podlaha1Stěhujete se do nového bytu nebo plánujete vyměnit starý koberec za lino a dát tak podlaze nový vzhled? Nemůžete se rozhodnout, zda se do kuchyně hodí více plovoucí podlaha nebo dlažba? Velký návrat zaznamenávají tradiční parkety nebo dřevěné plovoucí podlahy. Poradíme vám, na co si dát při volbě materiálu pozor a která podlahová krytina je vhodná do jednotlivých místností v bytě či domě.

V ložnici si žádáme pohodlí, v koupelně čistotu a v předsíni snadný úklid. Podlahy tak musí vyhovovat nárokům na odolnost, bezpečnost i hygienu. Právě vzhledem k těmto důvodům nejsou podlahové materiály univerzální pro všechny prostory domu. Pojďme si možné varianty jednotlivě představit.

Koberec zahřeje i odhluční

Celoplošně položené koberce jsou stále častěji nahrazovány tzv. kusovkami neboli předložkami. V podstatě jde o menší koberečky různých tvarů i druhů, které prostor oproti celoplošnému koberci tolik neusadí, ale naopak ho zvýrazní. Své uplatnění nachází téměř všude – v koupelnách, chodbách, ložnicích i obývacích pokojích.

Pokud jste však zastánci celoplošného zateplení podlahy, její pokládky se neobávejte. Údržba koberce není nikterak náročná. Moderní materiály umožňují pohodlné čištění i vysávání. Koberce jsou nenahraditelným povrchem zejména proto, že jsou příjemné na dotek a nestudí. Jejich celoplošné využití se doporučuje do méně frekventovaných prostor, aby nedošlo k jeho brzkému sešlapání. Díky svým vlastnostem jsou vhodné zejména do ložnic nebo dětských pokojíčků. Koberce s nízkou smyčkou a běhouny se hodí i na chodby.

Dlažba odolá extrémnímu zatížení

podlaha2Cihlové, keramické, kamenné a další druhy dlažeb jsou neustále populární pro svou odolnost, nenáročnost údržby i exkluzivní vzhled. Vhodné jsou zejména do chodeb, předsíní, ale i do kuchyní a především koupelen a toalet. Své využití nacházejí i v technických místnostech, kde dobře odolávají vyššímu riziku poškození a ušpinění. Jejich pokládka není složitá a umožňuje zavedení stále oblíbenějšího podlahového topení.

Moderní plovoucí podlaha

Stále větší přízni se v českých domácnostech těší plovoucí podlahy. Jedná se o podlahový systém, jehož pokládka i následná údržba je poměrně jednoduchá. Jednotlivé desky spolu díky systému podlaha3zámků drží pouze jedna na druhé a vytvářejí tak kompaktní celek. Na výběr máme nejčastěji z dřevěných nebo laminátových variant. Výhodami lamina jsou jeho dlouhá životnost, široké možnosti použití, takřka neomezený výběr grafických variant od kamenného přes dřevěný až po fantazijní dekory světových umělců a v neposlední řadě příznivá cena. Naopak dřevěné podlahy jsou pocitově teplejší a oblíbenější, ale také nákladnější. Při poškození dřevěné plovací podlahy můžete počítat s možností přebroušení a přelakování. Kde se v souboji dřevěných a laminátových podlah připojíte vy? Jste spíše pro takřka neomezený výběr u laminátu nebo dáváte přednost přírodě?

Popis: Popis: G:\OgilvyPR\!!!! Team 208\2012\DAVYT\OBI\Medialni partneri\OBI na VLP 2012\17) Nátěry kovů_2.5.12\Ladislav Budín, OBI Praha, Štěrboholy_min.jpgTip odborníka: „Při volbě laminátové podlahy dbejte na několik kritérií. Svou pozornost zaměřte na zátěžové třídy užití. Jde o hodnoty vypovídající o tvrdosti, odolnosti vůči oděru – čím je číslo vyšší, tím je zpravidla odolnost podlahové krytiny větší,“ radí Ladislav Budín, vedoucí oddělení domácnost, OBI Praha - Štěrboholy.

Linoleum je zárukou snadné údržby

podlaha4Lino je pro své hygienické a antialergické vlastnosti využíváno k pokrytí podlah v prostorách, kde dbáme na udržování čistoty. Právě proto je linoleum vhodné hlavně do koupelen a kuchyní, kde je snadná údržba nejvyšší prioritou. Například v OBI si můžete vybírat ze široké škály lin rozmanitých vzorů a pestrých barev. Samotnou pokládku zvládne každý zručnější kutil. Je důležité si připravit rovný podklad a následně jednotlivé pásy linolea pokládat ve stejném směru za pomoci lepidla.

Parkety z módy nikdy nevyjdou

Dřevěné parkety jsou klasikou mezi podlahami. I přestože doba jejich největší slávy už pominula, jedná se o vysoce kvalitní a trvanlivý přírodní materiál. Samotná pokládka však vyžaduje odborný dohled. Po určité době také potřebují obnovit svůj lesk a je nutné jim věnovat větší péči než v případě předchozích podlahových variant. Jejich estetický vzhled však působí velmi příjemně, teple a v prostorech domova dokáží vykouzlit útulnou atmosféru.

Už jste si vybraly právě tu svou?

Více najdete na www.obi.cz

Reklama