Již zítra se koná Světový den antikoncepce. Je to mezinárodní kampaň, která probíhá od loňského roku, letos se do kampaně zapojí i několik českých měst. Světový den antikoncepce si klade za úkol zvýšit povědomí o antikoncepci, snížit tak vysoký počet neplánovaných otěhotnění a zvýšit povědomí v oblasti pohlavního a sexuálního zdraví. Motto letošního Světového dne antikoncepce zní: „Tvůj život, tvoje tělo, tvoje volba.”

Kampaň je zaměřena na všechny ženy a muže v reproduktivním věku. Letošní den antikoncepce se soustředí zejména na studující mladé lidi, protože současné sexuální chování bude mít následky pro jejich budoucí životy. Očekává se, že Světového dne antikoncepce 2008 se zúčastní přes 60 zemí. Letos poprvé se zúčastní i některé africké země. Patří mezi ně Maroko, Keňa, Jižní Afrika, Mosambik a Mauritius.

Světový den antikoncepce je první mezinárodní kampaní, jejímž cílem je informovat o antikoncepci a snížit vysoký počet nechtěných těhotenství, ke kterým každý rok dochází. Jen v České republice skončí interrupcí každé šesté těhotenství. Tuto kampaň podporuje několik světových neziskových organizací a také britská zpěvačka, herečka a módní návrhářka Kelly Osbournová. Kelly prý věří, že antikoncepce umožňuje mladým lidem vybrat si, kdy je ten pravý čas na mateřství.

V rámci akce se uskuteční dva odpolední happeningy v Praze a Brně, které začínají shodně ve 14 hodin v Praze na Václavském náměstí a v Brně na náměstí Svobody. Kromě odborníka, který pohovoří o problematice antikoncepce, čeká návštěvníky na pražské akci zpěvačka a moderátorka Helena Zeťová a v Brně bude hlavní hvězdou finalista ze SuperStar Michael Foret. Ve devatenácti dalších městech proběhne osvětová akce k problematice plánování rodiny.

„I když počet interrupcí rok od roku klesá, v současné době zhruba 25 000 žen v České republice podstoupí umělé ukončení těhotenství, což je stále zbytečně vysoké číslo,“ řekl MUDr. Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP a předseda Sdružení soukromých gynekologů ČR.

Na celém světě každý rok nechtěně otěhotní 80 milionů žen a 20 milionů žen je vystaveno riziku neodborného provedení interrupce. Z těchto žen 68 000 následkem zákroku umírá. Z 28 milionů těhotenství ve vyspělých zemích ročně je 49 % nechtěných a 36 % z nich končí interrupcí.

Ještě v roce 1990 připadal na každý porod jeden potrat, tedy 50 % všech těhotenství končilo potratem. V současnosti na každých 100 narozených dětí připadá 22 interrupcí. První pohlavní akt zažijí Češi v průměru v 18 letech a celá polovina párů při něm nepoužije žádnou metodu antikoncepce, jen 7 % použije hormonální antikoncepci a 15 % párů kondom.

Co o antikoncepci možná nevíte:

 • Jednou z nejstarších metod antikoncepce je pesar (vaginální klobouček),
  používaly ho ženy ve starém Egyptě. Často jej lubrikovaly medem.
 • Mnoho starých civilizací používalo kondomy, které se převážně vyráběly z plátna
  nebo živočišných tkání
 • První hormonální antikoncepční pilulky získaly licenci ve Spojených
  státech v roce 1960 a v prvním roce po uvedení na trh je užívalo již půl milionu
  žen
 • Přibližně 85 % sexuálně aktivních žen, které neužívají žádnou metodu
  antikoncepce, otěhotní během jednoho roku, ale ve 45 % případů ženy neužívají žádnou antikoncepční metodu proto, že si neuvědomují riziko otěhotnění
 • Vysokou cenu jako důvod k nepoužívání antikoncepce uvádí jedna třetina žen, ale starat se o dítě od narození do 18 let věku vyjde v České republice asi na 1,3 milionu Kč.
 • 47 % Evropanů nepoužívá žádnou metodu antikoncepce při pohlavním styku s
  novým sexuálním partnerem
 • 95% evropských mužů podporuje nebo akceptuje metodu antikoncepce, kterou si
  zvolí žena

Čtěte také: Antikoncepce má svůj mezinárodní den
Potrat? Pácháte vraždu!
Více než polovina žen polyká pilulky

A co vy? Patříte mezi příznivce, či odpůrce antikoncepce?  Používáte-li antikoncepci, jakou formu jste zvolila?

1) O; 10.42

Reklama