Velkým poděkováním končí a vzpomínkou na krušné chvíle kolem rozvodu začíná příběh naší čtenářky s nickem Leni. Obě kamarádky v něm hrají důležitou roli

Ahojte milé ženy-in, přeji hezké pondělí! Lidi kolem sebe rozdělujeme na rodinu, příbuzné, známé, kamarády a přátele. Rodinu a příbuzné si nevybíráme, ale ty ostatní ANO. Známých má každý z nás mnoho, to mohou být i sousedé nebo kamarádi našich kamarádů, rodičů, spolužáci atd. Ale kamarádů a přátel, když se dneska, v padesáti kolem sebe podívám, je opravdu jako šafránu. Mnoho těch rádoby přátel jsem se za ty roky zbavila, protože opravdu nestojím o ty lidi, kteří se ozvou, jen když oni sami něco potřebují a jinak mě neznají.

Ale dost polemizování o těch nesprávných lidech, chtěla bych mluvit o svých přátelích, respektive přítelkyních. Od prvního dne střední školy (cca 35 let) znám Manku a asi 20 let Jarku, Tyto dvě jsou pro mne největšími kamarádkami a přítelkyněmi. Když jsem se před 15.ti lety rozváděla, prožívala jsem kruté období...asi jako každý v době rozvodu. Moje manželství bylo kruté, plné ponižování, urážení a arogance ze strany manžela. Bylo by to na román, takže zkracuji hodnocení mého manželství na jednu větu.

Manka naši rodinu znala od prvopočátku (to ona mě seznámila s mým budoucím mužem) a Jarka tedy asi 5 let, obě věděly, jak to u nás chodí a vypadá. Ale obě i se svými rodinami byly zároveň kamarádkami i mého manžela a tetami pro mé děti. Navíc jsme bydleli na předměstí jednoho většího města a měli jsme ještě i partu lidí, se kterou jsme se vídali po celý rok, v létě dělali „sudy“, grilovačky, v zimě jsme společně chodili na plesy nebo zábavy. Takže nejen Manka a Jarka znaly naši rodinu zcela dobře i zevnitř. Divily se mi, že ještě s manželem jsem, když se ke mně chová tak, jak se chová, právě i na veřejnosti (mezi našimi známými). A to nejen tyto dvě kamarádky, ale i další členové“ naší velké party kamarádů....

Když jsem již byla opravdu na prášky a našla jsem dost sil, rozhodla jsem se k rozvodu. S právničkou jsme sepsaly žádost, předtím jsem ještě navštívila sama manželskou poradnu (dnes tuším, že se to jmenuje rodinná poradna), pak i s manželem jsme tam zašli, ale bylo to k ničemu. Změnit se nechtěl!

Za pár měsíců bylo stání u soudu, kde manžel veškeré moje věci v návrhu rozsekal. Tvrdil, že ON je ten nejlepší, já mrcha a každou větu obrátil proti mně (a že toho byly 4 stránky v návrhu).... Soudkyni nezbývalo, než nás poslat domů a dostali jsme „domácí úkol“. Musím říci, že do té doby jsem to nikde neslyšela, ale měli jsme si sehnat každý tuším až 5 svědků, kteří znají naše manželství a přijdou potvrdit buď můj návrh nebo manželovo vyvracení mých slov. Byla to rána, ale já si byla jistá, že nikdo z našich opravdových přátel nepůjde svědčit křivě k soudu a že pravdu mám já.

Požádala jsem tedy, jak už asi tušíte Manku a Jarku, které obě souhlasily, i když byly dost vyděšené, Jarka navíc těhotná, ale nechtěly na mě nechat křivdu, když si přečetly, že všechny věty v mém návrhu o rozvod byly pravdivé. Navíc Manka nechtěla, abych třeba k soudu vedla naši dceru (16), a ta by musela být vystavena tomu tlaku (ale zase by musela potvrdit moje slova, i když na druhou stranu se k ní táta choval většinou slušně a ne jako ke mně)! Ještě jsem pak mluvila se sousedkou Gabčou a jejím mužem, i ti se mi divili, že ještě s manželem mohu žít, ale protože jsou to sousedé a jako další důvod mi uvedli, že jsou kamarádi nás obou, tak k soudu nechtějí přijít. Rovněž mi řekli, že i je manžel požádal, ale odmítli ho. Jemu prý řekli, že nechtějí lhát (u soudu) a že by stáli na mé straně.

Doba odkladu, kterou nám soud dal, skončila a my tři - těhotná Jarka, Maruška a já, všechny rozklepané, se dostavily před budovu soudu, kde si nás převzala moje „zlatá“ paní právnička a měla co dělat, aby nás všechny uklidnila. Navíc byl srpen, vedra jako letos......pana „odpůrce“ nebylo nikde vidět. Šly jsme tedy k jednací síni a ještě, když mě zavolali dovnitř, holky zůstaly na chodbě samy.

Soudní přelíčení začalo, jako první svědkyni zavolali těhulku Jarču, aby to měla rychleji za sebou. Pan manžel se stále nedostavil, nad čímž paní soudkyně kroutila nevěřícně hlavou. Jarka měla svůj dvacetiminutový výslech za sebou -a jak jinak potvrdila moje slova a přidala řadu dalších případů z našeho manželství, na které jsem si třeba já při sepisování návrhu nebo i později při výslechu zrovna nevzpomněla. Zavolali Marušku a proběhlo to podobně, ta naše manželství znala již celou dobu jeho trvání, takže přidala další a další případy ponižování, výpadů manžela atd. (musím se přiznat, že ještě teď po tolika letech se tu při vzpomínání na tu dobu klepu a není mi dobře!)... Jen Manka domluvila, ozvalo se zaťukání a dovnitř vpadl manžel, který si na dveřích jednací síně uvědomil, že přišel skoro o hodinu později. Řekl jen: Já myslel, že to máme ve dvě (jednání bylo od 13h)...soudkyně mu řekla, že moji svědci, bohužel bez něho již vypověděli a že od něho nedostala žádný seznam svědků, ale jestli přece jen si nějaké nepřivedl. Když řekl, že ne, uvedla, že výslechy jsou tedy u konce a máme jít na chodbu, soud se rozhodne (nebo domluví?)....

Manžel se na chodbě opovržlivě podíval na Jarku a Manku, kroutil hlavou, že teda zrovna ony šly svědčit, že by si to nemyslel (asi myslel, že se ho nebojí???) a za chvíli nás již volali.

Soudkyně řekla panu odpůrci, že již jen tím, že si svědky nesehnal je vidět, že to byl ON, kde nemluvil při výslechu pravdu, že obě moje svědkyně nejen potvrdily moje slova z návrhu, ale nabídly i mnohé další případy z našeho neslavného manželství a to je tedy rozvedeno...atd. Manžel tam vyštěkl na soudkyni něco hrubého a vystřelil z jednací síně, čímž ještě více potvrdil moje slova a soudkyně jen podotkla, že ho nebude stíhat za urážku soudu, i když by mohla a svědků na to měla dost....

Tak toto jsem musela popsat, a je mi tu zle, klepu se, přičemž se tato událost stala již v roce 1999, ale jak jinak bych Vám milé čtenářky mohla nastínit, co je opravdové přátelství? Manka a Jirka jsou stále mými nej.... kamarádkami.... Jarka dokonce zítra i s rodinou přijede k nám na pár dní dovolené (protože jsem se jim odstěhovala 220 km daleko), Manka bude mít tento týden 50.tiny a jsme pozvaní na oslavu, ale bohužel, z pracovních důvodů jsme museli odmítnout, ale určitě si uděláme soukromou oslavičku někdy příště s Maruškou (tak jako jsme oslavili moje loňské padesátiny také někdy mimo termín).

Maruška mě podržela za 35 let našeho přátelství mnohokrát dobrým slovem i svým ramenem, na kterém jsem se mohla vyplakat a kdykoli i jinou pomocí (třeba s dětmi, se zavařováním velkého množství plodin ze zahrady, atd), ale bylo by nesprávné, kdybych ještě nenapsala pár vět o Jarce, která mi nejednou pomohla i finančně. Poprvé když jsem se stěhovala od manžela a musela jsem zaplatit kauci na byt na 3 měsíce dopředu, tak mi tyhle peníze půjčila, podruhé na můj byt, který jsem si jako matka samoživitelka kupovala a letos znovu, kdy jsme si již s mým druhým manželem kupovali krásný nový byt v novém městě a chyběla mi na něj velká částka. Rozhodovali jsme se mezi bytem za menší peníz, na který jsme měli anebo za krásný dražší byt. Jarka, které jsem posílala fotky mailem, okamžitě nabídla půjčku na ten hezčí a my jsme ji využili.

Tak o tom si myslím, že je pravé přátelství!

Děkuji Maruško a děkuji Jaruško za Vaše dlouholeté přátelství :-) Leni

Milá Leni, co k tomu dodat? Ať vám to vydrží a nezapomeňte, že jste tady i vy pro ně

Text nebyl redakčně upraven

Napíšete nám také něco na téma: V nouzi poznáš přítele? Na vaše příspěvky se těším na adrese: redakce@zena-in.cz

 

Reklama