.

„Dcera v patnácti střídá kluky jako ponožky! A všem na očích,“ stýská si Radka

Rodina

„Dcera v patnácti střídá kluky jako ponožky! A všem na očích,“ stýská si Radka

Snažíme se předat svým dětem co nejvíce vlastních zkušenosti, ale ony mají často pocit, že vědí všechno lépe. Stejně tak i Radčina (36) patnáctiletá dcera, která i přes všechny zákazy střídá jednoho kluka za druhým.

grl„Lucie se hrozně změnila a já už si s ní pomalu nevím rady. Z mojí malé zakřiknuté holčičky totiž vyrostla krásná sebevědomá slečna, která si toho je moc dobře vědomá. Zkrátka - chová jak utržená ze řetězu a střídá jednoho kluka za druhým. A to jí je jen patnáct let,“ stěžuje si Radka. A není jediná, kdo si jejího promiskuitního života všiml.

„Sousedky si nikdy neodpustí štiplavé poznámky, s kým dceru kde zase viděly, jaká je čiperná, nebo že bych byla mladá babička. Ani se jim vlastně nedivím, Lucka se chová příšerně. Domů ji doprovází každou chvíli jiný kluk a jejich loučení – hanba mluvit. A lepší mínění o ní nemají ani ve škole. Zvláště poté, co jí nedávno nachytali se spolužákem na pánských záchodcích,“ vypráví její maminka, která už neví, jak dceři vysvětlit, že dělá chybu.

„Pořád si vede svou – prý je to její život a už dávno není pod zákonem. Neplatí na ni domlouvání ani zákazy vycházek. Jen se hádáme a já už nevím, jak dál,“ dodává Radka.

Co na to odborník?

Zeptali jsme se psycholožky Jitky Jeklové z brněnské psychologické poradny.

Jak už je o mně známo, snažím se vždy najít nějaký kompromis. Maminka by měla dceři sdělit svůj názor, ale zároveň se i vyjádřit, že to je dcery život. Ovšem se stanovením pravidel, protože dcera u ní stále bydlí, tudíž ji maminka i živí a dceři navíc stále nebylo 18 let, proto je za ni matka zodpovědná.

Určitě by bylo dobré vzít dceru na gynekologii a domluvit se, jak předcházet případným zdravotním rizikům, ale také neplánovanému těhotenství. Stejně tak je důležité se dohodnout, kdo bude případnou antikoncepci hradit (jakékoli druhy), případně jak by se řešily následky nechtěného těhotenství.

Co se týká stanovení pravidel, je opět lepší se dohodnout formou kompromisu, než jen zákazy. S dcerou je dobré promluvit na rovinu a stanovit meze, které už pro matku nejsou překročitelné. Např. hodina příchodů domů, školní prospěch apod.

Pokud by se dcera dohodnout nechtěla, pak bych navrhla cestu nějakého mediátora, který by byl schopen dohodu s kompromisy zprostředkovat. Mohl by jím být třeba i psycholog, ale není to podmínkou.

jitkaPsycholožka a psychoterapeutka Jitka Jeklová studovala psychologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a psychologické poradenské práci se věnuje už téměř 20 let. Více než 17 let působí v pedagogicko-psychologické poradně, kde se věnuje diagnostice, ale i terapeutickému vedení dětí a dospívajících. Více informací naleznete ZDE.

Čtěte také:

   
22.03.2016 - Děti - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [32] gerda [*]

  Mickey Mouse — #30Ale jo, samozřejmě, ať poznává různé lidi. To všecko se dá, ale vocaď pocaď. I tak mladá holka by měla vědět, že existuje něco jako zodpovědnost k sobě i okolí. Z maléru ji potom bude tahat kdo????Sml58

  1. na komentář reaguje peetrax — #35
  superkarma: 0 22.03.2016, 18:38:03
 2. avatar
  [27] gerda [*]

  kareta — #24 Suzanne — #25Vidím, že jsem sto let za opicema, ale ani to mě nepřesvědčí, že by takové chování mělo být tolerováno jako norma.Sml80

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #30
  2. na komentář reaguje peetrax — #36
  superkarma: 2 22.03.2016, 15:50:38
 3. avatar
  [23] gerda [*]

  Mickey Mouse — #22Tak já nevím, jestli je normální a běžné lézt s klukem ve škole na pánské záchodkySml24V jejím věku už by mohla mít aspoň povědomí o nějakých mezích.

  1. na komentář reaguje kareta — #24
  2. na komentář reaguje risina — #33
  superkarma: 2 22.03.2016, 15:05:34
 4. avatar
  [10] gerda [*]

  kobližka — #8Jestli je to na vesnici, není se co divit, baby pomlouvají pořád stejně.

  1. na komentář reaguje hubajda — #13
  2. na komentář reaguje kobližka — #21
  superkarma: 0 22.03.2016, 08:38:23
 5. avatar
  [3] gerda [*]

  Stálý generační problém - děti se cítí dospělé, ale jsou závislé na rodičích. Když chce být dospělá, tak ať je! Ale i s těmi povinnostmi doma. Na gyndu bych ji rozhodně vzala, ať bere antikoncepci, když je teda tak "dospělá". Pomůže jí i s pletíSml30. O jejím sebevědomí ovšem pochybuju, mně se spíš zdá, že si ho právě takto dokazuje.Sml80 Morálka dnes je hodně uvolněná. V patnácti holky žijí svými vzory - a jaké dnes jsou?Sml15 Stačí se podívat na hudební klipy, kde "hvězdy" vypadají spíš jako pornoherečky. Rodiče to mají ztížené. Děti znají svoje práva a dávají to rodičům znát. Jsem moc ráda, že mám dospělé děti a tohle už neřeším. Ale nevzpomínám si, že bych měla s dcerou tyhle trable, chodívala nanejvýš s jedním.

  superkarma: 4 22.03.2016, 05:36:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme