Zdraví

Dejte křečovým žílám vale a nebojte se v létě ukazovat nohy v krátké sukni nebo v šortkách

Léto je za dveřmi a všichni se těší na dovolenou a příjemné teplé dny. Pro někoho ale toto období nošení krátkých sukní, šortek nebo plavek, a tedy odhalování nohou, nemusí být zrovna příjemné. Důvodem jsou nevzhledně vypadající křečové žíly, lidově často nazývané „křečáky“. Spousta žen, ale i mužů, se za ně stydí, proto horké dny tráví raději v dlouhých nohavicích a veřejným koupalištím se obloukem vyhýbá.

žíly

Ukázat promodralé a ošklivě vystupující uzly představuje pro lidi s křečovými žilami někdy až nepřekonatelný problém. Projevy tohoto onemocnění se navíc v letních měsících zhoršují. Lidé tráví „na nohou“ daleko víc času, a právě to křečovým žilám neprospívá. Řada z nich také tento problém dlouhou dobu ignoruje a nevěnuje mu žádnou pozornost. A to je chyba. Křečové žíly totiž nejsou jen estetickým problémem, ale postupem času se stávají zdravotní komplikací a příčinou závažných onemocnění. Všem se dá předejít včasnou léčbou.

Projevy křečových žil
o Zvýšené modré stopy žil na dolních končetinách a jejich uzlovité ztluštění
o Pocit těžkých nohou a tlak
o Svědění a pálení kůže
o Nucení zvedání nohou do výšky, např. na stůl
o Noční křeče
o Později se přidává otok nohou
o V poslední fázi se objevují křečové žíly
Příznaky se zhoršují ke konci dne, po dlouhém stání, cestování a především v letních měsících.

Lékařská věda dnes nabízí hned několik řešení, jak se nepříjemných křečových žil zbavit. Nejméně invazivní metodou je operace VNUS Closure Fast, která už hodinu po zákroku dovoluje pacientovi odejít domů. Nevzniknou mu po ní dokonce žádné modřiny.

Věděli jste, že:

o   polovina populace má příznaky chronického žilního onemocnění?

o   křečové žíly mohou ohrozit vaše zdraví a dlouhodobé zanedbání léčby může vést až k žilní trombóze a bércovým vředům?

o   díky metodě VNUS CLosure Fast můžete jít hodinu po zákroku domu a bez modřin?

o   křečové žíly postihují dvakrát více žen než mužů?

MUDr. Monika Linhartová, primářka chirurgického oddělení Městské nemocnice Neratovice

Jak křečové žíly vznikají

žílyKřečové žíly nejčastěji vznikají v dolních končetinách. Aby se krev odtud dostala zpátky do srdce, musí z nohou téct proti působení zemské gravitace. Jsou-li ale chlopně nefunkční, nastává zpětný tok krve a tenká žilní stěna tak není dlouhodobě schopná zvýšený tlak krve vydržet. Dochází pak k záhybům a k vakovitému rozšíření žilní stěny a tím ke vzniku křečových žil. V žilách zdravých končetin naopak systém chlopní brání proudu krve vrátit se zpět do nohou a tak napomáhá ke správnému toku krve. Podle studií až u poloviny neléčených pacientů s prokázaným problémem toku krve v hlubokých nebo povrchových žilách přejdou během pěti let drobné metličkové křečové žíly z podoby nevinných červených nitek do stadia nevzhledně vypadajících otoků. V průběhu dalších pěti let se až u 59 % pacientů vytvoří bércový vřed.

Metody léčby křečových žil

Podle závažnosti onemocnění a zdravotního stavu pacienta se k léčbě křečových žil používá několik metod.

 • Metoda VNUS Closure

žílyTou nejméně invazivní a bezbolestnou je radiofrekvenční metoda VNUS Closure Fast. Před samotným zákrokem pacient absolvuje ultrazvukové vyšetření. Následně se mu v lokální anestezii pomocí ultrazvuku do postižené žíly zavede skrz malý otvor v kůži, tzn. bez jakéhokoliv řezu, jednorázový katetr, který pomocí energie radiové frekvence zahřeje žilní stěnu. Teplem se žilní stěna smršťuje a dochází k úplnému uzavření žíly. Krevní tok se následně přesměruje do ostatních zdravých žil. Tepelná energie působí pouze uvnitř a nepoškozuje tak okolní tkáně, většinou proto nevznikají žádné modřiny a otoky. Hospitalizace není nutná, hodinu po operaci pacient odchází domů. Druhý den už se může bez výrazného pohybového omezení věnovat práci, nedostává se tak do pracovní neschopnosti. Návratnost křečových žil při této metodě je 3 %, na rozdíl od klasické metody, kde je jejich opakovaný vznik až v 10 % případů.

MUDr. Monika Linhartová, primářka chirurgického oddělení Městské nemocnice Neratovice
„Výhodou metody VNUS Closure pro pacienty je nulová hospitalizace a rekonvalescence a s tím spojené nižší náklady na regulační poplatky. Pacienti se mohou už druhý den vrátit do pracovního procesu, nemusí být tedy v pracovní neschopnosti, jako tomu je například u klasické metody. U té pacienti zůstávají doma 4 - 6 týdnů. Snížením počtu pacientů na oddělení se také zvyšuje úroveň ošetřovatelské péče personálu.“

 

 • Klasická operace

Jedná se o zákrok, který chirurgickou cestou odstraní celé zasažené a poškozené žíly, pro pacienta jde náročnější a méně šetrný způsob. Klasická operace je bolestivá a je při ní nutná anestézie a následná hospitalizace. Pracovní neschopnost se v závislosti na stavu pacienta a jeho zátěži v zaměstnání pohybuje v rozmezí 4 - 6 týdnů.

 • Endovaskulární laser

Pracuje na podobném principu jako radiofrekvenční metoda VNUS. Při odstranění křečových žil endovaskulárním laserem se do žíly se zavede laserové vlákno, jehož prostřednictvím se žíla tepelnou energií spálí. Tento zákrok vyžaduje předoperační sonografické vyšetření, na základě jehož výsledků je určena vhodnost či nevhodnost této metody pro daného pacienta. Hrozí zde větší tepelné poškození okolních tkání a vyšší procento, že se křečové žíly znovu objeví. Při tomto zákroku se využívá lokální anestezie a ve většině případů může pacient bezprostředně po zákroku odejít domů.

 • CHIVA

CHIVA (z francouzského La cure hemodynamique de l´ínsufissianc veineuse en ambulatoire) je šetrná chirurgická metoda, která je vhodná především pro odstranění drobných žilek mimo hlavní kmen. Zákrok se provádí ambulantně a v lokální anestezii, není nutná hospitalizace.

 • Injekční sklerotizace

Jedná se o doplňkovou metodu, kterou se odstraňují malé žilky (metličky) o průměru 1 - 4 mm. Lékař je napichuje speciálním roztokem, který žilky chemicky zničí. Lidský organismus tento roztok následně vstřebá. Metličky jsou mnohdy poskládané v několika vrstvách nad sebou a metodu je třeba opakovat.

 • Sklerotizace žilek dermatologickým cévním laserem

Odstraňují se metličky, tedy rozšířené žilky do průměru 2 mm. Zákrok je šetrný a provádí se ambulantně. Jeho samotná délka se počítá na minuty. Po výkonu pacient nemá zpravidla žádná výrazná omezení.

Zařízení společnosti Mediterra, ve kterých léčí křečové žíly miniinvazivní metodou VNUS Closure:
- Městská nemocnice Neratovice (www.almeda.cz)
- Rehabilitační klinika Malvazinky (www.malvazinky.cz)

   
20.08.2012 - Nemoci - autor: (red)

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [33] Karoll00 [*]

  Priessnitz mě taky pomohl a hned se člověk cítí lépe! Konečně si můžu vzít i lodičky a nemusím řešit oteklé, nebo bolevaé nohy. Můžu jen doporučit.

  superkarma: 0 15.04.2014, 12:32:50
 2. [32] Nella9 [*]

  Děkuji Moni za radu!! Určitě ho vyzkouším! Už jednou jsem na něj slyšela chválu, tak doufám, že mi s těmi mojimi nohami pomůže!!

  superkarma: 0 21.05.2013, 12:56:25
 3. [31] Monika43 [*]

  Taky jsem tohle řešila a to hoodně dlouho! Váhala jsem nad operací, ale pořád to odkládala.Viděla jsem mou kolegyní, která právě na ní šla a pak se vrátila do práce, měla nohu úplně z toho škaredou. Takali ji to přes koleno a pak ani nešlo poznat, že to koleno je! Teď se jí to vrátilo a vypadá to hrozně, takže od operace jsem už úplně přešla! Ikdyž jsem v to nevěřila, tak jsem si řekla, že vyzkouším něco přírodního a koupila si Priessnitz tobolky. Holky, paráda! Nikdy jsem nebyla šťastnější! Žilka sice ještě trošku zůstala, ale nejde ani popsat, jak mi spravila!

  superkarma: 0 17.05.2013, 12:54:28

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Martina72 [*]

  také mě trápí křečové žíly Sml15 Sml15

  superkarma: 0 26.02.2013, 16:00:58
 2. avatar
  [29] tajnostii [*]

  Aspoň něco-nemámSml30

  superkarma: 0 15.09.2012, 08:36:01
 3. avatar
  [28] hubajda [*]

  Ľubica — #26 ja mam tez krecaky a to je me 38 a celkem dost a tez bych na operaci nesla stejne se udelaji znova po nejakem case muj tata byl s jednou nohou a prvne byl nadsen a ted je to nejakej patek a vic by nesel ma je znova a jeste horsi radeji si necham to co mam v lete nosim dlouhe sukne nebo kalhoty ci delsi kratase  stejne nemam postavu na mini tak to neresim a doma si beham  v kratkych kratasech

  superkarma: 0 25.08.2012, 11:43:56
 4. avatar
  [27] capkova [*]

  Asi mě taky něco čeká - stojím celý den.Sml15

  superkarma: 0 23.08.2012, 12:14:52
 5. avatar
  [26] Ľubica [*]

  já mám křečáky-no hrůza a v těchto teplech trpím jako zvíře, nohy mne bolí a ptékají, no hnus velebnosti, už aby se trochu ochladilo. Dr. mi řekl, že operace není řešení, že se po po operací často ještě zhoršíSml80

  1. na komentář reaguje hubajda — #28
  superkarma: 0 22.08.2012, 14:20:36
 6. avatar
  [25] Kytinkak [*]

  moje sestra hodně trpí na křečové žíly

  superkarma: 0 20.08.2012, 21:53:47
 7. avatar
  [24] daska59 [*]

  Aspoň něco mě minulo.

  superkarma: 0 20.08.2012, 18:32:59
 8. avatar
  [23] Julča [*]

  Anai — #14 Křečové žíly se mi objevily někdy kolem 16-17 roku, to jsem na tom s váhou byla ještě v pohodě, měla jsem nějakých 50 kg. To už dávno není pravda Sml16

  superkarma: 0 20.08.2012, 15:51:51
 9. avatar
  [22] Julča [*]

  Rikina — #16 Já jsem se jich operací zbavila. Operovali mě v r. 2000 a dobrý, ale už se zase začínají objevovat. Tehdy mi říkali, že se znovu objeví za asi 10 let. Pokud se zhorší, půjdu zas.

  superkarma: 0 20.08.2012, 15:49:17
 10. avatar
  [21] monkee [*]

  enka1 — #2 A nebudou v nohách, co?Sml32

  superkarma: 0 20.08.2012, 15:33:07
 11. avatar
  [20] ekleinovka [*]

  Kamarádka byla na operaci - klasické 2x a stejně je má nanovo,tak už to vzdala.

  superkarma: 0 20.08.2012, 15:20:05
 12. [19] marsy [*]

  Také mě to trápí. Sml15

  superkarma: 0 20.08.2012, 14:43:05
 13. [18] step1 [*]

  Manžel má hluboké křečové žíly. Prý s tím nejde nic dělat. Sml80

  superkarma: 0 20.08.2012, 13:54:14
 14. avatar
  [17] Florencie [*]

  Rikina — #16 Sml22 taky znám několik případů, které jsou na tom po operaci ještě hůř Sml22

  superkarma: 0 20.08.2012, 13:45:13
 15. [16] Rikina [*]

  Jo, kdyby to bylo tak jednoduché. Sml80 Neznám nikoho, kdo by se toho operací zbavil. Jednu zlikvidují, vedle vznikne další a horší. Sml15 Proto to pokládám až za úplně krajní řešení, kdyby nic jiného nezbývalo.

  1. na komentář reaguje Florencie — #17
  2. na komentář reaguje Julča — #22
  superkarma: 0 20.08.2012, 13:08:11
 16. avatar
  [15] tajnostii [*]

  Ještě,že nemám křečákySml30

  superkarma: 0 20.08.2012, 12:47:57
 17. [14] Anai [*]

  Od 15 let genetický problém. Když je vedro, tak samozřejmě volím delší kalhoty či šaty a k tomu zamazávám žilky make-upem, ale abych si kvůli tomu vzdala koupání a dovolených u moře, na to mám zřejmě dostatek sebevědomí, i když mám navíc nohy (taky genetika) k nechlubení. Operaci klasickou jsem absolvovala a sklerotizace taky - vše se brzy dostalo do původního stavu, nemá to smysl. Pan doktor mi sice doporučuje výše uvedené, ale moc se mi do toho nechce. Beru léky (potr. doplňky) a trošku pomáhá. Varuju důrazně majitelky této "ozdoby", aby se snažily mít co nejméně kg, resp. držely (mně se to bohužel zcela nedaří) tu svou původní, z mládí.

  1. na komentář reaguje Julča — #23
  superkarma: 0 20.08.2012, 12:39:51
 18. avatar
  [13] Hanula [*]

  Sml16já mám asi vnitřní křečové žíly - chodila jsem na vacu shape a v noci mě hrozně bolely nohy, tak jsem toho nechalaSml22

  superkarma: 0 20.08.2012, 12:19:02
 19. avatar
  [12] Jindriska8 [*]

  Trefa — #11 Já je mám zase na pravéSml22

  superkarma: 0 20.08.2012, 11:55:28
 20. [11] Trefa [*]

  Trefa:krecove zily mam na leve noze.nosim puncochu na ni a uzivam leky,kazdy den.zatim me pani doktorka nenavrhla operaci.

  1. na komentář reaguje Jindriska8 — #12
  superkarma: 0 20.08.2012, 11:23:56
 21. avatar
  [10] Suzanne [*]

  Saritka — #5 Florencie — #8 Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30 Pardon, nic ve zlém Sml30 Evidentně kliknutí na vedlejšího smajlíka.

  superkarma: 0 20.08.2012, 11:23:46
 22. [9] magic11 [*]

  já naštěstí zatím nic Sml67

  superkarma: 0 20.08.2012, 10:38:28
 23. avatar
  [8] Florencie [*]

  Saritka — #5 A to je důvod k úsměvu. No ne? Sml54

  1. na komentář reaguje Suzanne — #10
  superkarma: 3 20.08.2012, 09:42:11
 24. avatar
  [7] vladka006 [*]

  Trpím na ně a bohužel ty moje laserem nepůjdou. Takže mě v září čeká klasika Sml15.

  superkarma: 0 20.08.2012, 09:37:16
 25. [6] zzandaa [*]

  Na křečáky bohudík zatím netrpím, za to mám nohy plné strií a to těch červených a nevím co s tím. Taky se mi do sukně a kraťasů moc nechce, ale nakonec si řeknu, že se přece v tomhle horku nebudu pařit a ať si každý říká co chce. Horší je to už s plavkama.

  superkarma: 0 20.08.2012, 09:19:17
 26. [5] Saritka [*]

  Syn má hodně škaredé žíly.Sml16

  1. na komentář reaguje Florencie — #8
  2. na komentář reaguje Suzanne — #10
  superkarma: 0 20.08.2012, 09:03:00
 27. avatar
  [4] marianaant [*]

  Já mám takové ty vnitřní a hrozně bolí, přitom nejsou vidět.

  superkarma: 0 20.08.2012, 08:58:01
 28. [3] Roland [*]

  Zatím naštěstí na ně netrpím.

  superkarma: 0 20.08.2012, 08:01:26
 29. avatar
  [2] enka1 [*]

  lidicka — #1 Ale já je asi budu brzy mítSml24

  1. na komentář reaguje monkee — #21
  superkarma: 2 20.08.2012, 06:43:23
 30. [1] lidicka [*]

  Křečové žíly naštěstí nemámSml23

  1. na komentář reaguje enka1 — #2
  superkarma: 1 20.08.2012, 06:30:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme