mám navařit hotové jídlo do zásoby, do mrazáku. Budu koukat, jak se mi po porodu bude taková zásobička hodit. Poslechla jsem ji a v potu tváře uvařila svíčkovou s knedlíkem, rajskou s kolínkem a jahodové knedlíky – zásoba na týden dopředu. S pocitem dobře vykonané práce jsem odjela na víkend za další kamarádkou. Odpočinek jsem tam ale rozhodně nenašla.

Od té doby, co se z Prahy přestěhovali na vesnici mají s manželem problémy. Oba pražští rodáci, zvyklí na společnost a denní shon, jsou najednou sami se sebou. Návštěvy berou jako filtr. Probíhá to asi takhle:

Přijedu, usednu do křesla, chvíli si povídáme, ona najednou vyskočí a křikne: “Jdu Ti udělat čaj, protože tady by ti ho nikdo jinej neudělal!“ Významně při tom hledí na manžela.

On na to: “Já bych Ti ho udělal hned, ale tady někdo by mě hned osočil že se míchám mezi něj a jeho návštěvy!“

„Co to sem zase taháš? Šlo o to, že jsi za náma s Ivetou pořád stál a my si nemohly povídat!“

„Tak jsi mi měla říct, že přijde Iveta a že se mám zdekovat. Kde jsem asi měl bejt podle Tebe, v předsíni?!“ Na to on a s prásknutím dveří odchází kouřit ven.

Ona se rozpovídá o tom, co on všechno dělá špatně, že je vlastně úplně nemožnej, že už neví co má dělat...... On se vrací a zaslechne pár posledních slov a začne mi vysvětlovat, že to není jak říká ona, že je to vlastně jinak.....Ona mu skáče do řeči a uvádí jeho defenzívu na „pravou“ míru.

Rozpačitě se usmívám, hladím malého po hlavičce a snažím se situaci zlehčit. „Teda, když vidím, co z toho je, čaj už si u vás nedám.“ Nějak mě neslyšeli a málem si ani o hodinu později nevšimli, že jsem odešla. 

Takhle je to poslední rok u nich vždycky. Cestou domů jsem o nich přemýšlela a dospěla k názoru, že větší pravdu má on. Řeší podstatnější věci, jeho námitky jsou konstruktivnější. Ona, z města zvyklá na spoustu lidí a spoustu práce, nemá teď na starosti nic jiného než celodenní péči o malého a najednou nemá co řešit, čím se duševně zatížit, a tak rozmazává maličkosti. Ani jí nejde o to, aby něco bylo jinak, spíš o to, aby mohla říct, co všechno je špatně.

Beru si z toho poučení , že hned jak to bude s malým jen trochu možné, budu pracovat. Externě, doma, nárazově – ale tomuhle se chci rozhodně vyhnout (ano, přiznávám, že moje úvaha je zatím v rovině teorie. Uvidíme, třeba budu nakonec ještě horší. :-)  )

Domů jsem se těšila. Jsme na sebe tak milí, ohleduplní a máme doma tak hezkou atmosféru! Otevřela jsem dveře a ucítila vůni rajské omáčky. S hroznou předtuchou jsem vběhla do kuchyně! Předtucha se naplnila. Můj manžílek tam seděl, usmíval se a dojídal poslední talíř z mé mrazákové zásoby! „Koukám, že ti svědčí když jsi doma, i vařit jsi začala!“ smál se na mě.

Mrazáková zásoba stejně není potřeba. Tak velký mrazák a tolik času, aby tam zásoba vůbec mohla vzniknout, nemám. Myslím, že nám i po porodu budou stačit studené večeře, jako doposud.  

           
   
12.08.2003 - Láska a vztahy - autor: Michaela Veselá

Komentáře:

 1. avatar
  [120] emma [*]

  Majucha: ty jsi praštěná
  já miluju jídlo, když je trochu "odstátý". můj se vyžívá v servírování vařících omáček, které ještě probublávají na talíři. to nepozřu. ale po jídle, když mi slehne ta trocha, co sním, zbožňuju (!! ) stát u plotny se lžící nad hrncem či pekáčem a uždibovat to odleželý vlažný jídlo

  superkarma: 0 13.08.2003, 09:19:17
 2. avatar
  [117] Landriel [*]

  _Lucky:

  superkarma: 0 12.08.2003, 23:06:15
 3. avatar
  [114] _Lucky [*]

  Teda holky, piniové oříšky, pro chudší stačí kešu, večeře za tři klacky, dvě teplá jídla denně (nestyďte se, která z Vás tři teplá jídla denně?). Chtěli jsme onehdy s ochutnat suši (výrazná to díra do našich kulinářských vědomostí) a Barock .. díky, asi by to na těch 3000Kč vyšlo. Ne, že bych byl chuďas, ale mám pocit, že bych z toho neměl ten pocit, všechno má svou cenu. Nakonec vyhrála korejská restaurace a totéž za 120Kč. Úžasná atmosféra (nikdo neuměl česky), instrukce a ukázky jiných typických jídel zdarma a nakonec podpis na zeď. Ale jinak díky za tipy, restaurace vyzkouším. Jen trocha té kritiky z druhé strany. Matka, která vaří a vaří a ... mě nenaučila nic. Teď si žiju sám a učím se to na staré roky, ale už to není ono, chybí mi ta rutina a zvládnutí základních postupů. Baví mě to, ale není to ono. Ještě, že, jak říkala Meryl, jako chlap sežeru všechno. Třeba dnešní jídlo bych jako básník z lidu nazval "Analfabetovo slzavé podzimní odpoledne" (přepaprikovaná bramboračka s písmenkovými nudlemi). Jo, a jak jste tu polemizovaly nad tím kečupem, dostal jsem na něj chuť a hned jsem si špagetky s ním uvařil a všem natruc sežral. Tak. A bez oříšků!

  superkarma: 0 12.08.2003, 21:12:45
 4. avatar
  [111] kubikm [*]

  Kdo má rád mexická jídla, bifteky a pod www.barabizna.cz, fantasie, je to proti vchodu Zbraslavského zámku

  superkarma: 0 12.08.2003, 17:57:59
 5. avatar
  [108] valentina [*]

  no ja teda nevim, ale clanek o tehulce se tu zvrhnul v diskuzi o zradle, a co je a neni spravna vecere...no nevim, ale at si kazdy ji co chce, ne?

  superkarma: 0 12.08.2003, 15:27:16
 6. avatar
  [107] Exupery [*]

  Vlastně nevím, co je jako dobrého na tom, že je jídlo teplý. 5ekla bych, že většina teplých jídel ani není moc zdravá, oproti syrový stravě. Vždyť syrovou stravou se i léčí rakovina. Tedy samozřejmě ne masem. Záleží na tom, jak je to dobrý a ne jakou to má teplotu. Já vařím většinou samý specialitky, takže mě to dost baví, ale když se mi nechce, tak nic a máme třeba ovoce. Ale i ty specialitky jsou dost často studený.
  lucie: Pesto je super věc, je lepší si to vyrobit. Ale myslím, že by v něm měl bejt ještě česnek. A pro chudší: místo pinií stačí v nouzi i kešu

  superkarma: 0 12.08.2003, 15:24:47
 7. avatar
  [88] Pentlička [*]

  Jéžiš, já vás všechny holky obdivuju, co rády vaříte! Já nenávidím z celého srdce všechny domácí práce včetně vaření. Z práce přijdu kolem 17., rychle nakoupit, trochu poklidit, nacpat pračku prádlem atd. a pak honem knížku a někam se s ní zašít! Ve všední den prostě nevařím, a to ani ty diskutované špagety s kečupem a se sýrem. Můj názor je, že 1 teplé jídlo denně stačí. A když něco zbyde od víkendu, tak si to často nikdo ani nechce ohřát, protože na to nemáme chuť. V sobotu a v něděli se přemůžu a udělám oběd, ale mnohem radši jsem, když jdeme někam do hospůdky v rámci výletu. Děti už mají 15 a 17, takže když mají teplý oběd, snad neumřou, když večeří chleba s něčím?
  Když jsem byla na mateřské, samozřejmě jsem vařila pro děti každý den oběd, večer to měl můj muž jako večeři a bylo. Ale když se mi malá čerstvě narodila, tak jsem byla z celé té péče o miminko tak uondaná, že jsem teda nevařila vůbec. Musím říct, že mi to jedině prospělo, v těhotenství jsem totiž přibrala 22 kilo, takže jsem bez nějakého snažení v pohodě měla za půl roku zas svých 49 ( kde ty loňské sněhy jsou! )

  superkarma: 0 12.08.2003, 14:09:26
 8. avatar
  [74] sjuu [*]

  Marry: jen si ty večere venku uživej. Já jsem takhle "žila" cca 1/2 roku než jsme se začali bydlet spolu. Hrozně ráda na to vzpomínám, měli jsme a máme oblíbené restaurace a vinárničky a ta romantika...aaaaach. Mnohem lepší než slupnout večeři u televiznich novin . Takže kdykoliv jdem jíst ven, tak se teším jako malý dítě .

  superkarma: 0 12.08.2003, 13:39:45
 9. avatar
  [56] Fifinka [*]

  Katka: no PROČ asi..kvůli alergii, které z toho může mít

  superkarma: 0 12.08.2003, 13:01:38
 10. avatar
  [55] kacaba [*]

  Vi nekdo, jak se zbavit octovych musek. Zabijeni moc nepomaha a ovoce ci pivo v kuchyni vubec nemam. Nejak je pritahuje drezovy odpad (cisty).

  superkarma: 0 12.08.2003, 12:56:24
 11. avatar
  [51] kacaba [*]

  Ja uz se hrozne tesim na zitrek. To nam privezou obrovskou lednicku s obrovskym mrazakem. Konecne budu moci delat velke nakupy, veci zmrazovat a nebudu odkazana na kazdodenni vecerni vareni. Pani, jak ja to budu krasne zvladat!

  superkarma: 0 12.08.2003, 12:42:04
 12. avatar
  [41] emma [*]

  Merylko: ty ať napíšeš cokoliv, tak se u toho musim hrozně řehtat, jak ti k tomu to mimino vystrkuje prdelku

  superkarma: 0 12.08.2003, 11:12:45
 13. avatar
  [36] emma [*]

  vy jste takový hyeny! 1) tomas nikde nenapsal, že chce, aby ty jídla vařila nějaká (jeho) žena, a už vůbec neříká nic o rození dětí (Katko!); 2) píše přece, že když neuvaří žena, má uvařit muž.
  tak si ty jeho příspěvky aspoň přečtěte!! kdo to má furt poslouchat, kdybyste si nenapsaly jeden rozlícenej příspěvek na tomase, budete mít zkaženej den??

  superkarma: 0 12.08.2003, 10:49:06
 14. avatar
  [34] Mersi [*]

  Majucha: predpokladám, že myslela veľkosť 36

  superkarma: 0 12.08.2003, 10:44:46
 15. avatar
  [32] medved [*]

  k tomasovi evidentne heslo "nezijeme abych jedli, ale jime abych zili" neproniklo
  osobne me desi rozezranost lidi jasne, je fajn se obcas dobre najist, ale povysovat to na smysl zivota a travit tim pulku zivota ?
  Mise preju hezky zbytek tehotenstvi, at ji to rychle utece, v tech vedrech je to asi tezky ...a na vareni si nekoho najmi...poslechni mamku Meryl a uzivej poslednich dnu klidu

  superkarma: 0 12.08.2003, 10:35:01
 16. avatar
  [24] emma [*]

  sjuu: když si uděláš každý den teplou svíčkovou s knedlíkem, tak se pak nediv nad váhou! máš si dát radši studenej bůček!!

  superkarma: 0 12.08.2003, 09:57:00
 17. avatar
  [23] sjuu [*]

  Áááá tomáš labužník . Určitě každou svoji večeři tráví ve špičkové restauraci, kde mu pod nos šéfkuchaři nosí ty nejlepší speciality. Já ho chápu ... přece jako milionář nebude dlabat špagety z mikrovlnky. To by mohlo odradit ty zástupy žen které ho touží mít doma.
  Já nejraději kuchtím se . Máme jídlo rychleji udělané a každý k tomu přidá něco a je z toho výborná ka. Holky jak to děláte s váhou?? Ja kdybych večeřela každý den teplou stravu, tak je ze mě za chvíli . Nebo hned potom běžíte cvičit??

  superkarma: 0 12.08.2003, 09:43:08
 18. avatar
  [22] emma [*]

  lucie:

  superkarma: 0 12.08.2003, 09:38:22
 19. avatar
  [20] Susina [*]

  mám to neuvěřitelné štěstí, že můj manžel razí zásadu "jedno teplé jídlo denně mi stačí", takže vyžaduje lehké zeleninové večeře, teplou večeři jen tehdy, když se pár dní nedaří dostat se na oběd. Jinak nevím, jak bych to stíhala - v práci tak do šesti, pak k našim pro malého, domů dorazíme po půl osmé večer. Představa, že ještě vařím teplou večeři, je děsná, malý večeří u našich a my se v pohodě lehce najíme, jakmile uložíme prcka.. vyhovuje nám to, vyvářím o víkendech - nebo i manžel, v práci s grilem je výbornej, tak mu ráda semtam přípravu nedělního oběda přepustím (teda kromě polívek, ty fakt neumí..) Takže Tomáš samozřejmě pravdu nemá, taky by mě zajímalo, jestli on sám je schopný připravit nějaké jídlo, nebo ta chudinka, co ji má doma (pokud nějakou má doma a neutekla mu už) musí všechno oddřít a pán si cpe pupek.. nějak ses, Tomáši, narodil do špatného století, tohle byl trend tak v 19., kdy byly ženušky doma a jejich jedinou starostí byla péče o rodinku..probuď se, jo??

  superkarma: 0 12.08.2003, 09:22:01
 20. avatar
  [19] Fifinka [*]

  to Michaela Veselá: jám mám na Tebe dvě otázky:
  1. Plánueš kojit?
  2. Ty jahodové knedlíky jsi měla v plánu jíst sama při kojení?

  Já bych (i přes uvaření, zmražení a následné rozmražení) rozhodně radila jahody při kojení nejíst

  superkarma: 0 12.08.2003, 09:19:24
 21. avatar
  [18] emma [*]

  Majucha: to si zase nemysli, že jsem nějaká kmitající hospodyňka (ono to z toho mého popisu skoro vypadá ). spíš se projdu ležérním krokem se psem, pak ukuchtím nějakou tu rychlovku (ale žádné instantní omáčky nebo bujóny, to zas ne ), no, přitom třeba nandám věci do pračky, shlídnu zprávy a podrbu psa . a muž musí taky něco předvést, neboj

  superkarma: 0 12.08.2003, 09:17:10
 22. avatar
  [14] Wiki [*]

  Mysina: souhlas, totez mne napadlo, kdyz jsem cetla Tomasovy prispevky - muj nejdrazsi nastesti na teple vecere neni, to uz jsem na ne spise ja :)) pokud by chtel denne vecere narocne na pripravu, asi by si je musel aspon obcas uvarit (a to si nemyslim, ze bych ho nejak odbyvala, ja varim rada) :))

  superkarma: 0 12.08.2003, 08:57:26
 23. avatar
  [13] emma [*]

  Bella: holky! asi jste tu nový. tomas holku nemá a jak tu už několikrát prohlásil, ani se zamilovat nechce!

  ale souhlasim s tim, že Michaely muž by mohl uvařit - i když, ne každý to umí....

  superkarma: 0 12.08.2003, 08:56:45
 24. avatar
  [12] Bella [*]

  Tomáš je prostě ten typ chlapa, kterej když má nacpaný panděro tak si spokojeně funí a ještě vrní, jakou dobrou ženušku si to vybral. Nasadit si takovýho blba domů je totéž co blechy do kožichu.
  Tomáš: Asi si opomněl, že je těhotná! Co kdyby taky uvařil manžel, když se nechce odbývat?

  superkarma: 0 12.08.2003, 08:48:39
 25. avatar
  [11] emma [*]

  Myšina: já chodím domu kolem 17:30, jdu se psem a taky vařim skoro každý den. vůbec mi to nepřijde. miluju vaření! není každý den svíčková, ale nějaké soté s rýží, zapečené brambory, těstoviny s omáčkou, polívka, velký salát, to je všechno za 30-45min hotové a ještě u toho stihnu i jinčí věci . je to o přístupu a o umění rychle vařit. ale koho to nebaví, ten se má líp, když si ohřeje párky, to chápu...

  superkarma: 0 12.08.2003, 08:45:13
 26. avatar
  [9] Brett [*]

  Souhlasim s Vami, ze teple jidlo je teple jidlo. Muj muz dela rad polevky, ale to jsou opravdu huste, takze nic jineho byste nezvladli uz snist. Sveho casu delal ve fabrice, kde meli zavodku, a dobrou a tam prodavali porce jidla zmrazene za 5 Kc! To byla lace. Jeste dneska na to vzpomina, kdyz se to trochu dochutilo, bylo to vyborne. A hned hotove. No jo, ale takove zavodky, aby na ne prispivalo ROH uz davno nejsou a pokud nekde jeste jsou, tak ty ceny jsou mnohonasobne vyssi a kvalita samozrejme horsi. Nemam nic proti studenym vecerim, nekdy jsou dobre treba jenom brambory s kyselym mlekem, nekdy dobre salaty, prtoste chce to stridat a ne porad to same. Ale je fakt, ze ted v tom horku clovek ani nema prilis chut na nejaka hutna jidla. Hlavne na schlazeni zizne. Tepla se u nas vari hlavne v zimne (nebo lepe receno kdyz se nejezdi na chatu a je vic casu). Mejte se vsichni moc hezky a ahoj

  superkarma: 0 12.08.2003, 08:32:36
 27. avatar
  [7] Mersi [*]

  Mne jedla z mrazáku tiež nechutia. Nejako už zmenia chuť. Niekedy sa dá odbyť studenou večerou, ale asi nie stále. Cez víkend určite, keď je dobrý obed, tak už vyvárať večeru nemám chuť.
  A keď prídem z porodnice, tak bude 2 týždne doma so mnou a ten našťastie vie dobre variť. Tak to bude na ňom

  superkarma: 0 12.08.2003, 08:31:47
 28. avatar
  [5] emma [*]

  tomas.: čau tomasi!
  s těma studenejma večeřema jsi mě vyloženě urazil. co takhle šunčička, několik sýrů, paštička, zeleninka, olivy, vínečko, bagetka, bylinkové máslo, co si sama dělám - no, neznám lepší letní večeři než tohle. a zatímco pomalu ukrajuješ, ujídáš a uždibuješ, krásně si popovídáš...
  ale špagety sýr+kečup mi taky připadají fuj

  to Michaela: upřímně tě lituji v těhlech vedrech s břichem

  superkarma: 0 12.08.2003, 08:24:44
 29. avatar
  [3] lumpici [*]

  Tomasi, nesouhlasím s tebou že studené večeře jsou odbývání rodiny. Pokud to vyhovuje oběma stranám, tak proč ne? Někdy, hlavně v tomhle horku nemáme u nás na večeři ani pomyšlení a rádi sáhneme jenom do ledničky pro studený jogurt a kousek chleba. Jindy to můžou být jenom míchaná vajíčka. Hotová sušená jídla taky nemusím, i když pár jich doma mám, i v mrazáku hotovky, pokud člověk ráno odejde z domova s pocitem, že jde jenom na kontrolu k doktorovi a vráti se v poledne, taky si klidně dám jednorázovou polévku. Dětem samozřejmě ne. A co máš proti špagetám se sýrem a s kečupem? Jistě že to není nedělní oběd, ale u nás to patří mezi oblíbená jídla k večeřím. Nemáme je každý den, neboj.
  A zásoby do mrazáku? Ty jsou super, spousta jídel tam jde nastrkat, všechny omáčky, ovocné knedlíky, polévky. Když vařím, tak většinou toho udělám víc a nějaká porce zbyde i do mrazáku. Dcera si když má chuť tak něco sama vyndá a může ohřát. Po porodu se mi tyhle zásoby moc hodili, než jsme se zaklimatizovali doma. Evka

  superkarma: 0 12.08.2003, 07:00:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme