Rodina

Dcera se narodila dřív. O hodně dřív

Těhotenství a porod jsou součástí našeho života. Ne vždycky ovšem všechno probíhá tak, jak bychom si přály. Některé děti mají náročný vstup do života, zvlášť ty předčasně narozené.

O nedonošených dětech už jsme v našem magazínu psali několikrát. Péče o ně je velmi náročná, a to nejen ta v nemocnici. I rodiče nedonošených dětí mají doma starosti navíc, protože tyto děti mívají zdravotní problémy častěji než děti donošené, hlavně s očima a dýcháním. Podrobnosti si můžete přečíst v příběhu paní Lenky.

dítě

Naše Verunka

Bylo mi jednačtyřicet, když jsem poprvé otěhotněla. S manželem už jsme to ani nečekali, snažili jsme se o dítě hodně dlouho, pořád to nevycházelo, až najednou zázrak... Samozřejmě jsem se bála, protože mít dítě v tomhle věku poprvé je riziko, ale zároveň jsem děkovala Bohu a těšila se na miminko. Těhotenství jsem měla už od začátku problémové, bývalo mi špatně, hodně jsem spala, byla jsem pořád unavená. Na začátku pátého měsíce jsem šla na odběr plodové vody - výsledky dopadly dobře. Uklidnila jsem se a říkala si, že už to ty čtyři měsíce určitě vydržím, hlavně že se dočkáme vytouženého miminka...

Jenže na konci šestého měsíce začaly komplikace, musela jsem narychlo do porodnice, kde se pokoušeli ještě pár dnů udržet dítě uvnitř, ale pak už to dál nešlo, takže jsem musela porodit. Verunka vážila jen 950 gramů. Byla dlouho v inkubátoru, ale zvládla to a začala prospívat. Chodila jsem za ní, trávila s ní celé dny, nosila jí svoje mléko. Zdálo se, že nejhorší máme za sebou... Pak se ale její stav najednou zhoršil, Verunka přestala dýchat a lékaři jí museli operovat plíci. Byla jsem bez sebe strachy, jen jsem čekala, jak operace dopadne. Ale naše malá hrdinka i tohle nakonec zvládla!

Když jsme si pak Verunku nesli domů z porodnice, byla jsem štěstím bez sebe. Těšila jsem se, jak budeme konečně fungovat jako rodina, jak si užiju čas na mateřské. A většinou to tak bylo, až na to, že Verunka byla častěji nemocná než ostatní děti. To jsem ale věděla, naše dětská doktorka mi říkala, že nedonošené děti mívají dýchací potíže. Verunka má astma a alergie, docela často i kašel a rýmu. Ale to není nic, co by se nedalo zvládnout.

Horší je, že má také špatný zrak, na levém oku má sedm a na pravém osm dioptrií. I to souvisí s tím, že se narodila o tolik dřív, některé děti vidí ale ještě hůř nebo vůbec. Zjistila jsem to, když jí byly skoro tři roky. Tehdy se mi zdálo, že si sedala hodně blízko k televizi a občas do něčeho narazila, tak mě napadlo, že by mohla být krátkozraká. Na očním to pak potvrdili.

A tak má Verunka od tří let silné brýle. Co se dá dělat. Jinak je to veselá a chytrá holčička. Už šest let si říkám: Hlavně že ji máme!

Další zajímavé články:

   
12.09.2013 - Děti - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [6] Aesinka [*]

  Tak snad to budou jediné zdravotní problémy a už bude vše jen dobré. Sml67

  superkarma: 0 12.09.2013, 22:30:14
 2. [5] FAXÍK [*]

  Hlavně, že jste to nakonec zvládli a jste zdraví, to je nejdůležitější.

  superkarma: 0 12.09.2013, 18:06:32
 3. avatar
  [4] denkas [*]

  lidicka — #1 No mě právě překvapilo,že Verunkou na oční nechodila.Sml80

  superkarma: 1 12.09.2013, 16:59:10
 4. [3] Keltka [*]

  je super, že i přesto holčičku máte, v tak vysokém věku bývají komplikace někdy i jen kvůli věku....bohužel

  superkarma: 0 12.09.2013, 09:00:36
 5. [2] Boros [*]

  Blahopřeji, že jste to tak zvládli- nebojte se, s astmatem se dá žít a s brýlemi taky. Jak poroste, bude to lepší. Máte prvadu, kolísání kyslíku v inkubátoru způsobuje dost vážné poškození očí, obzvláště nedozrálých- skutečně jsou na tom děti i podstatně hůř.

  Moje dcera se narodila v termínu a má na každém oku 6,5 dioptrie- od roku na nose brýle, začali jsme na nějakých 4 a postupně přidali. teď je jí 14 a když zkoušíme ubrat, zase se vrátí- není to ono. Vylehčené plasty jsou skvělé, brýle nejsou těžké.

  Hodně štěstí

  superkarma: 0 12.09.2013, 08:19:25
 6. [1] lidicka [*]

  Dcera se mi narodila taky začátkem 7 měsíce, vážila 1,5 kg. Byla v inkubátoru 2 měsíce. Naštěstí žádné vážné problémy neměla, akorát nechtěla moc papat. Ale kvůli tomu, že byla v inkubátoru, museli jsme do jejích 1/2 roku každý měsíc chodit na kontrolu na oční,  do rizikové poradny, na rehabilitace, na kardiologii (měla šelest na srdíčku, ale do 3 let se ji to spravilo), neurologii. Takže první  rok jsme skoro denně chodili na kontroly po doktorech. Naštěstí neměla žádné větší zdravotní potíže. A měla dobrou imunitu, v jeslích i MŠ byla nemocná minimálně a i na ZŠ nemarodila.Vyhly se ji i dětské nemoci jako neštovice, spála a pod. Sml22

  1. na komentář reaguje denkas — #4
  superkarma: 0 12.09.2013, 06:49:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme