.

Dejme otevřeně najevo, že hlavně malé děti do ústavů nepatří

Novinky

Dejme otevřeně najevo, že hlavně malé děti do ústavů nepatří

Na dva tisíce malých dětí ročně své velké životní události nezažije s rodinou, ale v kojeneckém ústavu. Mají co jíst, kde spát i s čím si hrát, ale chybí jim to nejdůležitější - máma, táta, rodina, náruč, objetí. Česká republika je jednou z posledních evropských zemí, kde je umisťování malých dětí do ústavů možné. Pojďme to změnit - vlaštovkou!

ss

Organizace Dobrá rodina o.p.s.spolu s Lindou Jablonskou a Irenou Hejdovou, autorkami filmu V nejlepším zájmu dítěte, a s Klárou Laurenčíkovou, předsedkyní Výboru pro práva dítěte při Radě vlády pro lidská práva, vymyslely projekt www.dobrystart.cz

5 duvodu

O co jde?

Vyrobte papírovou vlaštovku, nakreslete na ni miminko a vyfoťte se s ní. Tuto fotku poté sdílejte s hashtagem #zrodinydoletidal na vašich i našich sociálních sítích, pošlete ji svému politikovi, hrdě ji vystavte kdekoliv. Připojíte se tak k tisícům lidí i známých osobností, které bojují za to, aby děti do kojeneckých ústavů nešly. My se rozhodně také přidáváme.

Projekt už podpořily i tyto osobnosti

boj

vlastovky

vlastovka

   
22.03.2017 - Redakční novinky - autor: Kristina Vodičková

Komentáře:

 1. avatar
  [11] kuzle [*]

  moje sbormistrová i ještě jedna členka ze zpívání jsou dočasné pěstounky z Dobré rodiny, pár dítek už i za mé působnosti sborem prošlo a musím říct, že se k mrňouskům chovají úžasně Sml22 v podstatě i já jsem si je mohla pochovat, nakrmit, povozit v kočárku a tak Sml22 jednají s nimi jako by to byly jejich vlastní děti, které už mají veliké, ale i ty velké se do výchovy zapojují a mazlí se s nimi .... většinou je mají tak rok a potom už jdou do normální adoptivní rodiny Sml22 a do sboru přibude nový mrňousek Sml67

  bohužel to jsou fakt děti nezpůsobilých matek, takže některé mají abstinenční příznaky, různá poškození - rozštěpy, nemocné ledviny a tak a holky s nimi lítají po nemocnicích, operacích a čert ví kde ještě Sml28 nakupují různé pomůcky, které jim ten úděl pomáhají lépe zvládnout a doslova je vypiplají z nejhoršího pro ty budoucí rodiče ... fakt je v tom obdivuju Sml29 pokud bych se někdy takto narodila, určitě bych raději chtěla k těmto úžasným ženám, než zůstat v kojeňáku kdy na 10 dětí připadá 1 teta Sml15

  superkarma: 1 23.03.2017, 07:47:41
 2. avatar
  [10] Lorain [*]

  Rikina — #3 Ty děti půjdou k přechodným profesionálním pěstounům. Odtud se umisťují do rodin. Nedávno (v řádu dnů) jsem mluvila s jednou takovou pěstounkou, která čeká už nějakou dobu na dítě. A prý takových pěstounů je u nás v současné době víc než 10. A sama rozhodně věřím tomu, že i v takové rodině je dítěti mnohem líp než v ústavu. Zamýšlela se nad tím, jestli jsou zrovna teď matky uvědomělejší, že se dětí nevzdávají, nebo jestli spíš děti jdou do ústavů Sml80

  superkarma: 0 22.03.2017, 22:41:51
 3. [9] MARIE MATEJKOVA [*]

  peetrax — #8 oni na sebe lili vodu s kusy ledu. Jak sám i řekl, asi to tam bylo,ale tímto se plně rozjelo. Je to smutné,určitě by to časem přišlo stejně. Můj známý říkal,že ho po tom týden bolela hlava.

  superkarma: 0 22.03.2017, 22:19:33
 4. avatar
  [8] peetrax [*]

  MARIE MATEJKOVA — #4 jak na to doplatil? To by se mu stalo, i kdyby na sebe tu vodu nevylil, ne? Sml80 Jako nevím, jestli je mezi ALS a politím se studenou vodou nějaká souvislost, spíš bych to viděla na velice smutnou shodu okolností.

  1. na komentář reaguje MARIE MATEJKOVA — #9
  superkarma: 0 22.03.2017, 21:00:35
 5. avatar
  [7] ohnivazenaMagdalena [*]

  Kojeňáky, děcáky, výchovné a diagnostické ústavy jsou narvané dětma romů, feťáků a alkoholiků. A jestli bude sociální systém stále tak štědrý k těmto skupinám-nic se nezmění. Chceš dítě-starej se.

  superkarma: 8 22.03.2017, 17:50:36
 6. avatar
  [6] ohnivazenaMagdalena [*]

  Hlavní změnou, kterou by soubor opatření měl přinést, dospěje-li do legislativní fáze, je postupný konec praxe umisťování dětí mladších sedmi let do ústavů. Místo toho by mělo přibýt profesionálních pěstounů, kteří dítě na omezenou dobu přijmou do své rodiny. Pěstounů rok od roku přibývá - v roce 2011 jich bylo patnáct, loni již 550, stále jich však není dostatek.

  Podle předsedkyně Federace dětských domovů ČR Jany Koubové by ale bylo vhodnější, aby stát více podporoval dlouhodobou pěstounskou péči. „Zájemců o ni v poslední době ubývá a naopak přibývá profesionálních pěstounů. Ale to může fungovat jeden rok a co dál s těmi dětmi? Zase půjdou někam jinam?“ ptá se Koubová. Další otázkou podle ní je, jak by se umisťovaly do rodin větší skupiny sourozenců ve věkovém rozpětí od půl roku do patnácti let.

  ...................................................................

  Děti v kojeneckých ústavech spadají pod ministerstvo zdravotnictví, a když povyrostou, převezme je do péče ministerstvo školství. „A když do toho máte nějaký zdravotní problém, tak zasahuje ministerstvo práce a sociálních věcí.“ Prostě každý se do toho montuje, každé ministerstvo navrhuje něco jiného a zas vzniká paskvil jako pokaždé. Pomalu se likvidují klasické dlouhodobé pěstounské péče a nastupuje PROFESIONÁLNÍ. ČILI TO NENÍ O CITU PRO DÍTĚ-ALE O PENĚZÍCH PRO PROFI PĚSTOUNY. Toto praktikují na západě a dítě do dospělosti projde třeba i 15-20 profi pěstouny. Je to logické? Z toho může mít spíše velké psychické následky, než z toho ústavu.

  superkarma: 4 22.03.2017, 17:42:49
 7. avatar
  [5] Ivanka [*]

  Rikina — #3 Přesně stejné otázky napadaly i mě...Sml3

  superkarma: 0 22.03.2017, 17:13:03
 8. [4] MARIE MATEJKOVA [*]

  dadma — #1 to polévání bylo spojeno s výběrem financí,které polévající se zaplatili. Ovšem takový M.Číšovský (fotbal) na to doplatil,tato nemoc se mu po polití do dvou měsíců rozjela. Ale to je jiná oblast. Nevím ,zda vlaštovky pomohou,spíše by se měli hledat přechodní náhradní rodiče a ty pořádně zaplatit,když v ustavu to stojí tolik,proč to přerozdělit těm náhradním. Jak je možné,že ženy ,které dítě odloží si vyberou mateřský příspěvek a rodina,která dítě adoptuje už ho nedostane?Proč i toto neřeší ministerstvo zdravotnictví?

  1. na komentář reaguje peetrax — #8
  superkarma: 0 22.03.2017, 17:01:43
 9. [3] Rikina [*]

  Fajn. Jaké je to jiné řešení? Kam přesně ty děti půjdou, když ne do ústavů, kdo se o ně postará, kolik to bude stát daňové poplatníky a co se stane s dosud existujícími ústavy, s dětmi v nich umístěnými a s personálem, co tam pracuje? Vono jaksi nestačí namalovat vlaštovku... aby se to vyřešilo. Sml80

  1. na komentář reaguje Ivanka — #5
  2. na komentář reaguje Lorain — #10
  superkarma: 5 22.03.2017, 16:41:18
 10. avatar
  [2] peetrax [*]

  Byla bych ráda, kdyby tomu papírova vlaštovka pomohla. Nechci být skeptická, ale...

  dadma — #1 tam to mělo být spojeno s finančním příspěvkem na nemoc ALS. Kdo se polil, měl poslat na konto pořádající nadace deset dolarů, kdo neměl odvahu a nepolil se, tak sto. Sice silně pochybuju, že to všichni dodrželi, ale vybralo se tehdy během měsíce sto milionů dolarů, což mi přijde super. Takže proto. Někdy to chce trochu se zajímat a ne hned šmahem shodit ze stolu. Sml24

  superkarma: 1 22.03.2017, 16:04:06
 11. [1] dadma [*]

  To jsou všechno jenom samá gesta. Známým tvářím to nic neudělá ,ještě se zviditelní .Jako když si lili tu ledovou vodu na hlavu ,už ani nevím proč? Ano je potřeba se starat o lidi ,kteří se sami osebe postarat nemohou a miminka a malé děti jsou jednou ze skupin,ale nevím ,zda tohle jim pomůže.

  1. na komentář reaguje peetrax — #2
  2. na komentář reaguje MARIE MATEJKOVA — #4
  superkarma: 1 22.03.2017, 15:09:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme