Rodina

„Dcera v patnácti střídá kluky jako ponožky! A všem na očích,“ stýská si Radka

Snažíme se předat svým dětem co nejvíce vlastních zkušenosti, ale ony mají často pocit, že vědí všechno lépe. Stejně tak i Radčina (36) patnáctiletá dcera, která i přes všechny zákazy střídá jednoho kluka za druhým.

grl„Lucie se hrozně změnila a já už si s ní pomalu nevím rady. Z mojí malé zakřiknuté holčičky totiž vyrostla krásná sebevědomá slečna, která si toho je moc dobře vědomá. Zkrátka - chová jak utržená ze řetězu a střídá jednoho kluka za druhým. A to jí je jen patnáct let,“ stěžuje si Radka. A není jediná, kdo si jejího promiskuitního života všiml.

„Sousedky si nikdy neodpustí štiplavé poznámky, s kým dceru kde zase viděly, jaká je čiperná, nebo že bych byla mladá babička. Ani se jim vlastně nedivím, Lucka se chová příšerně. Domů ji doprovází každou chvíli jiný kluk a jejich loučení – hanba mluvit. A lepší mínění o ní nemají ani ve škole. Zvláště poté, co jí nedávno nachytali se spolužákem na pánských záchodcích,“ vypráví její maminka, která už neví, jak dceři vysvětlit, že dělá chybu.

„Pořád si vede svou – prý je to její život a už dávno není pod zákonem. Neplatí na ni domlouvání ani zákazy vycházek. Jen se hádáme a já už nevím, jak dál,“ dodává Radka.

Co na to odborník?

Zeptali jsme se psycholožky Jitky Jeklové z brněnské psychologické poradny.

Jak už je o mně známo, snažím se vždy najít nějaký kompromis. Maminka by měla dceři sdělit svůj názor, ale zároveň se i vyjádřit, že to je dcery život. Ovšem se stanovením pravidel, protože dcera u ní stále bydlí, tudíž ji maminka i živí a dceři navíc stále nebylo 18 let, proto je za ni matka zodpovědná.

Určitě by bylo dobré vzít dceru na gynekologii a domluvit se, jak předcházet případným zdravotním rizikům, ale také neplánovanému těhotenství. Stejně tak je důležité se dohodnout, kdo bude případnou antikoncepci hradit (jakékoli druhy), případně jak by se řešily následky nechtěného těhotenství.

Co se týká stanovení pravidel, je opět lepší se dohodnout formou kompromisu, než jen zákazy. S dcerou je dobré promluvit na rovinu a stanovit meze, které už pro matku nejsou překročitelné. Např. hodina příchodů domů, školní prospěch apod.

Pokud by se dcera dohodnout nechtěla, pak bych navrhla cestu nějakého mediátora, který by byl schopen dohodu s kompromisy zprostředkovat. Mohl by jím být třeba i psycholog, ale není to podmínkou.

jitkaPsycholožka a psychoterapeutka Jitka Jeklová studovala psychologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a psychologické poradenské práci se věnuje už téměř 20 let. Více než 17 let působí v pedagogicko-psychologické poradně, kde se věnuje diagnostice, ale i terapeutickému vedení dětí a dospívajících. Více informací naleznete ZDE.

Čtěte také:

   
22.03.2016 - Děti - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [42] Bezmocnamatka [*]

  Bezmocnamatka — #41 Ale aby to nevypadalo jako konec světa, tak jsou skupiny mladých které takto nežijí. Třeba mladí věřící, skauti, oddíly šachistů, taneční kroužky, atd ...:-)

  1. na komentář reaguje kareta — #43
  superkarma: 0 15.12.2016, 13:40:28
 2. [41] Bezmocnamatka [*]

  Mám dceru 15 let a má naprostou svobodu. Úplně se celá ponořila do toho diskotékového světa a světa mejdanů a diskotékových part. Já sem začínala v 15 dneska začínají ve 13 a i v 12. Jakmile jsem zjistila že přišla o panenství a to bylo ve 13 tak hned ke gynekologovi a prášky. Vůbec nechápu matky, které když přijde 13 nebo 14 letá dcera že má strach že otěhotní tak jí ty prášky zakážou? Na diskoitékách používají prezervativy úplně minimálně. Před těmi 17 lety kdy sem byla v jejím věku to bylo také jen jsme byli starší a nebylo to tak konzumní a úplně bez studu. Dnes sex není o vztahu mezi dvěma lidmi ale o zábavě žádné zábrany holky jsou na diskotrékách lovná zvířata a dělí jim to dobře protože jim to dělá sebevědomí kolik kluků mně chce jak jsem dobrá každej se mnou chce spát. Je úplně normální že si v partě kluci střídají holky. A že ne klukům ale holkám vůbec nevadí že to dělají na veřejnosti že si je třeba natáčejí naopak je to větší odvaz. A holka a její kamarádky mi říkají že je to až takový tlak jdu na diskotéku nměkoho sbalím a vyvspím se s ním. Holka mi říkala, že většinu sexu měwla na záchodě, v parku na lavičce nebo v autě na posteli minimálně. Je úplůně normální hned když někoho sbalí, takl se s ním nerjdřív vyspat, ne jako dřív třeba nejdřív tři neděle. Prý se tím ztrácí čas, protože takhle se hned ví, jak bude klapat postel a o to přeci jde. No a poslední a hodně důležitá věc je že na každé diskotéce se najde plno drog a alkoholu, který se dostane nejen patnáctiletým, ale i třináctiletým. Nechci rozebírat v jakém stavu často dotáhnou Soňu kamarádky domů kdy nemůže ani stát nerbo chodit. A dělají to tam všichni kolikrát u nás spí holky nebo kluci který v takovém stavu nemůžou domu ale já to neřeším. A není to jen alkohol jsou to drogy a je to pokaždé. Ono je to být hrdinství být opilej a mimo nebo sfetovanbej a holky jsou po drogách povolnější a proto jim je chlapci dávají. Slyšela jsem že dívky za drogy platí minimální částky protože je dostávají od chlapců za sex ...

  1. na komentář reaguje Bezmocnamatka — #42
  2. na komentář reaguje kareta — #43
  superkarma: 0 15.12.2016, 13:37:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme