Rodina

Dejte dětem přilbu


Kupte svému dítěti přilbu! A vůbec se neohlížejte na zákonné povinnosti, dodala bych. To proto, že podle zákona musí mít na hlavě přilbu jenom děti, které jedou na kole.

A co děti na bruslích, na in-linech, na lyžích, na snowboardu? Rozhodně helma patří k základní výbavě i pro tyto sporty a nákup bychom neměli odkládat. A je přece úplně jedno, jestli nám takovou základní věc, tedy chránit svoje děti před úrazy, nějaký zákon přikazuje nebo ne.

Čím se liší
Všechny helmy se vyrábějí z lehkých, prodyšných materiálů. Liší se ovšem tvarem, polstrováním, hmotností a typem zapínání. Cenové rozpětí je velmi široké – od šesti set do tří a půl tisíce korun.

Obnošené ne
Pediatři nedoporučují kupovat dětem helmy obnošené. Mají totiž tu zásadní nevýhodu, že na nich nemusí být vidět poškození způsobené eventuálními předešlými pády. Ideální není ani půjčovna. Nejlepší a nejbezpečnější je kupovat helmy nové a s označení CE a musí dobře na hlavě sedět. To je důležitější než její design nebo značka.

Kupujte kvalitu
Lyžařské a snowboardové přilby jsou si téměř podobné – ty lyžařské chrání hlavně obličej před případnými řeznými ranami a mohou se doplnit i chráničem brady. To je velmi důležité, protože na lyžích se padá ve velké rychlosti a lyžař setrvačností naráží do všeho, co má v cestě. Stejně tak snowboardista. Kupovat by se helmy měly jen ve specializovaných prodejnách a zásadně je dětem nechejte vyzkoušet. Míra obvodu hlavy, kterou si zběžně pamatujeme, v tomto případě opravdu nestačí. Helma nesmí tlačit ani se sesouvat a dejte také pozor na to, aby prostor mezi obočím a helmou byl víc než dva centimetry.

Mají vaše děti na sport helmu? A vy? Souhlasíte s tím, že je pro děti helma při sportování nezbytná, nebo si myslíte, že se přeceňují její vlastnosti?

   
11.02.2008 - Děti - autor: Táňa Pikartová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [44] Kassy [*]

  Nyotaimori: No je fakt, že kdyby přišel v legínách do kavárny, tak bych se ho asi opatrně zeptala, jestli nemá horečku

  wich: Přesně. Když si vybírám sportovní vybavení a oblečení, na prvním místě je bezpečnost (tam, kde je podstatná), pak funkčnost a pohodlí a až na konec, když přes předchozí prošlo víc kusů, vzhled. Samozřejmostí je, že oněch více kusů málokdy bývá ve stejný čas ve stejném obchodě Takže výběr někdy trvá dost dlouho a stojí hodně běhání. U věcí, které nepotřebuju akutně, si klidně počkám, až seženu dostatečně bezpečnou a funkční věc ve správné barvě. Ale když potřebuju hned, beru co je Rozhodně bych nejezdila měsíc bez helmy jen proto, že jsem zrovna nesehnala červenou.

  superkarma: 0 11.02.2008, 20:20:04
 2. avatar
  [42] wich [*]

  luneta: Oni to hlavně ti lidé nenosí kvůli vzhledu, ale kvůli akceleraci, materiálu a pohodlí. Lidi jako ty mají u zadní části těla

  OlgaMarie: Když jsem si byla vybírat přilbu, měli tam v obchodě několik rozmasakrovaných přileb a pod nimi štítky "jezdil a jezdí dál"

  superkarma: 0 11.02.2008, 18:54:59
 3. avatar
  [41] wich [*]

  Juana: Ty helmy se teď prosazují hlavně kvůli většímu riziku dnes, než když jsme byli dětmi my. Nyní je hustší provoz na silnicích, narvané sjezdovky a bruslařské stezky, lyže se vyrábějí čím dál rychlejší, brusle taktéž. Zkrátka rizika jsou celkově větší. A taky hlavně mluví zkušenosti. Tolik lidí zbytečně utrpělo zranění hlavy a těžké následky a přitom stačilo málo - přilba. Kosti jako nohy, ruce atp. ti ortopedi vždycky dají nějak dohromady, ale vylitý mozek na silnici už ti nikdo neslepí

  superkarma: 0 11.02.2008, 18:50:50
 4. avatar
  [40] OlgaMarie [*]

  luneta: On i smích má rozdíly.A já se vždy s chutí zasmála s nimi.Holka zlatá,já jsem schopná trpět pro parádu v malých botách,stahovacím spodním prádle a na recepcích pak nejíst,ale bez helmy bych nesedla ani na kolo,natož na sjezdovky.
  Musíš se naučit mít se ráda.

  superkarma: 0 11.02.2008, 18:42:57
 5. avatar
  [39] Kassy [*]

  Nyotaimori: Hele a já jednoho, co nosí legíny znám. Nosí je na kolo A podle mě mu to v nich sluší a nemyslím si to jen já

  superkarma: 0 11.02.2008, 18:30:43
 6. avatar
  [37] Kassy [*]

  luneta: Fakt? Bez urážky, ale názor, který jsi tu prezentovala bych čekala od puberťačky, ne od dospělé ženy.
  A k tomu výrazivu, zajímalo by mě, jaký věcný obsah tedy pro tebe má slovo "teplouš". Tak trochu to totiž nechápu. Tvoje vyjádření na mě udělalo dojem, že cyklisti v elasťákách ti připomínají homosexuály, ovšem použila jsi k tomu slovo, které podle svých dalších příspěvků pro označení homosexuálů nepoužíváš a zdůrazňuješ rozdíl mezi nimi a lidmi v elasťákách. Takže pod pojmem "teplouš" ve tvém pojetí si mám představit "člověk v elasťákách"? Pak ovšem spojení "Když vidím ty kolaře v helmách a elasťákách...Vypadaj v tom jak teplouši (ergo lidi v elasťákách)" je tautologie a celé to jaksi ztrácí vypovídací hodnotu.

  superkarma: 0 11.02.2008, 18:00:20
 7. avatar
  [36] Heduš [*]

  Helma je nezbytná nejen pro děti, ale při některých úrazech ani helma nepomůže. Loni jsem si zlomila na 3x čelist a ani helma by mi nepomohla. Ale alespoň otřesům mozku atd. to může zabránit. Našemu synovi ji samozřejmě taky kdykoliv dáváme, i když jezdí třeba před barákem na motorečce. Zdraví zdar!!!

  superkarma: 0 11.02.2008, 17:18:11
 8. avatar
  [35] Ťapina [*]

  Vivian: Když už i na odrážedlech se nosí přilby, tak kočárky jsou logický další krok

  superkarma: 0 11.02.2008, 17:14:38
 9. avatar
  [34] Mánička [*]

  luneta: výrazivo v tom moc nehraje roli. Pokud nenosíš na kole helmu z estetických důvodů, je to velmi stupidní a omezený.

  superkarma: 0 11.02.2008, 16:58:36
 10. avatar
  [33] Mánička [*]

  Hmm, mezi předními sedadli... to se mi taky povedlo

  superkarma: 0 11.02.2008, 16:56:24
 11. avatar
  [32] luneta [*]

  OlgaMarie:Bohužel často zvolím špatnej výraz a pak naštvu lidi ikdyž jsem to myslela jinak.Nenazývám homosexuály teploušema ale ty lidi v elasťákách a to je podle mě velkej rozdíl.Kdybych našla jiný slovo který to vystihuje použila bych ho.No vydíš a to je důvod proč bych si tu helmu nikdy nedala.Nechtěla bych aby se mi smály jako Tobě.A omlouvat se nemáš za co.Řeklas jen svůj názor a já si za svým taky stojím.

  superkarma: 0 11.02.2008, 15:56:33

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [31] Vivian [*]

  Já to vidím podobně jako Juana. A moje dítě přílbu nenosí Spoléhám na to, že v kočárku si úraz hlavy způsobit nemůže... Ale až začne na něčem jezdit, tak ji samozřejmě nafasuje.

  superkarma: 0 11.02.2008, 15:51:20
 2. avatar
  [30] luneta [*]

  Kassy:27

  superkarma: 0 11.02.2008, 15:49:08
 3. avatar
  [29] OlgaMarie [*]

  luneta: Vím,že jsem se také mohla mírnit a omlouvám se,ale nadávky:teplouš,negr a další,které skutečným významem slova označují určitou sociální skupinu,opravdu nemám ráda.A když jsem přijela do práce na kole a v helmě,mohly se kolegyně uchlámat smíchy.Kamarád se na kole zabil a bohužel jsem viděla hodně velmi kvalitních přileb po pádu ruplých a zachránily život.

  superkarma: 0 11.02.2008, 15:45:45
 4. avatar
  [28] Kassy [*]

  luneta: Jasně, při sportu je nejdůležitější, jak vypadáš... A proti homosexuálům nic nemáš, ale nazýváš je "teplouši" Mohla bych vědět, kolik ti je let?

  Když jsem byla malá, o helmách se nemluvilo. Na kole jsme jezdili jen po sídlišti a "na hlavě bez". Na lyžích taky. S obojím jsem přestala asi ve dvanácti a tak nějak v té době se začalo prosazovat nošení přileb. Když jsem si před dvěma lety opět po dlouhé době kupovala kolo, byla pro mě už přilba samozřejmostí. Nejela bych bez ní ani pár metrů. Zatím se mi naštěstí nic nestalo, ale čert nikdy nespí.

  superkarma: 0 11.02.2008, 15:19:29
 5. avatar
  [27] luneta [*]

  OlgaMarie:Já proti homosexuálům nic nemám.Většinou jsou to krásní a milý kluci.Jiný přirovnání mě k elasťákům nenapadlo.Nesnesla bych na hlavě nic ani čepici v zimně.Máš pravdu,moc krásy jsem nepobrala,tak proč vypadat ještě hůř

  superkarma: 0 11.02.2008, 14:48:21
 6. avatar
  [26] Kuře [*]

  Olka: Přesně tak. Já jsem byla vzteky bez sebe, když letos partička frajerů elegantně objela "mašle" a vtrhla do lyžařské školky, kde projela houfem 3-5tiletých capartů. A bylo jim děsně k smíchu, když děcka popadaly jedno přes druhý a ti nejmenší začaly brečet. Naštěstí je odchytili instruktoři a asi jim pověděli něco hodně ošklivého, páč odtáhli do paďous a další den se školce vyhnuli obloukem.

  superkarma: 0 11.02.2008, 14:45:23
 7. avatar
  [25] Ch.Z. Kochanská [*]

  Juana: Když jsem lyžovala jako děcko, nebyli na svazích snowboardisti, co půlku cesty z kopce jsou otočení tak, že opravdu nemají přehled. A o helmě na kolo a motorku se nebudu rozepisovat.

  superkarma: 0 11.02.2008, 13:55:49
 8. avatar
  [24] Meander [*]

  Juana: Já nosím na kole přilbu ne kvůli tomu, že bych mohla spadnout a natlouct si, ale kvůli tomu, že mě může sejmout nějaký nadržený debil v tlustém autě, případně něčí čokl.

  superkarma: 0 11.02.2008, 13:46:51
 9. avatar
  [23] Olka [*]

  Juana: Já osobně jsem jako malá na kole nejezdila, kolo jsem si koupila až před 10 lety, a přilbu zároveň s tím.
  Lyžovala jsem sice odmalička, ale nesrazil mě žádný blázen na snowboardu, protože tenkrát ještě možná ani snowboardy neexistovaly. Jeden můj kamarád si pár metrů ode mě vyrobil pěkný otřes mozku při setkání se stromem, a to ani nejel rychle, s přilbou by se mu asi nic nestalo. Moje děti už párkrát na sjezdovce někdo sejmul tak, že jsem byla moc ráda, že mají přilby. Já zatím hledám takovou přilbu, aby mi dobře seděla, zatím jsem ji nepotkala.

  superkarma: 0 11.02.2008, 13:46:48
 10. avatar
  [22] Kuře [*]

  Juana: moje děti taky lezou na stromy, prolízačky máme ještě z dob socialistických (ty príma kovové), s kudlou zachází obstojně, ale přilbu mají. Vzhledem k okolnímu terénu se jim na kole už mockrát vyplatila. A pokud jde o lyže,tak ji nemají kvůli sobě,a le kvůli těm hovadům (dámy prominou), co se tam občas promítnou.

  superkarma: 0 11.02.2008, 13:43:16
 11. avatar
  [20] Juana [*]

  Já teda nechápu, jak jste bez přileb vůbec mohly dospět - copak jste jako malé nejezdily na kole a nelyžovaly? Přilbu na hlavě nesnáším a nedivím se mým dětem, že jim na hlavě taky vadí. Abyste mne teda nekamenovaly - dětičky ji nosí, ale s kecama.
  Jako malá jsem prováděla takové věci, že se divím, že jsem se dožila dospělosti - z dnešního pohledu ustrašené společnosti. Lezla jsem po stromech, sekala sekerou, řezala dříví, vyřezávala nožem, pádlovala na řece, lezla do bunkrů, skákala do sněhu z bunkru (a byla to docela výška), prolejzala jsem jeskyně, blbnula jsem na prolejzačkách nesplňujících normy EU.... Nevím, jsme nějak ustrašení rodiče, ze všech stran se na nás řítí katastrofické informace, co všechno se může dětem stát. Možná tomu moc podléháme a okrádáme je o dětství.
  Jo a ještě jednou zdůrazňuju, že přilbu potomci nosí a dětské sedačky taky používají.

  superkarma: 0 11.02.2008, 13:19:24
 12. avatar
  [19] Ch.Z. Kochanská [*]

  luneta: A ty jsi co? Selka?

  superkarma: 0 11.02.2008, 13:18:18
 13. avatar
  [18] wich [*]

  luneta: Zkus se projít. Možná ti to pomůže.

  superkarma: 0 11.02.2008, 13:12:16
 14. avatar
  [17] závislá na čokoládě [*]

  Syn má 7 let a bez helmy na lyže a kolo ho nepustím. Nejsem vrah svého dítěte. Ruka, noha se zdrátuje a sroste, ale hlava... Dokonce jsem donutila manžu, má helmu a chránič páteře na lyžování a jak se mu letos hodila, když ho sejmuli na svahu Na kola máme helmy všichni a nelitujeme

  superkarma: 0 11.02.2008, 12:32:13
 15. avatar
  [16] Mánička [*]

  Meander: "nejlepší" jsou dítka postávající mezi předními sedadli... to bych fakt střílela... tedy ne ty děti, ale rodiče...

  superkarma: 0 11.02.2008, 12:18:36
 16. avatar
  [15] gerda [*]

  Meander: a policajti samozřejmě nikde....nejhorší na tom ovšem je, že v případě kolize by se mu nestalo nic a odnesly by to děti.

  superkarma: 0 11.02.2008, 12:15:12
 17. avatar
  [14] Meander [*]

  gerda: Předevčírem mě předjel kokot v tlustém autě, na zadních sedadlech volně loženou drobnou havěť a v hubě žváro.

  superkarma: 0 11.02.2008, 12:11:20
 18. avatar
  [13] gerda [*]

  Malé děti by měly mít přilbu stejně jako sedačku v autě a bezpečnostní pásy. Když si hlavu roztříská dospělý, může děkovat své vlastní hlouposti, odpovídá za sebe sám. Ale za děti odpovídáme my, dospělí a tohle bychom riskovat neměli. Na lyže to stejné. Já sama, přiznám se, jezdím bez přilby, těžko snáším na hlavě cokoliv, ale jezdím opravdu rekreačním tempem a závodní kolo určitě nemám.

  superkarma: 0 11.02.2008, 12:03:48
 19. [12] Lindaa [*]

  Olka: Holky na kolo nosily prilbu bez kecu tak do 9, pak jsem se s nima hádala, narizovala a prikazovala asi rok a bylo mi to stejne na prd, max. jsem dosáhla toho, ze si ji doma nandaly a za rohem sundaly. Párkrát prisly domu s rozbitou, kdyz prilbu pouzily jako branku na fotbal nebo jim dobré duse od ní pomohly, abych je uz neotravovala. No a já to postupem casu vzdala, neozciluju se a tise doufám v jejich stastnou hvezdu, ze se jim SNAD nic nestane.

  superkarma: 0 11.02.2008, 10:58:46
 20. avatar
  [11] Olka [*]

  Lindaa: Náš puberťák nosí přilby (na lyže i na kolo) zcela bez debat, skoro mám pocit, že je to jediné v čem mě poslechne. Snad je to proto, že nikdy bez přilby nejel, že si to možná ani neumí představit, bere si přilbu prostě automaticky.

  superkarma: 0 11.02.2008, 10:41:08
 21. avatar
  [10] OlgaMarie [*]

  luneta: Holka ,ty musíš být strašně šeredná,když se domníváš,že by tvému vzhledu dala helma "korunu".Obrať se na vizážistu,jistě ti poradí,co s tím.I tvar nohou můžeš cíleným cvičením poupravit.A buď opatrnější ve výrazech,nikdy nevíš,zda homosexuála sama neporodíš.A děvenko,pokud ukazuji mě fotky z cyklodovolených v cyklooblečení,hádají mi hlavně takové pipiny jako jsi ty , o 20 let méně.

  superkarma: 0 11.02.2008, 10:19:58
 22. avatar
  [9] Krustýna [*]

  mám ještě malé děti, které se loni začali učit jezdit na kole, ale vždycky, když vyrazíme na kolo, tak mají přilbu.

  superkarma: 0 11.02.2008, 09:49:49
 23. avatar
  [8] Mánička [*]

  luneta: Ty zase vypadáš, jako bys bez tý přilby už dlouho jezdila a hodně padala... na hlavu ... doufám, že podobné "estéty" vychováváš i ze svých dětí . Tak hloupý názor jsem už dlouho nečetla .

  Přilba je prostě samozřejmost. Na kole, na lyžích, na bruslích

  superkarma: 0 11.02.2008, 09:46:09
 24. avatar
  [7] luneta [*]

  Tak já jsem asi bez mozek.Mě říct někdo že si musím nasadit helmu,tak se radši na kolo vykašlu.Když vidím ty kolaře v helmách a elasťákách,tak bych v tom nevylezla ani před barák.Vypadaj v tom jak teplouši.A nejtrapnější je v tom dojet do hospody.

  superkarma: 0 11.02.2008, 09:29:12
 25. avatar
  [6] Z_U_Z_U [*]

  Přilbu má prcek i na koloběžce, kdo pouští děti bez přilby je bezmozek

  superkarma: 0 11.02.2008, 09:04:54
 26. avatar
  [5] Kuře [*]

  Ano, trvám na přilbě. Jednou jedenkrát byla malá bez přilby, teta jí dovolila jet a byla z toho tržná rána na hlavě.
  Lyžařskou výbavu mají děcka z bazaru, ale helmy nové a dlouho hledané.

  superkarma: 0 11.02.2008, 08:31:15
 27. avatar
  [4] ŠTÍSTKO [*]

  my dáváme malému přílbu i na odrážedlo!

  superkarma: 0 11.02.2008, 08:29:37
 28. [3] Lindaa [*]

  Kdyz byly deti detma tak prilba nebyl problém, ale vysvetlete pubertacce, ze hlava je i na neco jiného nez se jenom koukat do zrcadla a práve ten obsah hlavy se musí chránit tou nemoznou prilbou .

  superkarma: 0 11.02.2008, 08:13:31
 29. avatar
  [2] Májík [*]

  Přilba na kolo už u nás není až tak aktuální,synovi je 17 a na kole toho moc nenajezdí,ale když byl menší,tak jezdil a přilbu doma samozřejmě používal,u nás je teď víc používaná přilba na lyže, bez ní ho na hory prostě nepustím a je mi jedno,že už je skoro dospělej.

  superkarma: 0 11.02.2008, 07:55:09
 30. avatar
  [1] wich [*]

  Bez přilby by neměl na kole jezdit nikdo. Nicméně myslím, že není třeba investovat do předražené přilby, stačí průměr. A ve finále ani tak nejde o to, za kolik přilba je a kolik má funkcí, ale že zkrátka náraz něco utlumí dříve, než hlava.

  superkarma: 0 11.02.2008, 07:46:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme