Domácnost

Dcera je často nemocná, a tak nezbývá než tvořit

Eli.emanuela popisuje, jak tráví čas se svou dcerou, která je od podzimu do jara nemocná. A držím pěsti, ať se brzy uzdraví.

Nezbývá než tvořit...

Před týdnem jsem tu psala o tom, jak je dcera od podzimu do léta věčně nemocná. (Září ještě neskončilo a dcera už opět leží v posteli s oboustranným zánětem středouší a bere antibiotika.) Je to neskutečný živel, který potřebuje spoustu pohybu, běhání, skákání, řádění, ... Takže zůstat v posteli, to je pro ni něco strašného. Pohádky (čtené i na videu) se jí rychle omrzí. Jediné, co pomáhá ukrátit dlouhý, neskutečně se vlekoucí čas léčby, je tvoření.
Dcerka, ač není příliš šikovná, strašně ráda zkouší tvořit a vyrábět. S příchodem podzimu se tedy pouštíme do tvoření. Inspiraci hledám všude možně, v knihách i na internetu. Problémem je, že často narazím na zajímavý návod, ale vyzkoušet si to nemůžeme, protože nám chybí nějaká důležitá pomůcka (např. tapetové lepidlo). Když mám doma nemocné dítě, nemohu jen tak vyrazit do obchodu a dokoupit, co chybí. Někdy pomůže tatínek, jindy nezbývá než hledat alternativy z toho, co je doma.
A co tak na podzim vyrábíme? Klasikou jsou kaštanová zvířátka. Při návratu od doktorů je fajn posbírat i pár listů a šišek, kterých je teď všude dost. Listy dáme pod bílý papír a pastelkou, ideálně pastelem či křídou, po bílém papíře přejíždíme tak dlouho, dokud se na něm neobjeví vystínovaný list (metoda frotáž). A máme listové penízky, se kterými si hrajeme na obchod. Nebo lze rozdrobit šišku na jednotlivé „lupínky“ a ty využít ke zdobení (např. jako peří sovy, kterou maminka předkreslí). Nejoblíbenější jsou ale svícny všeho druhu, neb dcera miluje světlo svíček. K tomu stačí jen nějaká malá sklenička (od dětské výživy, od medu, ...), kterou dokonale zbavíme papíru a lepidla. Pak ji natřeme Herkulesem a oválíme v koření (zvládnou i batolata). Lze použít i dekorační písek, ale ten je podstatně dražší, doma po ruce většinou nebývá a rozhodně tak krásně nevoní. :) Nebo lze z krepového papíru natrhat proužky či různé tvary a tím skleničku ozdobit.
A když náhodou není dcera nemocná v době lampionového průvodu, vyrábíme doma lampion z kulaté krabičky od sýrů a pečícího papíru, zdobíme voskovkami.
Vyrábíme toho hodně, ale hledat inspiraci a nové možnosti a způsoby tvoření je čím dál těžší. Každá nová tvořivá knížka, každý nový originální návod objevený na internetu je hotovým pokladem. Do léta je totiž příliš dlouhá doba a promaroděných dnů je bohužel hodně.
(Fotkou nemohu posloužit, protože u sebe momentálně žádnou nemám. :( )

Krásný podzim bez nemocí! :)

eli.emanuela
Text nebyl redakčně upraven


Děkuji elo.emanuelo za smutný příběh. Přeji vaší dcerce brzké uzdravení a věřím, že s takovou maminkou, jakou jste vy, se moc nenudí.

Dnešním tématem dne bylo:

Podzimní výzdoba bytů, domků, nebo zahrad.

   
29.09.2011 - Příběhy - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [5] hannah58 [*]

  Já jsem ráda, že krásná výhra putuje k vám. Dcerce přeju hodně zdraví. Sml59

  superkarma: 0 30.09.2011, 16:24:05
 2. avatar
  [4] Ivana. [*]

  eli.emanuela — #2 držím pěsti ať se prcek brzo uzdraví. Naše malá taky od podzimu do jara trpí, trochu jí pomáhá mazat záda a hrudník koalkou, ale to je takový chvilková úleva. Soustavně má naordinovaný Aerius a te´d ještě rybomunil, a je konec září a zas brflá. Dneska jsme tvořili papírové kapříky polepené barevnýma papírovýma  kolečkamaSml80 Přes den to jde ale jak padne večer tak kašle až málem do ránaSml80 už aby zas bylo jaro

  Roland — #3 Sml58mě taky táta jako malé dával psí sádlo. vždycky do polévky lžičku, dodnes netuším zda bylo opravdu psí

  superkarma: 0 29.09.2011, 21:57:26
 3. [3] Roland [*]

  To zdraví se určitě malé zlepší. Můj mladší syn, když byl malý byl také soustavně nemocný. My jsem šli třeba po nemoci na kontrolu a tam znovu něco chytil. Lékařka mi říkala, to ho chcete dát do školky, když je víc nemocný než zdravý?(chronická bronchitida, zápal plic už v půl roce, stálá rýma, kašel. Do školky začal přesto chodit. A asi za půl roku jako mávnutím proutku , přestaly skoro všechny nemoce. Dnes už je velký , dá se říct dospělý, kašel žádný, nic, jen alergie ho trápí. A co kdyby jste zkusili chodit do solné jeskyně, když k moři to nejde pořád. Prý 6 pobytů v krátkém čase po sobě vydá za pobyt u moře.Zkoušet se musí všechno, my tehdy zkoušeli i psí sádlo, je to hrozné, ale známý myslivec mi ho opatřil, raději jsem nepátrala, zda bylo opravdu psí, či si to vymyslel.

  1. na komentář reaguje Ivana. — #4
  superkarma: 0 29.09.2011, 20:48:03
 4. [2] eli.emanuela [*]

  enka1 — #1 enko, děkuji. Děláme, co můžeme, bylinky, Vincentka, vitamíny, i moře proběhlo, ale bohužel, je to už taková smutná celo-podzimno-zimní rutina... Aspoň to při tvoření rychleji utíká. :)

  1. na komentář reaguje Ivana. — #4
  superkarma: 0 29.09.2011, 16:42:24
 5. avatar
  [1] enka1 [*]

  Sml16Tak se uzdravujte

  1. na komentář reaguje eli.emanuela — #2
  superkarma: 0 29.09.2011, 16:32:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme