Vlhké a chladné počasí, pochmurné dny, přetopené a suché místnosti - to jsou ideální podmínky pro nachlazení. Nejnáročnějším měsícem pro dýchací cesty je právě listopad, kdy se zplodiny koncentrují v mlze, proměnlivé počasí nás snadno vyvede z rovnováhy, méně se hýbeme a se zdravým stravováním na tom také nejsme nejlépe. Oslabená imunita dovolí virům a bakteriím, aby v nás úřadovaly.

Musím to zaklepat, nebývám nemocná. Před několika lety jsem dostala letní angínu jako zákon schválnosti, když jsem se chystala do Řecka, a chřipku jsem neměla ani nepamatuji. Ale co mě postihne alespoň jednou do roka a co z duše nenávidím, je rýma. Zabetonovaný nos, místo mozku balík vaty, uši zakapané voskem, jíst mi nechutná, spát mi nechutná, jsem prostě na zabití. Co s tím?
Je jedno, zda rýmu dostaneme s chřipkou nebo samostatně, potrápit nás dokáže pěkně. Říká se, že neléčená trvá sedm dní, léčená týden. Prý to není pravda, existuje několik rad, jak s rýmou zatočit.

Zůstaňte doma.
A to ze dvou důvodů: Ohleduplnost vůči okolí - rýma je nakažlivá a po celou dobu, co vás nutí kýchat a smrkat, rozséváte kolem sebe kapénkovou nákazu rychlostí blesku. Narazíte-li na stejně oslabeného člověka, do dvou až tří hodin se ho rýma zmocní také. Druhým důvodem je fakt, že když strávíte dva tři dny v teple pod peřinou, rýma se tolik nerozjede.

Jděte k lékaři, pokud se vám po těch dvou dnech domácího léčení neuleví. Správný lékař vám na rýmu napíše neschopenku, aniž by vás považoval za simulanta. Moc dobře ví, že zánět dutin, jak se odborně říká „zastydlé rýmě“, vede až k bolestivým punkcím, zánětům hrtanu a průdušek a u dětí k zánětům středního ucha.

Pozor na nosní kapky.
Měli bychom je užívat pouze v počátcích (maximálně tři dny), jinak poškozují sliznici. Dokonce prý hrozí závislost - tzv. sanorinismus. Lepší je proplachovat nos roztokem mořské soli nebo Vincentkou, která nenarušuje křehké a vysušené sliznice. (indicie - Káťa Kabanová)

Hodně pijte.
Pochopitelně ne čaj s rumem, jak by vám leckdo poradil, ale šípkový, ovocný nebo obohacený vitamínem C.

Vypoťte se.
Pamatujete na potné kůry, kterými nás v dětství trápili rodiče? Není od věci si je zopakovat i v dospělosti. A jestli je vám to z duše protivné, dopřejte si alespoň teplou koupel s šalvějovou nebo tymiánovou silicí a honem do postele.

Posilujte imunitu.
Tento pokyn by měl být asi na začátku. Známe to - vyvážená strava, dostatek ovoce a zeleniny, otužování, ale i zdravá střevní flóra nám imunitu posílí natolik, že shora uvedené body nebudeme potřebovat.
A to vám všem přeji!

Jestli máte jiný osvědčený recept na rýmu a chřipku, sem s ním!

Reklama