Pokud životní partnery pojí nejenom láska, ale i životní zájmy a záliby, třeba takový sport, vztahu to jedině prospívá. Horší, když to v průběhu času přestane jednoho bavit a chce, aby s tím skončil i ten druhý. Jako v příběhu Mirka a Andrey.

lazy

Mirek s Andreou se seznámili před lety na koupališti. Doslova do sebe vrazili u stánku s občerstvením, kdy Mirek do své budoucí ženy nechtěně strčil a vyrazil jí pití z ruky. Hned s omluvou koupil další, a tak došlo k jejich seznámení. Zjistili, že oba milují vodu a plavání a ještě raději v zimě lyžují. Mirkovi se Andrea moc líbila, krásná, sportovně založená holka, přesně podle jeho představ.

Začali spolu chodit a za nějaký čas se i vzali. Narodil se jim syn Matěj, kterého zejména Mirek vedl už odmalička hodně ke sportování. Chodili spolu do plaveckého bazénu, v zimě byli na lyžích a na bruslích, od první třídy chodil Matěj také na fotbal. Andrea byla ráda, že se manžel synovi věnuje, jí samotné už se nikam moc nechtělo, po mateřské hodně zpohodlněla. Vymlouvala se, že se naběhá dost v práci, a aby šla ještě večer někam běhat nebo plavat, to po ní opravdu nemůže nikdo chtít.
Víc dětí nemají, jenom Matěje. Ten však, jak vyrůstá, má už svoje zájmy a více času tráví s kamarády. Nebo s tátou, protože sport je oba baví.

Andrea pracuje ve fotoateliéru, a kromě toho, že chodí do práce, tak nedělá nic. Obrazně řečeno sedí doma s nohama na stole anebo vykecává u kafe s kamarádkami. Když jí Mirek nabídne, že si už dlouho nebyli společně zaplavat, odpoví mu, že přibrala a nevejde se do plavek.
„Přibíráš, protože se nepohybuješ, nic neděláš,“ řekne jí její sportovně založený manžel.
„Jsem unavená.“
„Ale to je právě z toho, že jen sedíš.“
„Dej mi pokoj,“ řekne Andrea a jde si pustit televizi.

Matěj je s kamarády a Mirek přece nebude sedět doma v kuchyni. Jde si zaběhat.
Pak se vrátí domů a Andrea mu obvykle vyčte, že pořád někde běhá a není s ní.
„To mám sedět doma na pr.... jako ty? Mě to nebaví!“

Je to týden, co Mirek přišel s návrhem, že by mohli jet v zimě na hory. Andrea lyžovat umí a na horách si vždycky skvěle užili. Pročistili by si hlavu, zalyžovali si, jeli by jen sami bez syna, jako za starých časů.
Andrea ho však svou odpovědí překvapí.
„Mě už na lyže nedostaneš, jeď s klukem.“
„Taky že pojedu!“ řekne Mirek a s lítostí se podívá na svou línou a tloustnoucí, kdysi tak krásně štíhlou a sportovně založenou ženu.

Doufá, že ji přece jen k pobytu na horách přemluví. Že ji zvedne z té sedačky a věčného nicnedělání. Jejich vztah má už nějakou dobu vážnější trhliny. Andrea je líná „na všechno“.Ale Mirek se snaží, už kvůli Matějovi, nechce rozbíjet rodinu kvůli tomu, že Andrea nesportuje jako dřív, nebo že s ním už tak často nespí. Doufá, že na horách, v prostředí, které kdysi oba tak milovali, si lépe porozumí a Andrea přijde na chuť nejen jejímu kdysi milovanému sportu, ale i životu.

Ono by se totiž taky mohlo stát, že tam Mirek potká nějakou jinou, kterou jenom vysedávání u televize s nohama na stole nebaví.

Čtěte také:

Reklama