Zdraví

Den mléka

 

Mezinárodní mlékařská federace (IDF) vyhlašuje každoročně den, kterým by veřejnosti připomněla význam mléka a mléčných výrobků pro lidský organismus. Tímto dnem je zpravidla třetí úterý v měsíci květnu. Mezinárodní Den mléka se slaví ve všech zemích s vysokou kulturou mlékárenského průmyslu. Česká republika si „Světový Den mléka“ připomene akcí, která proběhne dne 30. 05. 2006 v prostorách Parkhotelu Praha pod záštitou ministra zemědělství Ing. Jana Mládka, CSc. Součástí programu bude předání diplomů za nejlepší mlékárenský výrobek roku 2006 a nejlepší sýrovou etiketu roku 2005.

 

Mezinárodní Den mléka je zejména důvodem k zamyšlení nad významem mléka a mléčných výrobků ve výživě. Mléko poskytuje řadu nezbytných živin pro lidský organismus. Tato výjimečná, životodárná tekutina obsahuje nejen cenný vápník, ale např. také kyselinu listovou či laktoferin. Kyselina listová - vitamin B9 - je nenahraditelná v produkci červených krvinek a v procesu buněčného dělení. Bílkovina laktoferin pozitivně působí na imunitní systém.

Zatímco trvanlivé mléko je ideální při cestování, kdy mléku nemůžeme zaručit chladírenskou teplotu, pro každodenní konzumaci je vhodnější mléko čerstvé. Jeho lehká stravitelnost, chuťová lahodnost a uchování většího množství vitaminů a minerálních látek jsou jeho nepopiratelnými přednostmi. Čerstvé mléko je ošetřeno pasterizací, při níž se ztrácí minimální procento vitaminů a minerálních látek.

„Šetrný pasterační záhřev zachovává všechny živiny v přirozeném stavu. Pozitivní vlastnosti čerstvého mléka i jeho chuť je uchována v obale Pure-Pakâ. Čerstvé české mléko by mělo tvořit pravidelnou součást našeho jídelníčku,“ říká Ing. Josef Horký, CSc., ředitel společnosti Elopak pro Českou republiku. O kvalitě čerstvého mléka vypovídá ocenění národní značkou kvality KlasA pro čerstvá mléka z mlékáren Olešnice, Mlékárna Valašské Meziříčí, Moravia Lacto a Olma.

Nemalou devizou čerstvého mléka je zároveň ekologická šetrnost obalu Pure-Pakâ. Obaly z čerstvého mléka není potřeba třídit do speciálních kontejnerů a náklady na jejich  zpracování jsou daleko nižší.

Mléko a mléčné výrobky jsou nejzákladnější přírodní potravinou, oslavujme proto náš „Den mléka“ každý den.

__________________________________________________________________________________________

Společnost pro výživu ve spolupráci s Fórem zdravé výživy vypracovala nová stručná výživová doporučení pro dospělé obyvatelstvo České republiky. Společnost pro výživu je občanské sdružení odborníků a pracovníků v oboru lidské výživy založené v roce 1945. Fórum zdravé výživy vzniklo v roce 1994 s cílem napomoci zlepšení zdravotního stavu naší populace. Pomocí nejrůznějších aktivit působí v procesu postupných změn stravovacích návyků naší populace. Mezi společně vypracovaná výživová doporučení patří zařazení mléka a mléčných výrobků, zejména zakysaných, do každodenního  jídelníčku.

 
Mléko

   
27.04.2006 - Zdraví - autor: Natálie Rolková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] arvven [*]

  Maši: tak to jsme na tom stejně, nějak mi nepřirostlo k srdci

  superkarma: 0 27.04.2006, 20:09:32
 2. avatar
  [5] pajda [*]

  Den mléka bych slavila až kdybych sehnala nějaké mléko, které můžu pozřít. Krabicová mléka se totiž upravují a jak mi sdělila alergoložka, mám na jakýsi přídavek v nich silnou alergii, takže si o mléku můžu nechat jenom zdát. Kravské neupravené můžu po hektolitrech...

  superkarma: 0 27.04.2006, 14:43:09
 3. avatar
  [3] Maši [*]

  Den mléka asi slavit nebude...Bleju, jen ho vidím...

  superkarma: 0 27.04.2006, 11:30:22
 4. avatar
  [1] Eliana [*]

  a nejlepsi je naslehane v presicku

  superkarma: 0 27.04.2006, 10:18:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme