.

„Dcera v patnácti střídá kluky jako ponožky! A všem na očích,“ stýská si Radka

Rodina

„Dcera v patnácti střídá kluky jako ponožky! A všem na očích,“ stýská si Radka

Snažíme se předat svým dětem co nejvíce vlastních zkušenosti, ale ony mají často pocit, že vědí všechno lépe. Stejně tak i Radčina (36) patnáctiletá dcera, která i přes všechny zákazy střídá jednoho kluka za druhým.

grl„Lucie se hrozně změnila a já už si s ní pomalu nevím rady. Z mojí malé zakřiknuté holčičky totiž vyrostla krásná sebevědomá slečna, která si toho je moc dobře vědomá. Zkrátka - chová jak utržená ze řetězu a střídá jednoho kluka za druhým. A to jí je jen patnáct let,“ stěžuje si Radka. A není jediná, kdo si jejího promiskuitního života všiml.

„Sousedky si nikdy neodpustí štiplavé poznámky, s kým dceru kde zase viděly, jaká je čiperná, nebo že bych byla mladá babička. Ani se jim vlastně nedivím, Lucka se chová příšerně. Domů ji doprovází každou chvíli jiný kluk a jejich loučení – hanba mluvit. A lepší mínění o ní nemají ani ve škole. Zvláště poté, co jí nedávno nachytali se spolužákem na pánských záchodcích,“ vypráví její maminka, která už neví, jak dceři vysvětlit, že dělá chybu.

„Pořád si vede svou – prý je to její život a už dávno není pod zákonem. Neplatí na ni domlouvání ani zákazy vycházek. Jen se hádáme a já už nevím, jak dál,“ dodává Radka.

Co na to odborník?

Zeptali jsme se psycholožky Jitky Jeklové z brněnské psychologické poradny.

Jak už je o mně známo, snažím se vždy najít nějaký kompromis. Maminka by měla dceři sdělit svůj názor, ale zároveň se i vyjádřit, že to je dcery život. Ovšem se stanovením pravidel, protože dcera u ní stále bydlí, tudíž ji maminka i živí a dceři navíc stále nebylo 18 let, proto je za ni matka zodpovědná.

Určitě by bylo dobré vzít dceru na gynekologii a domluvit se, jak předcházet případným zdravotním rizikům, ale také neplánovanému těhotenství. Stejně tak je důležité se dohodnout, kdo bude případnou antikoncepci hradit (jakékoli druhy), případně jak by se řešily následky nechtěného těhotenství.

Co se týká stanovení pravidel, je opět lepší se dohodnout formou kompromisu, než jen zákazy. S dcerou je dobré promluvit na rovinu a stanovit meze, které už pro matku nejsou překročitelné. Např. hodina příchodů domů, školní prospěch apod.

Pokud by se dcera dohodnout nechtěla, pak bych navrhla cestu nějakého mediátora, který by byl schopen dohodu s kompromisy zprostředkovat. Mohl by jím být třeba i psycholog, ale není to podmínkou.

jitkaPsycholožka a psychoterapeutka Jitka Jeklová studovala psychologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a psychologické poradenské práci se věnuje už téměř 20 let. Více než 17 let působí v pedagogicko-psychologické poradně, kde se věnuje diagnostice, ale i terapeutickému vedení dětí a dospívajících. Více informací naleznete ZDE.

Čtěte také:

   
22.03.2016 - Děti - autor: Julie Hájková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [44] moravačka Aja [*]

  Můj názor je ten,že dnešní děti nemají žádné povinnosti.Vidímto u nás.Je úplně běžné,že si náctiletí klidně zapálí,bez problémů si koupí alkohol,tahají se s druhým pohlavím ap.A myslím si,že je to výchvou.Rodiče na ně nemají čas,jsou zaneprázdnění svojí kariérou a kolikrát ani nevědí,co dělají jejich děti.Zapojila bych je víc do domácích povinností,popřípadě nějaké kroužky.Sml16Sml16

  superkarma: 0 19.01.2017, 03:29:43
 2. avatar
  [43] kareta [*]

  Bezmocnamatka — #41 Bezmocnamatka — #42 Sml52Sml52Sml52Sml52Sml57Sml57Sml67

  superkarma: 0 17.12.2016, 13:37:52
 3. [42] Bezmocnamatka [*]

  Bezmocnamatka — #41 Ale aby to nevypadalo jako konec světa, tak jsou skupiny mladých které takto nežijí. Třeba mladí věřící, skauti, oddíly šachistů, taneční kroužky, atd ...:-)

  1. na komentář reaguje kareta — #43
  superkarma: 0 15.12.2016, 13:40:28
 4. [41] Bezmocnamatka [*]

  Mám dceru 15 let a má naprostou svobodu. Úplně se celá ponořila do toho diskotékového světa a světa mejdanů a diskotékových part. Já sem začínala v 15 dneska začínají ve 13 a i v 12. Jakmile jsem zjistila že přišla o panenství a to bylo ve 13 tak hned ke gynekologovi a prášky. Vůbec nechápu matky, které když přijde 13 nebo 14 letá dcera že má strach že otěhotní tak jí ty prášky zakážou? Na diskoitékách používají prezervativy úplně minimálně. Před těmi 17 lety kdy sem byla v jejím věku to bylo také jen jsme byli starší a nebylo to tak konzumní a úplně bez studu. Dnes sex není o vztahu mezi dvěma lidmi ale o zábavě žádné zábrany holky jsou na diskotrékách lovná zvířata a dělí jim to dobře protože jim to dělá sebevědomí kolik kluků mně chce jak jsem dobrá každej se mnou chce spát. Je úplně normální že si v partě kluci střídají holky. A že ne klukům ale holkám vůbec nevadí že to dělají na veřejnosti že si je třeba natáčejí naopak je to větší odvaz. A holka a její kamarádky mi říkají že je to až takový tlak jdu na diskotéku nměkoho sbalím a vyvspím se s ním. Holka mi říkala, že většinu sexu měwla na záchodě, v parku na lavičce nebo v autě na posteli minimálně. Je úplůně normální hned když někoho sbalí, takl se s ním nerjdřív vyspat, ne jako dřív třeba nejdřív tři neděle. Prý se tím ztrácí čas, protože takhle se hned ví, jak bude klapat postel a o to přeci jde. No a poslední a hodně důležitá věc je že na každé diskotéce se najde plno drog a alkoholu, který se dostane nejen patnáctiletým, ale i třináctiletým. Nechci rozebírat v jakém stavu často dotáhnou Soňu kamarádky domů kdy nemůže ani stát nerbo chodit. A dělají to tam všichni kolikrát u nás spí holky nebo kluci který v takovém stavu nemůžou domu ale já to neřeším. A není to jen alkohol jsou to drogy a je to pokaždé. Ono je to být hrdinství být opilej a mimo nebo sfetovanbej a holky jsou po drogách povolnější a proto jim je chlapci dávají. Slyšela jsem že dívky za drogy platí minimální částky protože je dostávají od chlapců za sex ...

  1. na komentář reaguje Bezmocnamatka — #42
  2. na komentář reaguje kareta — #43
  superkarma: 0 15.12.2016, 13:37:26
 5. [40] hellen138 [*]

  Dceru nemám, mám 2 dospělé syny. První se mi narodil ve 23 letech, druhý ve 29. A to prosím žádná antikoncepce nebyla. Při této diskusi jsem si zavzpomínala na svá "telecí" léta. Když mi bylo l6, vytáhly mě spolužačky tancovat na tzv. odpolední čaje. Protože jsem zrovna chodila do tanečních, chtěla jsem vyzkoušet, jaké to bude bez známých tváří. Vrátila jsem se domů za 3 hodiny a zlatá maminka na mně přerazila tlustou vařechu. V 18 - to už jsem chodila se svým nynějším manželem - jsem musela být do 21 hodin doma. Dnešní mladé dívky se mnohdy chovají jako dřevorubci. Ten slovník, který slyším, bych ani nevypustila z úst. Tak se nedivím, že se tak chovají k "radosti" svých rodičů.

  Jiná doba - jiný mrav.

  superkarma: 1 03.12.2016, 15:54:30
 6. [39] Andreadornova [*]

  No to mě čekají hezký časy :-D doufám že tyhle konfrontace se mi vyhnou

  superkarma: 0 18.04.2016, 08:38:14
 7. avatar
  [38] risina [*]

  Peetrax: Je to tak - rodiče obecně vzpomínají na průšvihy a excesy svých dospělých dětí, a naštěstí je to většinou s úsměvem. Tehdejší hněv, strach, stud a kdovíjaké další pocity se vytratí a zbyde hlavně oddechnutí, že vše dobře dopadlo, humorná stránka celé věci (protože téměř každá z těch situací má i humornou stránku) a nostalgická vzpomínka na dobu, kdy ještě byli všichni pohromadě a přes všechny průšvihy věděli, že se mají navzájem rádi a podpoří se.

  superkarma: 0 23.03.2016, 08:01:40
 8. [37] Rikina [*]

  Mno, jelikož jsem se již jako 12letá líbala s chlapcema, ve vrbičkách, aby na nás nebylo vidět (tolik jsme věděli, že by to asi rodiče nepotěšilo, kdyby jim například sousedé meldovali, co viděli Sml57 ), tak mě to vcelku nechává v klidu. Sml80 Od patnácti vejš jsem jezdila s partou na čundry, v partě byli pochopitelně i kluci, a samozřejmě že vždycky došlo k nějakému muchlání a objevování, jak že to ta druhá polovina lidstva vlastně má. Mně to připadá normální, to přece k dospívání patří, nepamatuju, že by tyhle prakticky ještě školní a napůl dětské lásky vydržely déle než pár týdnů, takže jakápak promiskuita.

  superkarma: 0 22.03.2016, 21:56:45
 9. avatar
  [36] peetrax [*]

  gerda — #27 v této diskusi jsem zjistila, že jsem taky těžce za opicema. Sml30 Ještě, že nemám dceru, vychovávala bych ji v tom duchu, jak jsem byla vedena já a byla by, chuděra, v životě dost "out". Sml15 Když rodiče na chování dcery, tehdy třináctileté utahané fuchtličky, rádi vzpomínají... co dodat? Sml80

  superkarma: 1 22.03.2016, 20:51:04
 10. avatar
  [35] peetrax [*]

  gerda — #32 to je naprosto zbytečná a hloupá starost, to nevíš? Sml80 Sml24

  superkarma: 0 22.03.2016, 20:48:04
 11. avatar
  [34] peetrax [*]

  Mickey Mouse — #30 poslední tvou větu do kamene tesat... Sml52 cywe... Sml52 Dnes bavíš! Sml30

  superkarma: 0 22.03.2016, 20:47:36
 12. avatar
  [33] risina [*]

  gerda — #23 moje dcera se libala s klukem na panskych zachodech, kdyz ji bylo trinact. s italem Sml31 v aquaparku Sml31 cekali jsme na ni spolu s celym autobusem ceskych turistu, pak jsem ji sla vyvolat rozhlasem z vratnice a cely ten autobus s usmevem prihlizel, jak z tech panskych zachodu cela rozvrkocena vybiha Sml30 aspon mame na co vzpominat a o cem vypravet Sml16

  superkarma: 2 22.03.2016, 18:39:02
 13. avatar
  [32] gerda [*]

  Mickey Mouse — #30Ale jo, samozřejmě, ať poznává různé lidi. To všecko se dá, ale vocaď pocaď. I tak mladá holka by měla vědět, že existuje něco jako zodpovědnost k sobě i okolí. Z maléru ji potom bude tahat kdo????Sml58

  1. na komentář reaguje peetrax — #35
  superkarma: 0 22.03.2016, 18:38:03
 14. avatar
  [31] diblice [*]

  klid, to přejde, měla jsem doma něco podobnýho, došlo to i k chození za školu, útěk z domova, dneska je to ta nejbáječnější dcera a se všema probléma v životě si dokázala poradit sama

  superkarma: 3 22.03.2016, 18:28:30

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Mickey Mouse [*]

  gerda — #27 A já zase tvrdím, že držet holku doma jak ve vězení stejně máma nemůže. Takže by měla přestat vyšilovat a měla by s dcerou řešit rozumný kompromis. Tedy spíš dceři vysvětlit, co všechno ještě může a co už je moc. Ale jestli holka střídá nebo nestřídá kluky, to je fakt úplně zbytečná a hloupá starost.

  1. na komentář reaguje gerda — #32
  2. na komentář reaguje peetrax — #34
  superkarma: 3 22.03.2016, 18:24:48
 2. [29] Bébina [*]

  Jaká matka taková Katka. Jen ať si maminka vzpomene na sebe, jaká byla, že do jináče vlítla ve 20ti. To bylo standardem před 30ti lety, ne dnes. Hahá, máme známé, kdy má 19letá dcérenka 30letého přítele. A rodiče můžou akorát tak držet hubu a krok, protože oni to tak měli také.

  superkarma: 0 22.03.2016, 16:57:28
 3. avatar
  [28] SNÍŽEK [*]

  holka není plnoletá,živí ji rodiče a zodpovídají za ni.Sml80Takový dáreček jim dělá jen ostudu Sml68

  superkarma: 0 22.03.2016, 16:52:11
 4. avatar
  [27] gerda [*]

  kareta — #24 Suzanne — #25Vidím, že jsem sto let za opicema, ale ani to mě nepřesvědčí, že by takové chování mělo být tolerováno jako norma.Sml80

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #30
  2. na komentář reaguje peetrax — #36
  superkarma: 2 22.03.2016, 15:50:38
 5. avatar
  [26] enka1 [*]

  kareta — #24 Suzanne — #25 Sml16

  Aspoň to mamča víSml24 a připouští si. Co já zažila osmaček a deváťaček, se kterými bylo "vo hubu" jet na výlet nebo tv kurzy a matky byly přesvědčeny o nevinnosti svých dcerSml54

  superkarma: 1 22.03.2016, 15:27:51
 6. avatar
  [25] Suzanne [*]

  kareta — #24 Tak tak, když si vzpomenu na svých patnáct, taky jsme měly různé druhy temperamentů. A některé i na ty záchodky lezly, některé jezdily do barů, ta slušná, co to měla tvrdě zakázané, otěhotněla v sedmnácti ve vlastním pokojíčku, než se rodiče vrátili z práce. Mění se vzhled karoserií, komunikační technologie i hudba, ale lidi ne Sml23

  1. na komentář reaguje enka1 — #26
  2. na komentář reaguje gerda — #27
  superkarma: 7 22.03.2016, 15:16:56
 7. avatar
  [24] kareta [*]

  gerda — #23ále, to se dělo i za nás a přežili jsme to. Slušný holky se dostanou do nebe, neslušný tam kam chtějíSml30

  1. na komentář reaguje Suzanne — #25
  2. na komentář reaguje enka1 — #26
  3. na komentář reaguje gerda — #27
  superkarma: 2 22.03.2016, 15:06:49
 8. avatar
  [23] gerda [*]

  Mickey Mouse — #22Tak já nevím, jestli je normální a běžné lézt s klukem ve škole na pánské záchodkySml24V jejím věku už by mohla mít aspoň povědomí o nějakých mezích.

  1. na komentář reaguje kareta — #24
  2. na komentář reaguje risina — #33
  superkarma: 2 22.03.2016, 15:05:34
 9. avatar
  [22] Mickey Mouse [*]

  Myslím, že to matka příliš prožívá! V 15 letech je naprosto samozřejmé, že je holka zamilovaná každý měsíc do jiného. A nejspíš to žádná promiskuita nebude. Maximálně líbání a nějaké to muchlování. Když z toho máma nebude dělat vědu, tak to slečnu za pár let přejde. Sml80

  Řekl bych, že čím víc kolem toho matka nadělá, tím víc to slečnu bude bavit. Spíš by se měla holky ptát, co z toho má a proč to dělá. Jestli to totiž není kompenzace nějakého jiného problému (s kamarády, ve škole, ...)

  1. na komentář reaguje gerda — #23
  superkarma: 2 22.03.2016, 13:12:35
 10. avatar
  [21] kobližka [*]

  gerda — #10 Já se s tím nikdy nesetkala a kdyby jo,jsem připravená tvrdě odpovědět.Do mého soukromí a soukromí mojí rodiny nikomu nic není.

  superkarma: 0 22.03.2016, 13:03:14
 11. avatar
  [20] risina [*]

  kareta — #18 Já mluvím o tom dítěti, které by porodila - třeba by se o ně prostě nestarala. A od 16 může jít na potrat bez tvého svolení, ty se to dozvíš až poté.

  superkarma: 2 22.03.2016, 11:52:08
 12. avatar
  [19] AmeA [*]

  OCHRANA JE V KAŽDÉM PŘÍPADĚ NUTNÁ Sml22

  superkarma: 1 22.03.2016, 11:35:24
 13. avatar
  [18] kareta [*]

  risina — #16no...na potrat bych jí jít nedovolilaSml58. A prášky každej nemůže. je to na každém, jak si to zařídíSml80

  1. na komentář reaguje risina — #20
  superkarma: 0 22.03.2016, 11:20:26
 14. [17] Nikar [*]

  Šup s ní na gynekologii a navíc by si tedy mohla ty prášky platit ze svého, ne?Buď z kapesného, pokud nějaké dostává, nebo z brigády, ne? V 15 již na brigádu může, ne?

  superkarma: 0 22.03.2016, 11:00:08
 15. avatar
  [16] risina [*]

  kareta — #14 Ujistit bys ji mohla, ale to neznamená, že by to tak skutečně udělala Sml80.

  1. na komentář reaguje kareta — #18
  superkarma: 2 22.03.2016, 10:33:05
 16. avatar
  [15] hubajda [*]

  Midsummer — #6no nevim moje spoluzacka si jako mlada hodne uzivala a i jako vdana pani si uzivala ted je vdova od lonskych prazdnin a opet si uziva nekteri nevyrostou

  superkarma: 0 22.03.2016, 09:44:05
 17. avatar
  [14] kareta [*]

  bych jí naopak žádnou HA nepovolila a ujistila ji, že pokud otěhotní, tak dítě donosí a bude se staratSml8.

  1. na komentář reaguje risina — #16
  superkarma: 2 22.03.2016, 09:43:47
 18. avatar
  [13] hubajda [*]

  gerda — #10aj ve meste se pomlouva

  superkarma: 0 22.03.2016, 09:42:04
 19. avatar
  [12] hubajda [*]

  rusalka2008 — #11mam ted doma neco podobneho a oni si to neuvedomuji ze by se mohlo neco stat ,maji svoji hlavu

  superkarma: 0 22.03.2016, 09:41:40
 20. avatar
  [11] rusalka2008 [*]

  Nejvíc bych se bála nemocí a možné nákazy HPV, to by si slečna měla uvědomit, že si může zadělat na hodně bolestivou zkušenost... nehledě na možné těhotenství.

  1. na komentář reaguje hubajda — #12
  superkarma: 1 22.03.2016, 08:52:19
 21. avatar
  [10] gerda [*]

  kobližka — #8Jestli je to na vesnici, není se co divit, baby pomlouvají pořád stejně.

  1. na komentář reaguje hubajda — #13
  2. na komentář reaguje kobližka — #21
  superkarma: 0 22.03.2016, 08:38:23
 22. [9] rychenza [*]

  Moje spoluzacka si taky tak uzivala, jenze pak tvrde narazila, kdyz zjistila, ze je pro kluky jen matrace a vzajemne si ji predavaji s tim, ze "Rekni ji, ze je hezka, ona ti pak da". Zjistila to navic dost blbym zpusobem, kdyz se az po usi zamilovala a dotycny ji odbyl, ze s k***ou ne.

  Bohuzel po tom zazitku se zacala na truc tahat uz opravdu s kazdym.

  No nic, vyrostla z toho a navic se dobre vdala Sml67, takze to nicemu neprekazelo.

  superkarma: 0 22.03.2016, 08:34:58
 23. avatar
  [8] kobližka [*]

  Poradila bych mamince,aby neskláněla hlavu před hloupými poznámkami sousedek,čímž dává sama najevo,že co neomalené sousedky říkají nahlas,ona s tím souhlasí.Souhlasit může,ale doma v soukromí!Co je jim,sakra,do toho? Je to jejich dcera,nebo vnučka? Bože,v životě jsem z vrozeného taktu nikomu nepoložila tak pitomé otázky.

  1. na komentář reaguje gerda — #10
  superkarma: 3 22.03.2016, 08:31:40
 24. [7] bobani [*]

  Sml23

  superkarma: 0 22.03.2016, 08:31:15
 25. avatar
  [6] Midsummer [*]

  Jéje, lépe když si užívá teď, než aby zjistila jako vdaná matka že něco zameškala a musí to najednou dohnat. A těm bábám bych řekla že jí to určitě záviděj.

  1. na komentář reaguje hubajda — #15
  superkarma: 3 22.03.2016, 07:55:54
 26. [5] Darmovzalova [*]

  Sml80

  superkarma: 0 22.03.2016, 07:53:59
 27. [4] manislava [*]

  At si uzije Sml30ale opatrně

  superkarma: 0 22.03.2016, 06:42:22
 28. avatar
  [3] gerda [*]

  Stálý generační problém - děti se cítí dospělé, ale jsou závislé na rodičích. Když chce být dospělá, tak ať je! Ale i s těmi povinnostmi doma. Na gyndu bych ji rozhodně vzala, ať bere antikoncepci, když je teda tak "dospělá". Pomůže jí i s pletíSml30. O jejím sebevědomí ovšem pochybuju, mně se spíš zdá, že si ho právě takto dokazuje.Sml80 Morálka dnes je hodně uvolněná. V patnácti holky žijí svými vzory - a jaké dnes jsou?Sml15 Stačí se podívat na hudební klipy, kde "hvězdy" vypadají spíš jako pornoherečky. Rodiče to mají ztížené. Děti znají svoje práva a dávají to rodičům znát. Jsem moc ráda, že mám dospělé děti a tohle už neřeším. Ale nevzpomínám si, že bych měla s dcerou tyhle trable, chodívala nanejvýš s jedním.

  superkarma: 4 22.03.2016, 05:36:16
 29. avatar
  [2] danca79 [*]

  Mamince drzim palce at tu pubertu s dcerou v poradku preklepou Sml79

  superkarma: 1 22.03.2016, 02:22:29
 30. [1] Pavlína Süserová [*]

  Sml80

  superkarma: 0 22.03.2016, 00:37:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme