Zdraví

Dejte i u nás pozor na nebezpečí omrzlin

Meteorologové nás varují, že v nejbližších dnech, tedy spíše nocích, nás čekají až arktické mrazy. Pokud byste se tedy vracely v pozdních nočních hodinách domů, dejte si velký pozor na omrzliny. A ještě více vaši muži.

Nebezpečí omrzlin

omrzlinaNejvětším nebezpečím jsou samozřejmě povětrnostní podmínky: intenzivní chlad, hluboký mráz a vítr.
Riziko omrzlin zhoršuje mokré oblečení a také dehydratace nebo fyzické vyčerpání.

Podle obvodní lékařky MUDr. Alice Erenbergerové by si na riziko omrzlin měli dávat velký pozor zejména lidé s nedostatečným prokrvením končetin, s cukrovkou a také s aterosklerózou. K omrznutí nejvíce disponují místa s omezeným průtokem krve, to znamená prsty v příliš těsných botách nebo v těsných rukavicích.
Pozor by si měli dávat také kuřáci, neboť vykouření každé cigarety vyvolává zúžení cév, a zhoršuje už tak omezené prokrvení způsobené chladem.

Prevence

 • Pokud se chcete vyhnout omrzlinám, dbejte na to, abyste měli dostatečně volné a odolné zimní boty a rukavice a také dostatek tekutin, odpočinku a energie.
 • Posilujte imunitu, jezte vitaminy a cvičte.
 • Oblékejte se přiměřeně venkovní teplotě, lepší je vrstvené oblečení než jedna silná vrstva. Na obličej a ruce používejte ochranné krémy. Dávejte pozor na přechody z tepla do zimy.

Nepodceňujte ani průběžnou kontrolu u dětí, protože omrzliny jsou zákeřné a neprojeví se hned.
Zpočátku vypadají všechny stejně. Kůže je bledá, chladná, necitlivá, někdy nafialovělá.
Omrzlin je několik stupňů, od těch mírnějších povrchových, až po hluboké, kdy hrozí nevratné poničení tkáně. U těch by měl člověk co nejdříve navštívit lékaře a začít omrzliny urychleně a intenzivně léčit, neboť se jedná o dlouhodobou záležitost.

Léčba omrzlin

Co dělat, pokud máme nižší stupeň omrzlin?

Podle MUDR. Alice Erenbergerové je v prvé řadě potřeba co nejdříve vyměnit mokré oblečení za suché a podávat teplé, hodně sladké tekutiny, bez alkoholu! Necitlivá, omrzlá tkáň by se neměla nikdy přímo třít.

Je dobré také končetiny ponořit do vodní lázně s vlažnou vodou a teplotu postupně zvyšovat. „Maximálně“ však do 40 °C. Ideální je přidat desinfekci. V této lázni by se měly omrzlé části těla nechat 1-2 hodiny do zčervenání a navrácení citlivosti. Pokud je omrzlý obličej, je dobré na něj přikládat teplé obklady.
Rozhodně se při zahřívání omrzlin nesmí nikdy používat přímé teplo jako radiátory, vařiče nebo otevřený oheň.

U vyšších stupňů omrzlin, kdy už dochází ke tvorbě puchýřů, by se tyto puchýře neměly nikdy propichovat, poněvadž by mohlo dojít k infekci. Hojení takovéhoto druhu omrzlin je velmi náročné a může trvat i několik měsíců. Proto je nezbytné co nejdříve zahájit odbornou péči lékaře.

V lékařské komisi Českého horolezeckého svazu došli k překvapivým zjištěním, a to že k omrzlinám inklinují v poměru 10:1 více muži. 

další použitý zdroj: www.prvni-pomoc.com

Čtěte také:

   
24.01.2013 - Zdraví - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] LudPa [*]

  už ať je léto

  superkarma: 0 14.03.2013, 16:15:10
 2. [7] Trefa [*]

  Trefa:kdyz jsem byla mala,mela jsem omrzle nohy.ale nasledky me to nenechalo.

  superkarma: 0 27.01.2013, 18:06:22
 3. [6] Anime Otaku [*]

  lenig — #3 S tou šálou pozor na omrzliny rtů tváře a nosu - drží se tam vlhko a snáz při velkých mrazech poškodíte kůži. Už jsem měla takhle omrzlou bradu a je to nic moc - bolí to jako čert a na kráse to zrovna taky nepřidá.

  superkarma: 0 24.01.2013, 12:52:00
 4. [5] Alexandra Stušková [*]

  kf — #2 Ano, to máte naprostou pravdu Sml22, paní doktorka mi to řekla dobře, ale já jsem to nějak zpackala. Sml80 Omlouvám se a hned to opravuji.

  Děkuji za všímavost i za duchaplnou reakci

  S.

  superkarma: 0 24.01.2013, 10:33:54
 5. avatar
  [4] femme [*]

  omrzliny, a to na nohou, jsem měla naštěstí jen jednou, máma mi na ně dávala horký uvařený celer, nakrájený na plátky a zabralo to Sml67 Sml58

  superkarma: 0 24.01.2013, 09:44:49
 6. avatar
  [3] lenig [*]

  nosím čepici, šálu, rukavice i teplé ponožky, nesnáším zimu a proto se chráním, když je větší mráz, tak mám šálu přes pusu, a to nejen proto, že jsem astmatik a hned mě vše dusí, ale lépe se mi přes šálu dýchá Sml67

  1. na komentář reaguje Anime Otaku — #6
  superkarma: 0 24.01.2013, 07:05:21
 7. [2] kf [*]

  co si pamatuju, tak mi omrzaly nohy v bruslich a v jednech lyzakach (protoze se mi v nich spatne prokrvovaly nohy...), ale vzdycky jsem je sundala vcas Sml30 ale mam takovy dojem, ze jsme se v prvni pomoci ucili, ze omrzliny se davaji do vlazne vody a teprve postupne se teplota lazne zvysuje...protoze dat takovou zmrzlou nohu do vody o teplote 40 °C, tak se p... bolesti Sml80

  1. na komentář reaguje Alexandra Stušková — #5
  superkarma: 0 24.01.2013, 06:27:35
 8. [1] lidicka [*]

  Zatím jsem omrzliny nemělaSml23

  superkarma: 0 24.01.2013, 06:00:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme