Zdraví

Dejte si pozor na užívání více léků současně. Každý pátý Čech měl z jejich nežádoucí kombinace zdravotní potíže

Zdravotní komplikace způsobené nevhodnou kombinací léků jsou pro pacienty i zdravotnictví stále rostoucím problémem. Jak vyplynulo z průzkumu společnosti CompuGroup Medical ČR (CGM), v nějaké podobě se s ní u sebe nebo u svých blízkých a přátel setkala více jak polovina Čechů. Průzkum také ukázal, že si rizika uvědomujeme, ale stále se velmi spoléháme na lékaře a lékárníky.

pillsProvedený průzkum odhalil, že téměř všichni sledujeme v příbalových letácích léků především dávkování a způsob podání. Dvě třetiny z nás se zajímají také o případné ovlivňování s jinými léky, vliv na řízení motorových vozidel nebo alergické reakce. Za nejnebezpečnější považujeme případnou kombinaci léků s alkoholem a až poté kombinaci různých léků. Naopak kombinace léků a bylinek podle nás nepřináší riziko téměř žádné. Na rozdíl například od potravin nás překvapivě příliš nezajímá výrobce léku nebo země původu.

Dokonce 86 % z nás očekává, že informaci o případné nežádoucí interakci nám poskytne lékař a 65 % totéž přepokládá od lékárníka. Jen 3 % lidí se spoléhají sama na sebe. Naprostá většina z nás (96 %) by ocenila, kdyby si lékaři mohli ihned při předepsání léku elektronicky ověřit nežádoucí účinky kombinace léků. To by v současné době neměl být problém, protože lékaři mají řešení, které problematiku sleduje, již k dispozici. „Lékařské informační systémy jsou připraveny automaticky kontrolovat nežádoucí interakce léků. Předepisovaný lék srovnávají se všemi užívanými léčivy a v případě možných komplikací automaticky lékaře na problém upozorní,“ uvádí Vladimír Přikryl, generální ředitel společnosti CompuGroup Medical Česká republika a doporučuje: „Nebojte se na elektronické ověřování interakcí svého lékaře zeptat. Můžete společně předejít nevhodné kombinaci léků a zabránit tak zbytečným zdravotním potížím.“

potize

V České republice nám hrozí až 23 000 různých negativních interakcí u více než 1 500 účinných látek. Přes 4 300 interakcí je závažných a hrozí u nich poškození zdraví či ohrožení života. Podle odborných odhadů zemře v ČR v důsledku lékových interakcí zhruba 150 lidí ročně. Lékaři jim mohou snadno zabránit díky řešení Lékové interakce, které umožňuje okamžité sledování nežádoucích kombinací léků nebo léků a potravin. Databáze interakcí spolupracuje i se seznamem léků, které pacient užívá u jiných lékařů nebo je užíval v minulosti.

Průzkum provedla agentura STEM/MARK na 511 respondentech ve dnech 26.–31. května 2015.

   
24.07.2015 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. [7] Rikina [*]

  Sml80 A kde je slavný IZIP? Ten to měl přece mimo jiné zajišťovat - aby doktor nahlídnul a viděl i záznamy jiných lékařů o lécích pacientovi předepsaných a tak různě podobně, právě aby se předešlo nesprávné medikaci. Furt vymejšlet nové systémy... v praxi na ně stejně nedojde, protože tam nikdo nedává ta data, doktoři na to nemají čas, pacienti je k tomu nedokopou, a samy tam konkrétní údaje o tom, co ten člověk bere za léky, nenalezou. Sml80

  superkarma: 0 24.07.2015, 14:15:55
 2. avatar
  [6] kobližka [*]

  Rychnovska — #2 No,ale máš pusu.Zkus jí otevřít a zeptej se sama.

  superkarma: 0 24.07.2015, 14:00:38
 3. avatar
  [5] Avosanaj [*]

  zatím to u mne nehrozí nemám žádné léky jen když jsem nachlazená jinak nic celý život

  superkarma: 0 24.07.2015, 11:13:52
 4. [4] bobani [*]

  kombinace mohou být nebezpečné

  superkarma: 0 24.07.2015, 10:11:03
 5. [3] bábovka [*]

  Já osobně neberu žádné léky, ale rodiče ano. A jsou spokojeni s lékárníkem, ke kterému chodí pro léky. Vždy se je ptá jaké léky ještě užívají a upozorňuje je na nežádoucí účinky. A tak by to mělo asi být.

  Proto je výhodné chodit vždy do jedné lékárny, kde vás znají a můžou poradit.

  superkarma: 0 24.07.2015, 09:50:26
 6. avatar
  [2] Rychnovska [*]

  Chtěla bych aplikaci do mobilu, abych si mohla sama zkontrolovat, zda se mi všechny léky, které užívám, neovlivňují. Lékaři se mě neptají, co beru od jiného specialisty, napíšou si svoje a je to.

  1. na komentář reaguje kobližka — #6
  superkarma: 0 24.07.2015, 09:09:36
 7. avatar
  [1] Hanula [*]

  Sml16

  Poradna Znám své léky (poradna@aifp.cz)

  Napsala jsem na tuto adresu léky, které vbveru a dostala jsem info, že kombinace je správná

  superkarma: 0 24.07.2015, 06:51:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme