Zdravotní komplikace způsobené nevhodnou kombinací léků jsou pro pacienty i zdravotnictví stále rostoucím problémem. Jak vyplynulo z průzkumu společnosti CompuGroup Medical ČR (CGM), v nějaké podobě se s ní u sebe nebo u svých blízkých a přátel setkala více jak polovina Čechů. Průzkum také ukázal, že si rizika uvědomujeme, ale stále se velmi spoléháme na lékaře a lékárníky.
Provedený průzkum odhalil, že téměř všichni sledujeme v příbalových letácích léků především dávkování a způsob podání. Dvě třetiny z nás se zajímají také o případné ovlivňování s jinými léky, vliv na řízení motorových vozidel nebo alergické reakce. Za nejnebezpečnější považujeme případnou kombinaci léků s alkoholem a až poté kombinaci různých léků. Naopak kombinace léků a bylinek podle nás nepřináší riziko téměř žádné. Na rozdíl například od potravin nás překvapivě příliš nezajímá výrobce léku nebo země původu.
Dokonce 86 % z nás očekává, že informaci o případné nežádoucí interakci nám poskytne lékař a 65 % totéž přepokládá od lékárníka. Jen 3 % lidí se spoléhají sama na sebe. Naprostá většina z nás (96 %) by ocenila, kdyby si lékaři mohli ihned při předepsání léku elektronicky ověřit nežádoucí účinky kombinace léků. To by v současné době neměl být problém, protože lékaři mají řešení, které problematiku sleduje, již k dispozici. „Lékařské informační systémy jsou připraveny automaticky kontrolovat nežádoucí interakce léků. Předepisovaný lék srovnávají se všemi užívanými léčivy a v případě možných komplikací automaticky lékaře na problém upozorní,“ uvádí Vladimír Přikryl, generální ředitel společnosti CompuGroup Medical Česká republika a doporučuje: „Nebojte se na elektronické ověřování interakcí svého lékaře zeptat. Můžete společně předejít nevhodné kombinaci léků a zabránit tak zbytečným zdravotním potížím.“
V České republice nám hrozí až 23 000 různých negativních interakcí u více než 1 500 účinných látek. Přes 4 300 interakcí je závažných a hrozí u nich poškození zdraví či ohrožení života. Podle odborných odhadů zemře v ČR v důsledku lékových interakcí zhruba 150 lidí ročně. Lékaři jim mohou snadno zabránit díky řešení Lékové interakce, které umožňuje okamžité sledování nežádoucích kombinací léků nebo léků a potravin. Databáze interakcí spolupracuje i se seznamem léků, které pacient užívá u jiných lékařů nebo je užíval v minulosti.
Průzkum provedla agentura STEM/MARK na 511 respondentech ve dnech 26.–31. května 2015.
Nový komentář
Komentáře
Rychnovska — #2 No,ale máš pusu.Zkus jí otevřít a zeptej se sama.
zatím to u mne nehrozí nemám žádné léky jen když jsem nachlazená jinak nic celý život
kombinace mohou být nebezpečné
Já osobně neberu žádné léky, ale rodiče ano. A jsou spokojeni s lékárníkem, ke kterému chodí pro léky. Vždy se je ptá jaké léky ještě užívají a upozorňuje je na nežádoucí účinky. A tak by to mělo asi být.
Proto je výhodné chodit vždy do jedné lékárny, kde vás znají a můžou poradit.
Chtěla bych aplikaci do mobilu, abych si mohla sama zkontrolovat, zda se mi všechny léky, které užívám, neovlivňují. Lékaři se mě neptají, co beru od jiného specialisty, napíšou si svoje a je to.
Poradna Znám své léky (poradna@aifp.cz)
Napsala jsem na tuto adresu léky, které vbveru a dostala jsem info, že kombinace je správná