O svých babičkách, hlavně té od tatínka, nám napsala také čtenářka Lenig. Jako holce z města se jí moc líbilo na vesnici.

Slyšela jsem, že Moraváci se těžko smiřují s tím, že jim děti odcházejí do Prahy... Moc Vám děkuju za příspěvek, milá Lenig, a přeju krásný den.


Zdravím milí čtenáři našeho magazínu a hezký den přeji i do redakce ženy-in :-)

Babička dnešní doby? Já sama babičkou ještě nejsem a své babičky již dávno nemám, a tak mohu napsat jen to, co vidím kolem sebe.

Dnešní babičky se často starají o svá vnoučátka, aby jejich rodiče mohli chodit do práce. Také děti učí to, co je jejich rodiče z různých důvodů již neučí, ale rovněž děti rozmazlují, což si odůvodňují tím, že jsou tu právě od toho. Takže funkce dnešní babičky je velmi všestranná.

Vzpomínám na své babičky. Mamince umřela její mamka moc brzy (když bylo mamince 6 let), a tak měli doma macechu. Tu si pamatuji, ale jen, jak seděla v jednom křesle v bytě maminčiny nejmladší sestry (mamka byla z 8 dětí) a na druhé straně pokoje v druhém křesle sedával děda - maminky tatínek. Děda zemřel, když mi bylo 7 let a babička (maceška) ho brzy následovala.

Taťkova maminka bydlela asi 350 km od nás, takže jsme ji nevídali. Děda k nám každý rok před Vánoci přijel, dovezl králíka a slepice (pokud si to pamatuju dobře) a za dva dny zase vlakem odjel. My jsme tam nejezdili, protože to bylo daleko. Když mi bylo necelých 13 let, tak se naši konečně rozhodli, že bych měla poznat oba své prarodiče a tatínek mě přes celou republiku na začátku prázdnin vezl na severní Moravu ke svým rodičům.

Čekala jsem malou shrbenou babičku s šátkem na hlavě, ale uvítat nás přišla vysoká, štíhlá a šmrncovní „mladá babička“, která mě prostě udivila (příjemně). Tatínek zůstal do druhého dne a na celý červenec mě tam nechal. Babi s dědou bydleli na vsi, měli domek a velkou zahradu a mně, holce z města se tam moc líbilo. Chodila jsem babbičce pomáhat na zahradu. Líbilo se mi, že mám k snídani čerstvou zeleninu ze zahrádky, čerstvý chleba z pece.... to si pamatuju, i když to už je 39 let. Děda ještě chodil do práce, pomáhal zemědělcům opravovat stroje na poli.

Babička mě seznámila se sousedy naproti, mladými lidmi, paní se jmenovala Gábina a měla malé miminko. Často mě zvali, ať přijdu, byli velmi pohostinní. To jsem moc z domova neznala. Ráda jsem jim malého Lukáška vozila v kočárku po vsi :-). S babičkou jsem taky chodila na trávu, na nákupy a ona mě všude hrdě představovala: „To je moje vnučka, dcera od našeho nezbedného Jarka. Je až z Liberce!“

Potom mě často místní omladina zvala, abych s nimi šla ven, třeba i večer na oheň. Babička mě vždy pustila, což jsem z domova opravdu neznala. Tam jsem musela být v 18 h doma, s nikým cizím jsem nechodila ven apod. Ale babička říkala, že proč ne, vždyť jsme na vesnici a ona všechny ty děti a jejich rodiny zná od narození. Nakonec mi ten měsíc utekl jako voda a dodnes na tyhle prázdniny ráda vzpomínám.

Také na to, že jsem měla čest poznat tatínkovu sestru Helenu a její rodinu, tudíž i svou sestřenici. Ti mě na jeden víkend vzali s sebou na chalupu a já se tam přejedla třešní. Pak již další noc u babičky jsem se léčila hořkým pelyňkem. Ale pomohl, což bylo důležité, protože už to vypadalo, že budeme muset budit mladé sousedy a prosit, aby mě odvezli do Ostravy na pohotovost.

K babičce si pro mě přijela maminka, ale odjely jsme ještě ten den. Mamka tam nebyla vítána... (viz níže)

Ostravaci - kratke zobaci - tam nahoře se mluví jinak, mně se to moc líbilo a za pár dní jsem mluvila stejně jako ostatní tam. Když jsem pak přijela domů, tak celý srpen jsem ještě mluvila kratce a děti se mi smály :-)). Ráda jsem je tím zlobila.

A ještě Vás možná zajímá, proč byl můj tatík nezbeda a mamka nebyla vítána? No protože on ve 14 letech odešel od rodičů ze severní Moravy do Čech, konkrétně do Prahy, kde se dal k loďařům a u ČESPLO se vyučil lodivodem, v Praze poznal i mou mamku, v 18 se oženil a už se vlastně na tu Moravu nikdy nevrátil.

P.S. s maminkou si slíbili, že spolu budou až do smrti, což taky byli 56 let, než maminka odešla...

Smutně končím, ale Vám přeji veselý letní den

Lenig

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne zní: Vaše děti a babička

  • Jaké máte vztahy v rodině? Stýkáte se s babičkami?
  • Mají vaše děti rády babičku(y)?
  • Jaké jsou vaše babičky?
  • Jsou vaše babičky spíš ze „staré“ doby, nebo moderní?
  • Chodí do práce, nebo už jsou v důchodu?
  • Jsou ochotné hlídat vaše děti?

Prosím, příspěvky už neposílejte. Kolem 16. hodiny se dozvíte, která z vás získala dárek: knížku Aleny Jakoubkové Můžeš-li se vdát dnes, neodkládej to na zítřek (nakl. MOBA) a tři detektivní příběhy k tomu.

bab

Reklama