Eli.emanuela popisuje, jak tráví čas se svou dcerou, která je od podzimu do jara nemocná. A držím pěsti, ať se brzy uzdraví.

Nezbývá než tvořit...

Před týdnem jsem tu psala o tom, jak je dcera od podzimu do léta věčně nemocná. (Září ještě neskončilo a dcera už opět leží v posteli s oboustranným zánětem středouší a bere antibiotika.) Je to neskutečný živel, který potřebuje spoustu pohybu, běhání, skákání, řádění, ... Takže zůstat v posteli, to je pro ni něco strašného. Pohádky (čtené i na videu) se jí rychle omrzí. Jediné, co pomáhá ukrátit dlouhý, neskutečně se vlekoucí čas léčby, je tvoření.
Dcerka, ač není příliš šikovná, strašně ráda zkouší tvořit a vyrábět. S příchodem podzimu se tedy pouštíme do tvoření. Inspiraci hledám všude možně, v knihách i na internetu. Problémem je, že často narazím na zajímavý návod, ale vyzkoušet si to nemůžeme, protože nám chybí nějaká důležitá pomůcka (např. tapetové lepidlo). Když mám doma nemocné dítě, nemohu jen tak vyrazit do obchodu a dokoupit, co chybí. Někdy pomůže tatínek, jindy nezbývá než hledat alternativy z toho, co je doma.
A co tak na podzim vyrábíme? Klasikou jsou kaštanová zvířátka. Při návratu od doktorů je fajn posbírat i pár listů a šišek, kterých je teď všude dost. Listy dáme pod bílý papír a pastelkou, ideálně pastelem či křídou, po bílém papíře přejíždíme tak dlouho, dokud se na něm neobjeví vystínovaný list (metoda frotáž). A máme listové penízky, se kterými si hrajeme na obchod. Nebo lze rozdrobit šišku na jednotlivé „lupínky“ a ty využít ke zdobení (např. jako peří sovy, kterou maminka předkreslí). Nejoblíbenější jsou ale svícny všeho druhu, neb dcera miluje světlo svíček. K tomu stačí jen nějaká malá sklenička (od dětské výživy, od medu, ...), kterou dokonale zbavíme papíru a lepidla. Pak ji natřeme Herkulesem a oválíme v koření (zvládnou i batolata). Lze použít i dekorační písek, ale ten je podstatně dražší, doma po ruce většinou nebývá a rozhodně tak krásně nevoní. :) Nebo lze z krepového papíru natrhat proužky či různé tvary a tím skleničku ozdobit.
A když náhodou není dcera nemocná v době lampionového průvodu, vyrábíme doma lampion z kulaté krabičky od sýrů a pečícího papíru, zdobíme voskovkami.
Vyrábíme toho hodně, ale hledat inspiraci a nové možnosti a způsoby tvoření je čím dál těžší. Každá nová tvořivá knížka, každý nový originální návod objevený na internetu je hotovým pokladem. Do léta je totiž příliš dlouhá doba a promaroděných dnů je bohužel hodně.
(Fotkou nemohu posloužit, protože u sebe momentálně žádnou nemám. :( )

Krásný podzim bez nemocí! :)

eli.emanuela
Text nebyl redakčně upraven


Děkuji elo.emanuelo za smutný příběh. Přeji vaší dcerce brzké uzdravení a věřím, že s takovou maminkou, jakou jste vy, se moc nenudí.

Dnešním tématem dne bylo:

Podzimní výzdoba bytů, domků, nebo zahrad.

Reklama