Zdraví

Dejte sbohem bolesti zad při cestování

Už je to tu zase – čas dovolených, který doprovází zdlouhavé cestování a s ním spojená úmorná bolest zad. Příčinou bývá tahání přeplněných kufrů, dlouhé sezení a stísněné podmínky. Jak tedy na nepříjemnou bolest vyzrát? Přinášíme vám několik praktických rad, jak potížím předcházet již od samého počátku, kdy nastoupíte do auta, autobusu, vlaku či letadla, nebo jak bolest alespoň zmírnit.

Bolestí zad při cestování trpí čas od času snad každý z nás. Ještě horší to pak mají ti, které doprovází problémy chronické, a cestování jejich stávající obtíže ještě umocňuje. „Dlouhotrvající sezení má řadu negativních účinků na svaly, klouby a krevní oběh. Nejvíce pak trpí bezpochyby páteř, která je stavěna pro pohyb a ne pro dlouhý strnulý stav. Nejčastější příčinou bolestí zad bývá špatné držení těla při dlouhodobém sezení,“ říká MUDr. Miroslav Buriánek z kliniky EuroPainClinics, která přišla loni na trh s revolučními mini invazivními zákroky, jenž dokáží lidem s chronickou bolestí zad natrvalo ulevit.

back

Vše začíná u zavazadel

S cestováním je bezpochyby spojené i přenášení zavazadel, které často bývá první příčinou bolestí zad. Při přípravách proto myslete na to, co opravdu potřebujete a zabalte si střídmě, nejlépe do kufru s kolečky. Pokud nesete zavazadlo přes rameno či v ruce, pravidelně strany střídejte a dělejte si přestávky. Všeobecně se snažte váhu zavazadel rovnoměrně rozložit vůči tělu a těžké věci noste co nejblíže tělu. Zavazadla nakládejte pomalu, žádné prudké pohyby. Pokrčte kolena a zapojte místo zádových svalů ty na nohou. Snažte se také při nakládání neotáčet trup, ale celé tělo. Při cestování autem je ideální si zabalit do více menších kufrů.

Správné držení těla je základ

Při cestování není nic důležitějšího, než správné držení těla. Sedačky v dopravních prostředcích nás nutí kvůli svému zaoblenému tvaru hrbit se, čímž se záda namáhají. Posuňte tedy boky co nejblíže k sedačce a jako bederní podpěru použijte například srolovanou mikinu nebo ručník. Záda opřete po celé délce sedačky a ramena držte rovně. Aby se bedra nezatěžovala, měli byste mít nohy umístěny na pevném povrchu v úhlu 90° a kolena v úrovni boků nebo o něco výše. Pokud máte sedačku příliš vysoko, zkuste si nohy podložit například dekou. Jestliže budete mít pocit, že vám opěrka sedačky tlačí hlavu směrem dopředu, zkuste si krk něčím podepřít. Pro odpočívání či spánek je nejvhodnější cestovní polštářek, který poskytne hlavě potřebnou oporu. Při cestách autem je základem správně nastavená sedačka. Přisuňte ji k volantu co nejblíže, ale zároveň nastavte tak, aby vám to bylo pohodlné. Sedačka by měla být mírně nakloněna dozadu na 105° a opěrka se dotýkat prostředku temene vaší hlavy. Při dlouhém řízení přesuňte ruce ze standardní pozice 10 a 2 na 8 a 4 „hodin“. Tím se sníží svalové napětí a ruce a záda si odpočinou.

Pravidelný pohyb

Při dlouhém cestování je důležité dodržovat pravidelný pohyb, abyste podpořili krevní oběh, který přivede důležité živiny a kyslík k zádům. Ideální je projít se a protáhnout každých 20 až 30 minut, pokud to jde. I 10 sekund pohybu je lepší než sedět v klidu. Při cestování autem je vhodné zastavit na odpočívadle každé 2-3 hodiny. V letadle se protahujte každou hodinu až dvě. Chytrým tahem je rezervovat si místo v uličce, do které si můžete při cestování natáhnout nohy nebo snadno vstát, protáhnout se a projít se sem a tam. Krční páteř lze protáhnout tak, že ruce spojíte za hlavou, podíváte se nahoru, nadechnete se, opřete hlavu o sepnuté ruce a s výdechem hlavu přitáhnete za pomoci sepnutých rukou k hrudníku. Bederní páteř protáhnete zase tak, že se postavíte s nohama na šířku ramen, paty dáte dovnitř, špičky ven a dlaně zapřete o hýždě. Pak se s nádechem mírně zakloníte, tuto polohu chvíli prodýchejte a vraťte se zpět.

Dostatek tekutin

Při cestování je důležité hodně pít, nejlépe vodu. Dostatečná hydratace organismu pomáhá udržovat správný krevní oběh. Naopak zapomeňte na čaj, kávu a alkohol, které mohou tělo dehydratovat.

Horké a studené obklady

Pokud záda bolí, řešením mohou být studené nebo horké obklady, které umístíte mezi sedačku a záda. Každému vyhovuje něco jiného, ale teplo zpravidla pomáhá na chronické bolesti, chlad zase na akutní a nově vzniklé. Můžete také zkusit kombinaci obou, kdy střídáte teplo a chlad po 10 – 15 minutách. K chlazení páteře použijte gelové polštářky nebo zavírací pytlík s ledem. Bolavou oblast lze zase zahřát pet lahví s horkou vodou, hřejícími náplastmi nebo zapnout vyhřívání sedadel v autě.

Řešte své problémy včas

Uvedené rady vám mohou pomoci bolesti zad předejít nebo ji alespoň zmírnit. Pokud se však objevuje pravidelně, měli byste ji začít aktivně řešit, aby se nezačala zhoršovat. Pak už vám totiž žádné cviky a obklady výrazně neuleví. Neusněte proto na vavřínech a vyhledejte specialistu. Navštívit můžete například lékaře z kliniky EuroPainClinics, kteří dokáží díky precizní diagnostice vyhledat, odkud bolest pochází a doporučí vám optimální léčbu. Navrhnou vám jeden z unikátních mini invazivních zákroků, které na klinice provádějí, nebo zajistí radu fyzioterapeuta či doporučí zákrok v nemocnici, pokud je stav závažný.

   
03.07.2014 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [3] helikoptera [*]

  Včera jsem kvůli mezilopatkovým svalům zkoušela posilovat s činkama - teda vlastně jen s tou velkou tyčí - nahoru a za hlavu, nahoru a za hlavu, víc jsem s tou tyčí nedala (ale má 7kg) a připada jsem si jako Leoš Mareš v písničce Svalovec (blbnuli se závažím a já jen s tou tyčí) nicméně mě dneska záda taky pěkné bolí Sml15

  superkarma: 0 03.07.2014, 08:40:38
 2. avatar
  [2] hubajda [*]

  janavys — #1 to aj me no zada me neboli ale bolej me kolena chvilku trva nez se rozejdu

  superkarma: 0 03.07.2014, 08:12:41
 3. [1] janavys [*]

  Tak mne záda při cestování nebolí, to spíše doma. Sml16

  1. na komentář reaguje hubajda — #2
  superkarma: 0 03.07.2014, 07:55:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme