Vzpomíná čtenářka s nickem Simič. Tvrdí, že není podstatné, co nosí člověk na hlavě, ale co má v hlavě. Ale i tak si potrpí na různé pokrývky hlavy, kterých má doma pěknou sbírku.

Krásné mrazivé ráno. Co se dnešního tématu týče, nemohu si nevzpomenout na svého bodrého a svérázného dědu, který svou pokrývku hlavy - takovou tu klasickou zplstnatělou zmijovku - nosil pořád, furt a stále. Ať byl v létě čtyřicetistupňový pařák, ať byl v zimě třicetistupňový mráz, ať pršelo, sněžilo, zkrátka děda zmijovku nikdy nesundal. Musel ji mít za ta léta přirostlou k hlavě.

Vždyť já si, jako dítko, ani nevybavuju, jestli jsem někdy viděla, zda má na hlavě pleš, nebo bujný vlasový porost. Když pak děda umřel a ležel v rakvi v černém obleku a bez své zmijovky, připadalo mi, že to je někdo úplně cizí, že můj děda sedí na lavičce u chalupy, na hlavě nezbytnou zmijovku, v puse startku bez filtru a v obličeji spokojeně potutelný úsměv. Takže vlastně až při pohřbu jsem se dozvěděla, že děda celý život skrýval pod ošuntělou zmijovkou docela hustou přehazovačku.

Co se týče mě, já mám k pokrývkám hlavy docela vřelý vztah. Vždycky se mi moc líbily velké naparáděné klobouky ozdobené pštrosím peřím, květinami a mašlemi. Dámy v nich vypadaly vznešeně a žensky, ale věřím, že nosit taková monstra na hlavě nebyla žádná sranda.

Taky mi učarovaly různé hučky, kloboučky, placky, barety z dvacátých let minulého století. I mužům to moc slušelo v kloboucích, podtrhovalo to jejich gentlemanství. Taky se mi moc líbí různé uniformy s čepicí či lodičkou. Náhodou, taková pokrývka hlavy, když vynecháme fakt, že hlavou uniká až 40% tělesného tepla, je nejen moc užitečná,ale naprosto úžasná jako jednoduchý módní doplněk.

Čepic a různých pokrývek hlavy mám několik. Slamáček na léto, teplého kulicha na zimu, kšiltovku na kolo, háčkovaný baret na parádu, pletenou čelenku na mé věčně zmrzlé a červené uši.

To moje kamarádka má jednoho jediného černého kulicha, ale asi sto různobarevných bambulí, třásní, mašlí, kytiček, motýlků, obrázků, které si podle nálady a barvy oblečení připevňuje spínacím špendlíkem na toho černého kulicha. Budí to dojem, že má každý den jinou, novou čepici, vždy jí to ladí k oblečení a neskutečně sluší. Jako vychytávka je to dokonalé, finančně nenáročné a naprosto originální.

A co dodat na závěr? Pokrývky hlavy jsou moc fajn, ale jak říká klasik: NENÍ PODSTATNÉ, CO NOSÍME NA HLAVĚ, ALE CO MÁME V HLAVĚ!Krásný den.

Simič

Milá Simič, klasik má sice pravdu, ale paráda je paráda

Co vy na to, milé ženy-in? Jste také pro pokrývky hlavy, nebo je nesnášíte? Jaký k tomu máte důvod. Existuje nějaká čepice, kterou berete na milost? Kdy jste si ochotná vzít čepici, i když vám nesluší? Která čepice byla vaše nejmilejší, a kterou jste naopak nenáviděla?

Napište nám na: redakce@zena-in.cz

Reklama