.

„Dědictví po rodičích nás možná rozvede,“ stěžuje si Petra

Vztahy

„Dědictví po rodičích nás možná rozvede,“ stěžuje si Petra

Dědictví často způsobí více negativních emocí, než radosti. Dobře to zná už i Petra (29), která zdědila po rodičích nemalé jmění. A už dokonce i ví, jak s ním naložit. Jenže podle manžela je právě pro to sobeckou a nedospělou ženou.

Ještě to není ani rok, co Petra přišla o oba rodiče. Vzala jí je autonehoda. A jelikož byla jedináček, zůstala sama. „Pořád je těžké se s tím vyrovnat. Všechno mi je tu připomíná. A tak mám jedinou myšlenku – od všeho utéct někam hodně daleko. Alespoň na pár měsíců. Díky dědictví, které mi po sobě rodiče zanechali, to není vůbec nereálná myšlenka. Jenže to má háček. Můj manžel má s penězi jiné plány,“ svěřuje se Petra a přiznává, že toto penízejmění na účtu vrazilo do jejich vztahu pořádný klín.

„Jde o to, že zatímco já bych chtěla peníze použít podle svého, tedy na cestování, manžel trvá na tom, abych je investovala do společného bydlení. Zatím totiž žijeme v podnájmu. Mně to tak ale naprosto vyhovuje. Nechci se vázat k nějaké nemovitosti a starat se o ni. Líbí se mi, že se mohu kdykoli kamkoli přestěhovat. Alespoň do doby, než se rozhodneme mít děti, což bude nejdříve za pět let. Jenže Tonda, tedy můj muž, tohle nechápe. Rád by měl už teď nějaké vlastní zázemí. A to je jablko našeho sváru. Nejsme schopni se dohodnout, každý chceme něco jiného,“ zlobí se Petra, která o svého životního partnera rozhodně nechce přijít. Příliš nadějně to ale nevypadá, oba si tvrdošíjně stojí za tím svým.

„Nejde o to, že bych ty peníze chtěla sama pro sebe. Vždyť já bych si tu dovolenou samozřejmě užila spolu s ním. Jenže to on odmítá a je na mě naštvaný. Prý jde o mrhání penězi. Ale i kdyby, tak co? Je to moje dědictví, se kterým si můžu naložit podle svého. A mně by právě teď pomohlo odjet někam hodně daleko. Tak proč to nechce chápat a staví mě do pozice sobce? Pomalu se tak kvůli němu doopravdy začínám cítit. Nechci ale do konce života litovat, že jsem si nesplnila svůj dávný sen, tedy procestovat svět,“ neví si rady Petra. Jak to celé dopadne a kdo ustoupí, to se zatím neodvažuje odhadovat.

Čtěte také:

   
31.05.2017 - Ona s ním - autor: Julie Hájková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [38] Mickey Mouse [*]

  paníliška — #37 Zdědit větší peníze je snadné. Například moje manželka zdědila polovinu peněz z prodeje bytu po její mamince. Držet ten byt a vyplatit druhou sestru nechtěla ani jedna rodina, protože obě již bydlí ve vlastním.

  A ano, jsou to peníze manželky, do kterých jí nemluvím, ačkoliv vím, že mne podobné dědictví nečeká.

  superkarma: 1 01.06.2017, 15:41:24
 2. avatar
  [37] paníliška [*]

  Když někdo chce žít celý život v podnájmu a peníze utratit za cestování ( a tím pravděpodobně přijít i o práci ), je to jeho věc a ostatním je po tpm velké kulové.

  Já jen nechápu, kde se stále berou ti bohatí rodiče, kteří svým potomkům dělají takové velké starosti s penězi a majetkem. Sml57 To moje máti byla jiný kádr, zdělila jsem po ní 1000 Kč a kousek pozemku v ceně 10 Kč za m2. A mám po starostech. Sml52

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #38
  superkarma: 0 01.06.2017, 07:04:16
 3. [36] rychenza [*]

  Jsou to jeji penize, muze si s nimi delat co chce. Treba je rozdat bezdomovcum.

  Ja bych si poridila byt - vypada to, ze zdedila tolik, ze nebude potrebovat hypoteku a na dovolenou si nasetrila z penez, ktere nebudu muset splacet nebo cpat do najmu. Navic by byl jen muj, takze bych mela o budoucnost postarano, i kdybych se rozvedla.

  Takhle to vypada, ze Petra chce seknout i s praci, kdyz chce cestovat dlouhodobe.

  Asi nejlepsi by bylo, kdyby se koupil byt/dum, z nehoz by byla vetsina uz zaplacena, takze zbytek hypa by byl nizky a odjela na dovolenou "jen" na mesic nekam po jizni Americe. Ac se to nezda, neni to zase tak drahe.

  superkarma: 0 01.06.2017, 05:34:45
 4. [35] bobani [*]

  jsou to její peníze , tak si s nimi může udělat co chce

  superkarma: 1 31.05.2017, 19:08:59
 5. avatar
  [34] v.poho [*]

  P+P — #33Jsou v nájmu, tak copak asi za polovinu může chtít?Sml30Sml30Sml30 To by mě netrápilo.Sml24

  Ale jinak, i když jsem taky za sebe přívržencem investice, která mi ušetří peníze do budoucna, pořád je to o tom, že manžel nic nezdědil, dědictví je výlučně v jejím vlastnictví a tudíž jí do toho může kecat tak maximálně radou. Já bych si tedy ke svému chlapovi dovolila max. právě tu radu, event. i propočet, jak na tu dovču bude moci jezdit za ušetřené peníze z nájmu každý rok.Sml52 Ale rozhodnutí nebo nějaké tlačení na pilu mi fakt nepřísluší a i opačně bych ho těžce nesla.

  Jinak: pokud mají tak diametrálně odlišný náhled na peníze a pokud ten, jemuž peníze z dědictví nepatří ani podle zákona, nedokáže pochopit, že jsou opravdu jen její a tudíž rozhodnutí je opět jen na ní, holt to dřív nebo později stejně dopadne tak, že přijdou ty rozvodové papíry.

  superkarma: 1 31.05.2017, 18:46:34
 6. [33] P+P [*]

  Tak jako manžel názor říct může a svým způsobem přemýšlí reálně správně,investovat do nemovitosti je jedna z nejlepších investicí,na druhou stranu proč by si dotyčná nemohla splnit sen o dovolené,dost možná by jí stačilo týden-14 dní v nějakém přímořském (nikterak drahém) letovisku.Partnerství je o kompromisu.Nepíše se jak je dědictví velké,takže polemizovat co vše si ve výsledku můžou dovolit je těžké.Já bych prostě koupila nějakou vysněnou dovolenou pro dva a dala ji manželovi k narozeninám nebo výročí,když by odmítal jet,jela bych třeba s kamarádkou.Horší by bylo kdyby to nakonec dopadlo tak že jí předá rozvodové papíry a bude chtít polovinu nabytého majetku za dobu trvání manželství.

  1. na komentář reaguje v.poho — #34
  superkarma: 0 31.05.2017, 18:16:39
 7. avatar
  [32] v.poho [*]

  Pentlička — #31Babička si může zažádat na socce o příspěvek na bydlení. Zajde tam s nájemní smlouvou a je to. Jako chápu, že babička už si to zařídit možná sama nezvládne, ale k tomu by měly sloužit různé ty neziskovky, poradny pro seniory apod. Taky to může být její byt, tam nevím, jak to funguje, ale ten se zase dá prodat a jít třeba do domova důchodců. K těm radám by měly zase sloužit ty neziskovky.

  Člověku je samozřejmě bezmocné stařenky líto, ale.... vžij se do situace, že dluží za nájem tobě. Měsíc, dva, deset, rok, tři.... Ty jsi ten byt, ve kterém bydlí, zaplatila, platíš z něj daně, opravy..... a ono to narůstá

  deset tisíc, dvacet, sto tisíc, dvěstě....

  Jasně, já bych jí třeba nabídla, že s ní tu socku oběhnu. Jenže lidé, co dluží, i ti mezi babičkami, většinou nekomunikují, neotevřou ti, lžou..... Takže co ti potom zbývá? Exekutor.

  superkarma: 3 31.05.2017, 18:09:34
 8. avatar
  [31] Pentlička [*]

  risina — #30 Já takových případů znám hodně z titulu svého zaměstnání. Bohužel zažila jsem i několik případů, kdy babička nezvládala platit nájemné a vystěhoval ji násilně exekutor - dostala 2 tašky osobních věcí a šla - bůhvíkam Sml15.

  1. na komentář reaguje v.poho — #32
  superkarma: 2 31.05.2017, 16:41:56

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] risina [*]

  Pentlička — #18 Opravdu "mnoho takových případů"? Já neznám osobně ani jeden podobný případ.

  1. na komentář reaguje Pentlička — #31
  superkarma: 1 31.05.2017, 15:14:01
 2. [29] Katka401 [*]

  cilani — #15Já nemluvím o tom mu lhát, jen bych mu prostě netroubila, že si zjišťuji i varianty pro případ rozvodu. Jinak souhlasím s každým Tvým slovem.

  superkarma: 0 31.05.2017, 14:25:34
 3. [28] iřka [*]

  Rikina — #8 Vidím to také tak.

  superkarma: 0 31.05.2017, 12:23:26
 4. [27] MARIE MATEJKOVA [*]

  Ono se teď dobře mluví. Cestovat,žít v podnájmu,život bez starostí. Ale co až budou mít děti? To chce bydlet stále v podnájmu a co když už je tam majitel nebude chtít. Hledat další? Vždyť mohou nyní trochu cestovat,tak z jedné třetiny děditství,zbytek uložit a až bude třeba,pořídit si byt. Jde o to se domluvit

  superkarma: 0 31.05.2017, 10:23:08
 5. avatar
  [26] kareta [*]

  Mickey Mouse — #25velmi dobrá připomínka.Sml67

  superkarma: 1 31.05.2017, 10:17:58
 6. avatar
  [25] Mickey Mouse [*]

  Paní Petru naprosto chápu. Nejen, že přišla o rodiče a chce si zřejmě odpočinout od všedních starostí. Ale i v tom, že na společné bydlení by měli přispět oba! Tondovi by se možná líbilo přijít k bydlení bez práce - z dědictví manželky. Ale to by podle mne jen do budoucna založilo na spoustu dalších sporů: kdo se o to bude starat, kdo rozhoduje o případných opravách, přestavbách, kdo bude financovat zařízení.

  Takže paní Petra by se cestování vzdávat neměla. A Tondovi může nabídnout, že nějakou část peněz uloží jako její příspěvek na budoucí bydlení. Ale Tonda se bude muset smířit s tím, že si na bydlení ještě počká, až si společně naspoří.

  1. na komentář reaguje kareta — #26
  superkarma: 8 31.05.2017, 10:02:16
 7. [24] Goldenhair [*]

  pokud manžel tak moc chce vlastní bydlení, ať mu rodiče něco odkážou, pokud Petra pořídí nemovitost, ať ji napíše na sebe a manžel stejně utře nos...

  superkarma: 1 31.05.2017, 09:44:00
 8. [23] Bébina [*]

  Když nebudou sypat peníze do podnájmu ani do hypotéky, budou mít na dvě tři dovolené ročně. Navíc mě by teda nebavilo souvisle někde courat, to bych se něměla na co těšit. Já chci po týdnu už domů. Ale takové prodloužené víkendy jednou do měsíce, k tomu 2x ročně někam k moříčku, to by mě bavilo.

  Podnájem se dnes nevyplatí, stojí skoro stejně co hypotéka a lepší platit sobě a pak mít byt/dům, který můžu prodat, než bydlet v podnájmu a ve výsledku nic nemít. Mít vlastní bydlení je nejlepší investice na stáří, protože se dá prodat a odstěhovat někam, kde je velká nezaměstanost, což v důchodu nevadí, zato ceny nemovitostí minimální. Já furt říkám, že až nám bude 60, prodáme vilu v Praze za asi 12mega (dědictví) a odstěhujeme se někam na Šumavu do nízkoenergetického bezbariérového domku. To pořídíme i s pozemkem tak do 3mil a ze zbytku, z důchodu a našetřených úspor si budem žít jak prasata v žitě. Zůstat ve vile v Praze znamená být v důchodu žebrák. A synáčci ti ostrouhají.

  superkarma: 0 31.05.2017, 09:41:15
 9. [22] cilani [*]

  janaa1 — #16 To je těžké - jsou to její peníze, takže hlavní slovo má ona. Zdědila je ona po rodičích a je na ní, zda chce pořídit společné bydlení nebo ne.. Když chlapec tak moc chce vlastní byt, měl by začít šetřit.. nebo se spolu domluvit a šetřit si společně..Sml80

  superkarma: 3 31.05.2017, 09:09:55
 10. avatar
  [21] Altamora [*]

  janaa1 — #17 I když my máme společnou kasu, to, co manžel zdědil, považuji za jeho výlučné vlastnictví a do toho, jak s tím naloží mu budu mluvit, leda když se zeptá a bez nátlaku. Být mladá, tím spíš bych si hlídala své finance, které nespadají pod SJM, protože rozvod je dnes běžnější než dítě narozené v manželství.

  superkarma: 4 31.05.2017, 09:05:53
 11. avatar
  [20] kareta [*]

  janaa1 — #17ano, ona potřebuje vypadnout a má na to prostředky, on trvá na tom, aby koupila něco, co ona nechce. Kupovat nemovitost je riziko, u bytu velké, sousedi se mění a můžou ze života udělat peklo a investici znehodnotit, barák je žrout peněz a o zahradu je třeba se starat, ne každý na to má. Ne každá žena je bydlenka, co chce zvelebovat hnízdo. Jestli chce pán nemovitost, ať ji koupí on. Já bych si koupila diamant velikosti buvolího oka, kabriolet a vypadla na dovolenou.

  superkarma: 3 31.05.2017, 08:59:54
 12. avatar
  [19] Altamora [*]

  Katka401 — #13 Vlastní dům či byt potřebuje nemálo peněz na údržbu. Z čeho to pak platit, když důchod je o hodně menší než plat? Leda to pak prodat a koupit si tu garsonku. Jenže garsonka je nejdražší druh nemovitosti v přepočtu na metr. A pak - co jeden ví, co bude za čtyřicet let? Svět se mění strašně rychle.

  superkarma: 4 31.05.2017, 08:58:21
 13. avatar
  [18] Pentlička [*]

  I když jsem velký příznivec cestování, přesto bych si radši koupila vlastní byt. Vím, že teď je mladá a bydlení si může pořídit i později, ale využila bych toho, že mám peníze a nemusím platit hypotéku. Koneckonců cestovat může i jindy.

  Co se týče bydlení v nájmu ve stáří, to bych neriskovala. Člověk nemusí být celou dobu v takové kondici, aby snesl stěhování někam jinam, nájmy (kromě obecních bytů) jsou drahé a nejisté, důchody nízké. Znám bohužel mnoho takových případů, kdy staří bezmocní a nemocní lidé skončili někde na ubytovně mezi cikány.

  1. na komentář reaguje risina — #30
  superkarma: 4 31.05.2017, 08:55:34
 14. avatar
  [17] janaa1 [*]

  mě zaráží ten argument je to moje a já můžu dělat co chci - manželství je o dialogu a ten tu není, takže víc než co jiného tady vázne komunikace a naslouchání si. Já teda spíš chápu jeho...

  1. na komentář reaguje kareta — #20
  2. na komentář reaguje Altamora — #21
  superkarma: 2 31.05.2017, 08:45:12
 15. avatar
  [16] janaa1 [*]

  mě zaráží ten argument je to moje a já můžu dělat co chci - manželství je o dialogu a ten tu není, takže víc než co jiného tady vázne komunikace a naslouchání si. Já teda spíš chápu jeho...

  1. na komentář reaguje cilani — #22
  superkarma: 3 31.05.2017, 08:44:52
 16. [15] cilani [*]

  Katka401 — #12 tak snad se nebudu bát se svými penězi naložit, jak uznám za vhodné. Ano, může říct svůj názor, něco navrhnout, ale poslední slovo mám já.. Každý to mám asi jinak, mně by ale naštvalo, kdyby mě partner vědomě nechal žít v nějaké mylné představě či mi lhal.. Sml80

  1. na komentář reaguje Katka401 — #29
  superkarma: 2 31.05.2017, 08:41:16
 17. avatar
  [14] kareta [*]

  Katka401 — #13to je ale argument nepořizovat si nemovitost, protože v důchodu se můžeš prostě jen odstěhovat tam kam chceš, kde není práce, ale je tam hezky. Třeba i v jiném státě.Sml80

  superkarma: 4 31.05.2017, 08:33:44
 18. [13] Katka401 [*]

  Rikina — #9To všechno je pravda, ale zase se v důchodu nebude muset krčit v malinké garsonce na periferii města protože byt 3+1 ve středu města prostě ze dvou důchodů, nemluvě o tom, že jednou přijde doba a i ten důchod bude jen jeden, neutáhnou.

  1. na komentář reaguje kareta — #14
  2. na komentář reaguje Altamora — #19
  superkarma: 3 31.05.2017, 08:28:04
 19. [12] Katka401 [*]

  cilani — #10Prostě bych jen zbytečně nechtěla dopředu vyvolávat konflikt, to je celé.

  1. na komentář reaguje cilani — #15
  superkarma: 1 31.05.2017, 08:23:16
 20. avatar
  [11] kareta [*]

  Rikina — #8 Sml67

  Investice do cestování je lepší jak do společného bydlení, když už, tak do jejího bydlení, jsou to peníze z dědictví a do těch jí nemá co kecat. Sobec pochopitelně není, není povinnost mít vlastní bydlení, nájem má hodně co do sebe a dlouhodobý nájem v hotelu je nejnejSml30

  superkarma: 4 31.05.2017, 08:16:35
 21. [10] cilani [*]

  gerda — #2já jsem v městském bytě a svůj kupovat nechci. To si raději pořídím garáž a karavan nebo nějaké větší auto na pohodlné cestování.. Sml80

  Katka401 — #5a proč by to manžel neměl vědět?

  1. na komentář reaguje Katka401 — #12
  superkarma: 0 31.05.2017, 08:12:26
 22. [9] Rikina [*]

  gerda — #2 Ono není povinné žít ve svém. Sml80 Celý život žiju "v cizím", nikdy jsem neměla vlastní bydlení. Moji rodiče taky ne. Sestra si koupila dům a do šedesáti bude splácet hypotéku. Nesmí onemocnět, nesmí být nezaměstnaná, musí platit vysokou životní pojistku, kdyby něco, a o ten dům se musí starat, což mimo jiné obnáší stále další investice do všemožných oprav a úprav, práce na zahradě, když tam nechce mít džungli, a plno jiného. Takže ve výsledku ve všední dny maká jak barevná, aby na to vydělala, a o víkendu maká jak barevná na domě a na zahradě. Nepřipadá mi to jako velká výhra. Sml80

  1. na komentář reaguje Katka401 — #13
  superkarma: 4 31.05.2017, 08:12:00
 23. [8] Rikina [*]

  No a už vůbec bych si nepořizovala ani teď, ani za pět let děti s člověkem, pro kterého je cestování "mrhání penězi". Kdo ví, co všechno pro něj bude mrhání penězi v budoucnu, třeba je šetrný až příliš, a měl by připomínky, že musí ženu živit na mateřské, a že ona moc utrácí jeho těžce vydělané peníze. Už samotný fakt, že si pán dovolí tvrdě prosazovat, co se má stát s penězi, které mu nepatří, je dost výmluvný. Jestli jsou pro něj peníze důležitější než manželství a byl by kvůli tomu ochoten se rozvádět, tak ať jde, nestál za to.

  1. na komentář reaguje kareta — #11
  2. na komentář reaguje iřka — #28
  superkarma: 5 31.05.2017, 08:04:49
 24. [7] Rikina [*]

  OlgaMarie — #6 Tihle už manželé jsou. Sml80 A dost dobře nechápu, jak se to stalo, že si paní vzala člověka s diametrálně odlišným pohledem na finance, a pravděpodobně i na jiné věci, to obvykle tak bývá, že na penězích se to ukáže nejvíc a nejdřív.

  superkarma: 2 31.05.2017, 07:57:59
 25. avatar
  [6] OlgaMarie [*]

  Pokud se nedohodnou, jak nakládat s financemi před svatbou, tak v manželství to bude ještě horší.

  Ono i bydlení v nájmu má své výhody, tak proč se brzy vázat k nemovitosti, o kterou se budou muset starat.

  1. na komentář reaguje Rikina — #7
  superkarma: 3 31.05.2017, 07:53:12
 26. [5] Katka401 [*]

  Já bych pořídila dovolenou kratší ( 1-2 týdny ), klidně v nějaké exotické destinaci a peníze bych investovala do bydlení.

  Druhý a vůbec ne zanedbatelný fakt je to, že se dnes každé druhé manželství rozpadá a mít dopředu a jednoznačně vyřešeno čí ten byt/ dům je to by mi bylo nadevše milé. Ještě bych se poradila s právníkem, jak to ošetřit aby to tak bylo a můj manžel v případě rozvodu si to nemohl nárokovat. Ale to samozřejmě v co největší možné diskrétnosti (bez manžela).

  1. na komentář reaguje cilani — #10
  superkarma: 1 31.05.2017, 07:52:02
 27. [4] tyjity [*]

  Dědictví nespadá do SJM, je pouze její, mělo by tedy být konečné rozhodnutí na ní. Což takhle udělat kompromis , třetinu nechat na bydlení, třetinu procestovat a poslední třetinu si nechat jako rezervu (třeba až se rozvedou, když už teď se nemohou na ničem dohodnout).

  superkarma: 2 31.05.2017, 07:41:47
 28. [3] Darmovzalova [*]

  Já bych investovala v první řadě do bydlení a pak do ostatního ,není nad vlastní bydlení .

  superkarma: 3 31.05.2017, 06:57:23
 29. avatar
  [2] gerda [*]

  Slečna je nějaká nedospělá. Kdyby nežila v podnájmu, ale ve svém, pochopila bych. Takto se dost divím, že chce rozházet peníze a vrátit se do cizího bytu.

  1. na komentář reaguje Rikina — #9
  2. na komentář reaguje cilani — #10
  superkarma: 2 31.05.2017, 06:43:13
 30. [1] Otazníček [*]

  Nápad někam utéct na pár měsíců je pěkný. To ale slečna má tak hodného zaměstnavatele (i manžel), od kterého dostane tak dlouhou dovolenou? I ten živnostník snad nechce přijít o klienty. Nebo jak si potom představuje návrat?

  A asi jsem nikdy nepochopila, že jsou lidé, co považují vlastní bydlení za břímě. Vždyť odstěhovat se z vlastního bytu může také celkem jednoduše, vždy jde prodat, nebo ho může pronajímat. Nemusí hned kupovat dům.Sml80

  Jsou to její peníze, to má pravdu, ale opravdu by nestačila klasická dovolená na cca 10 dní. Ta by tu nemovitost neohrozila Sml30

  superkarma: 2 31.05.2017, 06:28:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme