Zdraví

Dejte vale cigaretě!


Zhubnu. Budu chodit plavat. Naučím se anglicky. Nebudu pít. Najdu si chlapa. Přestanu hrát na automatech. Změním místo...

Existuje celá řada novoročních předsevzetí, která si rok co rok dávají lidé všude na světě.

K nejčastějším z nich patří „Přestanu kouřit!“

Novoroční předsevzetí

Proč právě na konci roku, 31. prosince, bilancujeme a proč vymýšlíme, co a jak zlepšit v tom roce příštím?

Původ novoročních předsevzetí můžeme hledat v polovině 3. století našeho letopočtu, v době vlády císaře Diokleciána. Tehdy se v Římě (není přesně známo kdy) italským rodičům Rufusovi a Justě narodil chlapec.

Jelikož už jako mladík přijal v době pronásledování křesťanů křest svatý, musel se ukrývat v lesích na Monte Soracte nedaleko Říma. Odtud prý pochází i jméno, které si zvolil po svém zvolením římským biskupem. Jméno pochází z latinského slova silva, které znamená les, a také označuje i obyvatele lesa.

Podle legendy se mu podařilo udělit křest a vyléčit lepru římskému císaři Konstantinovi Velikému. Za to byl po smrti papeže Miltiada 31. ledna 314 zvolen biskupem římským a stal se i 33. papežem. Od Konstantina získal darem i Patrimonium Petri, pozemek, na kterém později vznikl Vatikán. Silvestr zemřel 31. prosince 335 po dlouhém pontifikátu, který trval 21 let a 11 měsíců.

 

Silvestr I. je jedním z prvních uctívaných světců a jeho kult se rozšířil do celé Evropy. Stal se patronem domácího zvířectva a dobré úrody. Bývá zobrazován v papežském ornátu, s knihou a mušlí nebo býkem.

 

V 16. století se díky gregoriánskému kalendáři ustanovil příchod nového roku na den úmrtí Silvestra I. Začal se slavit jako den bilancování nad uplynulým rokem a touhy po zlepšení v roce novém.


..............................

Rozloučit se s cigaretou není vůbec snadné, ale možné to samozřejmě je. Musíte to především sami chtít a dobře se na odvykací kúru připravit.

 

Kouření není zlozvyk, ale závislost na nikotinu

O co jednodušší je s kouřením začít, o to složitější je pak přestat. Na nikotinu, podobně jako na jiné droze, se stanete závislými. Závislost na tabáku je podle mezinárodní klasifikace nemocí Světové zdravotnické organizace samostatným onemocněním s diagnózou pod označením F17.

 

Předčasné smrti se dočká polovina z kuřáků. Především jsou ohroženi plicními chorobami, zvláště nádory, dále srdečními a cévními chorobami. Na tom není nic divného, vždyť cigaretový dým obsahuje 4000 chemických sloučenin, z toho 40 karcinogenních. Děti rodičů, kteří kouří, jsou častěji nemocné a trpí alergiemi.

 

Tabák ročně jen v České republice zabije 18 tisíc lidí, což je 49 denně! Dalších 1500 obyvatel podlehne nemocem z pasivního kouření. Přesto u nás kouří přibližně 32 % mužů a zhruba 22 % žen. Kouření zkracuje průměrný věk o 10–15 let a úmrtnost kuřáků je až o 50–80 % vyšší než u nekuřáků.

 

A v neposlední řadě – kouření pořádně leze do peněz! Proto se rozhodně vyplatí přestat. Jak však na to?

 

Čtyři „kroky“ k úspěchu:

♦ Spolehlivá motivace  Existuje bezpochyby mnoho vážných důvodů. Především si kouřením zkracujete život. U kuřáků je 4–10krát častější výskyt karcinomu plic. Každý druhý z těch, kteří kouřili už jako mládež, zemře ve středním věku.

Cigaretový kouř navíc škodí vašim bližním. V rodině, kde je jeden kuřák, jsou na tom ostatní členové stejně, jako kdyby sami vykouřili dvě cigarety denně.

 

♦ Pečlivá příprava Stanovte si přesné datum, kdy s kouřením skončíte. Nejsnadnější to bývá o víkendu, během dovolené nebo třeba při nachlazení, protože v tu dobu přece jen cigarety chutnají méně.

 

Se svým odhodláním seznamte rodinu, přátele a kolegy v zaměstnání. Požádejte je o pomoc. Dokonce se vám možná podaří  přemluvit některého známého, aby vámi odvykání podstoupil.

 

Zamyslete se také, v jaké chvíli a situaci nejčastěji sáhnete po cigaretě a co můžete udělat pro to, abyste se uvolnili. Možná vám bude stačit procházka. Stejný efekt, jakým je povzbuzení cigaretou, přinese i cvičení. 

 

Napište si na jeden lístek výhody, které skoncováním s kouřením získáte (budete se cítit lépe, uchráníte děti před onemocněním, ušetříte peníze). Na druhý naopak napište negativa spojená s kouřením (páchnoucí dech, zapáchající oděv, kašel a častá bronchitida). Lístečky umístěte na místo, kde trávíte během dne nejvíce času.

 

Zbavte se všech popelníků a zapalovačů!

 

♦ Den „D“ Nejlépe je skoncovat s kouřením ze dne na den. Jestliže cítíte, že nebudete schopni přestat naráz, zkuste snižovat množství vykouřených cigaret postupně. Postupné omezování kouření nyní doporučuje dokonce většina lékařů, kteří se problematikou odvykání kouření zabývají.

Nesmí to však trvat déle než dva týdny a musíte skončit tak, že jednoho rána vám zůstane jediná cigareta. Tehdy si ji zapalte, ale potáhněte jen pětkrát. Pokaždé dým vykašlete a zároveň se na sebe dívejte do zrcadla. 
 

Přitom si opakujte a vsugerovávejte: „Kouření u mě vyvolává kašel! Kouř mě škrábe v krku. Dráždí mi nos, cítím v něm sucho a svědění. Při kouření se mi dělá špatně od žaludku.“ Nakonec si řekněte: „Nedovolím, aby mě nikotin ovládal. Cigareto, sbohem!“

 

Poté uhaste nedopalek, zahoďte ho do koše a vyčistěte si zuby, abyste se zbavili nikotinové pachuti v ústech.

 

♦ Bez cigarety První den budete trochu nesví z toho, že pocity, provázející konec kouření, budete vnímat poměrně málo. Další den už ale bude hůř. Projeví se podráždění, neodbytné myšlenky (jednu cigaretu si snad mohu zapálit...) a potíže s koncentrací.

 

Hlad po nikotinu vás v souvislosti s mírou závislosti může trápit dokonce i několik měsíců, ale bude den ode dne slábnout. Jestliže vás zachvátí nepřekonatelná chuť zapálit si, zkuste některý z následujících triků:

 

 • Chroupejte mrkev, jezte slunečnicová semínka, žvýkejte.
   
 • Zařaďte do svého programu dechová cvičení – otevřete okno a zhluboka vdechujte nosem a vydechujte ústy. Třikrát opakujte.
   
 • Vypijte bylinkový čaj, připravený z meduňky nebo heřmánku.
   
 • Vyčistěte si zuby s pastou s mátovou příchutí.
   
 • Osprchujte se, případně si omyjte tvář studenou vodou. 

Pokud jste kouřili příliš dlouho, tak je možné, že budete muset využít podpůrné terapie. Časem jich možná budete muset vyzkoušet i několik, než naleznete tu, která vám pomůže.

.............................. 

Už jste vyzkoušeli„nikotinovou“ žvýkačku? Už vám někdo doporučil náplast proti kouření? Anebo raději upřednostníte „mentolové“ tabletky, po kterých vás chuť na cigaretu zaručeně přejde?

Díky náhradní nikotinové léčbě se kuřákovi, který přestává kouřit, lépe překonávají abstinenční příznaky a nekontrolovatelná chuť na cigaretu.

Kromě fyzické závislosti je pro většinu kuřáků cigareta součástí životního stylu, rituál, bez kterého si těžko dokáží představit každodenní život. Náhradní nikotinová léčba nejprve pomáhá kuřákovi překonat fyzické obtíže závislosti na nikotinu, a tím mu umožňuje soustředit se na psychosociální aspekty závislosti na cigaretách.

Kuřák se postupně zbavuje své závislosti dodáváním stále menších dávek nikotinu pomocí náhradní nikotinové léčby. Tak dochází i k potlačení závislosti psychosociální. Při terapii pomocí náhradní nikotinové léčby je organismus ušetřen rakovinotvorných látek obsažených v cigaretovém kouři.

.............................. 

Změny v organismu po ukončení kouření:

☻za 20 minut: krevní tlak i pulz se vrací k normálu 

za 24 hodin: z těla zmizel kysličník uhelnatý,
     plíce čistí od škodlivých substancí, které kuřáci
     vdechují s cigaretovým dýmem
 

za 48 hodin: organizmus se zbavil nikotinu, čich i
     chuť jsou ostřejší
 

za 2–12 týdnů: upraví se krevní oběh 

za 5 let: riziko srdečního infarktu je o polovinu
     menší než u kuřáků
 

za 10 let a více: pravděpodobnost onemocnění 
     rakovinou plic je až o polovinu menší než u kuřáků


Kouříte? Proč? Uvědomujete si možná zdravotní rizika? Je správné, že na veřejných místech začíná platit zákaz kouření? Myslíte si, že byste dokázala přestat ze dne na den? Už jste někdy zkoušela s kouřením přestat? Co takhle začít hned teď?

   
02.01.2009 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [39] Melissima [*]

  Já přestala kouřit ze dne na den - přesně 7.4.2008 v 06.00 hod jsem si dala poslední cigárko. Neříkám, že jsem za vodou, protože nejsem, ale už jsem ve stádiu, kdy mi kouř smrdí, cítím ho z oblečení lidí a není to příjemné. Někdy dostanu takovou chuť...ale nejspíš by mi ta první cigaretka vlasně už ani nechutnala, bylo by mi špatně a tak....Ze začátku jsem chroupala ovocné čočky nebo jiná lipa. To jediné fungovalo. Je fakt, že si ještě pamatuju tu pohodičku: kafíčko + cigárko + klídeček :-))

  superkarma: 0 05.01.2009, 13:32:51
 2. avatar
  [38] micinka.juli [*]

  Meander: no, já bych to o své chuti i rozvedla, ale tohle není ten správnej server

  superkarma: 0 05.01.2009, 08:27:42
 3. avatar
  [37] wich [*]

  Nyotaimori: Nehledě na to, že kuřáci si to předplácí na daních

  superkarma: 0 04.01.2009, 20:53:35
 4. avatar
  [35] Dimsy [*]

  Petunie: Vzhledem k tomu,že zdravotní pojištění platím bratru pětatřicet let a doposud jsem díkybohu téměř nic nečerpala,tak bych si na starý kolena dovolila trochu vyčerpat.Jestliže by ovšem nemělo zbýt na alkoholiky a feťáky a jim podobné,pak se dobrovolně picnu.

  superkarma: 0 04.01.2009, 16:57:27

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [34] Petunie [*]

  Dimsy: proč ne, když nepodkuřuješ a nepodkopáváš zdraví jiným a v případě diagnózy rakoviny nebo rozedmy plic, případně jiné lahůdky rozvinuté v důsledku dlouhodobého kouření se picneš a nebudeš čerpat finanční prostředky ze zdravotního pojištění

  superkarma: 0 04.01.2009, 16:11:24
 2. avatar
  [33] Dimsy [*]

  Nepiju,nefetuju,nekradu,nežádám o sociální dávky,pracuju,platím daně,sociální i zdravotní,a tak si snad můžu ke kafi zapálit cigaretu,kterou si taky poctivě zaplatím.

  superkarma: 0 04.01.2009, 14:07:34
 3. avatar
  [32] cristy.crow [*]

  Manx: njn. To byl jen příklad. Jde mi spíš o benevolentní přístup k alkoholismu v Čechách. Ten je nepřehlédnutelný. Čímž ...opět... nechci tvrdit, že jsme "ohleduplní" kuřáci nebo nekuřáci. My totiž nejsme ohleduplní vůbec

  superkarma: 0 04.01.2009, 13:40:01
 4. avatar
  [31] cristy.crow [*]

  Já bych na to možná i měla, kdybych věděla, jakým způsobem nebo čím, kým, mám nahradit ty příjemné chvilky s kávou a cigaretou. Je to můj relax. A žužlání žvýkaček, mačkání plastelíny nebo pití bylinkového čaje mi jako adekvátní náhrada nepřipadá. Zase na druhou stranu... si tím člověk dokáže, že mu ještě nějaká vůle zbyla...

  superkarma: 0 04.01.2009, 13:34:01
 5. avatar
  [30] Meander [*]

  risina: Mno... Nechce se mi absolvovat odvykání, tak radši tvrdím, že se mi nechce přestat, i když mě to sere, smrdím, obtěžuju okolí a navíc to šíleně leze do peněz. Ve zkratce - nechce se mi přestat, protože na to nemám

  superkarma: 0 04.01.2009, 11:55:18
 6. avatar
  [29] kareta [*]

  No tak já v poslední době kouřím, když jsem frustrovaná a nevidím řešení z toho ven Prostě jen únik

  superkarma: 0 04.01.2009, 09:30:32
 7. avatar
  [28] risina [*]

  Meander: Myslím, že ta odpověď není vtipná, ale pravdivá. Nebo teda přesnější by možná bylo - "kouřím, protože se mi nechce přestat."

  superkarma: 0 04.01.2009, 01:05:47
 8. avatar
  [27] Petunie [*]

  Vtipné je taky "prokazovat" na příkladu kuřáka, který se dožil vysokého věku, a nekuřáka, který zemřel brzy, absenci příčinné souvislosti mezi kouřením a poškozováním zdraví. Místo kouření lze dosadit (nadměrné) pití alkoholu, obezitu či jakýkoli jiný způsob podkopávání zdraví...

  superkarma: 0 03.01.2009, 23:38:38
 9. avatar
  [26] vlskorepa [*]

  Přestala jsem sama od sebe ze dne na den a pomohlo mi to, že jsem si říkala, že můžu kdykoli začít, že o nic nejde. Vždycky předtím, když jsem si plánovala, že přestanu a určovala si cíle, data, sázela se s přáteli, tak jsem to nevydržela, ale když jsem si řekla, že to jen tak zkusím, tak to vyšlo, nekouřím již čtyři roky a zatím mi to vůbec neschází . Všem, kteří se chtějí odnaučit přeji úspěch a hlavu vzhůru!!!

  superkarma: 0 03.01.2009, 23:33:07
 10. avatar
  [25] femme [*]

  já, narozdíl od zdejších kuřáků, znám zase dost kuřáků, kteří umřeli, na můj vkus, příliš brzo

  superkarma: 0 03.01.2009, 21:14:21
 11. avatar
  [23] Meander [*]

  Hahahahahaha, ta odpověď "kouřím, protože se mi chce" je náramně vtipná

  superkarma: 0 03.01.2009, 17:54:37
 12. avatar
  [22] edith1975 [*]

  Kouřím, bohužel. A přestat se mi nějak nechce.

  superkarma: 0 03.01.2009, 17:32:20
 13. avatar
  [21] micinka.juli [*]

  1. ano
  2. protože se mi chce
  3. jistě, babi začala někdy kolem 60-65 let kouřit a dožila se 93,5 let, denně dala půl až jedno pivko a táta abstinent nekuřák, zemřel v 66. takže buď umřu mladá a krásná nebo stará a zcvrklá
  4. jasně, na děti bych nekouřila ani já, si někam zalezu
  5. se mi podařilo před třemi lety, 1.1. jsem típla cígo a odjela pracovat do Řecka do baru, kde všichni hulili jak továrny
  6. viz výše
  7. zrovna se mi nechce, ale nejspíš mě donutí finance skončit. jíst se musí, tohle je spíš navíc
  a teď si jdu zapálit

  superkarma: 0 03.01.2009, 17:28:04
 14. avatar
  [19] cristy.crow [*]

  Manx: Většinu z nás, kuřáků, popuzují tyhle mega akce boje proti kouření. To je asi důvod, proč jsem to napsala. Jsem pro nekuřácké restaurace, pro vzájemnou toleranci kuřáků i nekuřáků. To co se tu předvádí(myslím celorepublikově, celosvětově) je hon na čarodějnice. A proto si myslím, že se má na obě závislosti, tak typické pro toto smutné údolí, nahlížet stejně. Já, když si v restauraci zapálím, ohrožuji život svůj a z ostatních v místnosti dělám potencionální dárce orgánů. Tím moje role končí. Když si k tomu dám průměrné "české" procento promile, ohrožují tím život svůj a všech lidí, co potkám svým vozem. A to je pořád "lepší" skóre.

  superkarma: 0 03.01.2009, 14:17:34
 15. avatar
  [18] Dimsy [*]

  Kouřím.
  Protože se mi chce.
  Ano.Moje babička kouřila a umřela v 86 letech.Moje mamka nevzala cígáro do pusy a zemřela v 58.
  Ano.
  Ne.
  Ne.
  Teď nemůžu přestat,protože teď nekouřím,teď jím...

  superkarma: 0 03.01.2009, 13:31:55
 16. avatar
  [17] OlgaMarie [*]

  Souhlasím s nekouřením na určitých veřejných místech. Místo cedulí se zákazem kouření, bych volila žádost o nekouření. Jemnější forma víc kultivuje chování.

  superkarma: 0 03.01.2009, 00:18:12
 17. avatar
  [16] tyrkys [*]

  Kouřím a ráda. Ne, nepřestanu. Čím víc mi do toho někdo kecá, tím víc se mi nechce přestat.

  superkarma: 0 02.01.2009, 21:49:11
 18. avatar
  [15] átéčko [*]

  Nekouřím
  Protože je to hnus
  A protože si uvědomuji, že zdraví mám jen jedno.
  Zákaz kouření by měl být absolutní a kouření pouze v kuřáckých komorách.
  To asi ano.
  Nezkoušela jsem přestat kouřit, ale odvykala jsem braní Alnagonu. Síla.

  superkarma: 0 02.01.2009, 17:27:12
 19. avatar
  [13] Meander [*]

  Nekouřím.
  Protože mě to přestalo bavit.
  Čeho? Nekouření?
  Jo.
  Dokázala jsem to.
  Jak vidno.
  To mám jako znovu začít?

  superkarma: 0 02.01.2009, 15:54:25
 20. avatar
  [12] Eva_CZ [*]

  cristy.crow:

  superkarma: 0 02.01.2009, 15:36:04
 21. [11] FAXÍK [*]

  díky bohu nekouřím a nikdy jsem ani nekouřila,nechutnalo mi to a nic neříkalo,ale zase si koušu stále nehty

  superkarma: 0 02.01.2009, 14:45:28
 22. avatar
  [10] cristy.crow [*]

  Pro naši kotlinu by se spíš hodila anketa : Pijete ? Proč? Uvědomujete si, že když ožralá(ý) sedáte za volant, ohrožujete tím široké daleké okolí? Je správné, že se u nás chlastá jak o život a pivo je levnější než cola? Myslíte si, že jste alkoholik jako polovina obyvatelstva ČR? Už jste někdy zkoušela přestat? Co takhle si přiznat, že pijete jak duha ?

  superkarma: 0 02.01.2009, 14:30:05
 23. avatar
  [9] Tulinka [*]

  Nikdy v životě jsem nekouřila a myslím,že už ani nezačnu-smrad z cigaret je mi velmi odporný
  Stále doufám,že bude více nekuřáckých kaváren

  superkarma: 0 02.01.2009, 13:58:22
 24. [7] klarka66 [*]

  Ano, kouřím. Rizika si uvědomují a už jsem zkoušela přestat a chtěla bych přestat. Dcera, která byla silná kuřačka otěhotněla a začíná jí to být odporné. Dobrý důvod přestat...A právě mi došla krabka...

  superkarma: 0 02.01.2009, 13:09:09
 25. avatar
  [6] femme [*]

  Fructia: jj, mraky kuřáků mluví o kouření jako o své jediné radosti prostě si jen nechtějí přiznat, že mají slabou vůli a že jim cigarety chutnají já pravidelně vytáčím mangela tím, že když nahodí řeč o nedostatku peněz na tohle či ono, tak já mu s ledovým klidem řeknu, aby teda přestal kouřit

  superkarma: 0 02.01.2009, 12:58:14
 26. avatar
  [5] fructia [*]

  femme: Asi jsem hodně citlivá, vadí mi i když sedím mezi kuřáky (když je to kuřácký prostor) a myslím na to, jak se mi ten kouř prodírá do oblečení a většinou to hned házím do pračky nebo alespoň ven vyvětrat...
  Tatínek zkoušel přestat, co si pamatuji, jen jednou a to po delším pobytu v nemocnici, kde nemohl kouřit a bylo mu doporučeno nekouřit. Svedla ho k tomu ale zase mamka, která to s ním chtěla vydržet, ale nevydržela, tajně kouřila venku. Od té doby alespoň UŽ kouří JEN venku.
  Oni přestat nechtějí, prý je to jediná jejich radost (bohužel) a já se s tím nikdy nesmířím

  superkarma: 0 02.01.2009, 12:38:41
 27. avatar
  [4] femme [*]

  Fructia: jako by to psala jedna z mých dcer mangel hulí jak topič elektrárenský sice zkoušel už několik přestat, ale jeho pevná vůle je vždycky zrovna asi někde za oceánem

  superkarma: 0 02.01.2009, 12:28:40
 28. avatar
  [3] fructia [*]

  wich: femme: Tedy obdivuji vaše příbuzné a známé . Já kouření naprosto nesnáším, leč rodiče mám kuřáky. Už ani moc nemám ráda, když jdeme na oběd do restaurace, leč vidím, kolik tam za tu chvilku vykouří (hlavně táta)

  superkarma: 0 02.01.2009, 12:23:29
 29. avatar
  [2] femme [*]

  wich: mám několik známých, kteří taky přestali ze dne na den bez jakýchkoliv berliček a jsou v poho

  superkarma: 0 02.01.2009, 12:09:50
 30. avatar
  [1] wich [*]

  Náš táta po letech přestal prostě ze dne na den. Bez jakýchkoli obtíží, hlavně povyhazoval články o odvykání kouření, které jen odvykajícím říkají, jak je to těžké. A zvládl to bez problémů a nějakých abstinenčních syndromů. Za to si pořídil domácí pekárnu a špajzku naládoval bylinnými čaji

  superkarma: 0 02.01.2009, 10:42:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme