S novým školním rokem začaly dětem i nejrůznější zájmové kroužky. V některých děti pokračují po prázdninové pauze, jiné mají nové. A jak to vypadá, když má někdo kroužků moc?

Tak jako ve všem ostatním, i v případě kroužků platí, že se to nemá přehánět. Je dobré, aby dítě mělo nějaké koníčky a zájmy, ale je zbytečné ho přetěžovat. Posuďte samy, jestli je situace dívky v našem příběhu normální.

Příběh Bětky

kidNaší Bětce je jedenáct let. Je to chytrá a šikovná holka, letos začala chodit do primy na gymnáziu. Učení jí doteď nedělalo problémy, uvidíme, jak to půjde dál, přece jen to na gymnáziu bude náročnější, navíc teď musí do školy dojíždět, i to jí zabere víc času. A proto mám trochu strach, jak bude Bětka zvládat všechny svoje koníčky a kroužky.

Má jich totiž opravdu hodně, myslím, že to nebývá běžné. Přemýšlím, čím to je. Neumí si vybrat? Nebo ji opravdu všechno baví tolik, že se toho nechce vzdát?

Možná jsem ji k tomu přivedla i já, i když jsem to myslela dobře. Když byly Bětce tři roky, začaly jsme chodit do Sokola na cvičení s dětmi. A kroužky a aktivity postupně přibývaly, každý rok něco, takže teď má Bětka kroužků asi deset, každý den někam chodí. V pondělí má klavír a pak ještě flétnu, v úterý cvičení v Sokole a angličtinu, tu má i ve čtvrtek. Ve středu chodí dokonce na tři kroužky - basketbal (vlastně jeden trénink má i v pondělí), kreslení a zpěv, ve čtvrtek stíhá kroužek fotografování a v pátek chodí do skautského oddílu. A to má ještě nějaké tvoření v rámci školy, kam chodí hned po obědě ve čtvrtek. Je toho tolik, že už se v tom pomalu nevyznám.

Ale Bětka si všechno hlídá sama. Má napsaný rozvrh do školy a v něm odpoledne vyplněné kroužky, kam poctivě chodí. Když má mezi kroužky hodinku volno (nebo jede někam tramvají), napíše si úkoly, něco si přečte nebo najde informace k referátu na internetu v mobilu, večer si pak dá do tašky jen učebnice na druhý den. Spí normálně, ráno se jí sice občas nechce vstávat, ale nepřipadá mi unavená. A zdá se, že je takhle spokojená.

Z toho je jasné, že Bětka doma moc nepobyde. A ani o víkendech. Buď má zápas v basketu, nebo jede se skauty někam na výlet, nebo si vezme foťák a jde ven, občas za kamarádkami. A když je doma, čte si, hraje na klavír a flétnu nebo sedí u počítače.

Nevím, je to normální? Vím, že se děti nemají přetěžovat, ale my ji vůbec do ničeho nenutíme, všude chodí dobrovolně, většinu toho si sama vybrala. Bětka je opravdu všestranná, takže se nechce ničeho vzdát, všechno ji baví a docela jí to jde. Teď možná bude muset s něčím přestat, protože bude mít déle školu a víc učení, ale nedovedu si představit, co oželí. Uvidíme.

A jen doufám, že všechny ty kroužky zatím pro ni nejsou příliš velká zátěž...

Další zajímavé články:

Reklama