Bulvár

Dejte dětem volbu!

Internetová petice proti některým ustanovením
Školského zákona (č. 561/2004)

Petiční výbor:
Mgr. Václav Klaus - ředitel Prvního obnoveného reálného gymnázia o.p.s., Lindnerova 3, 18000 Praha 8
PaedDr. Jaroslav Nádvorník - ředitel 2. ZŠ Propojení Sedlčany, Příkrá 67, 26401  Sedlčany

V tomto roce přijatý Školský zákon č. 561/2004 výrazně omezil práva rodičů při snaze zajistit svým dětem odpovídající vzdělání. Konkrétně se jedná o § 60 odst. 2, § 60 odst. 10 a § 61 odst. 4.
"(2) .... Přihlášku lze pro první kolo přijímacího řízení podat pouze na jednu střední školu." "(10) Pokud byl uchazeč přijat ke vzdělávání ve střední škole v některém kole přijímacího řízení, nemůže být přijat ke vzdělávání v jiné střední škole v dalších kolech přijímacího řízení." "(4) Uchazeč, který se hlásí do prvního ročníku nižšího nebo vyššího stupně gymnázia, může podat přihlášku pouze na jedno šestileté nebo osmileté gymnázium. ..."

Dosavadní (nepříliš liberální) systém přihlašování ke studiu na středních školách byl tak novým zákonem ještě více svázán centrálními předpisy a vyhláškami. Nový systém však především ze své podstaty přináší větší počet žáků, kteří se nedostanou na školu odpovídající jejich schopnostem. S tím bude spojen stres, nervozita a výhodnější situace pro možnou korupci či klientelismus při přijímacím řízení.

Argument č. 1: Systém přihlašování na školy vysoké je v ČR od devadesátých let zcela liberalizován a středoškolští uchazeči (ke své spokojenosti) mají možnost absolvovat tolik přijímacích řízení, kolik uznají za vhodné. U středních škol však platí pravý opak. V čem je mezi oběma skupinami uchazečů takový rozdíl?

Argument č. 2: Nový systém vede k tomu, že vše podstatné se rozhodne v jednom dni, v jediném kole přijímacího řízení. Rodiče tedy musí s nezbytnou dávkou geniality mj. odhadnout zájem ostatních rodičů o inkriminované střední školy tak, aby své dítě přihlásili na školu, kde bude v přijímacím řízení úspěšné na 100%. Druhá a další kola (kterými MŠMT nyní rodiče chlácholí) totiž budou probíhat pouze na školách, kam nikdo moc nechce, neboť se nedokázaly v prvním kole zaplnit (jen proto na nich bude druhé kolo vůbec vyhlašováno). Hledání "jistoty" u většiny racionálně uvažujících rodičů povede ke změnám v dosavadnímu rozložení poptávky po jednotlivých školách. O to bude situace pro uchazeče těžší.

Argument č. 3: Zmíněná ustanovení zákona a navazující vyhlášky omezují i některé střední školy, kterým jednotný termín a následná vnucená organizace přijímacího řízení z různých (organizačních, marketingových či jiných) důvodů nevyhovují. Nejde zdaleka jen o školy soukromé, i když zde je zásah do jejich práv očividný.

Argument č. 4: Nový systém přijímání žáků na střední školy je zjednodušující. Ale pouze pro samotné správní rozhodnutí, tedy pro úřední akt přijímacího řízení na středních školách. Lze kvůli zjednodušení byrokratického řízení omezovat práva občanů?

Argument č. 5:
Nový systém může nevadit pouze čtyřem skupinám rodičů.
a) Těm, jejichž dítě je tak geniální a sebevědomé, že bude úspěšné při zkouškách na libovolnou školu.
b) Těm, jejichž dítě je tak nenadané či povahově nervózní, že nebude úspěšné při žádném přijímacím řízení.
c) Rodičům, kteří mají možnost zaplatit dětem vzdělání na mezinárodních středních školách (statisíce korun ročně), a v této petici zmiňované problémy je proto netrápí.
d) Rodičům, kterým je vzdělání vlastních dětí lhostejné.

Protestujeme proti výše zmiňovaným částem Školského zákona.

Praha, 17. ledna 2005

Petici podporují:
Asociace ředitelů základních škol České republiky; Komora gymnázií SSŠČMS; PAU o.s.; Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska; Asociace školských odborů - Učitelský odborový klub;


Chcete-li podpořit naši petici, klikněte sem. Můžete také číst seznam dosavadních signatářů.

   
19.01.2005 - Společnost - autor: Převzatý článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [54] Suzanne [*]

  houserop: já jsem trémistka, vím, že jeden den se můžu trémou zbláznit, druhý den jsem v pohodě. Je to o dávání ŠANCE. A také o tom, čemu říkám z legrace "hvězdná konstelace" (někdy máš den, kdy se ti všechno daří, jindy naopak, máš kliku nebo smůlu)
  A myslím, že děti mají dostat více šancí, teprve se učí bojovat.

  Mně by taky vyhovoval zápis na školu, ovšem v tuto chvíli si myslím, že prosazování tohoto způsobu je v naší společnosti příliš revoluční a nemělo by u našich zákonodárců šanci. Je to běh na dlouhou trať. Ale zkus takový návrh iniciovat. Já osobně na to nemám, proto se připojuji alespoň k této petici.

  Možná, že je to zbytečný humbuk. Ale i ten humbuk dokáže rozhýbat další vody, je velmi, velmi důležitý. Dokud jsem neměla dítě, tak jsem taky považovala každou takovou snahu za zbytečnou.
  Velmi mnoho lidí nezůstane u toho, co si vybrali v patnácti, ano. Ale v tu chvíli je pro dětskou duši strašně moc důležité, aby před sebou viděla reálnou šanci. Pakliže je ta šance takhle okleštěná (jako v tomhle zákoně), je tam stres: prošvihnu to a půjdu někam jenom proto, že to na mě zbyde. Ano, lze vychovávat tvrdě. Ale proč bychom to dělali, když to jde i lidsky

  superkarma: 0 20.01.2005, 15:03:30
 2. avatar
  [53] houserop [*]

  Suzanne: jenomze kdyz je nekdo tremista, tak je velka pravdepodobnost, ze pokope vsechny prijimacky. Na VS je sice mozne podat vic prihlasek, ale velmi casto se terminy prijimacek sejdou - mne se sesly 3 skoly ze 4 - takze se stejne vybira ta jedna.
  Co by mne osobne vyhovovalo je zadne prijimaci rizeni. U VS je to jednoduche, az budou jednotne maturity, tak prijimat podle nich, protoze je vetsi sance, ze dite ukaze co je v nem behem maturity v prostredi ktere zna, nez v libovolnem poctu prijimacek. A totez na zakladce, v devate tride srovnavaci test a na jeho zaklade prijimani do skol. Proto se mi moc nelibi tato petice, ktera se odvolava k predchozimu stavu a chce ho uchovat a zakonzervovat, ale nenavrhuje nic noveho.
  A opravdu si myslim, ze vestina skol vypise druhe kolo, takze se kolem toho dela zbytecny humbuk. A ruku na srdce, vy vite, ze ta skola, kterou si dite vybere v patnacti, je ta prava, ze je to priprava na zamestnani (a jedina spravna volba), ktere bude delat a bude chtit delat cely zivot. Vy jste do vedeli? A nikdy jste praci nezmenili? Mne je 2x tolik a smeju se predstavam o zivote, ktere jsem v te dobe mela...

  superkarma: 0 20.01.2005, 10:34:28
 3. avatar
  [52] Suzanne [*]

  Probůh, co se to tu plete za voloviny? Jsem ráda, že se té petice někdo ujal, já bych na to neměla ani čas, ani energii. Díky za to.
  houserop: proč by se neměl dostat v prvním kole, když se výborně učí? Probůh, to si snad děláš prdel, ne? To se prostě stává - indispozice, vysoký počet uchazečů... A nebo se prostě učí dobře, a chce vyzkoušet štěstí, ale takových je tam příliš mnoho. Ne každá střední pak vyhlašuje druhé kolo. Co na jedné škole zvrtá, na druhé se mu může povést. Jsou to děti a nemůžou o svém dalším osudu rozhodnout povinně právě v tom jednom dni. Teda můžou, ale je to na budku.

  superkarma: 0 20.01.2005, 08:18:32
 4. avatar
  [50] Akdar [*]

  Mám kluka v 9.třídě, takže se nás to právě týká, ale asi s tím nic nenaděláme!!

  superkarma: 0 19.01.2005, 21:25:01
 5. avatar
  [49] Akdar [*]

  Dětí je stále míń (aspoň u nás), některé školy je budou brát všema deseti, aby se udržely.

  superkarma: 0 19.01.2005, 17:00:37
 6. avatar
  [48] Markýza [*]

  Convalaria: no dyť to říkám, poštěkali se

  superkarma: 0 19.01.2005, 16:58:06
 7. avatar
  [46] Markýza [*]

  houserop: jo a ktlačenkám - to by ses divila, mě např. za komančů nepřijali na prodavačku do drogerie (místo mě vzali nějakou papalášskou holku se samýma čtverkama), protože to bylo "lepší" učení. A o holkách co se bez tlačenky nedostaly na kadeřnice, a kosmetičky - to už byl vůbec hodně "výběrový" učňák.

  superkarma: 0 19.01.2005, 16:10:23
 8. avatar
  [45] Markýza [*]

  houserop: a ještě něco - syn nemůže za otce a otec za syna, navíc nevím co by prezident získal tím, že něco nepodepíše, když ho pak přehlasují, zvlášť, když o to stojí.
  MMCH - slyšela jsem, že se pěkně poštěkali. (otec se synem)

  superkarma: 0 19.01.2005, 16:07:45
 9. avatar
  [44] Markýza [*]

  houserop 36: vysokoškolská léta jsou unikátní a lná svobody, to ale neznamená, že ho budu muset živit až do třiceti.

  superkarma: 0 19.01.2005, 16:05:06
 10. avatar
  [43] Markýza [*]

  houserop 37: prober se, když uplatí někoho, aby mu dítě přijali, tak dá jednou někomu do kapsy, kdežto na soukromé škole bude platit furt, za každý rok popř. pololetí.
  navíc nemůžeš porovnávat regiony a malá města s Prahou.

  superkarma: 0 19.01.2005, 15:54:33
 11. avatar
  [42] houserop [*]

  jedle: jasne, ale soukroma skola natuty bude vypisovat dalsi kola.

  superkarma: 0 19.01.2005, 15:19:12
 12. avatar
  [41] houserop [*]

  Lhasa: Myslis, ze je to shoda nahod? O tom pochybuju... Spis me prekvapuje, ze se angazuje, kdyz je reditelem male vyberove skoly, ktera na tom muze vydelat. Kdyby se angazovali reditele velkych skol, nebo treba prumyslovek nebo ucnaku, kterym tento system bude delat nejvic problemu, protoze nebudou mit po prvnim kole naplneny stav...
  A myslis, ze by pomohlo, kdyby si humanitne nadany dite dalo vic prihlasek, kdyz je ten gympl stejne jenom jeden ve meste? Kam by si dalo dalsi prihlasky? Na prumyslovku, na zdravku, na rodinku...? A nebudou prave tyto skoly vypisovat druhe kolo, protoze nebudou naplnene?

  superkarma: 0 19.01.2005, 15:18:33
 13. avatar
  [40] jedle [*]

  houserop: Jenze ten zakon se vztahuje na vsechny skoly. Tedy i soukrome. Nemuzes podat prihlasku na statni a jeste na soukromou. Pouze jednu. Kamkoliv - i na ten ucnak.

  superkarma: 0 19.01.2005, 15:16:30

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [39] Lhasa [*]

  houserop: Trošku si pleteš pojmy s dojmy. To, že iniciátorem petice je prezidentův syn, je prostá shoda náhod. Navíc nikdo z nás neví, jestli se kvůli tomu s tatínkem nepoštěkal
  A např. humanitně nadaný dítě na malým městě, kde je jeden gympl na sedm škol, dávat na průmyslovku..???

  superkarma: 0 19.01.2005, 15:04:45
 2. avatar
  [37] houserop [*]

  Markýza: tlacenkam? Na stredni skole? Nemame ani jednu stredni skolu, ktera by byla tak unikatni, ze by to stalo za tlacenku. Mozna konzervatore, ale to tento zakon neresi. Ale nekoho uplacet, aby se ditko dostalo na gympl? Kdyz na vysokou klidne muze jit i z prumyslovky? Mame dost soukromych strednich skol a pokud nekdo chce diteti vzdelani zaplatit, tak ho zaplati na soukrome skole, proc by to vrazel do statni skoly?

  superkarma: 0 19.01.2005, 14:36:27
 3. avatar
  [36] houserop [*]

  Markýza: vysokoskolska leta jsou ta nejhezci v zivote. To mi ver. Jsou obdobim svobody, volneho privydelku a zabavy. Zvlast kdyz nad klukama neni strasak vojny.
  Ja nechapu, co se na me tak certite, ja s tim zakonem take nesouhlasim. Jenom se mi strasne nelibi, ze se s tou petici nekdo zviditelnuje. Nekdo, jehoz otec ten zakon podepsal a pritom ho mohl, prave kvuli teto veci, vratit.

  superkarma: 0 19.01.2005, 14:32:20
 4. avatar
  [35] Markýza [*]

  houserop: prostě proto, že v česku tento systém nahrává "tlačenkám" a podplácení a že se na určitý typ škol dostanou ti co "na to mají" a ne ti co na to mají (v hlavě) - to už tady jednou bylo.

  superkarma: 0 19.01.2005, 14:30:54
 5. avatar
  [34] houserop [*]

  Májík: a kdyz se vyborne uci, tak pro by se nemelo dostat v prvnim kole? Ver mu.

  superkarma: 0 19.01.2005, 14:27:07
 6. avatar
  [33] Májík [*]

  houserop: Nějak nerozumím tomu, proč bych měla dítě posílat na učňák, když se výborně učí, pak teda na střední a pak na vysokou. Jak píše Markýza, už takhle, když se zavedly 9. třídy, tak děti vycházejí v 15, někdy skoro v 16 letech. A když se napoprvé nedostane na střední školu, na kterou chce a bude to zkoušet za rok znovu, tak k čemu to bude, fakt to nechápu.

  superkarma: 0 19.01.2005, 14:15:29
 7. avatar
  [32] Markýza [*]

  houserop: přiznávám, že mi dělalo největší potíže přečíst ty tvé litanie bez háčků a čárek, pokud jsi někde v zahraničí, pak promiň, pokud jsi v česku, používej češtinu,
  podotýkám - když jsi přijata na VŠ, pak ještě následuje zápis do ročníku a pokud se nezapíšeš, pak ta škola s tebou nepočítá.
  Navíc i za komančů se na přihlášky na SŠ psaly dvě školy a učňák, abys měla jistotu, že na nějakou školu se dostaneš. Vem si, že můj syn bude vycházet z deváté třídy v šestnácti letech, pokud se nedostane na školu, na kterou bude chtít a bude to zkoušet za rok znovu a bude-li přijat, pak bude maturovat v jednadvaceti letech, když bude studovat na VŠ pak je to - při dnešním systému studia na většině VŠ dalších pět let, pak skončí studia v dvaceti šesti letech, to by bylo v pohodě, pakliže si dá roční pauzu, skončí v sedmadvaceti - to jako už teď mám počítat s tím, že z něj bude "věčný" student, navíc ani přídavky by tak dlouho nedostával.

  superkarma: 0 19.01.2005, 14:05:27
 8. avatar
  [31] Žábina [*]

  kacha22: jedle: díky holky potřebovala jsem si to potvrdit ...

  superkarma: 0 19.01.2005, 13:06:31
 9. avatar
  [30] Jupíí [*]

  JanaVi: já tu Buzkovou taky poslouchala a mektala tak, že se nedivím, co tvoří za paskvily. Oni totiž ČSSD by nejraději celé školství pokud možno omezili na nejmenší možnou míru. vždy´t sem přivedli spoustu firem, které středoškoláky notabene vysokoškoláky nepotřebují. Stačí jim člověk který se zvládne na 8 hodin postavit u pásu . A takový člověk, potom už v 16 -18letech odvádí daně , navíc je zvyklý poslouchat a psát nějaké petice ho ani nenapadne

  superkarma: 0 19.01.2005, 13:06:26
 10. avatar
  [29] JanaVi [*]

  monca13: To jsme nedávno probírali na jedné diskuzi. I mého syna se to bude týkat. Ale co já vím z jeho školy, tak hodlají ty zkoušky dělat tak, aby jim zůstaly ty třídy tak, jak jsou. Prostě děti na ty zkoušky chtějí připravit, aby se nestresovaly a zvládly to. Jak to bude v praxi, to nevím.
  U nás berou 1 třídu osmiletého gymnázia (cca 29 dětí ze 120) a 2 třídy čtyřletého (cca 58 dětí z 60 přihlášených) Takže v našem případě je to úplná hloupost, když těmi deváťáky stěží naplní otevírané třídy.

  superkarma: 0 19.01.2005, 12:38:01
 11. avatar
  [28] houserop [*]

  Májík: ja priznavam, ze se v tom moc neorientuju, ale kolik bude skol, ktere budou mit hned zaplnenou kapacitu? Urcite vyberove umelecke a jazykove skoly, viceleta gymnazia, ale tim to hasne. Verim tomu, ze vetsina skol to druhe kolo vypise, protoze deti neni opravdu nazbyt.
  A z vlastni zkusenosti vim, ze kdyz dite chce, tak si vystuduje co chce, znam lidi, kteri sli na ucnak, pak si dodelali maturitu a pak i vysokou. Je to sice zdrzeni, ale neni to zivotni tragedie...
  Samozrejme se mi nelibi, ze si deti muzou dat jenom jednu prihlasku, ale neverim, ze je to tak horky, jak se prezentuje.
  Znam situaci na VS a uz i na ne dosla bida, techniky jsou nenaplnene a delaji 2., 3. kolo prijimacek, my dokonce bereme uplne bez prijimacek. Kdyz jsem se hlasila na VS ja, tak byla medicina tezko dosazitelna, ten se na ni bere i bez prijimacek... A kdyz tato situace je na VS, tak si myslim, ze stejne, ne-li horsi je to na strednich skolach, proste si myslim, ze zacina byt vetsi boj skol o studenty nez studentu o skoly...

  superkarma: 0 19.01.2005, 12:37:50
 12. avatar
  [27] Wiki [*]

  ja deti zatim nemam, ale tenhle zakon je pitomost jak vrata...mne osobne sice stacila na stredni jedina prihlaska, ale nejake sance se rozhodnout az podle vysledku by rozhodne byt mela

  superkarma: 0 19.01.2005, 12:32:29
 13. avatar
  [26] monca13 [*]

  JanaVi: Fiona: Ještě v tom článku mělo být zmíněno, že podle nového školského zákona budou muset studenti 8-letých (a asi i 6-letých?) gymnázií po ukončení 4. ročníku (příp. 2. ročníku) zmovu dělat přijímací zkoušky, aby měli deváťáci stejnou možnost dostat se na to gymnázium. To mně přijde jako úplná volovina, protože když chtějí ti deváťáci mít stejnou možnost, tak ať se hlásí z 5. třídy na 8-leté gymnázium a kromě toho snad jsou učitelé těch gymnázií schopni posoudit úroveň svých studentů. U nás berou na gymnázium už několik let 2 třídy do 8-letého a 1 třídu do 4-letého studia, protože zjistili, že vzhledem k různé úrovni základních škol je lepší, když si ty děti vychovají a "naučí se učit" od malička. Můžu to potvrdit z vlastní zkušenosti - na přijímačky na 8-leté gymnázium jsem se s dcerou musela hodně učit, i když na základce byla jedničkářka. Kdyby zůstala na základce, zvládala by ji bez učení, kdežto na gymnáziu si zvykla se učit, což se jí rozhodně bude hodit i v budoucnosti. Ty přijímačky mezi 4. a 5. ročníkem by určitě zvládla výborně a bez problémů, ale proč by měla dokazovat, že na gymnázium patří, když na něm už 4 roky studuje? To mně připomíná dobu před 4 lety, když se uvažovalo o zrušení 8-letých gymnázií, protože jsou prý jenom pro elitu. Časem se zjistilo, že to není pravda a že je to dobrá věc, tak jim to chtějí zkomplikovat aspoň takhle.

  superkarma: 0 19.01.2005, 12:31:19
 14. avatar
  [25] JanaVi [*]

  houserop: Konečně nějaký rozumný pohled na věc z druhé strany. Nedávno jsem poslouchala na Čro2 besedu s Buzkovou a tak rozumné vysvětlení této úpravy nebyla schopna dát za celou hodinu besedy.

  superkarma: 0 19.01.2005, 12:29:13
 15. avatar
  [24] Májík [*]

  houserop: tak to se pleteš, 2. kolo přijímaček v tomto zákoně automaticky neexistuje, bude záležet na té které škole, jestli 2. kolo vyhlásí. Což budou vyhlašovat maximálně ty školy, o které není až takový zájem a kde nakonec skončí i ti nadaní žáci, kteří se pro přetlak nedostanou na tu školu, kterou chtěli. Myslím, že když už chtělo ministerstvo ten problém spousty přihlášek a pak prázdných tříd řešit, mohlo to omezit třeba na 2-3 školy. Stejně si myslím, že drtivá většina žáků si na víc škol ani přihlášky nepodávala.

  superkarma: 0 19.01.2005, 12:26:17
 16. avatar
  [23] houserop [*]

  Sice se v tomto tematu tak moc nevyznam, ale mam pocit, ze se kolem toho dela zbytecny humbuk. Urcite existuje druhe kolo prihlasek - tezko se totiz muze stat, ze by nejake dite z devitky skoncilo se studiem, jenom proto ze nedostalo na jednu skolu, to je blbost. A take je malo deti a nektere skoly se predhaneji, aby mely tolik deti, aby mohly otevrit alespon jednu tridu.
  Pracuju na VS, kde tento benevolentni system v prihlasovani funguje a presne vim, co touto zmenou autori sledovali. Je spousta lidi, ktere si nas da jako pojistku, co kdyby, sice poslou prihlasku, prinesou maturitni vysvedceni, jsou prijati - ale pak bez omluvy nenastoupi. Takkto v luftu klidne muze byt i polovina rocniku. Na VS se hlasi podstatne mene lidi, vysoke skoly jsou lepe pocitacove vybavene a stejne nam to dela problemy. Natoz strednim skolam. Mozna, kdyby u nas fungovala slusnost, ze kdyz nechci nastoupit, mam lepsi nabidku, tak se omluvim, tak k teto novelizaci nedoslo. Ale verim tomu, ze spousta strednich skol mela s nenastupovanim a blokovanim mist velke problemy...

  superkarma: 0 19.01.2005, 12:16:03
 17. avatar
  [22] Májík [*]

  No vida, jdu psát ještě za manžela a zbytek rodiny. Jo a jsem ročník 70 a na přihlášku jsem si psala dvě střední školy, v té době samozřejmě jen státní, jiné ani nebyly.

  superkarma: 0 19.01.2005, 12:02:28
 18. avatar
  [21] houserop [*]

  JanaVi: ja davala prihlasku v roce 1988, mela jsem tam 2 stredni skoly a jeden ucnak a to bylo max. co se dalo dat...

  superkarma: 0 19.01.2005, 11:57:43
 19. avatar
  [19] Simba [*]

  monja: přesně, dcera je taky v osmičce, rozhoduje se před jazykovým gymplem a uměleckou školou ... a teď chce zákon rozhodnout za ni.

  superkarma: 0 19.01.2005, 11:22:09
 20. avatar
  [18] JanaVi [*]

  Žábina: Kdy myslíš dřív? Já jsem si dávala přihlášku v roce 1981 a doteď jsem byly přesvědčená, že se tam psala jen jedna škola. Ale teď už si tím tak jistá nejsem, já jsem zkoušky nedělala, takže mi to bylo tenkrát jedno.

  superkarma: 0 19.01.2005, 11:05:24
 21. avatar
  [17] jedle [*]

  Žábina: A u soukromych to nebylo vubec omezene

  superkarma: 0 19.01.2005, 11:03:24
 22. avatar
  [11] mufly [*]

  tak jsem taky podepsala - sice děti ještě nemám, ale ten zákon je vážně nesmysl.o))

  superkarma: 0 19.01.2005, 10:37:34
 23. avatar
  [10] Žábina [*]

  syn je v 9.tř. a právě to řešíme ...je to hrůza ...

  holky že dřív se mohly napsat na přihlášku dvě státní školy? známá mi tvrdí, že to nešlo, prý ta druhá musela být soukromá

  superkarma: 0 19.01.2005, 10:32:40
 24. avatar
  [9] houserop [*]

  Hele a kolik se plati za prihlasku na stredni skolu? Na vysokou je to nejmin 500, takze si spousta lidi rozmysli prihlasovat se jen tak na vic skol.
  Jenom me prekvapuje, ze se zacina s peticema az ted, tohle vim z novin uz nejmin 4 mesice, pred tim to muselo vyjit ve sbirce zakonu, predtim se to muselo schvalovat... To si toho nikdo nevsim? Ani syn naseho prezidenta? Nebo se chce jenom zviditelnit?
  Samozrejme mi to prijde nefer, aby si dite mohlo vybrat jenom jednu skolu a myslim, ze to prijde nefer vsem, tak je mi divny, proc se o to nikdo nestaral driv...

  superkarma: 0 19.01.2005, 10:23:47
 25. avatar
  [8] JanaVi [*]

  Hodně změn ve školském zákonu, který byl nedávno přijatý, jsou podle mého názoru změny k horšímu. Ale paní ministryně se stále drží, přestože někteří ministři se střídají tak rychle, že se ani nestačí na nové židli rozkoukat. Zkoušky se nás zatím netýkají (tedy za rok chce na osmileté gymnázium, ale u nás je jen jedno a dojíždět do jiného města bych jí nenechala, protože ZŠ mají skvělou, takže by v případě neúspěchu pokračovala tam), ale stejně mi to štve. Co s tím?

  superkarma: 0 19.01.2005, 10:22:57
 26. avatar
  [7] jedle [*]

  zuzí: No vidis. Jeste za manzela a ostatni cleny rodiny. uz tam chvatam znova

  superkarma: 0 19.01.2005, 10:22:50
 27. avatar
  [6] Markýza [*]

  podepsala - starš syn je v 6 tak to snad stihnou předělat, než bude vycházet - je to pitomost, snad ještě nevymysleli zákon, který by nemuseli hned novelizovat - já odvádět takovou práci, tak jsem nezaměstnaná

  superkarma: 0 19.01.2005, 10:18:06
 28. avatar
  [3] jedle [*]

  Podepsala. Syn je v 9 - toho uz to asi nezachrani. Taky z toho mame pekny bolehlav. Dcera je v 8 - tak snad...

  superkarma: 0 19.01.2005, 10:01:39
 29. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Podepisuju se. My to budeme řešit za dva roky. Uchazeč o práci může jít na dvacet míst, student se může hlásit na kolik chce vysokých škol. Ale 14 dítě se musí rozhodnout definitivně pro jednu školu? Vždyť je to dítě, proboha! Může mít indispozici, může jich tam být prostě velký počet, je spousta faktorů. To vymýšlel magor.

  superkarma: 0 19.01.2005, 09:56:25
 30. avatar
  [1] Májík [*]

  Už jsem to podepsala, přijde mi to jako pěkná nehoráznost, zase jeden zákon, který dělal někdo od stolu. Tahle situace se mě dotýká, protože mám syna v 8. třídě a za rok budeme řešit, na jakou střední školu si podat přihlášku. Přijde mi to jako omezování svobody a jsem z toho pěkně znechucená.

  superkarma: 0 19.01.2005, 09:51:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme